Ztráta u domu 4 kW. Co si pod tím představit?

Diskuze o plánování a realizaci staveb, rekonstrukcí

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Dezolát 26. 2. 2015 12:25

Zdravím

Řešíme projekt stavby a mimo jiné uvažujeme i jak vytápět. Přestože plyn máme cca 30m od domu, moc se nám do něj nechce (cena přípojky, kotel…).
Mimo jiné jsme od projektanta dostali informaci, že námi naplánovaná stavba bude mít tepelnou ztrátu 4 kW a ať přemýšlíme jak chceme, u této hodnoty je prakticky jedno, jak budeme topit, protože všechno bude plus mínus nákladově stejné a jen někde bude vyšší investice na počátku a levnější provoz a naopak. Nejsem stavař, tak nevím přesně co si pod údajem 4 kW představit?

Chápu to tak, že potřebuji asi 4 kW na udržení, ale jestli mluvíme o nějaké normě? Předpokládám, že když budu mít vytopeno na 20°a nebo na 24°, tak bude asi rozdíl v udržení teploty. Dále asi chápu, že u plynu, nebo u elektřiny, si nějakým propočtem na výkonnost dovedu spočítat spotřebu, ale u alternativ…
Dezolát
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jichaj 26. 2. 2015 15:19

V prukazu PENB je priloha s vypocty, tam jsou uvedeny i teploty pro ktere je to napocitano, napr. -12 vnejsi a 20 vnitrni. K tem se pak vztahuje tahle tepelna ztrata.
Nevim, co myslis temi alternativami...k plynu, elektrine. Uvazujes jeste o uhli, biomase? A tedy mit "kotelnu" nebo tahat palivo do obyvaku?
Pro takhle relativne nizkou tepelnou ztatu bych asi zustal u elektriny. Bud ciste elektrina (podlahovka nebo primotop) nebo tepelne cerpadlo (vzduch/vzduch..pokud neni slozita vnitrni dispozice).
U plynu by byly vyssi pocatecni naklady (pripojka + kotel).
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 26. 2. 2015 15:42

Plynový kotel 4 kW?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod aaischa 26. 2. 2015 15:46

akumulační nádrž, tu natopit, a kotel bude mit vyssi efektivitu kdyz jede v kuse delší dobu a ne xkrát deně na chviličku..
aaischa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 26. 2. 2015 15:58

Už jsem viděl leccos, ale ohřívat akumulační nádrž plynovým kotlem... Nádrž nebude za hubičku, zabere nějaký prostor, který by nejspíš šel využít rozumněji... Se obávám, že ve srovnání s elektrokotlem nemá tohle řešení návratnost.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod m_p_ 26. 2. 2015 18:12

Plynový kotel 4 kW asi nebude, ale třeba GEMINOX (Mercedes mezi kotly) umí min. výkon i 0,9 kW (model THRs 1-10DC). Já osobně (dům 6,4 kW) jsem šel do kondenzačního plynového kotle BAXI 12 kW (3,9 kW minimum) + externí zásobník na teplou vodu. Osobně nejsem příznivcem tepelných čerpadel. Když funguje, tak OK, ale ty případné pozáruční opravy bych vidět nechtěl. Případně bych zvažoval ten přímotopný elektrokotel, protože to zlevní ostatní elektriku v baráku. Paradoxně, přestože topím a ohřívám vodu plynem, tak za elektriku platím o dost víc než za plyn, protože u nás skoro celej den běží hodně podsvícená LED TV, k tomu 200 W v hlavním světle v obýváku (v zimě člověk svítí od čtyřech), k tomu notebook, počítač atd. Kdybych byl komplet elektro, měl bych lepší sazbu na všechno.
m_p_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kejki3 27. 2. 2015 22:53

Na 4 kW je zbytečné dělat instalaci na plyn. Vzhledem k nízké spotřebě bude jeho cena vyšší.
Přímotopný kotel? Podlahovka může být rovnou elektrická, stejně tak případná topná tělesa.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Diskutér