vodné a stočné

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod scripta 21. 11. 2012 20:27

Z VAKu mi přišel dopis s názvem "Úhrada za stočné - výzva k podání vysvětlení", kde mě píšou, že zjitili v evidenci obyvatel na MěÚ, že je veden v mém bydlišti jiný počet osob, než za kolik platíme stočné. A že se mám do 30.11. dostavit k podání vysvětlení na VAK, aby věc uvedli do pořádku. Pokud se nedostavím, budou mít za to, že údaje z evidence obyvatel jsou správné a dále mi budou fakturovat stočné podle těchto údajů z evidence obyvatel. Sice jsem tam nešel, ale telefonoval jsem tam a jejich pracovnice mi řekla, že platíme paušál za stočné jen za dvě osoby a že zjistili někdy v březnu 2012 z evidence obyvatel, že tam jsme hlášeni k trvalému pobytu tři. A že tedy musím nyní zaplatit za tři i zpětně k tomu březnu 2012.

Jinak my vodné neplatíme, vodoměr nemáme, vodu neodebíráme, máme vlastní studnu, pouze odpadní vodu vypouštíme do kanalizace, takže platíme jen stočné podle nějakého vypočteného paušálu. Doteď jsem se o to nezajímal, ale teď mě naštvali, že to po mě chtějí zaplatit i zpětně. Dá se s tím něco dělat? Je to opravdu tak, že se vypočítává stočné podle počtu osob s trvalým bydlištěm? Nebo je to jen podle počtu skutečně bydlících osob?
scripta
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 21. 11. 2012 20:43

A jak by vodárny měly ten počet skutečně bydlících osob zjistit? Z křišťálové koule? Zpětně to samozřejmě chtít mohou. Takže bych stáhnul ocas mezi nohy a ten paušál za jednu osobu za půl roku zaplatil. A děkoval pánubohu, že to nechtějí třeba za 5 osob tři roky dozadu.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod scripta 21. 11. 2012 20:58

No nevim, mě se to nějak nezdá. Doteď jsme tady mnoho let platili stočné za 2 osoby, i když tu byly hlášeny k trvalému pobytu mnoho let 4 osoby, ale bydlely tu ve skutečnosti jenom dvě osoby. Teď momentálně tu bydlíme tři a jsem tu hlášeni k trvalému pobytu také tři, takže je to nyní správně, ale nechci to hradit zpětně, když to tak nebylo. Navrhoval jsem jí, že budu odteď platit stočné za tři osoby, ale ona to chce prostě doplatit i zpětně.
scripta
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 21. 11. 2012 21:00

Trvaly pobyt vubec nic neznamena, dal bych jim tam cestne prohlaseni, ze tam bydli dve osoby a pokud chteji otravovat, at se zeptaji v okoli sousedu.

Jinak ohlasovaci povinnost mas ty, takze si porusil smlouvu.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod scripta 21. 11. 2012 21:07

Kde to je stanoveno tahle ohlašovací povinnost nebo podle čeho se dělá výpočet ceny stočného, jestli podle evidence obyvatelstva nebo podle skutečnosti? V jakém zákoně nebo v jakém jiném předpisu? Přečetl jsem teď letmo zákon č. 274/2001 Sb. o vodovodech a kanalizacích a tam nic takového upřesněno není.
scripta
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 21. 11. 2012 21:16

Hledal bych to ve vaší smlouvě.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 21. 11. 2012 21:24

Presne tak, psal jsem, ze si PORUSIL SMLOUVU, tak se laskave podivej do smlouvy/vseobecnych podminek.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod scripta 21. 11. 2012 21:30

Žádné obchodní podmínky nejsou. Smlouva je takováto:

Obrázek
Obrázek

Ohlašovací povinnost tam je, ale na změnu skutečností uvedených ve smlouvě a ne na změny údajů v evidenci obyvatel.
scripta
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 21. 11. 2012 21:51

Fakt hezkej obrázek... Akorát že ti to nějak nenavazuje, ten dokument se pod kapitolou III, odst. 1 evidentně mění (jednak nenavazuje, jednak barva papíru). Takže ***** si dělej z modelíny.

BTW co jsem se všimnul, tak sem házíš plynule odkazy na nejrůznější paragrafy. A teď potřebuješ poradit s nějakým pitomým stočným pro jednu osobu za půl roku? Nejsi náhodou absolvent Vysoké školy SNB, fakulty Státní bezpečnosti?

Já že jednoho takového vola znám, titul JUDr. a nedokáže zkopírovat kontakty z telefonu na SIM kartu...
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 21. 11. 2012 22:25

Typický zdejší obrázek. Všichni chytří až na půdu do chvíle, kdy sami řeší vlastní banalitu.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 21. 11. 2012 22:31

scripta: a jsi slepej? Nahore jasne vidim "Pocet trvale zijicich osob", takze ano, je to jasne uvedena skutecnost ve smlouve, ktera ma navic primy vliv na vypocet vyse stocneho.

kamey: asi tak.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod scripta 22. 11. 2012 04:48

To tam snad vidím také, "počet trvale žíjících obyvatel". Jenže to přece není to samé jako "počet osob, které tam mají úředně hlášen trvalý pobyt". To že tam má někdo administrativně hlášen trvalý pobyt, přece neznamená automaticky, že tam i žije nebo bydlí? Bydlet a žít může klidně na druhém konci světa i když má v ČR na nějaké adrese hlášen trvalý pobyt. O tom je přece celá ta polemika, VAK se mi snaží naúčtovat platbu za stočné (i zpětně) podle toho, co je napsané v evidenci obyvatel a ne podle toho, jak to bylo ve skutečnosti. Já jsem nenašel v zákoně, že by se to mělo řídit podle údajů z evidence obyvatel nezávisle na tom, jak to je ve skutečnosti. Ale možná jsem špatně hledal, proto se ptám vás, jak to máte vy? A co když si všichni tři odhlásíme trvalý pobyt a přihlásíme ho na adresu MěÚ? Bude za nás vodné a stočné platit MěÚ?

Jinak ty postnuté obrázky to je vzorová smlouva ze stránek VAKu. Jestli tam mají jinou barvu papíru, nebo jím tam něco chybí, tak já jsem to určitě neovlivnil. ;-]
http://www.vak-nymburk.cz/index.php?parent=21
scripta
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 22. 11. 2012 08:06

Většina z nás má vodoměr, takže nemusíme stočné paušálem řešit.
BTW o jakou jde částku na osobu?
Přihlášení na MěÚ je fakt nápad. A vodu budeš vypouštět kam? Na MěÚ se budete chodit i koupat a s nádobím v lavoru?

Celkem logicky není možné připojit měřák na odpadní potrubí, potom by tvůj problém odpadl. Proto je to řešeno takto. Ty sis dost dlouho neplnil svoje povinnosti vyplývající ze smlouvy - neaktualizoval počet osobu skutečně trvale žijících v tvé domácnosti. Mě uniká smysl toho, co tu řešíš. Připoj si vodu, odpoj studnu a budeš mít po problému.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod DrumSession 22. 11. 2012 09:04

Nech si instalovat městskou vodu až do kuchyně, budeš mít vodoměr a faktury budou chodit na to, co tam vytočíš. Předpokládám, že sousedi v okolních RD můžou ještě mít ve starší zástavbě jímky s trativody... A i když se již nepoužívají, občas do nich steče dešťová voda. Ale hlavně budeš mít klid, že nebudeš pít tvrdou vodu, s dusičnany nebo s bakteriemi E.Coli. Pokud jseš majitelem studny tušímže před r.1955 (a je zanesena v katastru n.), tak z historických důvodů lze uplatnit nárok na bezplatné využívání vodního zdroje pro domácnost, kde se nepředpokládá veliká spotřeba (tušímže ?? do 5000m3/y).
PENÍZE z pohledu věčnosti nemají žádnou cenu a vlastně ani smysl zatím co
LÁSKA která JE nepočítatelná, ano !
ŠTĚSTÍ spočívá v tom, vědět, na co se mám vy...
DrumSession
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 22. 11. 2012 09:12

5000 kubíků ročně není velká spotřeba?
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 22. 11. 2012 10:30

scripta píše:To tam snad vidím také, "počet trvale žíjících obyvatel". Jenže to přece není to samé jako "počet osob, které tam mají úředně hlášen trvalý pobyt".

Vsak to take nikdo netvrdi, ale pokud tam TRVALE ZIJI 3 lidi a ma ve smlouve napsane 2, tak si porusil tu smlouvu. Co na tom nechapes?

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod scripta 22. 11. 2012 19:00

No teď tu sice žijeme tři, ale v minulosti tu byli jen dva, tak proč bysme měli platit zpětně za tři?

-- 22. 11. 2012 19:03 --

DrumSession píše: Pokud jseš majitelem studny tušímže před r.1955 (a je zanesena v katastru n.), tak z historických důvodů lze uplatnit nárok na bezplatné využívání vodního zdroje pro domácnost, kde se nepředpokládá veliká spotřeba (tušímže ?? do 5000m3/y).

To je zajímavé, tuhle informaci čerpáš odkud?
scripta
Diskutér

Odeslat příspěvekod wit.cz 22. 11. 2012 20:45

Přehlas ty tři lidi na MěÚ a VaKu řekni, že tam nikdo nebydlí :)
wit.cz
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 22. 11. 2012 21:50

DrumSession píše: Pokud jseš majitelem studny tušímže před r.1955 (a je zanesena v katastru n.), tak z historických důvodů lze uplatnit nárok na bezplatné využívání vodního zdroje pro domácnost, kde se nepředpokládá veliká spotřeba (tušímže ?? do 5000m3/y).

To je sice pěkné, ale podle mě toto ustanovení platí na odběr vody ze studny. Určitě ne na stočné, tj. odpadní vody, které odchází na čističku. Tam skutečný průtok nelze žádným způsobem zjistit, takže se musí dělat průměrem na spotřebu v ČR a osobu dle trvalého pobytu.

BWT: podnikatelé platí dokonce i za vodu, která naprší na střechu. Množství je dáno koeficienty a jako základ se používá plocha střechy a množství srážek v dané oblasti. Tak buď rád za to, že zatím stočné za tuto vodu neplatíš. ;) ono to totiž nebude dlouho trvat a budeme za to platit všichni. Poplatků a daní totiž není nikdy dost.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod kejki3 22. 11. 2012 23:50

scripta píše:No teď tu sice žijeme tři, ale v minulosti tu byli jen dva, tak proč bysme měli platit zpětně za tři?

-- 22. 11. 2012 19:03 --

To je zajímavé, tuhle informaci čerpáš odkud?

Vždyť tu studnu bezplatně užíváš, tak co k tomu hledáš?
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Diskutér

Odeslat příspěvekod scripta 23. 11. 2012 02:11

A to jako kdyby ta studna byla vyvrtána až po roce 1955, tak bych za vodu ze studny platil? Komu??? :hm
scripta
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 23. 11. 2012 07:46

Neplatil. Ale tento vodní zdroj by měl být "zaregistrován" u vodohospodářů. Pokud taková studna není v evidenci, čerpání z ní je nelegální.
Otázka je, jestli na to mohou přijít. Myslím, že se to dá vyřešit i prohlášením, že studna je starší (1955), pokud ovšem o ní oni nemají záznam (a to člověk většinou neví) Prostě ouřad.
:-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 23. 11. 2012 08:00

SocPredator píše:Neplatil. Ale tento vodní zdroj by měl být "zaregistrován" u vodohospodářů. Pokud taková studna není v evidenci, čerpání z ní je nelegální.
Otázka je, jestli na to mohou přijít. Myslím, že se to dá vyřešit i prohlášením, že studna je starší (1955), pokud ovšem o ní oni nemají záznam (a to člověk většinou neví) Prostě ouřad.
:-)

Dobrá otázka, když platí jenom stočné :D
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 23. 11. 2012 08:55

No pozor, stočné stojí mimo tento úřad. Je zajímá existence vodních zdrojů a ty jsou na celém území mapovány a evidovány. Silně pochybuji o tom, že komunikuje státní registr pro studny se soukromou firmou, která dodává a odvádí vodu a tam ověřuje, jestli někdo platí stočné, tedy má nějaký vodní zdroj. Realita je taková, že klidně můžete platit stočné a studnu nevlastnit.

Taková komunikace neprobíhá ani ve snu. Mě naposledy rozsekalo, když jsem na FÚ zaplatil daň z převodu nemovitosti. A na tom samém FÚ jsem pak musel nahlásit, že již nemovitost nevlastním. (ano podle zákona, počítá se totiž s tím, že lidé by klidně mohli zaplatit odhad a daň jen tak z legrace, asi že mají moc peněz a času vyplňovat ty "jednoduché" formuláře)
S tímhle bych tedy o funkčnosti jakéhokoli registru u nás pochyboval. Nakonec i ten pro auta vykazuje slušné úlety.
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 23. 11. 2012 09:10

No hlavne si preci klidne muze vybudovat jimku a od stocneho se odhlasit. Jestli si mysli, ze na tom vyvozu jimky usetri vic. :mrgreen:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod sniper76 23. 11. 2012 10:55

Samozřejmě, vybuduji jímku, odhlásím stočné a odpadní vody budu dál přepadem odvádět do kanalizace, načerno. :lol:
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 23. 11. 2012 11:23

sniper76 píše:Samozřejmě, vybuduji jímku, odhlásím stočné a odpadní vody budu dál přepadem odvádět do kanalizace, načerno. :lol:

Pěkná změna osobnosti nejprve Scripta, teď sniper 76 :D
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 23. 11. 2012 14:29

Kdybych já byl v této situaci, tak bych spíš vybudoval připojení na vodovod - místo jímky, a dál využíval i studnu. Měl bych 2 zdroje vody a platil bych vodné/stočné z vodovodu, kde bych měl minimální spotřebu.
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 23. 11. 2012 14:58

SocPredator: asi tak nebo to prichozi pouzival na piti a studnu na napousteni zachodu/zalivani zahrady.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod sniper76 23. 11. 2012 15:04

kamey píše:Pěkná změna osobnosti nejprve Scripta, teď sniper 76

Jakou změnu osobnosti tu naznačuješ? Nejsi už paranoidní :shock: ? To že posunu příspěvek výše umístěný, o kousek blíže, k nejvyšší měrné jednotce úspory 1Chrz, je špatné?
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod scripta 26. 11. 2012 05:17

SocPredator píše:Kdybych já byl v této situaci, tak bych spíš vybudoval připojení na vodovod - místo jímky, a dál využíval i studnu. Měl bych 2 zdroje vody a platil bych vodné/stočné z vodovodu, kde bych měl minimální spotřebu.

:D Dobrý nápad.
scripta
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 31. 10. 2016 07:22

Za stočné platíme měsíční paušál 120 Kč na osobu, tedy např. 360 Kč za tři osoby. Za stočné 0 Kč, protože nejsme připojeni k vodovodu, máme studnu.

Je to hodně nebo málo? Kolik platíte vy?
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 31. 10. 2016 08:39

Za minulé čtvrtletí (platíme čtvrtletně) to dělalo po přepočtu na osobu a měsíc 89,60 za stočné a 48 za vodné.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod ab84 31. 10. 2016 14:15

U mě vychází vodné + stočné na 75 osoba/měsíc, ale je to tím, že v naší obci platíme za vodné+stočné 47 Kč za kubík.
ab84
Diskutér

Odeslat příspěvekod elinor 31. 10. 2016 15:33

To osobně2: podle mne účtují paušál 36 m3/rok/osoba a to dle vyhlášky 120/2011. Vychází to pak 40 Kč za kubík. V MS kraji stočné dělá cca 20 - 35 Kč bez DPH/m3. SmVak účtuje stočné 32,33 bez DPH (37,18 s DPH), OVak 33,75 bez (38,81 s). Těch 20 Kč bez DPH mají v Krnově.
elinor
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 1. 11. 2016 10:29

ab84: to nejsou ani 2 kubiky na osobu. To se nemejete nebo jak?

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod ab84 1. 11. 2016 11:09

Nepřijde mi, že bychom vodou nějak extra šetřili, pračka, myčka, sprchování i koupání a již několik let je spotřeba pro 4člennou domácnost cca 80 kubíků za rok. Ale asi se budu muset zeptat po okolí, jestli náhodou příliš nezapáchám :)
ab84
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 1. 11. 2016 11:15

Je pravda, ze s vodou zrovna nejak nesetrime, ale nemyslim si, ze bychom i plytvali. Ve dvou lidech, po odecteni bazenu, 85 kubiku za poslednich 12 mesicu.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod radecekh 1. 11. 2016 16:46

S474N píše:ab84: to nejsou ani 2 kubiky na osobu. To se nemejete nebo jak?

U nás to dělá 1,83 kubíku na osobu a měsíc. A občas se i umejeme. :-) Ve skutečnosti tedy vodou nijak nešetříme, je ale pravda, že bazén napouštíme ze studně a zahrádku zaléváme také ze studně. Na druhou stranu je pravda, že tahle spotřeba byla za 3. čtvrtletí, do kterého připadl tábor dětí a jiné dovolené, což se na spotřebě pozitivně projevilo. Průměr za rok máme asi 2,1 kubíku na osobu a měsíc.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 1. 11. 2016 22:59

radecekh: u nas to vychazi na cca 3,6 kubiku za osobu na mesic. A to do toho nepocitam ani bazen, ani zalevani. Proste bezna spotreba za umyvani, mycku a pracku. Mycka bezi zhruba kazdy druhy den, pracka 1x tydne. Denne se sprchujeme, sem tam prolozeno vanou.

A prave proto nechapu, jak muze mit nekdo polovicni spotrebu na osobu. Vychazi mi z toho to, ze se dotycny proste nemuze denne umyvat, protoze mycka ma minimalni spotrebu, pracka o trosicku vyssi, ale z hlediska mesicni spotreby zanedbatelnou.

Tedy otazka na telo - opravdu se vsichni denne mejete?

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod taylor729 1. 11. 2016 23:43

Ja se meju kazdy den, ale zase mi nesedi ze peres jen 1x tydne. To das vsechno pradlo do pracky najednou, nehlede na barvu a teplotu?
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 2. 11. 2016 07:02

S474N píše:Tedy otazka na telo - opravdu se vsichni denne mejete?

Záleží na tom, čemu říkáte mytí. Pokud myslíte mytím kompletní očistu 100 % povrchu těla v pitné vodě, tak to opravdu neděláme. Třeba hlavu si rozhodně každý den nemyjeme. Naopak třeba zadek, si myju po každém použití. Když je teplo a děti se cáchají celý den v bazénu, tak se většinou pak už ve vaně či sprše nemyjou vůbec.
A třeba praní u nás probíhá daleko častěji, než vašich 1x za týden. Odhadem průměrně tak 1 pračka za den. Nádobí myje myčka. Řekl bych, že hodně velkou spotřebu máme na splachování.

No a pak taky platí, že nejsme každý den všichni doma. Třeba jedeme na víkend ke tchýni a tím pádem se myjeme u nich.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 2. 11. 2016 09:03

taylor729: pravda, to me nenapadlo, takze 2 pracky. Nicmene se porad bavime o par litrech (i kdyby o 60 l na cyklus). Vetsinu veci v danou dobu mam bud vsechno tmave nebo svetle, takze se to povede. Nehlede na fakt, ze jsem vetsinu casu doma, takze se nejak extremne nezaspinim a taky si nepotrebuju brat kazdy den nove triko. Obleceni pereme primarne na 40.

radecekh: ano, tak nejak si predstavuji myti. Jen nechapu to zduraznovani pitne vody, ty se snad mejes v odpadni? Me myti hlavy nijak nezdrzuje, protoze vydrbat to strniste a splachnout je otazkou mozna minuty. Aby si nekdo nemyslel, ze stojim ve sprse pul hodiny a nechavam na sebe proudit vodu, tak vodu sice nevypinam, nicmene realne ve sprse stravim 10 minut - namokrit, namydlit, splachnout a ven.

A pokud vam pracka jede casteji, tak to uz je docela zasadni vliv na spotrebu, tedy spotreba na samotne myti muze dost vyrazne klesnou. Kdyz uvazim 30 dni x 50 litru = 1,5 kubiku, ale je to treba zase rozprumerovat (na 4?).

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod radecekh 2. 11. 2016 09:21

S474N:
Zdůraznění pitné vody bylo myšleno tak, že když se cachtám v bazénu, který je naplněn ze studně, tak to nepovažuju za vodu pitnou, i když jsme ji z té samé studny předtím, než nám zavedli vodovod, pili.
Ta pračka je takový doplněk mytí. Když děti odjedou na víkend na skautskou výpravu, tak sice ušetříme vodu na mytí, ale následně ji spotřebujeme na vyprání těch špinavých věcí.
Každopádně bych neřekl, že vodou nějak šetříme. Dělá to tak malou položku v rozpočtu, že to nemá velký smysl. Na druhou stranu bych ve sprše asi 10 minut nestrávil, protože v tom nevidím nic užitečného. Spíš strávím občas půl hodiny ve vaně. To mě baví, na rozdíl od sprchování. To provádím jen proto, abych ze sebe smyl smrad a bordel, takže odhadem za 2 až 3 minuty jsem venku.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 2. 11. 2016 09:35

radecekh: no ono to je prave o tom umyvani. Ja umyvam dukladne - mydlim, ty zjevne jen oplachujes/splachujes. Tech 10 minut (odhaduji! dnes si dam ukol a zmerim to presne :mrgreen: ) je z meho pohledu takovy minimalni cas, jak jsem zminoval vyse, nestojim tam bezucelne a nepoustim na sebe vodu. Na druhou stranu, urcite to neni o tom, ze bych si mel v rychlosti vykloubit rameno nebo zlomit nohu, abych to co nejrychleji urychlil.

Ve vane jen pul hodiny? To my si napoustime vanu cca jednou tydne, vlezeme si tam oba a jsme tam minimalne hodinu, ne-li vic.

-- 2. 11. 2016 10:39 --

A jeste me tak napada - k tomu bazenu. To se jako fakt mejete v bazenu? Ja teda nevim, ale z hlediska zachovani nejake idealni hodnoty pH a chloru je teda vhodne se pred vstupem do bazenu osprchovat - aspon pot, atd. Jak ten bazen potom vypada? Jakou mas filtraci? Mas UV?

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod radecekh 2. 11. 2016 10:28

S474N:
Tak už jsem přišel na další důvod, proč máte větší spotřebu vody. Já když si vlezu do vany, tak se tam sotva vejdu, že bychom se tam vešli dva, to vážně nehrozí. Tím pádem se tam vejde i daleko méně vody. Ostatně máme jen 120 litrový bojler (v koupelně s vanou, pak máme ještě druhý v koupelně se sprchovým koutem, který je společný s kuchyní).
Co se týče mytí mýdlem, tak to vážně nepraktikuji. Mýdlem si myju jen ty části těla, které jsou špinavé či smradlavé.
A ten bazén, to není o tom, že bychom se v něm myli, ale o tom, že když jsem hodinu za den v bazénu, že už nevidím moc důvodů se sprchovat. Hodnota pH mě nezajímá, dávám tam jen občas savo a průběžně tam plavou chlorové tablety. Filtraci jsme používali pískovou, ale pořád jsme měli bazén zelený, tak jsem zkusil kartušovou a nemůžu si ji vynachválit. Tu kartuši dokážu hadicí vystříkat naprosto dočitsta, což se u pískové filtrace nikdy proplachem nedocílilo. UV lampu nemám.
Prostě to berte, že jsme vesničani a na nějaké čistotě si nezakládáme tolik, jako lidé z města. Kdybych se šel koupat do rybníka, kde není voda průhledná ani na 10 cm, tak bych se následně osprchoval, ale po koupání v bazénu s křišťálově čistou vodou mě to nenutí a sprchování před koupáním je také zbytečné. Do toho bazénu se dostane daleko víc bordelu z toho, jak děti neustále vylejzají a zalejzají, lítají bosky po trávě a následně tam zase vlítnou, než z nějakého potu apod.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 2. 11. 2016 10:31

Nechcete se přesunout pod asketický život, když se předháníte kdo je o minutku méně ve sprše? :D
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 2. 11. 2016 10:33

radecekh: no tak v tom pripade to asi bude tim, jak velkou mas vanu, ne? :mrgreen:

My mame nejakych 330 litru a ver, ze se tam dva naprosto pohodlne vejdeme (a to ja nejsem zadnej drobecek :mrgreen: )

Ad bazen - aha, tak to vse vysvetluje. Premyslim, jestli ma smysl vubec reagovat, protoze v tomhle jsi naprosto mimo realitu a ten "zeleny bazen" to jenom prokazuje. To bude asi pekna chutovka, prechlorovany bazen bez algicidu a s kdovijakym obsahem chloru.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod radecekh 2. 11. 2016 19:15

S474N:
Nechápal jste, jak někdo může mít tak malou spotřebu, tak jsem vám to osvětlil na svém příkladě. Je mi vážně naprosto jedno, co si myslíte o mé údržbě bazénu i o velikosti mé vany. Já jsem spokojený.
Jen pro vás jsem změřil, či spíše spočítal, množství vody, které jsem dneska potřeboval na koupání. Napustil jsem si vanu tak, až přetékala bezpečnostním odtokem (když jsem v ní byl) a spotřeboval jsem na to 65 litrů vody.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 2. 11. 2016 19:51

radecekh: pravda, shodli jsme se na tom, ze ta spotreba je proste nizka. V obou pripadech.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod vpe 11. 12. 2016 08:43

sniper76 píše:Samozřejmě, vybuduji jímku, odhlásím stočné a odpadní vody budu dál přepadem odvádět do kanalizace, načerno. :lol:

Jimka nema prepad, to bys musel vybudovat septik a ten se dnes uz nepovoluje :-)

Ono jde odhlasit stocne, pokud je v obci kanalizace? To jsem nevedel. Spise si myslim, ze nejde.

Nejvetsi spotreba vody je beztak na splachovani a myti a na to je idealni studna, voda je za 1,- kubik.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 11. 12. 2016 17:49

A do te 1 Kc pocitas co presne? Ono totiz TCO na cerpadlo, tlakovou nadobu, rozvod, elektrinu (provoz) asi bude horsi, ne?

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod sniper76 11. 12. 2016 20:45

to vpe: ocitovat 3 roky starý příspěvek ... :hm
Můj příspěvek byl zakončen smajlíkem, význam si jako zkušený diskutér domyslíš, a reagoval na satanův příspěvek. Bohužel ale odrážel realitu. Výraz jímka navíc nic nevypovídá o tom, zda-li je vybavena odtokem (takovou mám na dešťovku) nebo není a pak ji nazýváme žumpou. Pokud si do projektu domu uvedu, že budu mít žumpu a následně ji dovybavím přepadem, tak stočné platit nebudu (který úředník vleze do žumpy ke kontrole, že). Většinou postačuje ke kolaudaci doklad o vodotěsnosti a prohlášení o shodě. Znám mnoho případů, kteří to tak mají uděláno. Kam odvádějí odpad je individuální. Do kanalizace (načerno), do vsaku, do vodoteče...
Pokud jde o studnu. Pokud ji vykopeš legálně, s povolením, tak součásti povolení bude podmínka vodoměru na základě kterého budeš platit stočné. Jediná výjimka by byla, pokud by jsi uvedl, že vodu ze studny budeš používat pouze na zálivku. znám lidi co tak mají z vlastní studny 2 vodoměry (1ks wc, 2ks na zálivku).
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 11. 12. 2016 22:23

kdyz udelas prepad z zumpy, tak ti ty pevne casti ucpou zasak, vedle toho, ze je to prasarna... Takze 3-komorovy septik, piskovy filtr nebo korenova cisticka :) kdyz jen provrtas zumpu, jak se to delalo, pozemek byva zamoren, kopana studna znicena...

O nove studne nevim, ale kdyz mas starou studnu pred 1955 ... Tak nemusis mit pivoleni k odberu vody .. tak i pak k ni nekdo chodi a opisuje vodomer a plombuje ho? Musi byt kazdych 5 let kalibrovany? To resi VAK? Mas odkaz na paragraf? O tom nic nevim...

Tco na vodarnu 1-2 tis Kc, 1 kc za kubik je vcetne vodarny.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 11. 12. 2016 22:38

My tedy mame doma starou studnu a je bez vodomeru, VAKu platime mesicne pausal jen za vodne, stocne neplatime.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 11. 12. 2016 22:52

Pokud je zrizena pred 1955, nemusi byt ani povoleni, proto se tazi opet na paragraf :-)

Protoze kdyz si ve svym (i novem) baraku nekdo dopoji vlastni zdroj uzitkove vody, tak to podle me nikdo nemuze vyzkoumat :-) ale to musi byt na to rozvody...

a ma to tak i ministr zemedelstvi, pripravu na uzitkovou vodu, protoze splachovat zalevat ci koupat se pitnou vodou je trochu ... #%£$¥+*#%
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 12. 12. 2016 06:28

vpe:
Koruna za kubík to možná vychází v okamžiku, kdy točíte jeden kubík za druhým. Když bych místo vodovodu čerpal ze studně a měl stejnou spotřebu, tedy asi 100 kubíků ročně, tak jen rozbor vody, který je asi vhodné jednou za čas udělat, mě bude stát mnohonásobek těch ročních 100 korun, které odhadujete.
Než nám vybudovali vodovod, používali jsme studni s vodárnou a ty náklady byly dost vysoké. Každých pár let umřel motor čerpadla a bylo potřeba ho vyndat a dovézt někam na převinutí, občas to chtělo vyčistit tu tlakovou nádobu, občas umřel tlakoměr, dost často ureznul koš ve studni atd. atd. Prostě cena 1 koruna za kubík byla z říše snů už za socialismu.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 12. 12. 2016 08:31

to vpe: To, že přepad z žumpy do vsaku je prasárna vím a souhlasím. Zkus to ale říct developerovi který takto maximalizuje zisk. Nemusí řešit projekt, čistírnu. Nový majitel nemusí platit stočné, ušetří za elektřinu v ČOVce , nemusí ji čistit a odkalovat a pokud budoucí majitelé nejsou ani trochu znalí, tak problém zjistí až ve chvíli kdy .... V okruhu 100m od mého domu jsou takovéto domy postaveny čtyři.
Co se týče vodoměru k vlastní studni. Paragrafy hledat nebudu. Zaplombovaný vodoměr SMVaK jsem viděl na vlastní oči u kolegy z práce. Pokud máš dům připojený na kanalizaci a budeš kopat studnu, tak je vodoměr vždy uveden ve stavebním povolení. Je to tam proto, že když si vyřizuješ papíry ke stavebnímu povolení a jdeš si pro vyjádření dotčených organizací, což vodovody a kanalizace jsou vždy, tak oni si to tam uvádějí jako podmínku. Jestli na to mají zákonný nárok nevím, ale úředníci to do povolení napíši. Navíc ze studny čerpáš vodu která patří státu, tak nevidím sebemenší důvod proč by ti stát nepřikázal ji měřit, a pokud ji znečištěnou vypouštíš do soukromé kanalizační sítě tak za ni platit.
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 17. 12. 2016 01:24

-pockat, on nekdo zkolauduje novostavbu bez COVky? Tak to dost pochybuji... Do vsaku to muze jit v zime a z covky a 2x rocne rozbor á 1000Kč...

S tou studnou - jak jsem psal, o novych studnach nic nevim, ja psal o starsich studnach!:-)

------
Radecku, vse jsem uvadel PRO UZITKOVOU VODU A NE PRO PITNOU. Na splachovani prani a myti... Ono ani ta zminena vodarna v te cene neni certifikovana na pitnou vdu (v navodu je upozorneno, prestoze v obchode tvrdi opak), ale to ani mosazne fitinky nejsou certifikovane na pitnou vodu, ze...

To co popisujes znam velmi dobre a kdyz jsem byl mlady a blby, tak jsem kazdou chvili previjel motor (ob 2 roky, protoze se pravidelne zatopil pri povodni) a resil saci kos na cerpadle typu FEKA do bazenu, prakticky kazdy rok neco horror.

Pak jsem koupil nerezovou ponorku kalovku za 890,- s prutokem 15m3/h - ma to sice trochu mensi prutok nez FEKA (ta ma snad 2,5" prurez), melo to sice jednu reklamaci po 5 minutach provozu po nakupu, ale od te doby uz to snad 8 let maka bezudrzbove a bude snad dalsich 10 :-) a vytlacne potrubi jsem udelal tusim z kabelove chranicky a par supu, takze ten prutok je co to de... A to nezminuji vzdy to cerpadlo zalejt, protoze saci kos uz nedrzel, proste pruda.

To vodarna za 1-2tis je to podobne, predtim cerpadla sigma litinova, motory odchazely, lamely a priserny hluk od lozisek a ta prace s tim, vymeny motoru (dnes uz davno vychazi koupit novy motor levneji nez nechat previnout!!!)

A ta vodarna mi trochumorezla, vzal jsem ji do bau presne po 2 letech a vrtili mi penize, nahodou bylo to same v akci v tescu tak letos mam novou vodarnu :-)

Chce si to trochu nastudovat, rozumet tom a mit stesti a veci se daji vyresit i jinak :-) nesmis se jit radit k odbornkum do odborneho kramu :-)

Njdrazsi problem je, pokud v baraku nemas od vystavby uz extra rozvod uzitkove vpdy, jako jiz zmineny miňistr zemedelstvi (kdesi se s tim chlubil)... To se predelavat opravdu asi nevyplati, i kdyz znam lidi, kteri do toho jdou (holt u nich zachod jede v jednom kuse :))
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 17. 12. 2016 07:16

vpe píše:pockat, on nekdo zkolauduje novostavbu bez COVky? Tak to dost pochybuji...

Nepochybuj!
Pokud uvedu, že budu mít bezodtokovou jímku, tedy tzv. "Žumpu" dostanu stavební povolení dokonce rychleji než s ČOV. Žumpa není stavba, nemusí ji tedy nikdo schvalovat. Je uvedena v projektu a stavební úřad ji tak bere v úvahu automaticky. V povolení je pak sice uvedeno, že se musí vyvážet atd..., ale kdo to reálně kontroluje? Kdo reálně kontroluje jestli jsem žumpu "načerno" nevybavil přepadem? Taková je dnes realita výstavby!
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 17. 12. 2016 11:19

Realne ti vyvazeni zumpy u novostavby zkontroluje urad po nahlaseni kymkoliv, typicky az nase... souseda a pokuticky jsou pry mastne. Budes muset predlozit doklady o vyvozu jimky myslim :) a kdyz tam nahodou bude nekde spodni voda a fekalie potecou do ni...

Neverim, ze nejaky developer navrhne v uzemni/stavebni studii pro RD zumpy (kdyz jsi se odkazoval na developery), ten tam dava typicky covku a tu si pak zaplati kazdy stavebnik sam :-) a to je okolo 2000,- rocne jen za rozbory.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 17. 12. 2016 13:02

Mluvím o reálné situaci kdy realitní kancelář HOME Reality na Hlučínsku tímto způsobem seká jednu novostavbu za druhou. Stavební úřad situaci neřeší. Když si soused postěžoval na reálný stav věcí, tak reakce úřadu byla "příště budeme opatrnější". Realitka mezitím krachla, je v exekuci, dluží kam se podívá. Majitelé domů čekají, kdo je udá... . Jak jsem uvedl, v mém okolí (100m vzdušnou čarou)jsou tři domy s žumpou do vsaku a minimálně jeden s žumpou načerno do smíšené kanalizace.
Už se stačili přejmenovat : http://www.smnemovitosti.cz/nabidka.html
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 17. 12. 2016 13:22

Odpovida vlastnik nemovitosti, ten bude platit pokutu a instalovat covku, ale to asi vis...

Staci iniciovt kontrolu, ze soused nevyvazi zumpu a bude muset predlozit doklady o vyvazeni zumpy :-)
vpe
Diskutér