doplatek za vodu

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod spaceboss 22. 4. 2010 16:02

Dobrý den,

mám nájemní smlouvu na dobu určitou, ale objevil jsem v ní několik nesrovnalostí. V první řadě jde o to, že mám ve smlouvě uvedeno, že nájemné za byt je v částce 7000 kč měšíčně a zálohy na služby, které nejsou zahrnuty v nájemném, činí 1500 kč.

S majitelem jsem se ústně dohodl, že platby za vodu a její ohřev budou součástí nájemného a že v rámci záloh na služby budu hradit elektřinu a teplo. Podotýkám, že nikde ve smlouvě ani v příloze není uveden způsob výpočtu nájemného ani způsob a specifikace poskytování všech služeb spojených s užíváním bytu.. jde o to, že majitel nyní na mě příšel s ročním vyúčtováním, v rámci kterého ode mě chce doplatek za vodné ve výši cca 20000 kč. Má na toto právo, když ve smlouvě naprosto chybí nějaká specifikace poskytovaných služeb?

Navíc mám ve smlouvě uvedeno, že pokud budu s nedoplatkem za energiie případně za jeden měsíční nájem v prodlení více jak 20 dnů, může se mnou okažitě ukončit nájemní smlouvu a já se musím odstěhovat. Toto mi přijde v rozporu s občanským zákoníkem. Chci se tedy rovněž zeptat, zda je takováto smlouva vúbec platná? Předem děkuji za odpověď.
spaceboss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 22. 4. 2010 17:01

A nemyslis si, ze by bylo vhodnejsi toto konzultovat s pravnikem?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod spaceboss 22. 4. 2010 17:10

asi ano, jen jsem myslel, že má třeba někdo podobnonoz zkušenost, tak by mi třeba poradil co s tím
spaceboss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 22. 4. 2010 17:26

Jak rikam, radim ti jit za pravnikem.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod SocPredator 22. 4. 2010 19:05

Pokud ten byt nemá vlastní vodoměr, tak to je špatné. Ale právník by vám jistě řekl rovnou při podpisu nájemní smlouvy, že tady hrozí nebezpečí - platit zálohy na neměřitelné. Není se o co opřít.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod spaceboss 22. 4. 2010 20:36

vodoměr tady je, v tom není žádný problém.. jen ve smlouvě není nijak jasně stanoveno, jaké energie zálohy vlastně pokrývají.

a zatímco mi majitel dříve tvrdil, že vodu mám v rámci nájemného, nyní mi je chce vyúčtovat samostatně v rámci služeb.

druhá věc je ta, že mi doteď vyúčtování nepředložil na papíře, i když tak měl učinit nejpozději do 4 měsíců po zúčtovacím období..

-- 22. 4. 2010 20:37 --

mno tohle je opravdu spíš právnická otázka, takže se obrátím raději na právníka:) každopádně díky všem za příspěvky...
spaceboss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 22. 4. 2010 21:53

Já bych doporučoval z toho bytu vypadnout... Už jsem tady psal svoji zkušenost - nájemné včetně poplatků za služby, s výjimkou platby za elektřinu a vodu podle měřidel.

Elektřinu mně počítali za normální sazbu, ačkoliv měli denní a noční proud. A protože jsem měl boiler, tak jsem na tom docela pěkně prodělal. Zkrátím to, po půl roce jsem se odstěhoval, vracet se z práce do bytu, "příjemně vytopeného" na 16°C bylo jaksi nad moje síly.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 22. 4. 2010 21:54

Já vycházím z toho že vodné za 20k je takový menší rybník. (to jsme nedávno řešili v jiném vlákně :-)

To prostě řeší odečet stavu médií, a spotřeba m3. Na takový nedoplatek je to zatraceně hodně metrů krychlových.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod spaceboss 22. 4. 2010 22:38

Tomáš Marný: na tom už pracuju..

SocPredator: zatím mi žádný papír se skutečnou spotřebou nepředložil.. a přitom vyúčtování za rok 2009 bych měl dostat do konce dubna 2010, k čemuž ale evidetně nedojde.

V tomhle bytě je nicméně večný problém s cca 30 let starým záchodem, který prošel jen za tu dobu, co tu bydlím, x opravama. Poprvé jsem tu měl na to instalatéra, kterého jsem si sám zaplatil. Ten záchod opravil, ale konstatoval, že je v havarijním stavu a potřebuje co nejrychlejší výměnu. To jsem sdělil majiteli, který to odbyl mávnutím ruky a prohlášením, že dotyčný instalatér tomu nerozumí a od té doby "opravoval" záchod sám. Záchod vždy vydržel funkční cca 14 dní, poté více či méně opět začínal protékat atp. Takže bych se ani nedivil, kdyby ten rybník za rok tudy opravdu protekl.. jedné známé takto před rokem proteklo záchodem asi taky 30 k. Ale poč bych to měl platit já, když majitel není schopen vynaložit pár tisíc za nový záchod?

Z bytu se každopádně nejpozději příští měsíc stěhuji, protože to už ani nemluvím o rozsáhlé plísni na wc a v koupelně, s kterou bojuji doteď, naprosto netěsnících oknech a dvěřích na balkón, takže při sebemenším větru venku se nám doslova hýbě závěs, stejně tak jako o poskytnutém vybavení - dvouplotýnkáči s rezatými plotýnkami a 30 let staré ruské ledničce. Prostě majitelova investice do bytu v jakémkoliv směru byla od pořízení 0 a byt podle toho vypadá.
spaceboss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 23. 4. 2010 00:41

No ja se spis pomerne divim, do ceho jsou schopni jit lidi dobrovolne bydlet :roll:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod spaceboss 23. 4. 2010 10:16

tak ono to zpočátku bylo relativně výhodné. při prvním majiteli jsem platil 7000 kč včetně všech energií, což je za byt 1+1 nedaleko centra brna hodně slušná cena. nějaké nedostatky jsem v té době neřešil, vzhledem k tomu, že jsem v bytě netrávil příliš času.. po nějaké době si nicméně byt koupil přes realitku nový majitel, který si ovšem už nasadil cenu 7000 kč + energie a to už samozřejmě zdaleka tak výhodné není..
spaceboss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 26. 4. 2010 11:11

Aha a ona snad padla puvodni smlouva? Ja mel za to, ze plati dale.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod spaceboss 26. 4. 2010 12:43

ano, doslo tam totiz ke zmene majitele a kdyz mi ta stara smlouva vyprsela, podepsal se mnou jinou
spaceboss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 26. 4. 2010 15:13

No to je uplne jedno, ze doslo ke zmene majitele. Dulezite je tam spise to, ze vyprsela puvodni smlouva.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod spaceboss 26. 4. 2010 15:23

vsak ano a nova smlouva uz neni zdaleka tak vyhodna.. kazdopadne zitra mam s majitelem sraz, tak snad se neco vyresi, pry by byl ochoten zmenit mi podminky a podepsat novou smlouvu
spaceboss
Kolemjdoucí