PVC podlaha

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod dave_no 3. 8. 2022 20:09

Sháním levné lino a přemýšlím jak poznat, které je na došlap měkké a které tvrdší. Řídí se to tloušťkou nášlapné vrstvy, celkovou tloušťkou nebo třídou zátěže? Jeden výrobce mi napsal, že 3 mm tlusté lino s třídou zátěže 41 je měkké. Existuje vůbec tvrdé lino? Nečekám tvrdost vinylu, ale některá jsou fakt nepříjemně mekká.
dave_no
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 24. 3. 2023 05:32

Tak předně - linoleum a PVC jsou dva rozdílné materiály. Tady jsem požádal ai.com o definici, než bych se tím vypisoval :D

Kód: Vybrat vše
Linoleum a PVC jsou oba materiály, které se často používají jako podlahové krytiny. Nicméně, existuje mezi nimi několik rozdílů:

Složení: Linoleum je přírodní materiál vyrobený z přírodních surovin, jako jsou lněné vlákna, dřevěný prach, korkový prach a pryskyřice. Na druhé straně, PVC je syntetický materiál vyrobený z polymerů, které jsou zpravidla vyráběny z ropy.

Trvanlivost: Linoleum je velmi trvanlivý a může vydržet mnoho let intenzivního používání. PVC je také trvanlivý, ale není tak odolný proti poškození jako linoleum.

Vzhled: Linoleum má přirozený, matný vzhled a je k dispozici v široké škále barev. PVC může být vyráběn v různých designech a vzorech, a může mít i lesklý povrch.

Ekologické hledisko: Linoleum je vyráběno z přírodních surovin, které jsou obnovitelné a biologicky rozložitelné. PVC je na druhé straně vyráběno z ropy, která je neobnovitelná a její výroba má negativní dopad na životní prostředí.

Cena: Cena linolea a PVC se může lišit v závislosti na kvalitě a dodavateli, nicméně obecně lze říci, že PVC je obvykle levnější než linoleum.

Celkově lze říci, že linoleum a PVC jsou různé materiály s různými vlastnostmi. Výběr závisí na konkrétních potřebách, preferencích a rozpočtu.


Kamarád, taky je aktivní zde v diskusi, si jedno z toho pořídil, nejsem si úplně jist co, protože také tyto dva pojmy zaměňoval. A nebyl moc spokojen, přestože byla krytina označena jako zátěžová, ukázalo se, že až tak velkou zátěž nesnese.

A aby to nebylo jednoduché, pletou se zde obchodní názvy (např. Marmoleum, což je obchodní značka pro linoleum s mramorovým vzorem) a často se PVC označuje jako vinyl.

-- 24. 3. 2023 05:33 --

...sakra, se s tím vypisuji a teď koukám, že je to nějaká stará vykopávka :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků