Vyplatí se solární panely na střechu domu?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Lubro 16. 1. 2010 20:58

Řešíme vytápění rod. domu - uvažujeme pravd. o plynovém kondenzačním kotli Junkers + radiátory. I když na druhou stranu ještě uvažujeme o přidání 2-3 solárních panelů na střechu domu. Třeba jen na ohřev vody. Vztahuje se na ně státní dotace = 50% ceny = cca 55.tis.Kč. Otázkou je, zda se jejich instalace finančně vyplatí nebo ne...Jejich výhodu vidím logicky v úspoře energii-plynu (ale neznám přesně X-roční návratnost dané investice 55.tis.Kč). Nevýhodu ovšem vidím, že u nás by dané solární panely nešly dát na jižní stranu střechy, ale jen na západní stranu (vyplývající menší výtežnost "prý" 85%). K dalším nevýhodám jsem také od někoho slyšel, že solární panely přirozeně nevydrží věčně a po určitě době (nevím jaké ??) se musí vyměnit a koupit nové...Jaký na to máte názor, případně zda už jste danou věc promýšleli a řešili...
Lubro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 1. 2010 10:09

Nevím, jaké jsou pro to podmínky, ale solární panely se vyplatí jen za 2 podmínek:
1) na místo není možné dovést el. proud a jediná alternativa je tak generátor (1 kWh tak vyjde cca na 30 Kč)
2) napojíš se do energetické sítě a svoji "čistou energii" jim budeš prodávat (tuším nyní je výkupní cena asi 12 Kč) a pro svojí spotřebu si budeš kupovat jejich energii za cca 1/3 cenu. Ať žijí naší ekoparaziti :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lubro 17. 1. 2010 11:15

Nemyslel jsem,že tu energii ze solárních panelů budu nějak prodávat,to ne...Prostě mě zajímalo,zda se mi vyplatí ty solární panely pro vlastní ohřev vody, případně pro topení. A jaká je návratnost investice,apod. Jinak do domu by měly být v dohledné době zavedeny (snad) veškeré sítě = včetně elektřiny a plynu.
Lubro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 1. 2010 11:23

Ale aktuálně se to vyplatí hlavně když budeš energii prodávat, když tu samou můžeš nakoupit za třetinu (i méně, když to bude za noční tarif) a to navíc v době, kdy jí budeš potřebovat.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod papshop 17. 1. 2010 11:50

Patriku, tentokrát tě semelu, protože píšeš o koze, zatímco tazatel o voze. On řeší solární panely na ohřev vody, neřeší FVE panely na výrobu elektřiny.
Solární panely - slouží k ohřevu teplé vody. Fotovoltaické panely - slouží k výrobě elektřiny!!!
K dotazu, k ohřevu vody, nevím tedy přesně využití ze západní strany, ale jinak je to s dotací celkem i rychle návratná investice - pochopitelně záleží i na tom, jak velkou spotřebu v domácnosti máte. U nás u 3 osob to vyšlo víc než zajímavě. Co se týká přitápění, to jsem po propočtu investice zcela jasně zavrhl, neboť výtěžnost s ohledem na skutečné dodávky tepla do domácnosti je hodně nevýhodná. A to jsem měl propočty na jižní straně. Do ohřevu vody doporučuji, pro přitápění jen pro toho, co neví co roupama. Taky ušetří, ale nijak zvlášť. Propočty mohu po zaslání konkrétních informací zaslat na soukromý mail.
Vy mě neznáte, když se nase.u, ale až mě poznáte, to se teda budete divit.
papshop
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod eLzyx 17. 1. 2010 14:55

solární panely na ohřev vody se rozhodně vyplatí (5-6let i bez dotací). Mám dva a od půlky března do půlky listopadu vůbec nemám zapnutej 200L bojler do sítě. A i teď to pár % tepla přidá.
eLzyx
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lubro 17. 1. 2010 20:10

To papshop: přesně jsi to napsal,jde mi především o solární panely na ohřev vody v domácnosti.
Jinak podle posledních 2 odpovědí se dá soudit,že se investice do solárních panelů asi vyplatí. Jak jsem psal, dilema mám z toho,že ty panely se nevejdou na jižní stranu,ale pouze západní = menší "výtěžnost" slunečního záření (někde jsem slyšel,že zhruba 85%). A představa z hlediska ročního období byla téměř shodná s uživatelem eLzyx - myslel jsem od dubna do října bez používání bojleru v návaznosti na plynový kotel.
Znovu říkám,hlavně na ten ohřev vody,o přitápění už neuvažujeme. Pošlu papshop osobní zprávu s emailem,jsem docela zvědav na ty propočty...Ale musím někde zjistit ten rozdíl mezi jižní a západní stranou.
Lubro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 17. 1. 2010 22:15

Solární panely se rozhodně nevyplatí, pokud nemáš bazén.
Protože:
1) k investici musíš připočítat zásobník tepla, který umožní připojení solárů. je dražší a má vyšší ztráty.
2) musíš nějak vyřešit přehřívání v létě. Není to jdnoduché technicky vyřešit. Buď panely poddimenzuješ a pak nevyužiješ potenciál (fixní náklady na nádrž, trubky,čerpadla atd) ti zůstanou a celkově získáš míň teplé vody a budeš dohřívat, nebo v létě budeš vařit vodu v bazénu.
3) návratnosti jsou větší jak 6 let (podle mě 8, 10 a víc, obvykle se zapomínají počítat náklady na čerpadlo, které honí vodu, náklady na servis a pod.) a během té doby se zaručeně něco podělá. Známému po 2 letech odešlo čidlo za 4500 a celý roční zisk byl ....

Jediné, co může soláry posunout do zisku jsou státní dotace. A chce to prostě spočítat.
Nemy_bobes
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lubro 18. 1. 2010 07:24

No,bazén zatím mít nebudu...možná někdy v budoucnu,za několik let. Teď je priorita co nejdříve bydlet (v létě). Jinak jsem obdržel 2 nabídky - se solárními panely a bez nich s plynovým kondenzačních kotlem. Po odečtení dotace 55.tis.Kč je mezi nimi rozdíl pouze 18.tis.Kč, což mi na první pohled nepřipadá zase tolik...Otázkou je ta návratnost peněz či úspora energie na ohřev vody...
Lubro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Nemy_bobes 18. 1. 2010 08:49

To se nedá takhle zodpovědět, ve hře je příliš mnoho proměnných, musí se to spočítat.
Nemy_bobes
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Lubro 19. 1. 2010 20:29

Tak nějak to určitě dopadne...i když zatím to stále vidím 50/50 (převážně z důvodu té západní strany)...
Lubro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tom brava 17. 2. 2010 20:08

Taky uvažuji o kolektorech ale jaký typ zvolit v podmínkách sev. Moravy 750nm, aby to hřálo TUV i za oblačna a za minus teplot?
Vakuované (bez nebo s reflektorem=odrazem paprsků na trubice) nebo stačí nevakuované selektivní...Kdo ví?
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod freddy158158 23. 1. 2011 22:16

znám jeden případ,kdy to funguje a návratnost cca dva-tři roky...na ohřev vody...nejlépe svépomoci.... pro inspiraci
http://www.becc.cz/divize/becc-eko/rubr ... hrev-vody/
freddy158158
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod omgf 27. 1. 2011 10:23

Blbost.
Za TUV dá rodina 4-7 tisíc ročně.
Soláry vyrábí cca půl roku, takže ušetří maximálně polovinu, ale spíš méně, protože spotřeba teplé vody je v létě menší.

Aby to mělo návratnost 3 roky, muselo by pořizovací náklady na soláry být 6-12 tisíc.
Takže je to akorát pokus o reklamu.

P.S. Vycházelo to možná s dotací zelená úsporám, která už se znovu nerozjede.
omgf
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod smart-houses 19. 9. 2012 08:56

Instalace solárních kolektorů, nebo fotovoltaických panelů? Záleží na preferencích každé rodiny. Výkupní cena fotovoltaiky již není tak výhodná jako v minulosti a komplikace také mohou nastat ohledně zapojení elektrárny do sítě. Distributoři připojují jen elektrárny do 30 kW a navíc vyřizování provází řada administrativy.

Výhodnější proto pro řadu rodin bude pořízení solárních kolektorů na ohřev vody, které jim pomohou snížit účet za energie. Především v létě jsou schopny zajistit velkou část tepla určenou pro ohřev užitkové vody.

Podle nové studie v Británii ceny elektřiny ze sítě, tedy elektráren spalujících z největší části fosilní paliva, vyrovnají ceně elektřiny z domácích střešních solárních panelů už kolem roku 2013.
Naposledy upravil PatrikChrz dne 19. 9. 2012 11:41, celkově upraveno 1
Důvod: Odstraneny reklamni odkazy
smart-houses
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků