Aktualne nejvyhodnejsi dodavatel elektriny

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 29. 10. 2020 14:44

Na infolince mi říkali, že při mé cenovce kolem 68 tisíc mi jsou schopni dát speciální cenu 65 tisíc ročně, tak jsem se s nimi rozloučil rychle :-D Ale nechali si ještě zadní vrátka, že mi zavolají v prosinci.
Mr.Scully
Diskutér

Odeslat příspěvekod Taki 29. 10. 2020 16:44

S Variant pro duben 2018 by urcite zustal kazdy rad..
Jedine o cem bych ted s primhourenim obou oci uvazoval je ten novy Variant pro rijen 2020 ale ani ten nedavaji stavajicim kliosum, jen novym..
Taki
Diskutér

Odeslat příspěvekod Korzaik 30. 10. 2020 11:00

K tomu bezdodavatele.cz - mám podepsanou smlouvu, spotřeba cca 10 MW. Tak uvidíme.
Korzaik
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 30. 10. 2020 13:24

To si musis spocitat. To bude pro elektrinu velmi na hrane, me to vychazelo prodelecne > 9 MWh a kvuli tak male u rozdilu radsi vezmu garanci. Nezapomen na TDD anebo mas praci se samoodectem.

Mr.Scully píše:Kdyby cenu nezvedli, tak u nich zůstanu rád :-D, ale to se nestane..

A pochopili jsme se? Pri me formulaci oni mohou cenu udrzet vedome a i nevedome, zkratka to datum ukonceni nebo cenotborbu nechas na nich (a co je lepsi, snizit pocet odberatelu anebo prodlouzit o par mesicu platnou cenu?), v tom je kouzlo :-) Je to trochu psychologie a trochu strategie, to co nevyhandlujes po telefonu/mailu, muzes vyhandlovat formulaci vypovedi, - treba par mesicu navic :-) A hlavne, kdyz to oni neukonci (a spravne) a cenu nezachovaji, tak jsi vyhral divokou kartu.
Naposledy upravil vpe dne 30. 10. 2020 13:42, celkově upraveno 1
proletáři všech zemí…
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod Korzaik 30. 10. 2020 13:41

A máš na to nějaký vzorec? Mám TDD7, takže relativně nejstálejší spotřebu, ale přesný přepočet udělat neumím. Vycházel jsem z kalkulátoru TZB.
Korzaik
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 30. 10. 2020 13:49

Na bezdodavateli je prubeh minulych grafu 5 let zpet jako mesicnich prumeru, tak si to zkus namodelovat. TDD7 je D45d, D55d, D56d, D57d - tedy spotreba hlavne pres topnou sezonu.

V realu se ale pocitaji hodinove prumery podle tveho TDD a spotreby mezi odecty a jak dostat z te rocni hodinove tabulky prumernou cenu nevim. Nejaky matfyzak by nam mohl napsat vzorecek.

Pokud mas smlouvu, tak z nich vzorec muzes vyrazit.
proletáři všech zemí…
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod Korzaik 30. 10. 2020 13:56

No a jak jsi teda dospěl k tomu, že při 9 MWh ti to vycházelo prodělečně?
Korzaik
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 30. 10. 2020 14:07

Ne prodelecne, ale jestli se mi to v 8-9MWh teprve srovnalo a rocni spotreba byla treba 12, tak jsem to vyhodnotil, ze do konce roku bude zatim vyhodnejsi za 1089 skaut a pak se uvidi.
proletáři všech zemí…
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod Korzaik 30. 10. 2020 14:11

Jasně, mě zajímá, jak jsi to počítal. :-))
Taky mám do konce roku Skauta, ale ty ceny na příští rok mi vychází zdražení snad o 15 %, takže to už se mi nevyplatí.

Mimochodem, že jde o zelenou energii je jen nějaká reklamní větička? Na spotovém trhu, ze kterého berou ceny, je přece jen jedna elektřina, žádná speciální cena za zelenou tam není.
Korzaik
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 30. 10. 2020 14:27

v zari 2020 bys bral z bezdodavatele za 1252 / MWh + 180 / pausal - pro zajimavost (ale to je extrem - nejdrazsi mesic), prave kvuli tomu pausalu ale, aby se rozlozil, musis mit urcitou spotrebu...

Zelena elektrina povetsinou znamena, ze oni vykupuji za 0,50 Kc/kW od solarniku - to je cela zelena sranda. Vsechny ceny bez DPH.

Vypocet, moment, podivam se na ty vstupy a pak budem potrebovat matfyzaka.
proletáři všech zemí…
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 1. 11. 2020 08:42

ad zelena elektrina, zjednodusene, kazdy vyrobce z OZE se muze registrovat u OTE a za dodanou elektrinu ziska "zaruky puvodu", ty jsou bezne obchodovatelne a doklada se jimi koncovemu spotrebiteli puvod jim nakoupene elektriny..
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 1. 11. 2020 11:29

Jo, predlozi ti doklady na ty urvane elektrony ze solaru :-) Ktere se povetsinou spali rovnou v miste puvodu (primo u vyrobce, ktery vlastne ad absurdum bere tu silenou dotaci za to, ze to vyrobil pro sebe) nebo v nejblizsim okoli :-)

Tuhle kdyz spadla sit, na EM vidim, ze jedou 2 faze ze 3, inu, napadlo me, ze solarnikovi nezafungovala ochrana (stykac by myslim mel odpojit mFVE od verejne site pri jejim vypadku), no jo ale to by prichazel o penizky...

