špatná komunikace s dodavatelem elektřiny

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod davson 19. 5. 2010 19:42

Bydlím v bytě. Stav spotřeby elektřiny si zapisuji každý měsíc. Koncem dubna jsem zjistil, že se elektroměr zastavil. Nahlásil jsem to dodavateli. Ten elektroměr vyměnil a v dopise napsal toto:
"Z výše uvedeného důvodu Vám bude spotřeba v následující periodické
faktuře 8/2010 v intervalu 31.7.2009 - 5.5.2010 doúčtována dle propočtu
spotřeby z předchozích let VT + 480 kwh"

Napsal jsem jim, že té větě vůbec nerozumím, aby mně to laicky vysvětlili. V novém dopise napsali
toto :
Dne 6. 5. 2010 byla na Vašem odběrném místě provedena výměna vadného elektroměru.
Proto bude v periodické faktuře, která je Vám zasílána každý rok v srpnu opravena spotřeba od posledního per. odečtu dne 31. 7. 2009 do výměny elektroměru dne 5. 5. 2010.
Oprava bude provedena dle spotřeby v předešlých letech tak, že do vysokého tarifu doúčtujeme 480 kWh.

Vůbec si nedokáži spočítat jakou mně teda naúčtují spotřebu. Rozumí tomu někdo ?
davson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 5. 2010 20:40

No já to chápu tak, že ti naúčtují průměrnou spotřebu dle minulých let a k tomu navíc 480 kWh, což dělá 53 kWh měsíčně (240 Kč). Ovšem co je k tomu opravňuje (a proč si vycucali zrovna tuhle částku z prstu), netuším.

Nebo že by mysleli jen 53 kWh měsíčně, ale to je hooodně málo, to je s bídou na 1 pokojový byt s malou ledničkou a malou televizí.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod katrops 20. 5. 2010 20:31

No já také nevím co to číslo 480 kwh má znamenat. Zatím čekám na vysvětlení.
Podle mých propočtů by měla být průměrná spotřeba cca 1140 kwh.
Za období 07/08 - 07/09 byla spotřeba 1492 kwh.
Výpočet - 1492 : 12=124,33 x 9 měs. = 1119 kwh + 21 kwh = 1140 kwh
Těch 21 kwh je spotřeba od 1.5. do 5.5.2010. Dne 6.5. byl vyměněn nefungující elektroměr.

Jo ještě jeden dotaz. Při výměně zjistili, že tam není , jak dříve uváděli, hlavní jistič 1 x 20 A, ale 1 x 15 A. Kvůli tomuto zjištění mně poslali novou smlouvu o dodávkách elektřiny. Bude to mít nějaký vliv na cenu ? Mám produkt elektřina klasik a sazbu D02d.
katrops
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 5. 2010 21:21

Velikost jističe má vliv na paušální platbu za odběrné místo, ale pokud si dobře pamatuji, tak nejnižší tarif je 1 x 25 A nebo 3 x 16 A. Takže míň platit nebudeš.
Jinak bych uvažoval spíše o výměně za ten 1 x 25 A, protože 1 x 15 A je fakt málo (když i taková pračka chce obvykle 16 A jistič. Dělají se sice i 10 A, ale ty perou déle. 16 A má i sporák a dokonce i některé mikrovlnky). Abys za chvíli nemusel uvažovat, jestli můžeš mít puštěnou TV a zároveň ledničku. Pak zapneš k tomu rychlovarnou konvici a vylítne ti jistič.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod katrops 20. 5. 2010 21:49

Já mám v panelákovém bytě tyto jističe :
1) IJV 6 A AYY 2,5 ( na světla )
2) IJV 10 A AYY 4 ( na zásuvky, včetně pračky, mikrovlnky apod. )
3) IJV 16 A CYKY 1,5 ( samostatný na elektrickou troubu )

Ten hlavní jistič 15 A je na chodbě u elektroměru. Nevím komu patří. Jestli mně, dodavateli elektřiny nebo bytovému družstvu. Nevím kdo by ho měl vyměnit za ten větší 25 A. To si na to můžu zajistit sám elektrikáře ? Kolik by mně ta výměna asi stála ?
katrops
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 5. 2010 21:53

10 A pro pračku i mikrovlnku a zásuvky dohromady? To to se ti nevyhazuje? Většina praček potřebuje 16 A.
Jinak výměna asi bude složitá. Bude muset souhlasit asi majitel objektu, provedeno to bude muset být odborně (elektrikář) a bude to muset být oznámeno dodavateli elektrické energie.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod katrops 20. 5. 2010 22:12

Pračku mám 7 roků starou a je na 10 A, lednička taky na 10 A. U mikrovlnky nevím. Vyhodí to tak 2 x do roka, ale to už musí být opravdu zaplé hodně spotřebičů najednou. Letos jsem koupil byt do osobního vlastnictví, tak si asi budu muset nechat udělat revizi rozvodů na vlastní náklady.
katrops
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Czernin 21. 5. 2010 07:24

Jakého máš vůbec poskytovatele elektřiny?
Czernin
Uživatel deaktivován

Odeslat příspěvekod audiobullys 8. 10. 2011 01:40

no nebudu zakladat novy tema tak to pripisu sem,
mame e tarif na zahrade , zadal jsem ve vok cezu o zmenu kapacity z 3 * 10 na 3*25 A a sazbu z d01 na d45 pro novostavbu.
poslali vyjadreni a smlouvu k podpisu, zaplatil jsem jim i rozdil v jisticich 7500 kc co chteli a dneska po tejdnu mrknu do kancelare a tam se mi zobrazi ze pripojeni - nelze pripojit. tak jsem se nedal odbyt a poslal dotaz kdy jako hodlaj vymenit hodiny na dvoutarifni a kdy me zmenej tarif a kapacitu.
mimochodem tarif na d45 ani zmeu rezerv, kapacity nejde v kancelari zmenit.
u tarifu to napise chybu u kapicty to radsi nezobrazi nic. tak jsem zvedavej co mi odpovedej
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 8. 10. 2011 08:28

Nemusí být na d45 udělaná znovu revize? Jde o spínání HDO, i proto to nejde ve vok...
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 8. 10. 2011 21:01

Minimálně budou chtít kulatý razítko od revizáka potvrzující, že tam ty přímotopy opravdu jsou.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod bado 9. 10. 2011 16:14

Tak změna sazby na dvoutarif není zase tak jednoduchá. Momentálně řeším to samé z D02 na D45.
-prvně vůbec musíte mít elektroměrový rozvaděč který umožní montáž HDO a musí být schválen Čezem.
-potom zažádat o změnu sazby a počkat na vyjádření ohledně navýšení rezervovaného příkonu
- spolu s vyjádřením (kladným) pošlou smlouvu kterou musíte podepsat a odevzdat do 30 dnů.
-potom, nebo současně se smlouvou donesete revizní zprávu o tom, že máte nainstalované tepelné spotřebiče dle podmínek sazby D45 (40% příkonu hlavního jističe musí tvořit) Já mám 3x25A tak to dělá 6kw.3x10A pro topení a zbytek na normální provoz.
-potom do pěti pracovních dnů dojde k výměně hodin,montáži HDO,odečtu původního stavu a máte dvoutarif
-na mne hned tlačili o zvýšení záloh

Jinak velice zajímavý kalkulátor je zde
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... uhu-paliva

www.eru.cz
bado
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 10. 10. 2011 11:47

prikon na 3*25 z 3*10 A jsem zadal, smlouvu jsem jiz odeslal i zaplatil za ten rozdil.
co se tyce revizni zpravy, ackoliv jsem jim o tom psal ze jim ji predlozim tak za prvy ve vok mam ze revizni zprava byla dolozena a za druhy ve smlouve neni o revizi ani zminka, cetl jsem to dvakrat .
no uz jsem jim napsal dotaz kdy to hodlaj namontovat ten elektromer s dvoutarifem na vt a nt .
no uvidim kdy mi da elektrikar revizni zpravu , tu jim budu muset naskenovat a poslat pres vok.
no este ze mam krbovou vlozku s vymenikem a drivim nachystany, jinak bych diky cezu protopil majlant. at uz na stavajici sazbe D01 ci budouci d045.
elektrokotel tu mam jen kvuli cene za NT a zaloznimu reseni
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér