Elektrický bojler vs. centrální teplá voda

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod radim33 1. 5. 2011 08:19

Elektrický bojler se podle mně vyplatí, pokud za prvé rodina se umí domluvit odstupňovat spotřebu teplé vody tak, aby se denně nespotřebovalo více než je objem bojleru, lépe více než je 3/4 objemu bojleru. Protože princip vytápění bojleru je založen na použití topné spirály s poměrně malým výkonem, která objem bojleru ohřívá na plnou teplotu 4 až 12 hodin. Takže je sice třeba speciální rozvod elektřiny napojený dříve na spínací hodiny levného tarifu, dnes už asi jedině na dálkový spínač levného tarifu, plus na svůj jistič, ale není třeba nějak navyšovat hodnotu hlavního jističe.
A za druhé se bojler vyplatí, pokud rodina levný osmihodinový tarif využije ještě na něco dalšího. Tento tarif je totiž momentálně nižší než 16 hodinový levný tarif na akumulační elektrické vytápění a ještě výrazně nižší než tuším 20 hodinový nízký tarif pro tepelná čerpadla. Ale v paneláku mně nenapadá, na co by se dal levný tarif využít, kromě nějaké hodně tiché automatické pračky, nočního vaření a omezeně ledničky a chladničky. To spíš v rodinném domku s hospodářstvím, zahradou. Na všelijaké velké zavařování třeba ovoce a podobné velké "vaření" všeho možného, co je třeba, když to někomu stojí za to to dělat v noci. Na všelijaké spotřebiče, které se dají spínat spínacími hodinami nebo spínači a mohou běžet bez dozoru, přitápění, čerpadla....Možná by levněji vyšlo i předimenzovat tepelné čerpadlo a napájet ho místo 20hodinového tarifu pro tepelná čerpadla tady tím tarifem. Pokud by po většinu sezóny stačilo 8 hodin denně k nashromáždění dostatečného množství tepla.
Jinak my doma máme 50 litrový bojler, ten má topnou spirálu 600 nebo 800 watt. V zimě ho nadstavuji na teplotu 60 - 70 st C, celý bojler ze studené vody se potom vytopí za cca 10 hodin, v létě na cca 40 C, celý bojler se vytopí za cca 4 hodiny. Pokud se neodebírá voda, v zimě bojler přitápí denně cca 2 hodiny, počítám s tím ve vytápění koupelny, v létě přitápí cca půl hodiny. To ale hodně záleží na kvalitě izolace toho bojleru.
U bojleru je jinak hodně důležité odebírat teplou vodu hned v místě, netahat tu teplou vodu daleko, protože potom v trubkách voda vychládá a jejich objem je vyplýtván. Zvláště když se jedná o malé a časté odběry třeba do kuchyně na všelijaké oplachování. Skrblík umístí bojler přímo v místě spotřeby a nechá namontovat první kohout hned na bojler.
Bojler je taky dobrý, když z ničeho nic přestane téct voda, v bojleru je zásoba, která se dá vypustit. Sice voda má hnusnou chuť, ale když není jiná....
radim33
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 1. 5. 2011 09:49

V osmihodinovém tarifu jde většinou pár hodin NT odpoledne, a někdy i večer (20-22). Mění se to ca 2-3x za rok, a aktuální hodnotu pro svou smlouvu najdeš na internetu.
Právě na to odpoledne jsem měl spínací hodiny na pračku a na myčku. Přijdeš domu, otevřeš myčku, a vyhážeš pračku na balkón.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 1. 5. 2011 11:53

dr._lukas píše:http://www.levneelektro.cz/p31460-ohrivace-vody-prutokove-stiebel-eltron-dhe-18-21-24-sli

Co si myslíš o tomto? Zvládne to napustit vodu za levnější peníze než centrál? :-) ... Já nehci nouzovku, ale něco k úspoře

Průtokáč je nejdražší ohřev vůbec, protože neohříváš za cenu v NT.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod radim33 1. 5. 2011 12:30

dr._lukas píše:http://www.levneelektro.cz/p31460-ohrivace-vody-prutokove-stiebel-eltron-dhe-18-21-24-sli

Co si myslíš o tomto? Zvládne to napustit vodu za levnější peníze než centrál? :-) ... Já nehci nouzovku, ale něco k úspoře

Dáš 10 tisíc za vlastní průtokový ohřívač a dalších 10 - 20 , možná i víc tisíc za jeho instalaci. Protože to je třífázový "bazmek" s výkonem až 24 kilowatt, který bude potřebovat speciální silnoproudé vedení a hlavní jistič možná až 35 Ampér. To je spíš pro sprchy pro dílnu s 30 chlapama na směně než pro byt.
Úspory budou záležet na tom, z jakého tarifu budeš tu elektřinu brát.
radim33
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 1. 5. 2011 12:45

Když už průtokáč, tak plynový. kWh plynu stojí zlomek toho, co kWh elektřiny, neřešíš tarif, ani jistič, plyn předpokládám zaveden máš. Neřešíš velikost zásobníku, ohříváš kdy potřebuješ, a přesně tolik, co potřebuješ.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 1. 5. 2011 15:15

Z plynového průtokáče je dobré odvést někam spaliny, že... Obvykle do komína, což baráky napojené na centrální vytápění většinou nemívají ;-).
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 1. 5. 2011 16:16

Tak plynový průtokáč nepřipadá v úvahu.. komíny tu sice nějaké jsou, ale kdo ví kde
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 1. 5. 2011 19:05

Eh, pravda ;-)
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod radim33 1. 5. 2011 21:44

Neviděl bych to z energií z plynu zas tak optimisticky, o moc levnější než levné elektrické tarify nebude.
Co se týká instalace plynové karmy, když jsou peníze a povolení majitele objektu, nemusí být v baráku ani komín. Spaliny z plynového spotřebiče se za určitých podmínek dají ventilátorem neboli turbem tahat ven stěnou. Nebo pokud to nejde, montují se uteplené komíny zvenku na fasádu.
radim33
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 1. 5. 2011 22:04

Mít byt v posledním patře..tak tu plynovou karmu i na topení mám dávno a bez ptání kohokoliv i když načerno :-D Natáhl bych to přes balkón, kde nejde vidět..bohužel jsem v první patře a te díry by si určitě někdo všimnul :-(
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Sekáč 2. 5. 2011 03:02

dr._lukas píše:Dnes mě příjde 1m3 teplé vody na 390,-

To ještě není nejhorší, koukám na ceny u nás v bytovce, vloni sousedé za kubík TUV zaplatili od 270 do 570Kč, podle toho, kolik kdo spotřeboval, a to je do ceny zakalkulována i rekonstrukce naší lokální plynové kotelny.

Na ohřev 1m3 vody o stupeň je třeba zhruba 1.6kWh, když budu počítat teplotní rozdíl 40st., 5 kaček za kWh plus nějaké ztráty a pořizovací cena bojléru, moc optimisticky mi tohle řešení nepřipadá. :pozor

Na druhou stranu, cena TUV i nadále poroste už jenom díky DPH, která je momentálně 10% a výhledově se má zvyšovat na 20%.
Sekáč
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Joezbrna 2. 5. 2011 09:14

radim33 píše:Neviděl bych to z energií z plynu zas tak optimisticky, o moc levnější než levné elektrické tarify nebude.
...

Jenže u průtokáče to nemůžeš srovnávat se sazbou v NT.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod radim33 3. 5. 2011 16:23

5 korun za kilowathodinu je denní drahý tarif. Levný osmihodinový pro bojler je nějak 3,30 nebo 3,50 Kč za kilowathodinu.
Před nějakou dobou jsem počítal plyn, je to nějak 1,5 Kč za kilowathodinu, topný olej mně vyšel nějak 2 kč za kilowathodinu.
radim33
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 3. 5. 2011 16:46

Mě to vychází takto:
Stálý plat: 86,40 Kč/měsíc
Cena vysokého tarifu: 5 051,81 Kč/MWh
Cena nízkého tarifu: 1 892,50 Kč/MWh
E.ON distribuce, ČEZ dodavatel, AKU8Basic
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod eLzyx 4. 5. 2011 10:29

já se divím, že se spolumajitelé takovýchto baráků ještě nedomluvili na stavbě vlastní kotelny s případným solárním dohřevem :hm
Podle mě jde o lepší investici, než oblepení zdí polystyrenem.

Já ohřívám vodu solárním systémem s el.příhřevem, který je aktivní pouze od půlky listopadu do půlky března. Pak ohřívám vodu gratis. Systém se zaplatil za 2 roky (dostal jsem 50% dotaci)
eLzyx
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka