RWE - plyn Ideal nebo jiný způsob optimalizace

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod anonymní až na IP 7. 6. 2012 12:57

Ahoj,

letos máme nedoplatek zhruba 9k Kč navzdory snížené spotřebě oproti minulému roku o cca 7%. Předpokládám, že asi vzrostla cena ekologické daně + edit: tak zvýšená sazba DPH bez změny. Osobně tuto oblast moc nesleduji, protože "zatím nemusím", ale je chyba otce, že nezvednul zálohu (neřku-li, že o problematice neví více než já). Celý naštvaný pak volal na RWE a tam mu řekli, že mají pro něho "slevu" na míru. Ze slevy se vyklubalo, co jsem se díval, zafixování cen plynu na 2 roky.

Ještě trochu k našemu příkladu - V období V/2011 až V/2012 roční spotřeba 23.200 Wh (2.180 m^3) s cenou celkem 37 000 Kč. Brno, rodinný dům, plynem topíme v jednom pokoji + ohřívání vody (karma) a sporák.

Do excelu jsem si naťukal pár čísel z jejich tabulky pro zákazníky, abych si ověřil svoji hypotézu, jak se to vůbec počítá. Mají do daného limitu několik pásem dle počtu kWh/rok s různými cenami.


Moje otázka (otázky) zní:
*má někdo nějaký tip na optimalizaci výdajů?
*slyšel jsem o "noční výhodnější spotřebě" - nevíte o tom něco více?
*plyn ideal, tj. zafixování cen na 2 roky. V dokumentu píší o "nejisté situace a trhu komodit a bla bla bla". Protože jsem až přehnaně nedůvěřivý, překládám si informace, které ovlivňují mojí peněženku, vždy opačně čili "cena půjde asi dolů, ale my nechceme přijít o velký tantiémy". Osobně si myslím, že zafixování nic neřeší. Co myslíte? 2 roky jsou navíc dost krátká doba.
anonymní až na IP
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 7. 6. 2012 13:39

By mne zajímalo, jak by u plynu tu noční spotřebu měřili...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod anonymní až na IP 7. 6. 2012 13:46

aha, tak to se týkalo elektřiny.
anonymní až na IP
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 7. 6. 2012 15:27

Ano, elektriny. V kazdem pripade vymenit okna, zateplit barak a minimalne novej kotel (ne-li cely topeni). Kdyz ses takovej poctar, tak si to hod do Excelu a spocitej si navratnost.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 7. 6. 2012 17:42

V tom jednom pokoji jsou wafky, ty jsou dost neekonomické. Jak se topí ve zbytku domu?
Čistil někdo výměník karmy?
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Sante23 7. 6. 2012 17:50

Tak zaprvé. RWE je suveréně jeden z nejdražších dodavatelů plynu. Hlavně nefixuj cenu na dva roky. Změn dodavatele plynu. Je pár serverů, kde si dle spotřeby vypočítáš cenu u jednotlivých dodavatelů. Změnou dodavatele lze ušetřit na měsíční záloze i 500,- Kč a to už je znát. Při vybírání nového dodavatele vyber toho, kde lze uzavřít smlouvu na neurčito.
Sante23
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymní až na IP 7. 6. 2012 18:36

kejki3: to plynové topí tak nějak do tří pokojů, jinde jsou elektrické topení. V kuchyni se třeba netopí vůbec, občas sporákem, musí-li tam člověk trávit trochu více času. Výměník karmy nikdo nečistil určitě více než 5 let.

Sante23: díky za rady. Dle webu cenyenergie.cz (snad nestranný nebo alespoň blízký nestrannosti) by byla např. u E-onu za ono období úspora téměř 9k. Produkt se jmenuje E-on Standard plyn.

Pro JMK a spotřebu 23 MWh:
3E - Europe Easy Energy..27.300 Kč
ST Energy - Zemní plyn...28.600 Kč
Energie2 - Plyn............28.900 Kč
E-on........................29.150 Kč
Fonergy....................29.200 Kč
Elimon......................29.500 Kč
ENRA........................29.800 Kč

O ostatních poskytovatelích jsem v životě neslyšel a po všelijakých masážích jsem trochu nedůvěřivý. Ani nemám tolik času, abych sjížděl různé sajty a hledal na ně reference a pořádně si pročítal jejich obchodní podmínky. Ale asi budu muset, protože:

1) http://www.eon.cz/cs/citizen/natural_ga ... l?place-jm -> smlouva na dobu určitou :/ (na druhou stranu jenom 1 rok? Když to člověk bude sledovat, tak by to snad mělo být ok)
2) http://www.eon.cz/cs/citizen/natural_ga ... l?place-jm -> úplně dole je "Veškeré ceny jsou uvedeny včetně DPH a bez daně ze zemního plynu." - bez daně ze zemního plynu? Co? Kalkulátor ceny energie hodil přibližně stejnou cifru u E-onu i konečnou cenu u RWE, kterou jsme za současné období platili.
anonymní až na IP
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Sante23 7. 6. 2012 18:51

Jdeš správnou cestou. Nebál bych se třeba i těch menších dodavatelů jako je 3E. Smlouvu uzavírej vždy na dobu určitou nebo na jeden rok. V případě, že nebudeš spokojen můžeš přejít zase jinam. Než uzavřeš smlouvu nech si na pobočce udělat výpočet na konečnou cenu plynu se všemi daněmi a poplatky. Pak to porovnej se současným dodavatelem a jdi do toho.
Sante23
Návštěvník

Odeslat příspěvekod anonymní až na IP 7. 6. 2012 19:53

Díky!

Ještě mě napadlo, nevíte, kde by se daly sehnat časové řady změn cen na trhu s plynem s dopady na české poskytovatele a jejich produkty? :-) Z takových dat by šlo určitě nemálo vydolovat, pokud by tedy byly alespoň částečně stacionární, jako třeba vyčíst sezónnost atd.
anonymní až na IP
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod anonymní až na IP 8. 6. 2012 15:40

Nakonec vyhrál E.on. Výpověď nejpozději 20 dní před ukončením řádného smluvního období, fajn.


Přesto otázka ohledně obchodních podmínek:

V obchodních podmínkách:
V případě, že Zákazník nesouhlasí s navrhovanou změnou smluvních podmínek či zvýšením ceny za dodávku plynu, má právo od Smlouvy odstoupit nejpozději 10 dnů před nabytím jejich účinnosti, oznámil-li Dodavatel Zákazníkovi zvýšení ceny nebo změnu OPDZP (=podmínky služby) nejpozději 30 dnů před nabytím účinnosti zvýšení ceny nebo změny OPDZP a současně jej poučil o právu odstoupit od Smlouvy, jinak ve lhůtě 3 měsíců od účinnosti zvýšení ceny dodávky plynu či změny OPDZP.

=> Tzn. fakticky je tam minimálně 20 dnů na to, abych od smlouvy odstoupil, a to i když bude smlouva podepsána na dobu určitou (něco podobného, obecného jsem našel v energetickém zákoně, tuším paragraf 50). Dále pak kdykoliv v době po třech měsících po změnách (=to už se mně ke smlouvě na dobu určitou nehodí? :hm Na druhou stranu, proč ne. Stát asi nějak, na oko, bojuje proti zlým energetickým společnostem a jejich změnám cen? :lol: )
anonymní až na IP
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 10. 6. 2012 10:30

Na EON pozor! Teď v dubnu jsem řádně vypověděl smlouvu, oni mně ukončení písemně potvrdili, a stejně si dál strhávají přes SIPO platby a tvrdí, že se smlouva o další rok prodloužila. No a novému dodavateli tvrdí, že výpověď neakceptovali. Naprosté právní bezvědomí, nezbývá, než to řešit přes ERÚ.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod S474N 10. 6. 2012 10:38

xls: no kdyz je nekdo takovy pako, ze pouziva SIPO, tak dobre mu tak. Normalni clovek s inkasem to inkaso zakaze/zrusi a je hotovo.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kitrab 10. 6. 2012 11:28

jj SIPO je produkt hisotrie.
od doby co jsou odchozí platby a inkasa za 0 kc neni duvod SIPO pouzivat.
Mel jsme osobne 2x SIPO ( 2 různé nemovitosti) a už mám jen jedno, kde si stahují jen CT a CR + kabelovka.
Pomalu je na case se zbavit tohohle :)
kitrab
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kejki3 10. 6. 2012 16:52

Přesto se mi zdá, že info SIPU o změně plateb měl dát eon.
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 10. 6. 2012 18:56

kejki3: jenze jsou to penize nase, tudiz se musime primarne starat my. Ale kazdy sveho stesti strujcem.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků