Jaké volit vytápění u novostavby?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod godzilak 28. 6. 2017 11:59

Jasné chápu... Jen mi prostě nejde do hlavy, že u deseti lidí s podobným domem i podobnou tepelnou ztrátou jsou rozdíly vic jak 10.000 ... Alespoň co lidi různě píšou. A u starých domů s kotlem na uhlí mi každý tvrdí ze se bezproblémově vejde do 20.000 , pak aby se v tom někdo vyznal :)
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 28. 6. 2017 12:54

Každý člověk topí na jinou teplotu, každý člověk má jinou spotřebu teplé vody, každému člověku běží jiné spotřebiče, atd. A i každý ten barák stojí někde kapku jinde, případně v každém domě žije jiný počet lidí.
Chápu snahu šetřit a nic proti ní nemám. Jen mi prostě přijde šetření na tomto místě jako krajně nevhodné.
Když šetříte tím, že si nevybavíte obývák nábytkem, můžete to kdykoliv napravit. Když šetříte tím, že navrhnete špatné topení, náklady na přebudování budou astronomické.
Peletky jsou hezká věc, ale pravděpodobnost, že bude na trhu nedostatek peletek je daleko větší, než pravděpodobnost, že bude na trhu nedostatek elektřiny. Navíc je to pořád věc, co se tahá rukama a nepřiteče domů trubkou či po drátu a je to věc, z které je bordel, ať už ve formě popela, sazí či kouře a smradu.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 28. 6. 2017 13:45

No na tom rozhodně něco je ....

No rozhodně o tom budu víc přemýšlet, ale stejně z toho čerpadla mám docela strach, zkusím obepsat nějaké firmy na kolik by to vlastně vůbec vyšlo, ale při mém štěstí určitě kápnu na nějaký zmetek :D
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 6. 2017 18:22

On tu nekdo psal rozlohu a tepelnou ztratu? Ja myslim, ze se snazis vymyslet nejaky nesmysl.

Zacni u toho, ze napises tepelnou ztratu tveho domu - to je asi takovy nejdulezitejsi udaj. Ono pri male TZ se pochopitelne vyplati koupit obycejnej elektrokotel za 10-15 tisic a nic neresit. Paradoxne nejvetsi uspora u TC je u domu s vysokou TZ, prave kvuli "nasobeni" (z jedne vlozene 1 kWh dostanes treba 2,5 kWh topne).

Nez premyslet jak delas ty, bych radsi premyslel, jak si postavit pasiv nebo v nejhorsim pripade NED. A zahrnul do toho rozhodne veci jako nucena vymena vzduchu, atd.

Nerozumim tomu, z ceho mas strach, tyhlety zarizeni naprosto bezne funguji desitky let a bez problemu.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod godzilak 28. 6. 2017 18:49

Já jsem tu psal údaje ... Viz :

Co nám zatím dělal projektant odhad na tepelné ztráty tak to zatím vychází cca 9,6 kW a Roční odhad tepla pro vytápění a ohřev tuv ( odhad ) 42,9( 136)MWh/r (GJ/r)
Ale to ještě není konečný stav, nejspíš se ještě bude spousta věcí měnit, ale pro nějakou orientaci to stačí ....

Jinak tady asi nikdo tyhle údaje nesdílel, ale na netu je diskuzí ohledně čerpadel mraky a spousta lidí tam dává svoje údaje a pak stavy účtů, tak jsem si z toho vzal nějaký výstup ...

No ono těch lidí co mají tepelné čerpadlo a popisují svoje problémy není taky úplně málo, to bude samozřejmě dáno tím co koupili za značku a jaká firma jim to projektovala a montovala. Pokud člověk bude mít "kliku" na špatnou firmu, tak je na průser zaděláno ... :)
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jichaj 28. 6. 2017 19:05

Ta tepelna ztrata/rocni potreba tepla mi prijde dost vysoka...to bude C s odrenyma usima, ne? Sel bych cestou co pise Satan...
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 28. 6. 2017 19:23

Ještě se to bude ladit, mám na to ještě cca dva měsíce než to bude muset být final verze, tohle je první odhad a určitě maximální TZ, bude se to určitě ještě snižovat, ale co jsme se tak bavili, tak pod 6 kW to nejspíš nebude, zase musíme operovat s nějakým rozpočtem a nemůžeme vymýšlet extra drahé řešení....
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 28. 6. 2017 19:53

Nejlevnější energie je ta, která se nemusí vyrobit. Je nesmysl jít jinou cestou než někde mezi NED a PD, více k PD.

9,6 kW při jaké ploše??? Má to patro nebo jen přízemí? Samotný údaj o tepelné ztrátě nic neříká.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 28. 6. 2017 20:03

cca 150m2 , bungalov... pokud by musela být kotelna tak se nám to rozroste na 170-175m2

To je sice pravda že nejlevnějš je ta co se vyrábět nemusí, ale zase se moc ekonomicky nevyplatí kvůli úspoře 5-10k investovat statisíce na přiblížení se k PD. Každá investice musí být rozumná a v nějaké rozumné době taky vratná ....
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 6. 2017 20:08

jichaj: asi tak, ta tepelna ztrata je naprosto zoufala.

godzilak: co je to proboha za pastousku? V dnesni dobe neco takoveho stavet? Vzdyt to jsou naprosto vyhozene penize ted i v prubehu bydleni.

Spocitej si, kolik spotrebujes za 15-20 let a potom si to pripocti k tomu, co ted proinvestujes. Je to naprosto nelogicky nesmysl.

-- 28. 6. 2017 21:10 --

150m2 a takovahle spotreba? Ja teda nevim, ale ted bych sel rozhodne do PD a nechal si nadelit jeste v ramci zelene usporam tech 450, respektive 600 nebo kolik to ted dela.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Inev 28. 6. 2017 20:14

Napiš skladby jednotlivých konstrukcí.

Zde se taky diskutovalo : viewtopic.php?f=334&t=1220591&st=0&sk=t&sd=a
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 28. 6. 2017 20:31

Vždyt píšu že se to ještě sníží, počítám že to bude tak okolo 6-7kW.

Podle toho co se tu bavíme by měla spotřeba el. energie být cca okolo 20.000-25.000kč za rok na celý dům s tepelným čerpadlem. Když investuju dalších několik stovek tisíc na řešení a zateplení domu tak o kolik srazím účet ? Reálně maximálně o třetinu a to se mi přece nevrátí ani za těch dvacet let.

To stát naděluje dotace za to že si postavíme pasivní dům ? Upřímně to slyším prvně. Za rok co to řešíme jsem na to nikde nenarazil, ale je pravda že jsem se o PD nějak nezajímal ...

-- 28. 6. 2017 21:33 --

Inev píše:Napiš skladby jednotlivých konstrukcí.

Zde se taky diskutovalo : viewtopic.php?f=334&t=1220591&st=0&sk=t&sd=a

Nevím co si pod tím představit. Jaké skladby konstrukcí ?
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 28. 6. 2017 20:38

Napiš skladby konstrukcí, jinak tato diskuze nemá žádný smysl. Házet stotisícemi sem a tam už vůbec ne.

Mám takový pocit, že by jsi měl vyměnit projektanta.

http://www.novazelenausporam.cz/zadatel ... b-3-vyzva/

-- 28. 6. 2017 21:41 --

Ty skladby, z kterých někdo spočítal těch 9,6 kW :-)

Podlaha, střecha, stěna :v projektu musí být uvedeny skladby, co která obsahuje, v jaké kvalitě a tlouštce....A k tomu okna :-)
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 28. 6. 2017 21:11

Na změnu projektanta je trochu pozdě, když projekt musí být celkově hotov za dva měsíce ... :D
Navíc pořád píšu že je to odhad a ne konečný stav. Je to +- s tím že spousta věcí se bude ladit a vylepšovat ... Ve finále je možné že se to překope kompletně celé. Projekt hotový ještě není, i materiály a izolace se mohou měnit, takže mám k dispozici jen takovýhle odhad současného stavu.

http://prntscr.com/fpay4t

Mě šlo hlavně o to zjistit nějakou maximální spotřebu, jakékoli vylepšení oproti tomuto stavu bude jen plus. Ale pokud se na tyhle náklady za elektřinu dá dostat i s tímto, tak je pak na zvážení jestli má smysl investovat do vylepšení zateplení, protože ta úspora za energie už bude přinášet minimální profit a náklady na stavbu se budou zbytečně zvyšovat.

EDIT : O té dotaci na PD nemá ani smysl přemýšlet, jednak je dotace jen 300.000 případně 450.000 , ale hlavně : "Podpora se poskytuje formou jednorázové fixní dotace a její celková výše na jednu žádost je omezena na max. 50 % řádně doložených způsobilých výdajů".
Kdybych měl řádně dokládat způsobilé výdaje na stavbu, tak bych potřeboval navýšit rozpočet minimálně o milion :D
Navíc to má tolik podmínek a regulí že ve finále i když to někdo postaví, tak se může stát že něco málo z toho nesplní a dotaci nedostane a pak zbytečně prostavěl opravdu stovky tisíc....
Naposledy upravil godzilak dne 28. 6. 2017 21:22, celkově upraveno 1
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 28. 6. 2017 21:21

Napis KONKRETNI skladbu sten, stropu a podlah!

S474N
všude byl, všechno zná

Předchozí stránkaDalší stránka