-- 1. 11. 2020 12:05 --

Ad TDD

Přepočtené TDD (dole tabulka xls)
https://www.ote-cr.cz/cs/statistika/typ ... octene-tdd

metodika: http://www.ote-cr.cz/cs/dokumentace/dok ... _2020.docx

Tak, kdo chytry rozlusti, jak pro priklad rozdelit spotrebu od 1.1.2020 do 31.10.2020 = 10 MWh v TDD7 na hodinove spotreby?

Ty uz se pak vynasobi podle hodinovych cen, to uz bude brnkacka:
https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trh ... /denni-trh
Přílohy
B7975C96-6B07-4867-845C-7B415C585885.jpeg
Treba tady v 2018 by se SPOT nevyplatil, z duvodu vyssiho pausalu cca 260 Kc/mesic s DPH. Cena trhu je s 0 marzi, ale pausal uz to zdrazi i pro 24 MWh/rok na > cenu nez byla u PRE.
proletáři všech zemí…
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 1. 11. 2020 12:58

vpe píše:.. Ktere se povetsinou spali rovnou v miste puvodu (primo u vyrobce, ktery vlastne ad absurdum bere tu silenou dotaci za to, ze to vyrobil pro sebe) nebo v nejblizsim okoli :-)

Proto pisu ze je to za dodanou elektrinu (ne vyrobenou - vlastni spotreba se do toho nepocita). Nejmensi jednotka je za 1MWh, takze to neni pro zadne drobne vyrobce...Po roce od vystaveni nebo dodanim el. koncovemu odberateli pak zaruka zanika.

Add bezdodavatele:
na tech grafech je krasne videt, jak muze byt spotova cena v prubehu roku velmi volatilni, a napr. kdo zafixoval (dle cen dlouhych produktu) pocatkem roku 2016, po vetsinu roku 2017 nebo do poloviny kvetna roku 2018 mel vzdy nizsi cenu nez byl nasledne rocni prumer spotovych cen. Od poloviny 2018 se zase trend otocil a fixace ceny na dalsi obdobi se nevyplatila (prumerna cena na spotu byla nizsi).A ten trend trva i nyni v roce 2020 (diky koronakrizi pocatkem roku).
Tyhle cisla ale bohuzel nikdo nevi dopredu :)

Takze jako produkt nabidky je to urcite zajimave (bez prirazky ke spotu, pouze mesicni pausal), ale fixaci ceny bych nezavrhoval. Treba ji casem taky nekteri dodavatele nabidnou (i pro domacnosti - castecne tak fungovali ty ruzne aukce - ecentre apod)...
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 1. 11. 2020 15:43

Predstavuji si to tak, ze obchodnik secte vsechny vykupy (jsou pro nej vetsinou levnejsi nez z tepelne elektrarny - ma marzi na nakup i na prodej:) OZE a spotrebitelum muze prodat ten secteny objem, casto s prirazkou za ZELENOU barvu.

Jen je nutno zminit, ze dotovane vykupy puvodne az za cca 22 (?) Kc za kWh (kdy trzni cena je okolo 0,50 Kc) zaplatili povetsinou domacnosti, kdyz 99,99% domacnosti ma predimenzovany jistic, na rozdil od podniku, kteri se tomu OZE elegantne mohou dilem vyhnout, kdyz jistic vyuziji treba na 95% ve 3 smennem provoze.
proletáři všech zemí…
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod zc 1. 11. 2020 19:38

vpe píše:V realu se ale pocitaji hodinove prumery podle tveho TDD a spotreby mezi odecty a jak dostat z te rocni hodinove tabulky prumernou cenu nevim. Nejaky matfyzak by nam mohl napsat vzorecek.

Pan Schindler na na tzb-info.cz popisuje vypocet.

vpe píše: jak pro priklad rozdelit spotrebu od 1.1.2020 do 31.10.2020 = 10 MWh v TDD7 na hodinove spotreby?

TDD7 pro konkrétní hodinu poděl součtem všech hodinových TDD7 a vynásob 10 (těch tvých 10 MWh).

Před chvílí jsem si počítal průměrnou cenu elektřiny bezdodavatele.cz za září, D45 a sedí to s jejich grafem.
Pozor, v tabulkách OTE jsou ceny bez DPH, v grafu bezdodavatele.cz to je i s DPH.
Pozor1, v porovnávacím grafu bezdodavatele.cz nejsou započítány stálé platby pro dodavatele. To je u bezdodavatele vyšší částka než u PRE, ČEZ, E.ON (EG.D), cca 220 Kč/měsíc s DPH
zc
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka