Europe Easy Energy a.s

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 25. 5. 2017 08:18

truecama7s píše:Pokud Marek podal vypoved pred pocatkem smlouvy na dobu neurcitou, tak lze takovou smlouvu povazovat za nicotnou (v tomto pripade dodatek smlouvy) druha smluvni strana muze od takoveho uceloveho smluvniho ujednani kdykoliv odstoupit (§ 2002 a § 2003 obcanskeho zakoniku) a pak logicky plati smlouva puvodni na dobu urcitou s automatickym obnovovanim.


Uznávám, že může nastat spor, jestli je rozhodující datum podání návrhu ukončení smlouvy nebo datum konce její účinnosti. To jsem už psal výš.

Proč by se ale najednou mělo aktivovat automatické obnovení smlouvy na dobu určitou, která se nikdy před tím automaticky neobnovovala? K tomu navíc s jiným tarifem než dřív.

-- 25. 5. 2017 09:22 --

xls píše:Nevím, co tady zbytečně spekulujete. 12měsíční závazek znamená, že vy jste povinni 12 měsíců odebírat a oni dodávat za pevně stanovenou cenu. To ale neznamená, že byste tam museli být 13, 14 nebo 15 měsíců.


Jsou tady dvě smlouvy. U určité musíte zůstat 12 měsíců. U následné neurčité, na kterou se převede, aspoň 3 měsíce.

Proč ale smlouvě na dobu určitou, u které bylo smluvně dohodnuto, že pokračuje dobou neurčitou, nastavit roční automatické obnovení, to už smysl nedává.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 25. 5. 2017 08:52

Tak smlouva je se 3 měsíční výpovědní lhůtou a je jedno, jestli jsou ty 3 měsíce poslední měsíce závazku, nebo to budou 2 měsíce závazku + 1 měsíce na dobu neurčitou nebo 1 + 2 nebo 0 + 3.

Že zkouší tyhle prasácké praktiky je u nich normální. Je samozřejmě nesmysl, že když s někým uzavřete smlouvu na dobu dobu určitou, která přechází pak na dobu neurčitou, tak abyste byli vázání déle, než je ta doba určitá.

S automatickou prolongací mi už před lety jednu prasárnu udělali. Měl jsem smlouvu na dobu neurčitou se normální výpovědní lhůtou a oni potichu změnili smluvní podmínky v tom smyslu, že se smlouva mění z doby neurčité na určitou s automatickou prolongací o rok. Nemyslím, že by jim to ale teď prošlo.

Jinak je to všechno samozřejmě 1 smlouva, která se jen mění v určitý okamžik z doby určité na neurčitou, bez jakékokoliv automatického obnovení. Žádné 2 smlouvy. Takže 12 měsíců a ani o minutu déle.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 25. 5. 2017 09:03

Jak pise XLS, ukončit ke konci 12mesicniho zavazku a smitec....novy dodavatel ma 10dni na prevod, takze stihnout se to da...
jichaj
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xls 25. 5. 2017 09:15

Anebo klidně měsíc dva po ukončení závazku, jak to kdo stihne nebo bude považovat za vhodné.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod truecama7s 25. 5. 2017 09:28

Uvedomte si, v jakem jste smluvnim vztahu, smlouva se posuzuje vzdy podle sveho obsahu nikoliv nazvu. I kdybyste meli v nazvu smlouvy napsano, ze je to smlouva na dobu neurcitou, tak tim, ze je ve smlouve uvedeno, ze se na dobu urcitou napr. 1 rok poskytuje sleva z ceniku, tak se z toho stala smlouva na dobu urcitou s automatickym obnovovanim, ktera lze vypovedet vzdy tri mesice pred vyrocim smlouvy. A to Marek nesplnil, podal vypoved mesic pred vyrocim, takze je ta smlouva platna az do dalsiho vyroci a vypoved je samozrejme take platna, protoze minimalne tri mesice pred tim nasledujicim vyrocim jsou splneny i pri 13 mesicich. Marek mel sice sjednan dodatek, ze se po vyroci smlouvy zmeni smluvni vztah z doby urcite na dobu neurcitou, jenze on smluvni vztah vypovedel jeste pred nabytim ucinnosti dodatku mesic pred vyrocim smlouvy, tim se stal dodatek nicotny a neucinny, vypovedel soucasnou smlouvu na dobu urcitou podle soucasnych pravidel.
Naposledy upravil truecama7s dne 25. 5. 2017 09:46, celkově upraveno 2
truecama7s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 25. 5. 2017 09:43

Můžete už konečně dát odkaz na zákon, bod podmínek atd., podle kterého má jedna ze stran právo nastavit smlouvě uzavřené na jeden rok s přechodem na dobu neurčitou, obnovení na další rok?

Pokud nelze vypovědět smlouvu, beru třeba oznámení „Sorry, výpověď můžete poslat nejdříve za měsíc“. Rozhodně ne tohle.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod truecama7s 25. 5. 2017 09:51

Ale ta smlouva na dobu urcitou prece vypovedet lze, tri mesice pred vyrocim smlouvy, vsak to mas urcite ve smlouve napsane. Nikdo nikdy nepsal, ze vypovedet nelze. Pokud jsi chtel vypovedet smlouvu na dobu neurcitou, mel jsi pockat, az se zmeni smluvni vztah z doby urcite na dobu neurcitou a pak podat vypoved s trimesicni vypovedni dobou.
truecama7s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 25. 5. 2017 09:54

Můžete už konečně dát odkaz na zákon, bod podmínek atd., podle kterého má jedna ze stran právo nastavit smlouvě uzavřené na jeden rok s přechodem na dobu neurčitou, obnovení na další rok?
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod truecama7s 25. 5. 2017 10:11

