Jaké volit vytápění u novostavby?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod brumlak 14. 8. 2018 09:30

Ahoj,
tak jsem to tu prelouskal, nejaky cas to zabralo :) Predne dekuji vsem odpovidajicim ale i tazatelum. Uz jsem tuto problematiku resil pred casem, ale ted se k tomu vracim, myslim, ze mi diskuse dost pomohla, vim, ze existuji mnohem "odborneji" zamerena fora, ale obecny problem takovych for, je, ze je tam sice hodne odborniku, ale mnozi jsou v oboru uz lehce fanaticti :) Ale i tyto weby si nakonec projdu :)

Tohle spise pisu, abys si shrnul, co jsem si s dikuse odnesl a zda se v neketerych zaverech nemylim. Obecne ted resim predevsim z ceho postavit a jak vytapet, projekt je v rane fazi, ale chci mit i v teto fazi nejaky prehled, abych mohl (individualni) projekt smerovat. Tim padem neznam TZ, ale zatim uvatuzi, ze bych nerad, aby byla hrsi nez 5 kW. Predstavuji si nejaky lepsi NED, ne PD viz nize.
Bude to jednoduchy bungalov do 140 m2 v Polabi. Zatim celkem otevreny a slunny pozemek 1600m2, krom jednoho pokoje orintovan mistnostmi na J a Z.

1) z ceho stavet
zatim resim obecnejsi otazku, zda stavet a) z nejake 30 cm "klasiky" + 15-20 cm EPS nebo za b) dnes uz nejake "modernejsi" jakoze cihly 40-50cm. V ramci diskuse (Inev diky) se zacinam priklanet k variante a)
dale beru v potaz nepodcenit izolaci v podlaze (cca 20 cm) a stropu (cca 40 cm), samozrejme kvalitna okna, ale to budu resit pozdeji

2) na vytapeni podlahovku po celem dome, teplovodni kvuli univerzalnosti, ac nevim zda se mi investice do univerzalnosti nekdy vyplati :) Psalo a spravne zvolene rozteci. Co by me jeste zajimalo, psalo se tu o segmentaci, zonaci apod. a moznosti zainvestovani do elektronickeho rizeni napojene a na termostat a tak nejak. tak pokud by k tomu nekdo neco naspal, budu rad.

3) zdroj topeni
Tuha paliva nechci v zadne variante, ani kdyby to bylo nejlevnejsi a plyn v obci neni. Krb po pocatecnych myslenkach jsme zcela smetli ze stolu. Tim se to trochu zjednodusuje
a) na podlahovku napojeny elektrokotel.
b) TC vzduch-voda, jako aternativa pokud by TZ byla na papire ci v realu horsi a provoz obyc elektrokotele by byl drazsi
je fakt, ze jsem zatim uplne neresil ohrev TUV

4) Od zacatku uvazuji do denni casti o klimatizaci (pracuji castecne doma), takze bych priplatil a chtel tam dat TC vzduch-vzduch - obyvakokuchyn + polootevrena pracovna - do 200m3
a) chlazeni
b) pritapeni - jsme zvykli na vyssi teploty, alepson v denni casti bych chtel mit v zime teplotu minimalne 25°C
c) pokud rozumim, byla by tim moznost ziskat vyhodnejsi tarif a projde na uradu moznost topit primarne elektorkotlem

Otazka, zda to neni prekombinovane, ale prijde mi ze by to mohlo fungovat a mozna nekdo z diksutujicih to ma realne podobne.

5) rekuperace vzduchu / vetrani je zajimava vec, bral bych to jako bonus, ale desi me problem, kvuli ktere jsem to zavrhl, co jsem cetl an forech a prijde mi to logicke, na vsi kde vetsina lidi topi uhlim, a to v v lepsim pripade, v horsim jsou debilove, co tam hodi pytel odpadku. Pak mi prijde neco takoveho spis pro zlost nez k uzitku. Ono je pak samozrejme problem vetrat i okny.

Diky vsem za pripadne reakce.
brumlak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 14. 8. 2018 13:53

Tak teda nevim, ale rekuperaci mam a naopak si lebedim, protoze je tam predrazeno X filtru. Nejenom na samotnem "nadechu", ale i primo v rekuperacni jednotce na vstupu i vystupu vymeniku.

Mimochodem, u velmi nizke TZ bych volil obycejnou elektrickou rohoz, jinak to bude zbytecne zeslozitovat a hlavne prodrazovat. Netusim o jakou univerzalnost ti jde, ale vsechny tebou jmenovane priklady stejne stoji a padaji na elektrine.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 14. 8. 2018 15:01

satan: ale samotna rohoz mu neprojde v PENB bo elektrika. Leda v kombinacu s TC..

A co se tyce rekuperace, filtry tam jsou, ano, ale tydle pachovy nejsou zas tak levna zalezitost. Ale rekuperaci bych nezavrhoval, sam ji mam..
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 14. 8. 2018 15:47

Vodní podlahový topení má ohromnou setrvačnost. V praxi to znamená, že když hlásí počasí ze Sibiře, tak o dva stupně zvednu teplotu vody v podlaze. Elektronická regulace nemá v podstatě smysl, i když v nějaké formě je u všeho.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod brumlak 14. 8. 2018 16:38

Univerzalnosti teplovodni jsem mel na mysli, ze muzu elektrokotel, hadam, celkem snadno vymenit za TC vzduch-voda a to predevsim s vyhledem do budoucna, na druhou stranu jediny scenar, ktey me napada, ze ze zvysi cena elektriny tak, ze se vyplati prejit na TC. No uvidim jaka bude spocitana TC, ale je mi jasne, ze se vyssi cena za teplovodni podlahovku muze byt promrhana investice :)

Tu diskuzi o rekuperaci vzduchu jsem cetl uz pred casem, ale resilo se prave, ze na tohle ty filtry nestaci a ani snad pri vyssi investici, smrad, tedy predevsim chemicke znecisteni, je problem nejak odfitrovat, hadam, ze by to muselo byt neco na principu aktivniho uhli a jeste by se to muselo casteji menit. Pokud topis plynem, hadam, ze vetsina sousedu ci cela obec je taky na plynu, to pak asi neni problem, ale kdyz ti kazdy behem dne ruzne zatopi kde cim, jsou proste dny, kdy nemuzeme otevrit ani okno, a hlavne, to uhlidat. otoci se vitr...
brumlak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DrumSession 14. 8. 2018 19:28

U novýho bakáku (pokud elektřina OK a krb nechceš), pokud jsou prostředky, tak vysokoteplotní vodní okruh z toho odbočit něco málo do podlahy jako kuchyně, obývák. Do koupelny pak el. kabely s časovačem. K tomu rekuperace vzduchu což je nutné především u těsných oken jako 3sklo apod.

Nízkoteplotní podlahovka zkrátka tak nezahřeje, jako vysokoteplotní okruh, navíc ta veliká setrvačnost (i jak píše xls) ale mladí, horkokrevní ji mají rádi. Ale co za 10-15 let?

TČ vzduch-vzduch NE, vzduch-voda zde raději ne, vrt-voda tady dost drahé.
TČ se 100m vrtem jako zdroj tepla a to pak dohřívat elektřinou je spíše na větší objekty.

Klimatizace na léto - pokud je dům nešikovně navržren a postaven (J, JZ, malá nadmořská výška), tak se stejně prohřeje. A klima bude nutná minimálně do ložnice.
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 14. 8. 2018 20:15

Na tech par jednotek dni v roce si muzes ustlat na zahrade pod sirakem kdy v noci byva tak okolo 25 venku ;-)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 14. 8. 2018 23:02

xls: jenze plati zakon o zachovani energie. Tedy setrvacnost je v realu onicem, protoze rohoz bude lepe regulovatelna.

brumlak: no a kdyz takova situace nastane, tak zcela jednoduse muzes tu jednotku vypnout a nepouzivat.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 15. 8. 2018 08:55

Velká setrvačnost a dobrá izolace znamená, že je v baráku i bez nějaké velké regulace pořád stejná teplota. Nic špatného na tom nevidím.
Když je dům rozumné postavený, tak klimatizace není v našich podmínkách nutná. Teď při těch horkách bylo doma tak do 26. Osvědčilo se nedat dům obrůst, ideální přírodní chlazení.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod S474N 15. 8. 2018 18:06

Ja na tom spatneho vidim prave tu nemoznost regulace, prave z duvodu setrvacnosti.

Proste neni to realne zadna vyhoda. Pokud porovname investicni naklady, tak se budeme pohybovat v nasobcich, kde je teda nejaka vyhoda? Ze kdyz dojde k uniku media/vody, tak resit jeste rozbombardovani obyvaku treba? ;)
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod brumlak 15. 8. 2018 19:51

DrumSession píše:Nízkoteplotní podlahovka zkrátka tak nezahřeje, jako vysokoteplotní okruh, navíc ta veliká setrvačnost (i jak píše xls) ale mladí, horkokrevní ji mají rádi. Ale co za 10-15 let?

Toho se u podlahovky stale trochu obavam, jsme na vyssi teploti teploty zvykli z domu vytapenym uhlim. Ale taky proto chci mit moznost pritopit v te denni casti. Radiatoru se na druhou stranu rad zbavim.
Navic jsem ted cetl prispvek od nejakeho servisaka, ze ty odporove draty taky nemusi byt vyhra, je tam urcita poruchovost at uz spatnou instalaci tak moznou vadou materialu.
Ta setrvacnost se obecne udava jako nevyhoda teplovodni podlahovky, na druhou starnu, sic si nemuzu rychle pritopit, ale zas kdyz to vypnu (tedy rekneme drive), tak to ma zas svuj dojezd, takze mi prijde, ze nema smysl se tim moc zabyvat. A pritopeni klimoskou je asi celkem rychle.

DrumSession píše:TČ vzduch-vzduch NE,

Proc ne? Jak jsem psal, mam pro to minimalne 3 duvody a nechci koupit zadne sudlatko.
Je pravda, ze v novem dome treba nebude ta klima tolik potreba, vychazim vicemen z aktualni situace, kdy by se dost hodila, pac bydlime v patre pod strechou a par dni horka staci aby se z toho stalo male peklo. Jak jsem psal, pracuji castecne z domova, takze potrebuji urcitou pohodu v denni casti, par stupnu dolu v lete uvitam asi vzdy. V loznici by se taky klima hodila, ale tam by mela byt moznost proste na noc otevrit poradne okno :) Navic, to ze budou do budoucna vetsi vedra je pravdepodobnejsi nez naopak par dni :) A v nejhorsim tam dam mobilni.

S474N píše:brumlak: no a kdyz takova situace nastane, tak zcela jednoduse muzes tu jednotku vypnout a nepouzivat.

eee bavime se stale o elektrokolti, ktery by byl primarnim zdrojem tepla? :)
brumlak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 16. 8. 2018 15:41

Ne, ja se bavim o rekuperacni jednotce.

Mimochodem, otevirat okno pres noc za posledni dny znamena v realu, ze teplota venku je vyssi, nez uvnitr. Toliko me mereni z praxe.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod brumlak 16. 8. 2018 19:24

Aha, jasny, jenze ja se obavam ze prave vypinani moc neresi, to neni o tom, ze soused jednou za rok zapali na zahrade kupu listi. Kdyz ve vsi vetsina topi uhlim, nikdy nevis kdy co privane, ono uz jen uhlidat jedno otevrne okno je problem, to je o tom, ze musim vyhcytat, kdy vubec okno muzu otevrit. Samozrejme to tak hrozny, ale invastovat do enceho takoveho a pak se rozcilovat, vzdy kdyz to nemuzu pouzit se mi fakt nechce, tohle se spatne teoretizuje, kdyz clovek am stesti a tenehle problem nemusi resit :)

Je fakt, ze je par dni kdy nejde teplota v noci ani pod 25 °C ale preci jen se obecne drzi nocni teploty i v lete okolo 20 °C, takze resit to otevrenym oknem neni problem, az an to kdyz clovek bydli u silnice, to nastesti u noveho domu nebudu,
brumlak
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kobl20 31. 3. 2019 20:00

Brumlak: Můžu se zeptat jak jste to nakonec vyřešil i s ohledem na splnění PENB Vaše vytápěnî? Máme prakticky stejné uvažování s tim, že já bych raději s tou elek. zašel dál a šel bych do topných kabelů místo teplovodní podlahovce
kobl20
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 6. 4. 2019 22:36

Teplovodni ma jakous takous setrvacnost a da se ohrat solarem, ty kabely mohou navic vyzadovat vysokou soudobost a tedy vyssi platbu za jistic. To je imho cena za pohodlnost a jednoduchost, a take kdyz se to v podlaze pokazi... to je individualni, od toho je projektant, i kdyz najit trochu znaleho... je asi problem
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků