Udáje na plynoměru... asi je nechápu :-)

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tomlaurin 28. 12. 2011 13:33

Bydlim měsíc v bytě a dle toho co jsem identifikoval jsem protopil kolem 5500,- což mě přijde scifi, takže jsem buďto tupej a neumím přečíst hodiny, nebo chudej :-)
Před měsícem bylo na plynoměru 02668,335 nyní tam je 2945,332 tzn. 277m3 tj x cca 20kč = 5500,- Opravdu to je možný?
1m3 plynu je cca 10.55kWh, a jedna kWh je zaokrouhleně 2kč... takže to počítám správně ne? :hm

Jedná se o 3+1 kde se topí 15h denně na 18°C, zbytek na 21. Ohřev vody - 2x sprchování denně a vaření asi tak jednou za uherský rok.

Obrázek
Volvo V70 je nejporuchovější auto na světě. Ani 15let starý fiat se mu nedokázal vyrovnat.
tomlaurin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SocPredator 28. 12. 2011 14:04

Spotřeba je reálná. Řekl bych, že to dost přetápíte na těch 18°, ale čert ví, jak je to zateplené... Zima zase není tak krutá, zatím.
Naposledy upravil SocPredator dne 28. 12. 2011 14:06, celkově upraveno 1
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 28. 12. 2011 14:05

a ta nula tam znovu není? spíš 02945,332... ale i tak je to trošku moc ne? 277 m3 za měsíc.. Já, když měl byt s vlastním topením a vším na plyn, tak jsme měli 2 osoby cca. 120 m3.. A pokud je to tak, jak píšeš, okamžitě volej na RWE, ať si ten měřák odvezou.. protože je vadný
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 28. 12. 2011 14:15

Tak hrozné to nebude, 1 kWh je kolem 1,50 Kč. Jinak ta spotřeba naprosto odpovídá - v prosinci mám průměr od nějakých 7,6 do 11,2 m3 denně podle počasí. V neizolovaném baráku, kde jsme bydleli dřív, to bylo kolem 12m3 denně (bez TUV).
To lukas: nevím, kdo je vadný, ale měřák to rozhodně nebude.
Naposledy upravil Tomáš Marný dne 28. 12. 2011 14:18, celkově upraveno 2
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomlaurin 28. 12. 2011 14:15

SocPredator píše:Spotřeba je reálná. Řekl bych, že to dost přetápíte na těch 18°, ale čert ví, jak je to zateplené... Zima zase není tak krutá, zatím.

Je to starý bytový dům.. stěny tak 70cm, nezatepleno. Plastová okna. Jedna místnost se nevytápí vůbec, takže plocha k vytopení cca 45m2... je to sice vysoko do stropu (tak 3,5m) ale stejně mě to přijde nesmysl, abych při 0-10°C venku měl takovouhle spotřebu... co až bude 10 pod nulou.
Přes den tam není 18, ale 17 nastaveno... ale když je to vyplý, tak včera po 7mi hodinách to z 21°C kleslo na 18, taže to přes den skoro netopí.
Kouknu večer na ostatní měřáky, jak jsou na tom, zda běží stejně rychle.

-- 28. 12. 2011 13:17 --

Tomáš Marný píše:Tak hrozné to nebude, 1 kWh je kolem 1,50 Kč. Jinak ta spotřeba naprosto odpovídá - v prosinci průměr mám od nějakých 7,6 do 11,2 m3 denně podle počasí.

No pořád to při 1,5 odpovídá cca 4300kč za cca 45m2 mě přijde dost... ale nikdy jsem plyn neměl, tak nemam s čim srovnávat, ale přijde mě to vážně hodně, na to že docela dost šetřim s tim topením. Těch 5 h, jsem přestřelil..
Topení je zaplý na těch 20-21 od 16-17h do 22h. pak je tam přes noc 19, přes den 17.
To když by tam byl někdo celý den tak by to byl minimálně dvojnásobek... to mě přijde nesmysl, za tak malý prostor.
Volvo V70 je nejporuchovější auto na světě. Ani 15let starý fiat se mu nedokázal vyrovnat.
tomlaurin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 28. 12. 2011 14:22

Když myslíš, tak zkus elektriku ;-). Vzhledem k tomu, že si spotřebu pravidelně zapisuji, tak tě ujišťuji, že ta spotřeba je na nezateplený barák s takhle vysokými stropy naprosto normální. A v létě snad topit nebudeš.

BTW mne ten plyn sejří taky - já dám za topení + TUV 22 tisíc ročně, topím na 21°C, když jsem doma, jinak na 17-18 (takže v noci to nezapne, pokud nejsou mrazy). Mámě pere teplárna teplo do paneláku horem dolem, má tam vedro, že bych chcípnul (minimálně 24 trvale) a platí i s TUV desítku...
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomlaurin 28. 12. 2011 14:30

Tak to asi tak bude... fuj... no čekal jsem že to bude méně. Zkusim to ještě nějak poseřídit. :hm
tomlaurin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SocPredator 28. 12. 2011 15:20

Ano, typ kotle je také zásadní, pokud se šikovně reguluje dá se ušetřit.

Tomáš Marný píše:Mámě pere teplárna teplo do paneláku horem dolem, má tam vedro, že bych chcípnul (minimálně 24 trvale) a platí i s TUV desítku...

Potvrzuji. Sice tohle teplo také má zdražit, ale pořád je to zlaté. Zlatej panelák - nikdy bych nepomyslel, že tohle řeknu, ale teď co ho navíc zateplili, je to fakt pohoda. Tedy finančně.
Naposledy upravil SocPredator dne 28. 12. 2011 15:23, celkově upraveno 1
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod dr._lukas 28. 12. 2011 15:22

já vytápěl stejnou plochu jako ty..cca. do těch 50 m2.. wafky, teplá voda na plyn, vaření a měl jsem v lednu či prosinci spotřebu 120 m3.. já bych tomu měřáku moc nevěřil

-- 28. 12. 2011 14:22 --

stropy měli 4 metry
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 28. 12. 2011 16:55

Motas nekolik veci dohromady - jak topeni, tak i ohrev vody. Jak ti bylo naznaceno vyse, s elektrinou bys na tom byl jeste hure. V kazdem pripade si uvedom, ze to co ted protopis, tak pres leto zase zprumerujes na nizsi cislo.

V kazdem pripade se zde jasne ukazuje, ze nezatepleny barak je zlo. Mimochodem, spousta lidi investuje do oken, aniz by tusila, ze mnohem vice jim unika stropem, ktery lze zase zateplit za radove nizsi investice. A obecne plati - co clovek narve do zatepleni objektu, to se mu v budoucnu mnohonasobne vrati.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod kejki3 28. 12. 2011 17:12

Stačí si na štaflích vyzkoušet, jaké je nahoře teplo.
A nechat vyčistit výměník a zajistit přísun čistého vzduchu ke kotli. Zavřít ho v koupelně znamená hodně prodělat.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Diskutér

Odeslat příspěvekod tomlaurin 28. 12. 2011 17:16

Kotel je novej, vzuchu má asi dost.. bych řekl... není zavřenej v koupelně...
Snížení stropu by byla varianta, vim že by ušetřila podstatně, nebylo by to ani extra nákladný... ale netušim jak dlouho tam budu bydlet a minulý nájem, kde jsem investoval ze svého s tím že tam budu aspoň dva roky jsem opustil po 4 měsících... toto nechci zopakovat :D
tomlaurin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bado 28. 12. 2011 17:42

tomlaurin píše:Tak to asi tak bude... fuj... no čekal jsem že to bude méně. Zkusim to ještě nějak poseřídit. :hm

Jsou tam velké regulované útlumy (rozdíly teplot) nechte tam nastavených 20 stupňů pořád a uvidíte sám. Spotřeba klesne.
bado
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod dr._lukas 28. 12. 2011 18:26

Do cizího bytu bych neinvestoval ani korunu.. taky mám zkušenost, že jsem vybavil byt a za 3 měsíce se stěhoval.. nastala topná sezóna a já se s paní majitelkou nedohodl na tom, že odmítám platit ze svého opravu nefunkčních radiátorů v bytě.. V druhém nájmu jsem už nekoupil ani zvonek :-)

Koukám, že to topení vlastní taky asi nebude kdovíjaká sláva... Já min. rok platil za centrální topení cca. 6 tisíc za celý rok.. Druhá věc je, že teplá centrální voda je předražená.. ale důchodci se necítí..pak by byla cena jinde.. :-D :-D :-D
dr._lukas
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 28. 12. 2011 23:41

Lukasi, nejsi náhodou původem Řek? Kokota Kus? Znovu opakuji, že spotřeba tomlaurina je naprosto normální, teď koukám do svého Excelu a zde jsou průměry za prosinec (40 let stará nezateplená bytovka, plocha bytu +- stejná, stropy 2,5 m): Rok-metry krychlové:

2003-8,29, 2004-8,26, 2005-8,13, 2006-7,00, 2007-9,03, 2008-odstěhován, 2009-9,10, 2010-11,42, 2011-7,32.
Tomáš Marný
Diskutér

Další stránka