Na kazdou situaci prece neni jednoznacny paragraf. Ja tvoji smlouvu nemam, nevim kde tam mas v podminkach ustanoveni o automatickem prodlouzeni smlouvy, asi tam nekde neco takoveho mas, kdyz ti to tvrdi jejich operator.
Musis si uvedomit, ze smluvni strany jsou dve a ne jedna, kazda z tech smluvnich stran si treba vyklada smlouvu jinak, pri rozporech rozhodne na navrh jedne ze smluvnich stran soud. Jenze soud se na to diva ocima obou smluvnich stran a ne jen te jedne. Zakladni teze smluvniho vztahu je uzakonena v § 1759 obcanskeho zakoniku, kde je stanoveno, ze obe smluvni strany jsou zavazany smlouvu plnit. Od toho se vsechno odviji. Smlouva se uzavira za ucelem plneni povinnosti a zavazku, nikoliv za ucelem, aby mohla byt vypovezena. Ty jsi vypovidal smlouvu na dobu neurcitou v dobe, kdy jsi byl ve smluvnim vztahu na dobu urcitou a dodatek smlouvy o zmene smlouvy na dobu neurcitou jeste nenabyl ucinnosti. Mel jsi vyckat zmeny smluvniho vztahu a pak ho teprve vypovedet s trimesicni vypovedni lhutou. Druha smluvni strana ma pravo na tve plneni dobu urcitou 1 rok, a pokud jsi nepodal vypoved, prechazi smlouva na dobu neurcitou, kde ma druha strana narok na tve plneni minimalne dalsi 4 mesice, nebot je zde trimesicni vypovedni doba. Pokud jsi vypoved podal v dobe trvani smlouvy na dobu urcitou, tak smlouva neprechazi na dobu neurcitou.
Naposledy upravil truecama7s dne 25. 5. 2017 10:28, celkově upraveno 2
truecama7s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 25. 5. 2017 10:20

Právě, že to tam nikde nemám. Naopak výslovně ve smlouvě mám, že se doba určitá mění na dobu neurčitou. Měli mi výpověď vrátit s tím, že je za současné situace neplatná.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod truecama7s 25. 5. 2017 10:31

Vypoved je ale platna, proc by mela byt neplatna?
Naopak se tou vypovedi stal neplatny ten dodatek smlouvy s budouci ucinnosti.
Marek Lutonský píše:... Podepsal jsem dodatek, ve kterém je výslovně uvedeno, že se VIP po ukončení mění na Easy s dobou neurčitou. ...
Naposledy upravil truecama7s dne 25. 5. 2017 10:38, celkově upraveno 1
truecama7s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 25. 5. 2017 10:35

Mám takový dojem, že truecama7s nám tu kope za BE.

Prostě tvrdit, že se smlouva uzavřená na dobu určitou s následným přechodem na dobu neurčitou může nějakým zázrakem změnit na smlouvu s automatickou prolongací, je naprostý nesmysl. (I když chápu, BE se bude snažit zákazníky držet zuby nehty jakýmikoliv nepravdami.)

Jinak účelem smlouvy (aspoň u mě) bylo zajistit si po určitou dobu určité zboží a za určitou cenu. Účelem smlouvy určitě nebylo zajistit si předraženou komoditu i po této době.

Pokud se vám něco nebude zdát v jednání této firmy, doporučuju se okamžitě obrátit na ERÚ, ať si je umravní.

-- 25. 5. 2017 11:37 --

Tahle hra, že vás nalákají na levnou energii na rok a pak se pokusí to prolongovat o další rok už s předraženým ceníkem je docela stará, dělá to EON, ČEZ a další.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod truecama7s 25. 5. 2017 10:44

Marek mel dle nam sdelenych informaci uzavrenu smlouvu na dobu urcitou do 30.4.2017 s automatickym obnovovanim, ke ktere uzavrel s 3E nekdy pred 30.4.2017 dodatek, podle ktereho se mela smlouva na dobu urcitou zmenit dne 1.5.2017 na smlouvu na dobu neurcitou. Jenze on podal jeste pred 30.4.2017 vypoved, cili dodatek nenabyl ucinnosti. Nema tedy vubec smlouvu na dobu neurcitou, nebot smluvni vztah byl vypovezen drive, nez zacala ucinnost smlouvy (dodatku).
Takhle jsem to pochytil z diskuze. Smlouvu a smluvni podminky jsem nevidel, ale automaticke obnovovani doby urcite tam ve 100% dodavatele energii davaji.
truecama7s
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Lutonský 25. 5. 2017 10:56

Součástí té výpovědi je konkrétní datum, ke kterému má být účinná. Takže buď ho dodavatel přijme, nebo výpověď odmítne jako neplatnou, nebo navrhne výpověď za jiných podmínek, kterou ale potom musím podepsat i já. Ne, že si datum sám změní prodloužením smlouvy o rok.

-- 25. 5. 2017 11:57 --

truecama7s píše:Marek mel dle nam sdelenych informaci uzavrenu smlouvu na dobu urcitou do 30.4.2017 s automatickym obnovovanim.


Ne, nikdy jsem neměl smlouvu na dobu určitou s automatickým obnovováním. Měl jsem smlouvu na 1 rok, u které je výslovně uvedeno, že přechází na dobu neurčitou.
Marek Lutonský
Hlavní administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 25. 5. 2017 11:00

Ano, smlouva se dodatkem změnila od určitého data z doby určité na dobu neurčitou. Žádná výpověď na tom nic nemění.
xls
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků