„Výhodný“ plyn od ČEZu a jak se ho zbavit

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vpe 23. 7. 2011 05:36

Pochybuju, že udělají smlouvu na dobu neurčitou (ale to se dá obejít viz 1))... každopádně pro odběry nad 10MWh lze určitě ušetřit tisíce oproti RWE (nejdražší) i oproti ČEZu, ten se vyplatí jen do 1,5MWh zejména díky dumpingu na paušálu (nemá z něj nic, při eTarifu), ale na neregulované složce se už pakuje :-)

Mimochodem, stávající zákon nenařizuje zveřejnit ceny s předstihem, pouze zmiňuje nutnost:

upozornit zákazníky nejpozději 2 měsíce předem na záměr změnit smluvní podmínky,

Tedy záleží čistě na smluvních podmínkách jednotlivých dodavatelů, většinou v nich mají cosi jako "ceny zveřejníme měsíc předem" apod.

jen bych ještě fluktuantům připomněl nutnost správně rozlišit výpověď a odstoupení - ad1)
______________
Ad 1) právě vychází novela zákona (měla by platit po vytištění ve Sbírce, pravděpodobně v průběhu srpna):
http://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/11-211.htm

co vás asi bude zajímat, přidává se i paragraf:


"§ 11a


Některá opatření na ochranu zákazníka

(1) Držitel licence na výrobu elektřiny, výrobu plynu, obchod s elektřinou nebo obchod s plynem je povinen uveřejňovat způsobem umožňujícím dálkový přístup uplatňované podmínky dodávek plynu a ceny za dodávku plynu pro domácnosti a podnikající fyzické osoby s roční spotřebou plynu do 630 MWh, podmínky dodávek elektřiny a ceny za dodávku elektřiny pro domácnosti nebo podnikající fyzické osoby odebírající elektřinu z hladiny nízkého napětí. Změny cen za dodávku elektřiny nebo plynu nebo změny jiných podmínek dodávek elektřiny nebo plynu je držitel licence povinen uveřejnit nejpozději 30 dnů přede dnem jejich účinnosti.

(2) Byla-li s podnikající fyzickou osobou uzavřena smlouva, jejímž předmětem je dodávka elektřiny nebo plynu, mimo prostory obvyklé k podnikání držitele licence, ustanovení § 57 občanského zákoníku se použije obdobně.

(3) Zvýší-li držitel licence na obchod s elektřinou, obchod s plynem, výrobu elektřiny nebo výrobu plynu cenu za dodávku elektřiny nebo plynu nebo změní-li jiné smluvní podmínky, je zákazník oprávněn bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy do 3 měsíců od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek. To neplatí, pokud držitel licence oznámí zákazníkovi zvýšení ceny nebo změnu jiných smluvních podmínek nejpozději 30 dnů přede dnem jejich účinnosti a současně zákazníka poučí o jeho právu na odstoupení od smlouvy. V takovém případě je zákazník oprávněn bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy nejpozději 10 dnů přede dnem zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek.

(4) Odstoupení podle odstavce 3 je účinné k poslednímu dni kalendářního měsíce, ve kterém bylo doručeno příslušnému držiteli licence, neurčí-li zákazník pozdější den účinnosti odstoupení. Uplatnění práva na odstoupení nesmí být spojeno s žádnými finančními nároky vůči zákazníkovi. Odstoupení, které bylo uskutečněno do 3 měsíců od účinnosti zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek a méně než 10 dnů před koncem daného měsíce, je účinné k poslednímu dni kalendářního měsíce, který následuje po měsíci, ve kterém bylo odstoupení doručeno příslušnému držiteli licence.

(5) Pro sjednání zvýšení ceny elektřiny nebo plynu nebo změny jiných smluvních podmínek, ke kterému není podle smlouvy uzavřené se zákazníkem třeba výslovného projevu vůle zákazníka nebo je projev vůle zákazníka spojen s marným uplynutím lhůty, se přiměřeně použijí ustanovení odstavců 3 a 4.

(6) Držitel licence na výrobu elektřiny, obchod s elektřinou, výrobu plynu nebo obchod s plynem je povinen zákazníkům umožnit neznevýhodňující výběr způsobu platby za dodanou elektřinu nebo plyn.

(7) Účtuje-li držitel licence na obchod s elektřinou, obchod s plynem, výrobu elektřiny nebo výrobu plynu zálohové platby na dodávku elektřiny nebo plynu, je povinen stanovit zálohové platby v rozsahu spotřeby za předchozí srovnatelné zúčtovací období, nejvýše však v rozsahu důvodně předpokládané spotřeby elektřiny nebo plynu na následující zúčtovací období.".
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 7. 2011 07:20

vpe: teda můžu říct, že jsi mě ČEZ pěkně znechutil, zůstávám u Pražské plynárenské :). Ve čtvrtek jsem zjistil únik plynu (přišel jsem domů, smrad že jsem se bál rozsvítit), tak jsem se rozhodl, že využiji služeb PP - opravy plynospotřebičů zdarma za úvazek. Už jsem o tom uvažoval, u sporáku mi zlobí zapalování jednoho hořáku (toho nejménšího, který vůbec nepoužívám), tak to spojím s utěsněném plynové hadice.
Ten únik byl docela velký, co jsem koukal dle plynoměru, než stačil maník z 1239 přijet, tak to odhaduji asi na litr za hodinu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 23. 7. 2011 11:40

2 vpe: Moc dík za ty odkazy, nepodařilo se mi ten zákon najít, jen "reklamu" na něj. Každopádně se ze sledování změn u elektřiny a plynu stává mnohem důležitější činnost než se zabývat cenami bank. Tam se ceny tak nemění a když platím za plyn i el. cca po 20 tisících ročně, tak i úspora jde do tisíců.
Ještě vidím jako problém ten způsob zveřejnění a oznamování změn. Často to je nějaká zmínka na 4. úrovni na nepřehledným webu, typu "Šmudlo, hledej".
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 23. 7. 2011 11:58

Patriku, doufám, že je to zapalování piezoelektrické a ne elektrické, protože to bys měl ten sporák pořád v zásuvce a to žere proud :-D.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 23. 7. 2011 12:28

PatrikChrz: víš o povinnosti každé 4? roky dělat revizi plynu, pokud bydlíš v domě s více rodinami? Proč jsi plyn dosud nezrušil, indukční plotýnku pořídíš za cca <1000 Kč a je to s časovačem, komfortnější a nemůžeš uškvařit hrnec, jako na plynu a odporové plotně... Já jsem Čez až tak nehaněl, sám jsem na něj tento měsíc přešel s plynem i ele :-) Ale pravda, úroveň placené infolinky byla příšerná (z jednoho vzorku ale nebudu dělat kdovíjaký závěr, ve výsledné ceně jsou pro mě nej a čas už jsem s tím ztratil, tak proč to nerealizovat).

Co se týče havárek, tuším třeba Axa vracecí Kreditka s Visa kurzy kryje i otvírání zabouchlých dveří zámečníkem a možná i toto a vytopení taky :-)

ps: kolik jsi protelefonoval na linku 1239,_ ? :-)

xls: psal jsem ti SZ ohledem toho důkazu o manipulaci s ceníky a datumy platnosti... Ceny se do loňska měnily u plynu 4x ročně kvartálně a nyní to bude podle plotu :-) Atakujte ERU, ať vyrobí a dohleduje srovnávací kalkulačku. Sice by to měly dělat spotřebitelské organizace, ale ty si asi válejí šunky. Povinnost vyhlásit ceník 30 dnů předem bude s novým zákonem viz citace výše. Takže jsem měl přece pravdu, zbývá si ohlídat, že firma nemá deaktivační poplatek (jenže ten může kdykoliv v budoucnu zavést zveřejněním v ceníku a vy si musíte pohlídat) a teď je otázka, zda text...

oznámí zákazníkovi zvýšení ceny nebo změnu jiných smluvních podmínek nejpozději 30 dnů přede dnem jejich účinnosti a současně zákazníka poučí o jeho právu na odstoupení od smlouvy

...znamená, že musí zákazníkovi adresně doručit email/lejstro, anebo se to zase udělá zveřejněním kdesi na neviditelném webu, kde to najde tak jeden zbloudilec z tisíce.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 7. 2011 12:40

VPE: o to je to právě divnější,od revize neuplynul ani rok

Když já jsem na ten plyn zvyklej, vaří se mi na něm nejlíp. Možná až na tom budu tak špatně, že už si nebudu moct dovolit žádnou radost, tak ho zruším, ale zatím jsem rád, že si můžu aspoň občas pustit plyn 8-P

...asi 11 korun :'(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 23. 7. 2011 12:50

...plánuješ si pustit plyn? :-D To byla asi nějaký super levná hadice ke sporáku... takhle jsem kupovali k praččce, 3x výměna a 3x tekla...

Radost, no párkrát se mi stalo, že jsem vařil, odjel xxx km a po příjezdu roztavený hrnec :-D Indukční plotnu mám a je to pro hlavně pro geeky :-)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 7. 2011 13:35

...plánuješ si pustit plyn?

No aspoň občas bych rád :-P

Ta hadice tam byla od instalace sporáku, tedy už nějakých 11 let. Doteď s ní nebyly problémy. Ten maník co tu byl, říkal, že stačí dát novou koudel. To moh' taky překoudelit sám :(.

Troubu mám elektrickou, ale na desku jsem už od dětství zvyklý na plynovou a tak nějak mi vyhovuje.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 23. 7. 2011 13:53

Tak já taky, ale pak sme se přestěhovali a byla tam elektrika, sporák s litinovými plotýnkami a to je děs, šílená setrvačnost, ale i na to se dá naučit a zvyknout. Pak sme si dali sklokeramiku (senzorové ovládání navrchu), já bych radši indukci, ale ta tehdy byla moc drahá. A sklokeramika je OK, je to krásně rovné a hladké, dobře se to udržuje, plyn bych zpátky nechtěl.

Ale to je stejně akademická diskuze, do bytu, kde byl projektován plynový sporák elektrický nedáš, protože nebudeš mít dost silné připojení elektriky, čtyři plotny + trouba je řádově 10 kW a zavádí se tři fáze.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 23. 7. 2011 14:08

Pokud nevaříš pro hospodu, stačí ti indukce 1 velká + 2 malý, a to jednofáze utáhne. Ale zpravidla až po rekonstrukci.
kWh plynu je asi o polovinu levnější než kWh elektřiny. Ale indukce má proti plynu skoro dvojnásobnou účinnost, takže ekonomicky je to nastejno. Takže - dokud plyn funguje, používám, při rekonstrukci poletí.
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 23. 7. 2011 14:36

"na plyn jsem zvyklý" - tak mladý a už tak konzervativní...??? :-[ já byl zvyklý na plynovou troubu a sousedi měli i plynovou lednici, se začínalo v paneláku na svítiplinu (stálý plamínek uprostřed sporáku), pak se přetryskovalo na zemní plyn...

Tuhle diskusi jsme tu už vedli s Patrikem několikrát, opakuješ dogmata, jakobys ani nechtěl slyšet argumenty :-) U mě před 2 lety zvítězila kalkulačka a nekomfortní plyno-sporák a elektro trouba a opakované buzerace s kontrolami plynu a pohled na zvyšující se paušál za plyn versus nicotná spotřeba plynu a zvýšené riziko s plynem jen kvůli plotýnkám - zrovna tu byla nějaký výbuch plynu v okolí, to byla šlupka...

Asi máš nový plynový sporák, chápu, že je blbé se ho zbavovat, no ale servisovat si koudelí hadici, na to bych se mohl vy... co si ty montéří dovolí je vrchol, nám to sprasili, že jsem to nafotili a poslali revizákovi, co jim to podepsal a ten radši sám to jel předělat.

xtonda: ale dáš a naprosto v klidu, sporák má sice psáno 10kW, ale na jedné 16A větvi a 1fázi (3800W) ho provozuji naprosto v pohodě. Nutno si uvědomit, že i kdybys nakrásně zapnul 10,5kW naráz (což ale nikdy nenastane - plnej horní gril nemůžeš zapnout se spodní spirálou apod), ani tak to nevyrazí jistič, hádej proč...

Ale měl jsem také obavy, no výpočet a praktické testy prokázaly, že "no problém" a to mám na stejné 16A větvi varnou konvici (2kW, mikrovlnku 900W, pračku nevímkolik kW, televizi a další drobotu:-).

V reálném provozu se to seběhlo jen jednou za 2 roky, že vylétl bytový jistič dané větve z důvodu přetížení :-) Takže není naprosto problém s 10kW sporákem, fakt :potichu .

Joezbrna: ano, a pokud vaříš málo na plynu, tak ti přeleze paušál za plyn cenu za odebraný plyn... A s tou rekonstrukcí - ne nutně je nutná :-) V hospodě ano (protopený proud na drátech by lezl do peněz)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 7. 2011 18:12

vpe: tak mi dopřej aspoň nějakou radost ne :). Asi máš pravdu, ekonomické to pro mě asi moc není. No třeba až budu sporák měnit, tak se rozhodnu jinak, ale když ten plyn je mi takový "blízký". No a má to aspoň jednu výhodu - za 10 let dozadu nepamatuji ani jednu odstávku plynu, zatímco elektřina tak 2 krát za rok vypadne (pravda, je to jen desítky minut), tak si budu mít alespoň na čem uvařit :D

-- 23. 7. 2011 19:17 --

Ještě mě napadlo, dělá se průtokový ohřívač i na plyn? Teď nemyslím karmu, kde máš stále ohřátých x litrů vody, ale takový, který pustíš a hned teče teplá.
Jednou za rok máme vždy týden odstávku teplé vody (už je za mnou), tak jsem si říkal, že bych si to nechal instalovat, abych se nemusel sprchovat v práci. Aspoň by se ten plyn nějak využil.
Na elektrický nemám dostatečný příkon, maximálně tak na umytí rukou čůrkem vody, ale na osprchování to nestačí. Jen ty minibojlery, ale to nechci.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 23. 7. 2011 18:29

Máš popletené pojmy s dojmy, karma = průtokový ohřívač ;-).
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 23. 7. 2011 18:49

Já mám vše na elektřinu, babička zase na plyn, a karma = průtokáč. A já zas pamatuju odstávku plynu u babičky. před obnovením dodávky prý zaměstnanec plynáren obchází domácnosti aby se zajistilo, že nemají nikde otevřený kohout a to nějakou hoďku zabere, museli sme kvůli tomu přeplánovat rodinnou akci, já bych už plyn v bytě nechtěl.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Joezbrna 23. 7. 2011 19:23

vpe píše:Joezbrna: ano, a pokud vaříš málo na plynu, tak ti přeleze paušál za plyn cenu za odebraný plyn... A s tou rekonstrukcí - ne nutně je nutná :-) V hospodě ano (protopený proud na drátech by lezl do peněz)

Ehm, paušál 0,- není tak zlý.
Já mám na tu stranu bytu 2 jističe po 16A. Na tom visí pračka, myčka, trouba, fofrkonva. Vše má psáno kolem 2kW, a divím se, že to pojistky unesou už dnes. Kam dát indukci, he?
Joezbrna
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků