Přechod k jinému dodavateli el. energie

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod cosmicboy 16. 9. 2013 06:38

Uvažuji o přechodu k jinému dodavateli el. energie. Aktuálně jsem u ČEZu a dle kalkulačky ERÚ bych přechodem k jiné společnosti ušetřil cca. 2000 Kč za rok. A teď otázka - přejít hned jinam (ale upsat se na 2 roky k ceně, která je dnes výhodnější) nebo zatím zůstat u ČEZu a vyčkat, jaký bude vývoj cen el. energie? Podle článků z poslední doby by měl nastat 11% pokles cen, takže bych nerad přechodem k jiné společnosti ve výsledku prodělal...
cosmicboy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 16. 9. 2013 07:29

Ten pokles je nejspíš jistý (ČEZ mně snížil zálohy na další období o 10%) a teoreticky by měl být +- pro všechny dodavatele stejný, protože se bude skládat jednak z poklesu cen silové elektřiny, jednak z poklesu cen regulovaných složek.

Ovšem jak říkám, teoreticky... Letos od června např. snižovala cenu plynu řada dodavatelů s výjimkou EONu, který prohlásil něco ve smyslu, že už je i tak dost levný...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 16. 9. 2013 08:34

3E teď od října cenu plynu dokonce zvyšují.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 16. 9. 2013 09:55

Rozhodně bych se v této době nikde neupisoval na 2 roky, pokud by nešlo o e-aukci, byť i na ty se názory různí a je to taková trochu loterie.

Já přešel nedávno k jednomu z mála nových dodavatelů el. energie, který má klasicky výpovědní lhůtu 3 měsíce - Europe Easy Energy. Poté jsem se hlásil do e-aukce a vysoutěžila si mě zase 3E :-D

Proti předchozímu dodavateli PRE bych tedy měl ušetřit víc, než 1/5 celkových nákladů, tzn. i když všichni zlevní očekávaných 10%, tak bych měl i se závazkem z e-aukce stále být cca 10% níž.

Rozhodně bych se nikde nevázal v době, kdy se boří fotovoltaický tunel a kdyby se příští rok ceny výrazně změnily v neprospěch 3E, tak prostě přejít jinam a nesvazovat si ruce dvouletým závazkem.
yowie
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 16. 9. 2013 12:23

Jen technická: fotovoltaický tunel a změna nákladů na distribuci nebude mít vliv na samotnou cenu silové elektřiny.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Klient ps 16. 9. 2013 14:21

při změně dodavatele energie je vhodné sledovat čísla jejich zákaznických linek.
Protože pokud jste nuceni volat ze soukromého telefonního čísla na linky typu 840, 841 volání Vás vyjde na desítky, spíše stovky korun. Je to případ např. zlodějské RWE. Přitom by stačilo tak málo - číslo na obyčejnou pevnou linku....... A volání by šlo z volných minut nebo neomezeného paušálu....
Klient ps
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 16. 9. 2013 14:41

Nepopletl sis to s voláním na nějaké erotické linky? Z VOIP telefonů stojí ty linky kolem 1,50 Kč za minutu, z pevné od O2 to bude sice dražší, ale pořád si nedovedu představit, co bych řešil, abych prokecal stovky korun.

A RWE má Skype zákaznickou linku zadarmo...
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod Klient ps 16. 9. 2013 14:52

Z O2 stojí volání na 841 ... ... 3,50 za minutu, řekněme 20 minutový hovor máš za 70 vočí.
Klient ps
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 16. 9. 2013 15:07

Zejména z VoIP jsou barevné linky a to i ty, které se tváří jako určené pro sdílení nákladů, tedy za ně platí i volaný, dražší než běžná geografická čísla a po posledním zlevnění terminace často i než mobily. Zde se podařilo sesbírat alternativy k některým barevným linkám. http://www.telefonujeme.cz/about7422.html

Konkrétně RWE tam není, ale dá se jim volat Skypem na callcentrumrwe.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 17. 9. 2013 12:53

yowie: A jaká byla nakonec ta výsledná cena silové el. z aukce? Všude se totiž jen píše, jak všichni ušetřili desítky procent, ale přesná čísla nikdo nenapíše.
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 17. 9. 2013 13:27

ad ČEZ. Ceníky jsou dostupné na www, právě jsem to teď počítal a úspora bude, ale žádný zázrak se nekoná. Prostě silovka je v ceníku o cca 0,50 Kč/kWh levnější a úspora je vždy individuální podle spotřeby. Pokud máte VT a NT, tak je počítání ještě "zábavnější".

ČEZ je docela vych****, že např. těm, kdo mají eTarif, dává vyšší cenu než těm, kdo mají Comfort. Tohle moc nechápu, silovka by měla být snad stejná pro všechny. Že jim někdo dává 60 měsíčně místo 10, by na to nemělo mít vliv. Alespoň já jsem tenhle poplatek chápal jako platbu za další služby, že si věci vyřídím přes internet apod.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 17. 9. 2013 13:43

Jak už jsem psal - od ČEZu se slušné chování nedá očekávat. Viz lákání na plyn - zaručujeme slevu min. 10% proti dominantnímu dodavateli. Po roce už to bylo jen min. 5% a po dalším roce už je to jen sleva, což taky může být 1,- Kč ročně, že...

Když se jich člověk zeptá, jaký pro něho vlastně platí ceník, napíšou, že "A". Po roce vyfakturují podle dražšího ceníku "B" a když to člověk reklamuje, dozví se, že se před rokem spletli, "B" je správně a omlouvají se za způsobené potíže (což představuje 14 stovek v pr...).

Takže jak vy ke mně, soudruzi, tak já k vám, sbohem a šáteček, i když u mne ta změna dodavatele udělá ročně pouhé dvě stovky.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 17. 9. 2013 14:29

To s rozdilnou cenou silovky ma ale i PRE, v jednom tarifu neplatite mesicni pausal, ale platite vic za MWh a naopak. Chce to holt pocitat a pocitat...
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 17. 9. 2013 14:35

Bych předpokládal, že ten měsíční paušál neplatím kvůli tomu, že jsem se zavázal platit inkasem a komunikovat elektronicky, místo co bych je otravoval telefonem (BTW na placené lince a ještě si naúčtují poplatek).

Kompenzovat tuhle slevu na paušálu zvýšenou cenou silové elektřiny považuji za sviňárnu nejvyššího kalibru, ovšem co čekat od postbolševických *****ů, že.
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 17. 9. 2013 15:26

jichaj píše:yowie: A jaká byla nakonec ta výsledná cena silové el. z aukce? Všude se totiž jen píše, jak všichni ušetřili desítky procent, ale přesná čísla nikdo nenapíše.

No on je to docela problém psát přesná čísla, protože každý měl před tím jiného dodavatele. V průměru se u nás při aukci ušetřilo 30%, tzn. když je to dražba silové energie (45% podíl na ceně) tak to vychází v průměru na 13,5%, což by dle mého měla být průměrná úspora na celkové ceně.

U mě to bude méně, protože už jsem docela dobrého dodavatele měl. Tipuji to u sebe na nějakých 8-9% slevy z aktuální ceny u 3E.

Jinak je to od e-centre ale docela dobrá finta, uvádět úsporu jen na silovce a ne na kompletní ceně za službu. Btw. myslím, že v Říčanech, kde lidé měli 16% úsporu v aukci koncem roku někteří zapláčou...
yowie
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 17. 9. 2013 15:59

Tak jsem se koukl na na ceníky ČEZu. Mám D56. Dnes V NT platím 1832/MWh. pokud zafixuji s e-tarifem (který má nyní) budu platit 1670Kč. Pokud fix budu platit 1472Kč. Já bych už dnes na 1472Kč zafixoval ale s e-tarifem (za nižší poplatky - některé). Dnes jsou ceny na burze okolo 40EUR/MWh a další pokles by byl dle mého názoru jen krátkodobý výkyv. Když si připočtu DPH, daně a zisk považuji dnes cenu mezi 1400-1500kč/MWh za rozumnou.
Naposledy upravil sniper76 dne 17. 9. 2013 18:32, celkově upraveno 1
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 17. 9. 2013 16:35

No pokud máte spotřebu nad 5 MWh ročně, tak už je prakticky eTarif nanic. Ročně uspoříte 12x50 Kč, ale 5x200 je prostě víc. S vyšší spotřebou se to pak jen víc vyplatí. Já se s ním asi rozloučím, ale chtěl jsem ho mít z principu co nejnižší platby. Jen myslím, že mluvíme o ČEZ FIX, ne Comfortu. Ten platí až od ledna a má vyšší ceny než FIX, stálá platba je tam ještě o 10,- vyšší, což ale nehraje roli.

Horší pro FIX je fixovačka, nerad bych tu za rok brečel, jako ti, co fixovali na začátku léta, to byl slušnej vejdrb, nikoho ale neznám :-)
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod sniper76 17. 9. 2013 17:58

No já si myslím že ceny na burzách dlouhodobě pod 40EURy (1000Kč) nebudou. když k tomu přidám daně, tak proč nefixovat za 1450?
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod cosmicboy 18. 9. 2013 07:06

Jak je to s ČEZ FIX? Když se upíšu, tak jsem fixován do konce roku 2015. A to upsání se týká jen silové elektřiny nebo kompletně celé částky vč. poplatků za obnovitelné zdroje apod, nebo-li to co reguluje ERÚ?
cosmicboy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 18. 9. 2013 07:15

Ještě že to mají na webu, uprostřed stránky, velké jak kráva... :roll:
ČEZ FIX
o 20 % levnější silová elektřina
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod cosmicboy 18. 9. 2013 07:27

Takže pokud se ERÚ rozhodne "svoji část ceny" snížit poté, co se upíšu k ČEZ FIX, tak na tom neprodělám a bude mi tato část také snížena? Tato nabídka mi totiž přijde lákavá, ale než se upíšu, tak raději sbírám všechny informace a ptám se jako "blbec", než abych ve finále litoval... :-)
cosmicboy
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Financnik13 23. 9. 2013 13:31

A než se upíšete na dva roky, nebylo by lepší počkat, jak zareagují ostatní dodavatelé a až pak se rozhodnout? ;-)
Financnik13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod SocPredator 23. 9. 2013 15:41

Ale nečekejte dlouho, nebo tu úsporu do měsíce propálíte :-)
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 25. 9. 2013 11:50

yowie píše:No on je to docela problém psát přesná čísla, protože každý měl před tím jiného dodavatele. V průměru se u nás při aukci ušetřilo 30%, tzn. když je to dražba silové energie (45% podíl na ceně) tak to vychází v průměru na 13,5%, což by dle mého měla být průměrná úspora na celkové ceně.

Ok, stačí teda napsat, jaké byla vysoutěžena cena silovky? Předpokldádám že se jedná o cenu na rok 2014?
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod bado 26. 9. 2019 13:35

Dobrý den,
z důvodu zdražení mi byla vypovězena smlouva a změněnna na aktuální cenu se závazkem 24 měsíců:

vysoký tarif
1,360 bez DPH | 1,646 s DPH
nízký tarif
1,360 bez DPH | 1,646 s DPH
měsíčně
55,00 bez DPH | 66,55 s DPH

Je to dobrá cena, nebo se mám poohlédnout u jiného dodavatele. V současných cenách se neorientuji.
Díky za názory (rozumné)
bado
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ROlda78 26. 9. 2019 14:10

buď použij kalkulátor: https://kalkulator.tzb-info.cz/
nebo mrkni referenčně na Skauty: https://www.skautskaenergie.cz/kolik-usetrim/
O chytré ženské je nouze. Konečně o chytré mužské zrovna tak. Jan Werich
ROlda78
Diskutér

Odeslat příspěvekod bado 26. 9. 2019 17:49

Tohle znám, ale je to celkem nepřehledné. Jen mne zajímala ta konkrétní cena jestli je OK.
bado
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Markil 26. 9. 2019 17:49

S ohledem na to, že se v problematice neorientuješ, řekl bych, že nejlepší volbou pro tebe budou ti skauti. I kdyby nebyli úplně nejlevnější, dlouhodobě k nejlevnějším patří, ale hlavně jednou to tam převedeš a pak se v podstatě nemusíš o nic starat, budou to dělat za tebe. Do konce 2020 je pevně daná současná cena a touhle dobou příští rok budou zase soutěžit co nejlevnější novou cenu. Jen si projdi jejich web, až pochopíš jak fungují (oni nejsou dodavatel)
Markil
Diskutér

Odeslat příspěvekod bodyczech 26. 9. 2019 18:01

@bado: pokud ti připadá kalkulačka nepřehledná, tak pak dej na Markila a netrap se.
bodyczech
Diskutér

Odeslat příspěvekod MildaX 27. 9. 2019 08:30

bado píše:Dobrý den,
z důvodu zdražení mi byla vypovězena smlouva a změněnna na aktuální cenu se závazkem 24 měsíců:

To někdo vypověděl a podepsal změnu za vás ?
MildaX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bado 27. 9. 2019 15:45

Ano, smlouva (na 24 měsíců) byla předčasně vypovězena protože zdražila elektrika. Byl mi nabídnut jiný ceník. Pokud s ceníkem nesouhlasím, musím já zažádat o ukončení smlouvy z důvodu změny ceny a přejít kam chci. Pokud nebudu reagovat tak mi bude 19.10 smlouva změnena na nový platný ceník a zároveň smlouva opět prodloužena na 24 měsíců. Rozdíl mezi novým ceníkem "pro mne" a veřejným je cca 15 háleřů. Což je směšné.
Takže jsem se docela vzrušil, protože oni mohou kdykoliv smlouvu vypovědět, ale já ne. Zároveň bych předpokládal, že po ukončení současné smlouvy předčasně, bude převedena na veřejný tarif a bez závazku a ne že mi vnutí svůj nový se závazkem na dalších 24 měsíců.
Ještě dokážu pochopit ukončení kvůli zvednutí ceny, ale fix na dalších 24 měsíců bez upozornění mne vadí.
bado
Návštěvník

Odeslat příspěvekod e.osobne 27. 9. 2019 18:01

A co je to za dodavatele?
e.osobne
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod curvecardik2 27. 9. 2019 19:56

Podej na ně stížnost na ERU, ještě se podívej do podmínek smlouvy, ale standardně u smlouvy na dobu určitou by neměli mít možnost podat výpověď, kdy se jim zlíbí.
curvecardik2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Markil 30. 9. 2019 21:42

Vůbec bych s tím neztrácel čas a utekl rychle pryč.
Markil
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 1. 10. 2019 09:19

Pokud Váš dodavatel vypovídá smlouvu na dobu určitou předčasně a zvedá cenu, leccos to o dodavateli vypovídá. Správně by si měl po podepsání smlouvy s Vámi nakoupit na burze potřebné množství plynu a být v klidu. V praxi to tak úplně není, většinou nakupují např. jednou za 14 dní, poté co podepíší např 1000 smluv se zákazníky s předpokládanou spotřebou xy - GW (někdy i s menší rezervou, přebytky pak můžou později prodat, pokud jim chybí, musí dokoupit).

Do léta 2018 se dodavatelům vyplatilo čekat a nenakupovat hned, protože ceny plynu i elektřiny několik let postupně klesala. Před rokem se to obrátilo a ceny rostou, což dostalo některé firmy do problémů a buď zkrachovali, nebo je skoupila konkurence, nebo musely výrazně zvedat ceny.

Zajímavé je, že když se změní smluvní podmínky ze strany dodavatele, jedná se de facto o ukončení smlouvy, ale žádný postih jim nehrozí. Na rozdíl od zákazníka, který, když vypoví, platí pokutu x-tisíc.

Teď na podzim začínají firmy vypisovat nové ceníky na další rok. Při výběru nového dodavatele dávejte pozor, když budete porovnávat ceníky, jestli srovnáváte ceny pro příští rok. Některé firmy čekají až na poslední chvíli, aby neodradili nové zákazníky pak se může se stát, že je bude ke konci roku čekat nepříjemné překvapení.
xxiro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MildaX 1. 10. 2019 11:10

Bado: A o jakého dodavatele se jedná?
MildaX
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Markil 1. 10. 2019 16:13

Jak jsem psal, zrušit a šup ke skautům. Víc bych v případě lidí , kteří se v tom tolik neorientují neřešil. Já to sice sleduji, ale už mám u Skautů celé příbuzenstvo, protože to bych asi jinak nedělal nic jiného, než pořád za někoho vypovídal a uzavíral smlouvy a sledoval X odběrných míst. Navíc i svůj plyn mám u Skautů a elektřinu jsem od nich převedl loni pryč jen proto, že se mi povedlo chytit ten "pozapomenutý" ceník a akci eonu. Příští rok až to vyprší stejně předpokládám návrat ke Skautům i s elektrikou...

Navíc se domnívám, že ty ceny u Skautů jsou dnes mezi nejlevnějšími pokud ne nejlevnější - samozřejmě záleží na odběru a tarifu. A navíc je třeba vzít do úvahy i to, že cena u Skautů je garantovaná do konce roku 2020 a nehrozí, tak jako mnohde jinde, že by to v mezičase zvedli.
Markil
Diskutér

Odeslat příspěvekod bado 13. 10. 2019 12:51

Tak samý odborník, ale k ceně a mému dotazu se nikdo rozumně nevyjádřil. Děkuji však za tip na Skauty.
Od 1.11. nabíhá smlouva Skauti/Yello. Lepší ceny jsem nikde nenašel. Vše vyřízeno přes internet,zatím max. spokojenost.
bado
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Markil 14. 10. 2019 17:22

Že tvoje cena byla vyšší jak u Skautů, to si snad na jejich stránkách a porovnáním ceníku snadno poznal sám... Dělat průzkum trhu, počítat ti ceny pro tvůj tarif a spotřebu (neexistuje univerzálně nejlevnější řešení) a studovat podmínky jednotlivých dodavatelů za tebe zadarmo fakt asi nikdo dělat nebude... Navíc by to stejně nepomohlo, protože nejlevnější ještě neznamená, že je pro tvé potřeby nejlepší. Proto doporučení na Skauty, kteří jsou podle mě pro tebe nejlepší volba...

Ke Skautské energii tu máme jedno celé vlákno, kde se jistě objeví jakékoli novinky, tak doporučuji sledovat. No a pokud budeš muset něco řešit a nepůjde to přímo s Yello (dodavatele skauti mění, takže za rok to můze být zas někdo jiný a ne vždy všechno funguje jak má), vždy máš možnost obrátit se o pomoc na TGI/Občanům, kteří to mohou vyřešit, nebo v nouzi i přímo na Skauty...
Markil
Diskutér