ČEZ

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vpe 21. 11. 2021 03:43

abyx píše:Kolegovi umřel otec. Zákazník od vynálezu elektřiny. Chtěli to vyřešit, ať to mají v pořádku. A ejhle pro ČEZ nový zákazník, nové ceny, a hnedka platí 2x tolik :-\

Vsak ho nikdo nenutil provadet prepis a vytvaret noveho zakaznika. Postup dodavatele je predvidatelny. To same s pojistenim vozidla.

Proto jsm zde vzdy radil, ze pokud chcete zachovat vyhodne podminky, neprepisujte nemente (kdyz si predem neoverite, o kolik si pohorsite), a naopak, chcete-li se vyvazat z nevyhodne smlouvy, prepisujte.

U energii jsem zazil jen jednou, ze se “vyhodne podminky” prenesly na “noveho odberatele”, a to jeste jen do konce puvodni sjednane doby a samozrejme to bylo na vyzadani a ne automaticky.
proletáři všech zemí…
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod polulin 21. 11. 2021 09:25

Nemůžeš odebírat energie na zemřelého. Bude se řešit dědictví, notář osloví dodavatele energií, automaticky ti zablokují smlouvu, bude tam přeplatek a máš spoustu papírování to dostat zpět. Většinou se dá domluvit, že ti dají stejný, nebo podobný produkt.
polulin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jirka.2 21. 11. 2021 10:54

Já to řešil teda už před dost lety, ale věř že notář nikoho oslovat nebude a dodavatele energií už vůbec. Energie na zemřelého můžeš nechat v klidu běžet dokud nebude nějaký problém typu dopis do vlastních rukou který ti pošta nedá.
Jirka.2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod polulin 21. 11. 2021 12:44

Tak to je velká mýlka, je to součástí dědického řízení. Chyba pozůstalých. Je jejich povinnost doložit veškeré dokumenty a notářova povinnost je to ověřit. Dodavatel energie neřeší, dokud se to všechno platí, problém navstane, když je přeplatek. Jakmile dodavatel zjistí, že došlo k úmrtí, tak ti ve smlouvě zablokuje vyplácení přeplatků a musíš dokládat dědické řízení, pokud jste to nepřihlásili, tak dokládáš čestné prohlášení a musíš doložit, žes to hradil.
polulin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 21. 11. 2021 13:27

https://www.epravo.cz/top/clanky/k-prob ... 09103.html

Zde je to poměrně slušně popsáno.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod minarjo 21. 11. 2021 14:17

@polulin, mýlíš se, toto se fakt v praxi často vůbec neřeší. Třeba v naší rodině rodiče/prarodiče odebírali cca na přelomu milénia energii na zemřelého dědu (nejen elektřinu, ale celé SIPO třeba i s rozhlasem a TV) více než 8 let! Notáře při dědictví ani dodavatele to fakt absolutně nezajímá, proč by mělo, když platby dál probíhají? Zvlášť když babička ještě žila - nechala to celé SIPO i platby na něm na zemřelého dědu a neřešili to, přestože jejich dům přešel na mou mamku, až já po těch 8 letech jsem jim to nechal změnit, to si nijak nepohoršili. Takže problém to není, a to nejen u energií (zvlášť pokud jako v tomto případě jsou přeplatky rozpuštěny do dalších záloh a ne vypláceny extra), ale třeba i u daně z nemovitostí - i ta byla těch 8 let placená na rodné číslo zemřelého dědy a na FÚ jim to bylo fuk - opět když jsem se do toho vložil, jen napsali "bububu, několik let jste tedy platili na zemřelého, ale nevadí, podejte nové přiznání na nového majitele" a tím bylo po jeho podání hotovo. Neboli dokud sám přiznání/žádost o přepis odběrného místa nepodáš, těmto institucím placení ze jména zemřelého nevadí a fakt to neřeší, dokud jim měsíční/roční platby dál v pohodě chodí...
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod polulin 21. 11. 2021 14:28

Vždyť ano, pokud se to dodavateli nijak neoznámí, ten je bez šance to nějak zjistit. Chyba na straně notáře, že se při dědickém řízení nedoptal, jestli zemřelý nemá smlouvu na energie.
polulin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod minarjo 21. 11. 2021 14:32

Znám daleko více ledabylé notáře (při vší úctě k nim), než jen ty, co neřeší ČEZ či jiné dodavatele. Třeba jeden si ani nezjistil u zemřelého v Katastru nemovitostí existenci spoluvlastnictví nemovitosti+pozemků, tedy tento podíl po dědictví nadále zůstal na zemřelého (a pak při jeho prodeji se to muselo s jiným notářem znova otevírat a ten původní dostal nějaký postih). To se naštěstí netýká mé rodiny, ale je to bohužel realita u známého (dotyční pozůstalí tehdy o tom spoluvlastnictví nevěděli, ale notář se na to vy**). Aneb často co člověk notáři neřekne, to si nezjistí i u těchto registrovaných věcí.
minarjo
Diskutér

Odeslat příspěvekod jjrr 21. 11. 2021 17:00

Tak proto teď příbuzná dostala předvolaní od notářky ve věci pozůstalosti po zemřelé, která ale zemřela před 40 lety. Zas je dobré, že za 40 let už musí být všechny případné dluhy promlčeny.
:hm
jjrr
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jirka.2 22. 11. 2021 00:01

polulin: teoreticky možná, prakticky žádnej notář energie neřeší, reps. možná by řešil když ho o to vyloženě požádáš, akorát nevím jestli za to nebudeš zase něco navíc platit. Věř mi, dědický řízení jsem řešil víckrát než bych chtěl.
minarjo:Jo já takhle zdědil nějaký zemědělský pozemky po pradědovi co umřel v roce 1961. Tenkrát to nikdo neřešil protože to bylo stejně zabraný jzd, pak to v restituci vraceli, napsali tam jeho jméno a r.č dědy který v roce 1996 zemřel, já to zdědil 2007 když se dělala digitalizace a obepisovali vlastníky :mrgreen: Musel jsem kvůli tomu znovu otvírat dvě dědický řízení-po dědovi a pak po tátovi.
Jirka.2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod D.roak 23. 11. 2021 08:52

dobry den prosím o radu dnešní den 23.11 měl Čez začít standartní dodávky (dle infolinky, sděleno i na kontaktním místě). Ale jak v Čez online stále DPI, i v distribučním portálu také. Za jak dlouho se to vám projevilo vám v den kdy měli být už z DPI venku. děkuji za vaše zkušenosti
D.roak
Nadšenec

Odeslat příspěvekod abyx 23. 11. 2021 14:24

U mne se změna z DPI na normál projevila v ČEZ online i v distribučním portálu hned následující den.
abyx
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 23. 11. 2021 16:32

A do mailu tato informace přišla za 3 dny.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod D.roak 24. 11. 2021 08:49

Tak už mám i v čez online elektřina na dobu neurčitou. takž u mě den po přechodu z dpi. V čez distribuce už včera večer
D.roak
Nadšenec

Odeslat příspěvekod powery 25. 11. 2021 08:09

Používáte službu Elektronická fakturace? Máte ji po převodu antivní nebo neaktivní?
powery
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka