Změna spínacích časů HDO

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod S474N 3. 1. 2013 10:59

misaan: proste prumyslova automatizace nasazena v domacich podminkach - dneska uz se tak na zapad od nasich hranic doslova bezne deje (systemy ABB KNX, Siemens, Teco, iNels, Loxone,...). Ridici jednotky techto systemu obvykle mohou rozpoznavat signal z HDO (uplne jednoduse prave pres ten stykac na svych svorkach ridiciho automatu) a v ramci programu s nimi clovek muze opravdu jakkoliv pracovat - svym zpusobem je omezen pouze funkcemi celeho sveho systemu. Kdyz to prezenu, tak jakmile jednotka zaznamena sepnuti HDO, tak muze rozsvitit okna na terase, zapnout filtraci bazenu, tepelne cerpadlo, vyhrivani bazenu a milion dalsich veci. Jak jsem napsal, clovek je omezen pouze rozsahem moznosti sveho systemu.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 3. 1. 2013 11:03

Fodi píše:NT levnejsi- driv se rikalo nocni proud. A mel by to byt I, resp T1.
Je to Pražská energetika, a. s.
Já mám elektroměr od ČEZu a mám ty 2 číselníky označené jako I a II. Žádné T1 tam nikde uvedené nemám.
Dříve se tomu mluvilo noční proud asi proto, že se tento levnější tarif používal asi pouze v noci např. pro ohřev vody v bojléru nebo možná i jiné spotřebiče.

Tomáš Marný píše:Tobě jede pračka nebo třeba elektrická trouba přes stykač?
Ano přesně kvůli tomu je dobré tyto šasy NT znát a výkonnější spotřebiče např. pračku, el. troubu nebo i jiné zapínat pokud to nevadí v tomto čase a šetřit tak na ceně za elektřinu. To ale někomu kdo nemá HDO a elektřinu má celý den za stejnou cenu se těžko dá vysvětlit tak aby to pochopil.
Tomáš Marný píše:To vlazy: Někdy je dobré podívat se do manuálu...
Ano je to dobré, ale pouze pokud se předpokládá nebo ví, že nějaký takový manuál někde existuje. Jinak děkují za ten odkaz.

SocPredator píše:máš 4 hodiny VT,
Podle těch současných časů které mám uvedené bych měl mít 3 hodiny 55 minut VT.
SocPredator píše:ty zjistíš i pozorovací metodou, jestliže máš alespoň nějaké rozumné (digitální) ovládání na topení, tak ve VT by se ti mělo vypnout. Jinak dá se to poznat i na stykači v rozvodné skříni, při jednom z tarifů by měl být úplně zticha. Ale tato metoda je již méně pohodlná.
Ono by se to mělo dát poznat který tarif zrovna je zapnutý i podle elektroměru. Já na elektroměru mám mezi těmi dvěma číselníky šipku která ukazuje na horní nebo dolní číselník, podle toho který z ních zrovna počítá spotřebu elektřiny. Je třeba ale vědět který číselník počítá VT a který NT a v tom si nejsem zcela jistý.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Modrooky Miki 3. 1. 2013 11:16

IMHO se nevyplati investovat do ruznych stykacu, atp. pro ty co maji DS tvoutarifove s platnosti NT 16 hodin a vice. Sam mam D56 (22 hodin NT) a rozdil v celkove cene za kWh je cca 0,60 Kc (VT vs. NT). Tepelne cepradlo ma funkci vyblokovani ve VT, ale opravdu se to nevyplati pri tak minimalnim rozdilu v cene za kWh.
Naposledy upravil Modrooky Miki dne 3. 1. 2013 11:17, celkově upraveno 1
Modrooky Miki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 3. 1. 2013 11:16

Mohl bys vyfotit cely elektromer, nezda se mi, ze by to tam nebylo zobrazeno. Jinak si muzes merakem zmerit vystup na HDO a podivat se, ktery z nich se prave otaci.

-- 3. 1. 2013 11:17 --

Modrooky Miki: jenze u TC je to neco jineho, tam diky tem sazbam ses doslova vysmatej. Zkus si ale porovnat sazby u D25.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Modrooky Miki 3. 1. 2013 11:26

Ja jsem psal, ze se to uz asi nevyplati od tech co maji 16h NT a vice... D25 je myslim 8 hodin... a tam je to o necem jinem
Modrooky Miki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 3. 1. 2013 12:05

Navíc, jak píšeš, u D55 je to rozdíl 0,60 hal. (podle mne je to u ČEZu ještě méně), ovšem u D25d je ten rozdíl 3,20 Kč, a to už je opravdu o něčem jiném.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 3. 1. 2013 12:17

S474N píše:Mohl bys vyfotit cely elektromer, nezda se mi, ze by to tam nebylo zobrazeno.
Tak elektroměr jsem vyfotil. Není sice celý, ale pouze to co je vidět přes to sklo na něm. Na zbytku už není nic zajímavého. Pouze černý plechový ktyt.
elektroměr.jpg
elektroměr.jpg (39.3 ) Zobrazeno 28393 krát
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod SocPredator 3. 1. 2013 12:22

vlazy píše:Ono by se to mělo dát poznat který tarif zrovna je zapnutý i podle elektroměru. Já na elektroměru mám mezi těmi dvěma číselníky šipku která ukazuje na horní nebo dolní číselník, podle toho který z ních zrovna počítá spotřebu elektřiny. Je třeba ale vědět který číselník počítá VT a který NT a v tom si nejsem zcela jistý.


Stav elektroměru je na poslední faktuře. V tomhle je potřeba mít jasno, ale zjistit to je ještě jednodušší než původní úkol. Jinak můj tip, NT je dole a pokud by ses na elektroměr šel podívat např. v 0:30 resp. někdy v noci, s velkou pravděpodobností bude aktivní NT.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 3. 1. 2013 12:46

SocPredator píše:Jinak můj tip, NT je dole a pokud by ses na elektroměr šel podívat např. v 0:30 resp. někdy v noci, s velkou pravděpodobností bude aktivní NT.
I mne to připadá, že NT je asi na spodním číselníku označenem jako II. Usuzuji tak podle té šípky která na spodní číselník ukazuje a že to bylo focené dnes v 11:30, tj. v době kdy by měl být čas pro NT.
Možná je to blbost, ale nemůže to záležet na tom na který číselník je ten NT zapojený což by znamenalo, že ne každý to musí mít stejné? Je to někde popsané který z těch dvou číselníků ukazuje NT a který VT?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod S474N 3. 1. 2013 13:16

Ty nemas revizni zpravu?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fodi 3. 1. 2013 13:17

vlazy píše:
Fodi píše:NT levnejsi- driv se rikalo nocni proud. A mel by to byt I, resp T1.
Je to Pražská energetika, a. s.
Já mám elektroměr od ČEZu a mám ty 2 číselníky označené jako I a II. Žádné T1 tam nikde uvedené nemám.
Dříve se tomu mluvilo noční proud asi proto, že se tento levnější tarif používal asi pouze v noci např. pro ohřev vody v bojléru nebo možná i jiné spotřebiče.

Ja se omlouvam, me nenapadlo, ze jeste nekdo ma Krizika. My mame uz digitalni elektromer (4 tarifovy) a pri jednom okenku na zobrazeni je to rozliseno T1-T4.
Cili T1 nahore u cisla je co se zobrazuje a mensi T2 pod cislem ukazuje, jaky tarif zrovna jede (ted NT). To je poznat i na svitici LED vpravo nahore (zluta u 2).
Vpravo dole jsou K - povely HDO, u nas K1 (cislo 503).
Tuhle 503 vlozim na http://www.predistribuce.cz/distribuce/ ... oztok.html a zjistim PREDPOKLADANE casy VT a NT.
Přílohy
elektromer.jpg
Fodi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod misaan 3. 1. 2013 13:50

Tomáš Marný píše:Navíc, jak píšeš, u D55 je to rozdíl 0,60 hal. (podle mne je to u ČEZu ještě méně), ovšem u D25d je ten rozdíl 3,20 Kč, a to už je opravdu o něčem jiném.

U čezu aktuálně 0,33 Kč / kWh. Nicméně patří poslední 2 roky k nejdražším s touto sazbou..

A investice do ABB Ego-n®, zakladní model, který nic moc neumí je 81 tis Kč. Navíc kdo má tepelné čerpadlo, obvykle má některé prvky automatizace přímo v software čerpadla. Dokonce tuším čerpadla panasonic taky nabízí online spravu přes net.. Takže regulaci vyhřívání pater, okruhů v místnostech a bazén zvladne tepelné čerpadlo samo. Typicky když zatopím v krbu vypíná se mi ohřev spodního patra komplet. A když si uvědomím, že dnešní pračky mají funkci odložený start, myčky to samé, tak mě teda ta automatizace moc nenadchla. Již asi 10 let používáme na pračce odložený start. No a regulaci osvětlení zvladnou EZS.
Naposledy upravil misaan dne 3. 1. 2013 13:57, celkově upraveno 1
misaan
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 3. 1. 2013 13:55

misaan: ano, nektere cerpadla treba pouzivaji i primo ridici jednotky TECO. Nicmene clovek by byl radeji, kdyby si to mohl koupit bez jednotky a prenechat rizeni svemu nadrazenemu systemu. Zbytecne takto plati 2x za ten samy HW.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 3. 1. 2013 14:00

Fodi:
Omlouvát se nemusíš. Mám v rozváděči elektroměr a HDO který mi tam namontoval ČEZ.
Podle toho tvého obrázku vyplývá, že elektroměr máš asi spoku s HDO jako jedno zařízení. Všimnul jsem si, že na tom máš ale displej s jednou řadou čísel což ti asi ukazuje spotřebu pouze buď ve VT nebo NT. Jak ale na tom zjistíš kolik elektřiny jsi spotřeboval v obou tarifech, např. kdyby jsi si chtěl udělat samoodečet?
Píšeš, že si můžeš zjistit předpokládané časy VT a NT. To ti ty časy PRE uvádí jen tak bez toho aniž by to tak ve skutečnosti muselo být a ty můžeš pouze předpokládat, že v určitých časech je VT nebo NT a ve skutečnosti to může být úplně jinak?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod misaan 3. 1. 2013 14:01

2S474N: zkus nastřelit na kolik tě to zhruba vyjde, díval jsem se jen na tebou zmiňované ABB. A teda cena dost vysoká.. dá se dostat i na 180tis. Při spotřebě 5VT a10NT a tarifu D25 ekonomický nesmysl.

vlazy píše:Fodi: Jak ale na tom zjistíš kolik elektřiny jsi spotřeboval v obou tarifech, např. kdyby jsi si chtěl udělat samoodečet?

Hodnoty se na displeji co cca 10 vteřin střídají..
misaan
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků