Priority při rozhodování koupi bytu? + odhad?

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Carismatico 7. 9. 2014 08:56

Zdravím,

řeším celkem velké dilema, bydlím v současnosti v bytě 2 + 1, za který platím osm tisíc korun, spolubydlící se odstěhovala. Tato doba je pro mě impulzem vzít si hypotéku. Rád bych opět šel do bytu s dispozicí 2 + 1 ovšem mám velké dilema.

buď řeším variantu byt před rekonstrukcí cca částky kolem 900 000,-
nebo byt po částečné či úplné rekonstrukci cca 1 500 000,-

Pracuji v Praze, a furt i přemýšlím, do jak velké vzdálenosti má cenu dojíždět? Hraniční dobou je pro mě hodina.

Nakonec jsem i přemýšlel o tom, že bych od majitelky odkoupil stávající byt. Ovšem v bytě zcela chybí topení, pouze kamna, která vytopí pouze jednu místnost. Je potřeba vymalovat, všechny dveře jsou v celkem hrozném stavu, částečně zničená je i plovoucí podlaha. Dokáže mi někdo říct hrubý odhad, kolik by si majitelka mohla říct? Jinak je v bytě pouze malý bojler na vodu, nová lednička, pračka, nefunkční myčka, polofunkční záchod. Oba pokoje mají cca 20M čtv. Sama totiž neví, stále se rozhoduje.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Děkuji
Xperia S White + Wave 3 + Galaxy S II + S III

Mobilní poradenství a konzultace, více v "zeměkouli" :D
Carismatico
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 9. 2014 09:10

U bytu v Praze hraje rozhodující roli poloha. Cenu zvyšuje zejména blízkost metra. Také dispozice bytu mají velký vliv na cenu. Při stejné velikosti podlahové plochy se může značně lišit využitelnost plochy, upřednostnil bych okna na východ před okny na západ, atd.

Dále záleží na domě (s výtahem / bez výtahu) a konkrétní poloze bytu - např. nejhůře prodejné je poslední patro (lze očekávat problémy související se střechou, při špatné izolaci je tam v zimě zima a v létě horko, atd) a po něm následuje přízemí. Byt v posledním patře může být klidně i o 30 % levnější, než v jiném z pater, byt v přízemí je na tom je o fous lépe. Roli hraje i materiál domu (cihla/panel), jeho kvalita (kvalita dnešních novostaveb je tristní :( ) a zasazení do místa (rušná ulice / park, možnost parkování, v menší míře pak občanská vybavenost - ta se může během let radikálně změnit).

Konkrétní stav bytu není až tak rozhodující. Osobně bych si raději vybral byt v horším stavu a sám si ho zrekonstruoval dle vlastních představ než byt ve stavu "k nastěhování". Na druhou stranu bych se více zajímal o stav domu.

Co se dojezdové doby do zaměstnání týče, to je dost ošemetné. Kolikrát je rychlejší přijet vlakem z jiného města, než jet přes celou Prahu. A zaměstnání nejspíše ještě několikrát změníš. Pokud už chceš řešit polohu, tak bych se přikláněl k pěší dostupnosti metra.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Carismatico 7. 9. 2014 09:22

Děkuji,

jedním z důvodů, proč řeším odstěhování se je i fakt, že současný byt je v přízemí, a jak začíná zima, v pokoji mám kolem 14 stupňů, v koupelně kolem 13 st.

Praha je pro mě tabu, protože dávat za 2 + 1 prům. kolem 2 milionů či víc mi přijde jako vyhození peněz.

Také se spíše přikláním k té rekonstrukci, může vyjít levněji a člověk si vše udělá k obrazu svému.
Xperia S White + Wave 3 + Galaxy S II + S III

Mobilní poradenství a konzultace, více v "zeměkouli" :D
Carismatico
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PetrAsch 7. 9. 2014 10:01

Při akceptaci hodiny jako dojezdu vy nemusely být špatné třeba Kralupy a okolí. Za pul hodiny je člověk v Kobylisích na metru.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod filip893 7. 9. 2014 10:03

V Praze jsou sice byty dražší, zase si ale mnohem lépe drží cenu, či se navyšuje. Nižší cena v okolí Prahy je pak vykoupena každodenním dojížděním do Prahy a zpět, což kromě časové ztráty s sebou přináší i vyšší náklady na dopravu.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 9. 2014 13:29

PetrAsch píše:Při akceptaci hodiny jako dojezdu vy nemusely být špatné třeba Kralupy a okolí. Za pul hodiny je člověk v Kobylisích na metru.

Ono není půl hodiny jako půl hodiny. Dojíždění v rámci Prahy znamená, že ráno vstaneš, půjdeš na zastávku a čekáš až něco pojede. V případě dojíždění z jiného města nosíš v hlavě jízdní řády, z domova odcházíš s 10 minutovou rezervou a pokud nemáš volnou pracovní dobu může to znamenat i že do práce přijíždíš o půl nebo tři čtvrtě hodiny dříve, protože nic vhodnějšího nejezdí :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod myšpulín 7. 9. 2014 14:46

Od nás z Kladna je dojíždění do oblasti Dejvic nebo centra kolem Masarykova nádraží celkem v pohodě. Autobusy jezdí skoro pořád a nastoupit jde na spoustě míst. To centrum je na tom zase lépe vlakem.
Taky není špatný Beroun.
myšpulín
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 7. 9. 2014 17:25

Zkus se na bydlení PRO SEBE podívat jako na dlouhodobou investici. Rozdíl 500 tKč (byt po rek. mimo Prahu a byt v Praze (před/po rek. ?)) mi nepřijde veliký vzhledem k tomu, že ušetříš dost času a taky financí za dojíždění. Raději bych připlatil, protože během např. 10-ti let (a více) budeš každý den na cestě např. 2x70-80 min, což je děsivá časová ztráta. Takže za mě bych vybral raději byt v Praze, i když je to "dražší" alespoň na začátku. Dlouhodobé priority: 1) čas 2) pohodlí 3) spokojenost s bydlením (okolí, školy, lékaři, nákupy, zeleň, silnice, letiště, sousedi aj.) ... 10) finance
:-) :love: 8-P PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
_________ Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát
_________ (1st smajlící EVER v podpisu !! Co wopičácíí ?)
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod PetrAsch 7. 9. 2014 18:37

PatrikChrz:
Takový rozdíl to neni. Příměstské autobusy jezdí ve špičce každou chvilku.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 7. 9. 2014 19:40

Jak kde a jak v kterou hodinu. Ne každý jezdí do a ze zaměstnání ve špičce. Mám pár kolegů, kteří dojíždí (dojížděli) z okolí Prahy a museli tomu podřizovat i případnou návštěvu hospody s kolegy ze zaměstnání (protože pak už jim nic nejelo), pokud měli odpolední, tak už jim to dost komplikovalo dopravu domů atd. Zkrátka je to nižší komfort a omezení je různé. Nelze brát jen dobu, po kterou ten autobus jede, ale vzít v úvahu i další skutečnosti.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod PetrAsch 7. 9. 2014 20:41

Sám takhle dojíždím, takže to znám z vlastní zkušenosti.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DrumSession 8. 9. 2014 08:51

Je to velmi individuální, zkus se podívat na dojezdovou časovou vzdálenost např.: Roztoky, Klecany, Líbeznice, Odolena Voda, Neratovice, Kralupy, Brandýs, Čelákovice, Zeleneč (vlak), Úvaly, Č.Brod (vlak), Říčany, Mnichovice (vlak), Sázava, Jesenice, Jílové, Popovice, Jíloviště, Černošice (vlak), Rudná, Loděnice, Beroun, Hostivice, Kladno, V.Přílepy, Slaný aj. ... Hodně záleží v jakém ROPID pásmu leží. V obcích blíže ku Praze jedou ve špičce 4-5 spojů za hodinu (těch projíždějících), ale někde jen 1/h (konec linky), někde v so+ne jede jen velmi málo nebo nejede nic. Nemluvě o nutnosti dojít větší kus (přes 1 km) pěšky v zimě v létě. Ve St.Č. leckde nejsou chodníky, a pak je to permanentí riziko, esli někdy někoho nepřejede spěchálek. Takže pokud není k dispozici dostupnost dopravy MHD, vlak, bus, tak je to dost náročné do budoucna především pro ženu a děti dost otrava.
Kámoš jezdí daily autem od Velkých Popvic do Prahy 8 (38 km) a vyjde to v průměru na cca 2,5 h. A ví, že ráno nemůže přijet na čas i kdyby chtěl, ale s rozptylem půl hodiny. Autobusem by to bylo ještě delší denně ke 4 hodinám.
Druhý kámoš jezdí z N.Butovic kousek za Prahu na sever. Denně 2,5 h v čoudu na MHD+vlak, autem přes centrum Prahy by to bylo ještě delší.
Je lepší se na to dívat jako na problém časový (který si málokdo započítává) než finanční. Do kalkulací se dej třeba 1 EURo/h na cestách. Nebo si zkus představit, že je komplet všechno k dispozici v místě bydlení v dochůzkové vzdálenosti (do 2 km) a jen minimum dojíždění...
:-) :love: 8-P PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod Jack111 8. 9. 2014 17:06

Plus se do toho ještě musí započítat kultura, nákupy, děti (školy, kroužky, jejich zábava), sport, cestování atp.
Ono se to nezdá, ale pokud si jdete s kamarády na chvilku sednout, do divadla, na koncert a nebo přílet/odlet v nějaký blbý čas, tak v Praze se vždycky dá dostat kamkoliv. Mimo Prahu jenom vlastním autem, odvoz a nebo zevlovat někde v nonstopu.
Jack111
Diskutér

Odeslat příspěvekod PetrAsch 8. 9. 2014 17:39

Největší "komplikace" budou malé děti, pokud bys je vozil do školy do Prahy. V takovém případě nemohou oba rodiče pracovat na plný úvazek.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod DrumSession 21. 9. 2014 22:18

JJ známá dvojka "zelená vdova" a "odpolední taxikář" se mohou kousek za Prahou vyskytovat často. Na to opatrně při výběru lokality...
DrumSession
Diskutér

Další stránka