nákup pozemku

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod emilnadenicek 4. 2. 2014 13:42

Dobrý den,
rád bych koupil pozemek. Bohužel mi není zcela jasné, co vše od 1.1.2014 musím pro to ze zákona udělat? Také mě zajímá, kdo zaplatí DPH, prodávající či kupující?
emilnadenicek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 4. 2. 2014 13:55

Pokud kupuješ od neplátce (např. soukromé osoby), tak se žádná DPH neplatí. Pokud kupuješ od plátce (firmy), tak je DPH již v ceně.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 4. 2. 2014 15:02

Skoro bych řekl, že tazatel myslí daň z nabytí nemovitosti, kterou od 1.1.2014 platí kupující.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 4. 2. 2014 16:18

Pokud vím, tato změna neprošla. Takže daň stále platí prodávající a kupující je ručitel. Změnilo se posuzování základu daně od 2014.
Inev
Nadšenec

Odeslat příspěvekod emilnadenicek 4. 2. 2014 16:20

Ano, budu kupovat od soukromé osoby. Daň z nabytí nemovitosti?
tzn. že když koupim pozemek za 100tis., budu muset ještě odvést daň? V jaké výši?
emilnadenicek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SocPredator 4. 2. 2014 16:28

Inev píše:Pokud vím, tato změna neprošla. Takže daň stále platí prodávající a kupující je ručitel.

Aha, ok.


pro emila, hned první odstavec:
http://www.mesec.cz/clanky/kdo-zaplati- ... movitosti/
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod emilnadenicek 5. 2. 2014 13:45

Takže to zkusím shrnout.
Sepíši smlouvu o koupi pozemku, kterou následně podepíší zainteresované strany.
Poté stačí dojít se smlouvou na katastr, kde si nechám pozemek převést na mě. O daň se nestarám.
Toť vše?
emilnadenicek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 5. 2. 2014 13:53

Ne. Nabyvatel je ručitelem, takže by se o daň starat měl.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod svinancin 5. 3. 2015 01:20

neni jaks i kopit pozemeček
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
svinancin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod CZ4R 25. 3. 2015 21:46

za 100k koupíš pozemek a pokud není ujednáno jinak, ze zákona daň z nabytí platí prodávající. Strany se však mohou domluvit i jinak, tzn. daň může platit i kupující, když je tak ve smlouvě výslovně uvedeno, že je plátcem on.

- kupní smlouva (vyhotovena aspoň 3x) musí mít ověřené podpisy (aspoň na jedné smlouvě) - smlouva s ověřenými podpisy půjde s návrhem na katastr;

- na katastru zaplatí navrhovatel 1000 Kč za kolek na vklad vlastnického práva; min. 20 dní po podání návrhu tě KN zapíše jako vlastníka (pokud bude vše ok);

- plátce daně z nabytí nemovitosti (viz výše) podá daňové přiznání a zaplatí FÚ daň.
CZ4R
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků