Co se smlouvou na odběr elektřiny po úmrtí příbuzného?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod pavproch 20. 9. 2011 15:42

Prosím o názory, resp. radu.

Zemřel mi blízký příbuzný. Vyřizuji věci související s dědictvím. Jde mi o odběr elektřiny v bytě.
V dokladech po zemřelém jsem našel, že někdy koncem loňského roku ten příbuzný vypověděl smlouvu na dodávku elekřiny do bytu od ČEZu a podepsal smlouvu s nějakým Energopolem z Ústí n.L. Smlouva s Čezem skončila v březnu, od dubna platí smlouva s Energopolem. Zároveň ale ten příbuzný nezačal platit smluvně dohodnuté zálohy (tím pádem do dneška nebyla uhrazena ani koruna zálohy, elektřina v bytě pořád ale jde ani žádné výhružky od Energopolu prozatím nepřišly).

Otázky: jaký vliv na platnost smlouvy s Energopolem mají A) nezaplacené zálohy a B) úmrtí příbuzného.

Nějaký Energopol se mi totiž vůbec nelíbí (imho nedůvěryhodná firma), chtěl bych z toho nějak vybruslit a vrátit se k Čezu...

Díky za potřehy/komentáře.
Naposledy upravil pavproch dne 20. 9. 2011 20:27, celkově upraveno 1
pavproch
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dr._lukas 20. 9. 2011 16:04

Tak to, že se ti nelíbí smlouva s nějakým šuldou neznamená, že se závazky přestanou plnit. Zálohy jelikož máš elektřinu zapnutou i po úmrtí majitele platit musíš nadále. Takže bych ti velice vřele doporučil zálohy okamžitě nejlépe ještě dnes zaplatit.. případný přeplatek ti vrátí podle smlouvy.. A k ČEZU můžeš až smlouva skončí :-) Mimochodem i ten ČEZ jsou pěkné hovada
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 9. 2011 17:11

Odejít od "šluldy" můžeš i dřív, stačí si počkat až zdraží. Nemusíš pak ani platit žádnou smluvní pokutu. Pokud nezdraží a smlouva je na dobu určitou, tak jedině čekat na ukončení smlouvy. Pozor na automatické prodlužování!
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 20. 9. 2011 18:07

Totálně nevím, co tady řešíte. Majitel bytu (tedy zákazník Centropolu ? - předpokládám, že Energopol asi ne) prostě zemřel a tak těžko bude dodržovat nějakou smlouvu. Doplatit zálohy - pokud je nedoplatíte, půjde to do dědictví dluhem zemřelého. Smlouva úmrtím končí a je nutné sepsat novou smlouvu s dodavatelem. Toho si vybere ten, kdo v bytě bude bydlet.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod pavproch 20. 9. 2011 18:23

to, že se dluh bude muset doplatit je jasné, to samozřejmě doplatím (čím později, tím líp?!?)

@kamey: díky, jestli to tak je, tak mám vyhráno.

-- 20. 9. 2011 18:24 --

PS: jo, asi je to centropol, psal sem to z hlavy, omlouvám se za mystifikaci
pavproch
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Joezbrna 20. 9. 2011 20:18

Přesně tak, smrtí smluvní strany smlouva končí.
Kdo, s kým a jestli vůbec uzavře novou smlouvu, do toho stávající dodavatel nemá co kecat.
Joezbrna
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 21. 9. 2011 07:33

pavproch píše:to, že se dluh bude muset doplatit je jasné, to samozřejmě doplatím (čím později, tím líp?!?)

Nevím jestli je lepší platit později než dřív.. záleží na každém co chce mít z krku.. já osobně bych to zaplatil hned..
dr._lukas
Diskutér