Skutečně účinné investice do tepelných úspor

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Fíňa 30. 1. 2013 13:50

Dobrý den,
mám dotaz. Už druhým rokem bydlíme v rodinném domku a konečně máme i nějakou tu korunku na investici. Do čeho bysme se měli pustit jako první? :hm
Byli jsme konzultovat na energetické mojekalkulacka.com zjistili tepelnou ztrátu 11 W :shock: a teď přemýšlíme co s tím. Máme spíš investovat do nového kotle (jedeme zatím bohužel elektro) :-[ anebo okna anebo něco jiného? Jak to třeba sníží zadveření schodů a tak?
Fíňa dík!
Fíňa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 30. 1. 2013 13:56

Jakou mate spotrebu kotle? Jaky je jeho vykon?

Pokud chces zateplovat, tak zacni stropem, kterym unika nasobne vic, nez pres steny/okna (tedy pokud ty okna nemas derava). Potom bych udelal ty nova okna + zatepleni plaste. A pokud je moznost plynu, tak vytapeni + ohrev vody plynem (vzhledem k tomu, ze penize asi moc nemas, tak ti tepelne cerpadlo ani neradim).

V kazdem pripade, veskere napsane veci se ti mnohonasobne vrati. Takze na takovou investici do domu bych se nebal si i pujcit. Pokud mas volne penize, tak bych popremyslel i o fototermice (ohrev vody solarem).

PS. doufam, ze i barvickama jsem se ti trefil do vkusu.
Naposledy upravil S474N dne 30. 1. 2013 13:58, celkově upraveno 1
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 30. 1. 2013 13:58

Tepelná ztráta 11 W??? Tak to je každá investice nenávratná... BTW to můžete klidně vytápět baterkou z auta.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 30. 1. 2013 13:58

TM: podle me chyba v jednotkach, proste 11 kW.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 30. 1. 2013 14:16

Potom nechápu ten vytřeštěný smajlík za tím "11 W", 11 kW je na rodinný dům celkem v pohodě (pokud to tedy nejsou dvě místnosti)...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fíňa 30. 1. 2013 14:17

S474N píše:Jakou mate spotrebu kotle? Jaky je jeho vykon?

Pokud chces zateplovat, tak zacni stropem, kterym unika nasobne vic, nez pres steny/okna (tedy pokud ty okna nemas derava). Potom bych udelal ty nova okna + zatepleni plaste. A pokud je moznost plynu, tak vytapeni + ohrev vody plynem (vzhledem k tomu, ze penize asi moc nemas, tak ti tepelne cerpadlo ani neradim).

V kazdem pripade, veskere napsane veci se ti mnohonasobne vrati. Takze na takovou investici do domu bych se nebal si i pujcit. Pokud mas volne penize, tak bych popremyslel i o fototermice (ohrev vody solarem).

PS. doufam, ze i barvickama jsem se ti trefil do vkusu.


Oprasla jsem to z kotel. JE starý, firmu nepřečtu. 235,8/20 - dává to smysl?
Strop nám zatím nikdo neradil. Vodu ohříváme v bojleru klasika. Máme teď asi 110 000, mysleli jsme, že to dáme do oken 8-P

-- 30. 1. 2013 15:21 --

Tomáš Marný píše:Potom nechápu ten vytřeštěný smajlík za tím "11 W", 11 kW je na rodinný dům celkem v pohodě (pokud to tedy nejsou dvě místnosti)...

Jo, je to asi 11kW!!! :-[ Porovnávám s kamarádkou, která má v novém řádově míň. Náš dům má dvě místnosti, sklep a půdu.
Jak zjistím spotřebu tepla, abych vypočetla nové parametry kotle pls?
Díňa dík! :-P
Fíňa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 30. 1. 2013 14:24

Fíňa: to je naprosto jednoduche, nech si spocitat (nebo si spocitej) prostupy tepla konstrukci:
http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vyp ... konstrukci

Proste tam zadas materialy a plochu a on ti to vypocita. Potom si porovnas prostup obvodu domu (zdi+okna) a prostup stropem. A potom zjistis, ze nasobne vic ti jde stropem a zateplis strop :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 30. 1. 2013 14:25

Řádově míň? Tedy 1,1 kW? Se mi moc nezdá...

Jak zjistím spotřebu tepla... Mno, když ten barák má ztráty 11 kW, tak to znamená, že stejných 11 kW tam musím něčím nacpat, že...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 30. 1. 2013 14:26

TM: pomohl bys ji i sobe, kdybys opravdu ty lidi nebral doslova "doslova" a aplikoval i trosicku empatie.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 30. 1. 2013 14:45

1. žádná kalkulačka ti neřekne ztrátu, to se musí změřit, nechat udělat audit, který ti i řekne kde konkrétně to nejvíc utíká. Nejlíp se to dělá v zimě, takže bych s tím neotálel.
2. kamarádka má řádově míň, tj. 1,1 kw? To asi ne, to už by byl skoro pasivní dům. A pokud skutečně má pasivní dům tak nemůžeš počítat, že se na podobná čísla dostaneš opravou starého domu.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 30. 1. 2013 15:51

Zajímavý dům. podsklepený, přesto jen 2 místnosti. To bude hodně staré. Mě osobně tu chybí číslovka, kolik platíte ročně za tu elektřinu a výměra v m2.

Řeknu to ještě jinak (čistě modelově, protože nevím, jak velké ty místnosti jsou), tak pokud je to do 100m2 a platíte přes 30 tisíc ročně, tak bych investoval. Čísla nebrat úplně vážně, jde také o chování lidí :-)

A jak už píše Satan: Solárkem na TUV nezkazíte nic. Tam je návratnost poměrně rychlá a já bych s tím možná i začal, pokud je doma nějaká "kachna, co miluje teplou vodu" a měl bych náladu vůbec něco dělat, tak asi tohle...
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ondrasz 30. 1. 2013 16:46

Fíňa:Jelikož teď dělám jednu rekonstrukci starého baráku, tak vím, že se 100 tisíci nic co bude mít smysluplný efekt nečekej a při současných cenách je lepší se do toho nepouštět. Podle mě tuhle zanedbatelnou investici nepoznáte v tom, že by se Vám něco "vrátilo". Zateplovat jen strop nemá smysl, když všechno uteče jinam a navíc topíte nejmíň efektivním způsobem. To je třeba udělat komplexně a řešit další tepelné mosty(zdi, staré okna, dveře), vlhkost, podřezání zdiva,izolace střechy, změnu vytápění atd.a to s tímhle rozpočtem nevyřešíte kdyby jste se na hlavu stavěli...takhle si jen rozdrbete barák a efekt bude nula nula nic.
Šel bych na to tak, že bych si nechal zpracovat ten audit a na jeho základě bych získal kalkulací rozpočet, který budete potřebovat pro zamýšlené zateplení a tímpádem zvýšení ekonomické návratnosti. Pak bych řešil, kde na to vzít.
Určitě bych zvážil když nemáte prachy, jak dobře napsal S474N nějaký úvěr.
Když je barák Váš, tak máte výhodu, že spíš dostanete úvěr a máte třeba i čím ručit pokud nemáte vysoké příjmy.
Ondrasz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod alexpraha 30. 1. 2013 16:54

No, přestože např. S474N odpovídá dobře, tak bych jakékoliv úpravy nedělal na základě našich doporučení. Najděte si dobrého architekta či stavaře, který má dobré výsledky v renovacích a s ním řešte svoje problémy. Kromě tepla asi budete řešit i další problémy - statika, střecha, dispozice, vlhkost atd. Dobrý architekt a dobrý dlouhodobý plán vytýčí a jakým směrem jít, urči některé detaily a hlavně zamezí řadě chyb, které uděláte jako "samo domo".
Konzultace bude stát do 10k, dobrý architektonický plán do 20k, ale nejsou to vyhozené peníze.
Před zadáním si uvědomte co domu chcete - zda tam budete i s dětmi, jaký máte životní styl, práci, koníčky atd.

-- 30. 1. 2013 17:59 --

Po dobrém plánu bych začal opatrně s rekonstrukcí. Ač jsem nakoupil svůj byt na dluh, mám strach ihned Vám doporučit konstrukci na hypotéku. Spíš několik kroků financujte ze svých zdrojů a až budete mít celý proces "pevně v rukou" jděte do hypotéky.
Je dobré si vyzkoušet na malých částkách svoje schopnosti jak svépomocné opravy, tak od dodavatelů. Osobní zkušenost mám takovou, že až na podruhé či napotřetí ten problém člověk zvládne dobře a to ať se jedná o opravy nebo podpis hypotéky :- )
Je přede mnou oprava RD, ale nejprve mám chuť opravit chatičku, tam zjistit své nedostatky a dobré stránky. Když se něco pokazí na chatě, není to tragedie, když něco pokazím na RD, čumím na to do konce svého života v něm :-)
alexpraha
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod aaischa 30. 1. 2013 22:45

zrovna pri mensi dostupne castce k investovani a napriklad nevyuzivane pude je investice do zatepleni pudy napr polozenim 20cm mineralni vlny velmi dobrou investici... material na 65m2 dum stal lehce pod 7tis, a v zime je to secakra znat... minimalni investice a i tepelna pohoda pri stejnem tepelnem rezimu vyssi..

1/3 strop
1/3 obalka
1/3 podlaha

a ten strop se vetsinou zatepli nejjednodusejc... ale samozrejme konzultace s nekym treba i v rodine z oboru neni nikdy spatnej krok..
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejki3 30. 1. 2013 23:44

+1
„Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?“
kejki3
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků