Jaké volit vytápění u novostavby?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Inev 5. 7. 2017 23:24

Rada nad zlato :-) Zapomeň na vše, co jsi doposud nastudoval :-) Prakticky cokoliv napíšeš je buď perla nebo min. blábovina. Promiň.

Postav to z čehokoliv levného z 30 cm, na to dej cca 20 cm EPS. Do podlahy dej cca 20 cm EPS. Do střechy cca od 30-40 podle toho, zda bude izolace nadkrokevní nebo pod. Rozumná trojskla. Už jen kvůli těm výlohám co máš. Pohlídej tepelné mosty. Budeš mít lepší NED do cca 5 kW. Dej všude teplovodní podlahovku. Elektrokotel. Technickou co nejblíže koupelny nebo samotný ele.boiler do koupelny. Pokud je do kuchyně daleko, dej pod dřez malý boiler cca 10-15 l. Náklady všeho cca 25 tis. Ta tvá kotelna se vším bude tak bratru 300-350 tis. Na hypo tak 0,5 mil. To než s tím elektrokotlem protopím ten rozdíl, to budu asi v důchodu. Toto je ověřená praxe několika domů v této i horší izolaci s cca 120-150m2 -+ a jejich celkový účet je cca 25-45 tis.

http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... i-tzb-info

Tady si zadej údaje a uvidíš. Si to tam cvakej a zkoušej. :-) Nejsou důležitá přesná čísla, ale rozdíly mezi nimi. Rozdíl v sazbě D02 (dřevokotel) a D45 (elektrokotel) je prostě znát. A při tvé spotřebě elektro z bytu tě ta D02 na baráku s dřevokotlem sežere :-)

A jestli chceš šetřit, tak se vyprdni na dřevo a nauč se řemeslům a udělej si nějaké věci na baráku sám. Ušetříš 10x tolik a aspoň ti to k nečemu bude. A to neberu v potaz riziko úrazu při dřevomaratonu. A jestli plánujete mimčo, tak se maminka určitě těší, jak po kojení poběží, možná i přes venek, naložit do kotle :-)

Vymýšlíš hovadiny a prakticky vše co jsi napsal ti smetu ze stolu argumenty, fakty a výpočty. Sorry.....Na stavbách jsem cca 15 let. Viděl jsem tuny projektů a baráků. Ale pouze 1, slovy jeden, kotel na peletky. A to proto, že na to byla dotace.

Jediné co se mi z praxe líbí ma dřevo je klasická, veliká, kachlová pec (cena od cca 150 tis.).
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 5. 7. 2017 23:56

Co jsou to rozumné trojskla ? Na internetu najdeš desítky výrobců a stovky prodejců, každý ti řekne že ty jejich jsou nejlepší :D
Jak bych asi měl hlídat tepelné mosty ... Jednak si úpně nejsem jistej co to je a za druhé to je spíš práce projektanta, aby to dovyřešil ...
Nechci všude podlahovku, nehodlám pořád ťapat po teplý podlaze....
Elektrokotel možná, ale určitě ne jako hlavní zdroj, spíš kvůli sazbě na elektřinu.
Ta kotelna by zadarmo nebyla, ale reálně to víc jak 150.000 nebude a pokud bych topil jen dřevem, tak ještě mín, odpadla by nutnost skladovat palivo uvnitř, takže by jen stačilo zvětšit TM.
Co jsem si tak pročítal tak spousta lidí má předimenzovaný kotel na tuhá, ohřívá s ním akumulační nádrž, která pak vydrží 24 hodin v klidu i déle, takže na jeden zátop denně můžou v klidu udržovat stálou teplotu v domě. Náklady na topení okolo 10-15k , s dřevem bychom to měli za pár korun ...
Je jasné že sazba D02 na dům je blbost a musí se to nějak "obejít" minimálně sazbou za elektrokotel.

Během 15-ti let jeden kotel na pelety a ostatní topí čím ?
Já se na stavbě nepohybuji, ale v uplynulých 10-ti letech stavělo a staví spousta mých známých a co vím tak jeden topí elektřinou, ale ten má pasiv, kdo může tak plynem a zbytek kotle na pevná (minimálně vím o šesti lidech) a jeden krbovou vložkou, naopak neznám osobně nikoho kdo by měl čerpadlo nebo dobrovolně topil elektřinou....
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 6. 7. 2017 01:20

Rozepiš, jak jsi dospel k částce 150 tis. Za kotelnu? Tepla podlahovka je blabol. Spravne udelana ma teplotu vody 23-27 st. Napusť si touto vodou vanu a pak mi řekni, jak jsi se zahral. Tyto a podobne nesmysly okolo podlahovky jsme řešili v 2005, když začínal její boom. Nehledě na normu, která pripousti max.teplotu podlahy 29 st, v koupelně tusim 33 st.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 6. 7. 2017 07:40

A projde ciste elektrokotel (na stavebnim urade)...kvuli vysi neobnovitelne primarni energie?
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 6. 7. 2017 08:12

Bohužel neprojde díky nesmyslné PENB. Do projetku se musí "instalovat" něco "obnovitelného", aby byrokacie byla spokojená. O nesmyslnosti viz. článek, zejména tabulky o spotřebě reálné a modelové dle PENB.

http://www.tzb-info.cz/energeticka-naro ... -vytapenim
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 6. 7. 2017 08:21

No celkem jednoduše ... odhadem :) Je několik možností jak jí tam zakomponovat, zvětšit TM, tím třeba protáhnout dům o 1-1,5m celkově, což by v reálu nebylo víc než 50-70k , ponechání stávající TM, ale s tím že se bude topit jen dřevem, TM má 8-10m2 nevím přesně, ale kotel by se vešel jako nic. Případně nejdražší varianta připlácnutí kotelny na barák... Když vezmu cca 16-20m2 tak za tvárnice je to cca 30.000, zvětšení desky počítám tak 25.000 , zvětšení krovu a střechy 50.000, izolace a fasáda by byla navíc jen na dvou stěnách tu třetí počítat nemusím, protože by na původním domě byla stejně, což je cca 24m2, dejme tomu 30.000, nějaká okna a dveře cca 20.000... +- Ale ta poslední varianta je nesmyslná, jak ekonomicky, tak i designově by to nebyla žádná krása. V případě dřeva by to bylo víceméně bez stavebních investic, v případě uhlí by se musel zvětšovat celý dům, ale ani tak by to nebyla nějaká katastrofa.
My chceme doma trenýrkovou teplotu 25-27°C, nevím jestli podlahovka je schopná to vůbec takhle vytopit a jak efektivně. Je pravda že s tím bohaté zkušenosti nemám, chodil jsem po tom jen jednou a to v koupelně a to mi dost vadilo, je možné že je to jen o zvyku, ale nechtěl bych se na to spoléhat....
U nás máme zimu od nohou, což já osobně mám rád a jinak dost teplíčko, což mám taky rád, kdyby to bylo jinak nevím jak bych to snášel, to by se muselo risknout, je to dost zásadní změna a hlavně nevratná. Protože když za rok zjistím že mi ta teplá podlaha vadí tak už s tím nic nenadělám, ale když budu rovnou vědět že studená podlaha mi nevadí, tak to problém pak nebude...
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 6. 7. 2017 08:38

Píšeš dům o 150 m2. Pro zjednodušení to bude obdelník 10 na 15 m. Pokud dům protáhneš o 1,5 m, tak je to plocha 15m2. Jelikož neumíš stavět a bude to dělat firma, počítej s cenou tak 18 tis./m2 = 15*18 tis.= 270 tis. Jen za prostor. Komín cca 40 tis. Automatický kotel 60-70 tis. Kde máš celé zapojení, trubky, expanzka atd a hlavně regulaci. Pokud tam dáš tu AKU, další peníze. Když to necháš v technické, to to dřevo budeš nosit přes barák, každou dávku? Vynášet popel taky? Kde máš započtené pravidelné revize komínu, čištění. Kde máš zakoupení vozíku na dřevo, nebo jak proto do lesa budeš jezdit. Kde máš pily, sekery, cirkulárku atd.....Chlape, jestli tak máš spočítáný celý barál, tak jsi lehce mimo.

O podlahovce nevíš naprosto nic, ale pořád dokola opakuješ stejné nesmysly. Čteš vůbec to co píši? Napusti si do vany těch 25 st. vodu, zchladí tě to.

-- 6. 7. 2017 09:59 --

Píšeš, že za posledních 10 let stavělo nebo staví spousta známých. To jako ani jeden nemá podlahovku??????

-- 6. 7. 2017 10:10 --

U připlácnuté kotelny mi jaksi chybí spoustu věcí. Výkop, hydroizolace spodní, tepelná izolace spodní, betonový potěr, finální podlaha, vnitřní omítky, malba, rozvody elektro, přípojka vody, kanalizace, asi bych tam dal umyvadlo, parapety, okapy, hromosvod atd.....Předpokládám, že budou dveře z venku do kotelny a pak z kotelny do domu (něco mí říká, že budou muset být protipožární). Nebo to budeš pořád obcházet. Asi to nechce dveře za 7 tis. Jednak tepelně asi nic moc, ale i pro zloděje lehká cesta. Mnoo......jak to bylo na samotě u lesa?

To máte vápno, cement, cihly, tvárnice, překlady, trámy, krovy, latě, tašky, odpad, hřebíky, vruty, šrouby, dráty, dvojlinky, trojlinky, okapy, elektroměr, pojistky a na to všechno dohlíží náš zedník pan Lorenc, bere deset korun na hodinu...:-)

-- 6. 7. 2017 10:20 --

A i kotelna má samozřejmě (podle druhu kotle a paliva) nějaké podmínky co se týče min. velikosti, umístění, větrání, použitých materiálů atd.....takže se může stát, že tvá technická místnost neprojde.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 6. 7. 2017 09:30

kdybych počítal s cenou 18.000 za metr, tak celý dům bez technoligií i vybavení při 150m2 by vyšel na 2.700.000 to bych se do rozpočtu jaksi nevešel.... Komín tam bude stejně, od krbu v obýváku, takže jestli tam bude komín, nebo dvojkomín, už není tak velký rozdíl. TM je dimenzovaná dost velká i se vším by tam bylo místo na cca 2m3 dřeva, možná i víc, to by se muselo zkusit.... Z TM je vstup jak do domu, tak i na zahradu, netřeba nic nosit přes dům... Revize na komín stojí okolo 1000kč za rok, čištění nevím, ale nebude to asi žádná velká tragédie... roční servisní prohlídky se snad musí dělat u všech typů topení ne ? Vozík musíš počítat tak jako tak, bez toho v domě nejde existovat... Jinak v lese udělám fůru, přijede soused s traktorem, naloží se to, odveze to na barák, tam to vyklopí a dřevo je doma....

Ano chápu že 25°C není žádná velká teplota, ale oproti maximálně 15°co ta dlažba má normálně je to sakra rozdíl .... Četl jsem o tom spoustu článků, podlahovka je vhodná pro tepelné čerpadlo, nebo elektrokotel, v případě kotle na tuhá by to nebylo moc efektivní. Nikde jsem se ale nedočetl jaká je maximální teplota v místnosti na kterou lze podlahovkou topit ....

Pár lidí má podlahovku v koupelně, ale nevím jestli elektrickou nebo to mají napojené na topení, jinak radiátory. Ten co topí krbovou vložkou má rozvod teplého vzduchu. Známá bude stavět taky na jaře jako my a ta má kotel na tuhá a myslím že mají podlahovku, mám někde kompletní plány, až to najdu kouknu se....

Připláclá kotelna je ekonomicky nesmysl .... To už jsem psal :)

Tak tu TM uděláš tak aby prošla kolaudací a po kolaudaci už si to předěláš tak jak budeš potřebovat a chtít. To už je to nejmenší ...
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 6. 7. 2017 10:12

A kolik počítáš za m2??? Orientačně je stavba svépomocí cca 12-15 tis. Kč/m2, dodavatelsky cca 15-20 tis. Kč/m2 a na klíč od cca 18-20 tis. nahoru. V praxi to sedí.

http://konfigurator.schiedel.cz/schiedel/

Nacvakej si tam ten svůj dvojkomín. A raději u toho seď :-)

Podlahovka s kotlem na tuhá paliva se řeší právě s AKU nádrží, aby to bylo efektivní.

Ano, předělej si TM k obrazu svémů a až bude průser a vyhoří něco, první co bude pojišťovna zjišťovat, bude revize spalinových cest a zda kotelna odpovídá normám a projektu :-)
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 6. 7. 2017 10:43

Podle toho zda je to už cena konečná za celý dům včetně povrchů, podlah a stropů jen bez vybavení nebo počítáš cenu hrubé stavby třeba s rozvodama ....
Spousta věcí se dá dodavatelsky udělat i levněji než svépomocí. Pokud máš známé a ty ti nechají materiál za nákupky a budou si účtovat jen práci na které tě nebudou zbytečně natahovat (lepší známí ti menší práce udělají i zadarmo, nebo protislužbou).... Měl bych takhle mít krov (jen za cenu dřeva se slevou + práce) , veškeré výkopové práce i odvoz vytěžené zeminy by měl být maximálně za půlku standartní ceny, když se poštěstí a strýcova stavební firma bude mít alespon trochu čas, tak i základová deska a hrubá stavba bude za minimum, na vodu/topení a elektřinu mám taky lidi ( vodu, odpady a elektřinu bych si i mohl udělat sám, ale stejně to musí někdo zkontrolovat jestli je to tak v pohodě) na komíny mám taky člověka co to namontuje zadarmo se slevou oproti ceníku cca 30-40% podle systému a výrobce a některé další věci určitě někoho známého seženu....

Samozřejmě kdybych to počítal z katalogových cen, tak radši ani nic stavět nebudu, to jsou strašný sumy :D
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 6. 7. 2017 11:22

Cena je za kompletní dům bez oplocení, příjezdovek, zahrad, kuchyní a nábytku.....Tak jak se nabízí dům na klíč.

Na jednu stranu neustále píšeš, že tomu nerozumíš, nechápeš to, neumíš to atd....a na druhou hážeš ciframa jak ze žurnálu a neustále se tu dohaduješ o všem :-) Psal jsi, že to budeš stavět na klíč a najednou z tebe leze, že ti to prakticky zadarmo postaví známý, rodina a že i ty si sám si něco uděláš :-) Na rodinu a známe neexistuje žádný stavební dozor. A má zkušenost se známými a rodinou je taková, že sám uvidíš...:-) A zkušenost s levným materiálem nebo výpomocí? No, v hospodě po 4. vždy bylo, však řekni jak budeš potřebovat to či ono, není problém. Telefonát následující dny a nejčastější odpověď...víííš, já zrovna nemůžu, dneska nestíhám, zavolej zítra....zítra....musíme na poruchu,o víkendu se stavím...o víkendu....nemůžu...tchán má 50 :-).......ty, ten materiál nemám, zeptám se ti na to kolegy....není to problém, 120 za m2, ale včera jsi říkal 90..no, ale on to musí nějak vykázat, DPH atd.......a na netu je to běžně za 112 :-)

Budiš k dobru těm, kteří svého slova dostojí a pomůžou. Těch je dneska ale sakra málo. Já ti to přeji.

Good Luck.

Diskuzi končím, protože vše bylo řečeno. Máš svou hlavu a nemá smysl ztrácet čas. Budu rád, když se ozveš jak bude hotový projekt a jak začneš stavět. Ne proto, abych se ti vysmíval, ale rád zpětně konfrontuji teorii a praxi. Jsou to nejcennější informace.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 6. 7. 2017 11:56

Tak nerozumím, jen jsem za školních let pár let dělal přidavače na stavbách, pak jedno léto dělal střechy a dva roky vzduchotechniku. Vrtám se do kdečeho, opravím taky kde co, takovej kutil, od všeho něco, nic pořádně :D Ale nikdy bych si nedovolil tvrdit že něčemu rozumím, natož že vím jak to v reálu funguje :nenapadne

Nepsal jsem že to budem stavět na klíč, ale psal jsem že dodavatelsky ;-)
Ano to teprve čas ukáže, ale zatím co jsem kdy potřeboval tak vždycky všechno klaplo, tak budu doufat že to tak vydrží a to co se slíbilo i dopadne.
Levnější stavební materiál se dá získat i přes stavebniny, ale chce to poslat co největší výpis věcí najednou a ideálně co nejvíc dopředu, pak se dá usmlouvat hodně zajímavá cena, střecha se dá koupit v zimě, kdy ti na to běžně dají 40% slevu, když to hned zaplatíš, atd... S lidma je to samozřejmě horší :mrgreen:

Tak máme svojí představu, tudíž musím mít nějak svojí hlavu, jinak by jsme postavili něco jiného než chceme. Je pravda že by to nemuselo být špatné, ale s naší představou víme do čeho jdeme a líbí se nám to. Pokud to budeme stavět podle představy někoho jiného může to do budoucna být dost problém. Viz třeba to že se s projektanten už 14 dní dohadujeme na umístění domu na pozemek, ač jsem si původně myslel že je to jasná věc ... :hm Ale tak jak je to podle něj nejlepší, se mi to vůbec nelíbí a úplně to bourá mojí představu o domě...

To já určitě napíšu jak jsme se rozhodli s tím topením až bude hotový projekt a jak vyšli TZ a podobně ... :) Stavět začneme stejně až na jaře,ale to už musí být všechno hotové a připravené, ideálně nakoupený materiál na větší část stavby. Ale to už budu s nervama úplně v háji :lol:
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 6. 7. 2017 21:04

Ja mam celozivotni zkusenosti, ze cokoliv se resilo "pres znameho", tak to vzdycky bylo ve finale nejdrazsi. Zajimave je, ze podobne zkusenosti maji i lide z meho okoli - je to par tydnu, co znamemu takhle pojebal SDK podhledy v byte dokonce jeho tchan.

Jak to tady tak ctu, tak mi nejak unika smysl cele teto diskuse. Puvodne to vypadalo, ze dotycny chtel poradit, ale ted to na me pusobi, ze je to spis cele o tom, jak nas chce presvedcit, ze jim zvoleny zpusob,ktery od zacatku nijak nezmenil, je ten jediny, dokonaly a genialni. Na konkretne dodane fakta odpovida nesmysly, smyslenkami a kdovi kam na ty nazory vubec chodi.

Jeden muj davny znamy mi rikaval "nikdy se nesnaz z osla delat zavodniho kone. Muzes mu dat podkovy, muzes ho osedlat, ale...". Mam takovy neodbytny pocit, ze se tu panove snazime delat zavodniho kone...
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod godzilak 6. 7. 2017 23:06

Jo dost často to tak dopadá, většinou když ten známý není úplně z oboru a nebo to "špatně spočítá" ... :) Taky už jsem viděl spoustu podobných příkladů, ale neřekl bych že je to pravidlo ....

Nehodlám nikoho o ničem přesvědčovat. Zamýšlený způsob vytápění není ani dokonalý ani geniální, ale jak zde bylo řečeno těch alternativ zase tolik není .... Ve finále jsou jen tři možnosti (pevná paliva, elektrokotel a tepelné čerpadlo) a dva způsoby vytápění (radiátory a podlahovka) ...
Já vím jistě akorát to že radiátory máme, to vytopí byt v pohodě, hlavně jsou dost horký, takže kdybych si chtěl doma případně udělat saunu s 30°C tak to není problém, to sice přeháním, ale u radiátoru není problém prakticky jakákoli teplota v místnosti... U podlahovky jsou už nějaké limity a jak jsem psal nikde jsem nenašel na kolik se s tím dá nejvíc vytopit místnost. Nevím jak je to spolehlivé, ale jakákoli závada nebo chyba v pokládce by byla asi dost velký problém oproti radiátoru, kde se to nechá snadno opravit. .... To že se všude píše že podlahovka je lepší topení neznamená že mi to bude vyhovovat, musel bych se někde v takovém domě projít a vyzkoušet to jestli mi to nebude vadit na nohy, protože zjistit až první zimu že mi to nevyhovuje by byl docela problém ...

Jediný problém s kotlem na tuhá paliva je že se to musí obsluhovat, ale vesměs moc nechápu proč s tím má tolik lidí problém. S velkou akumulační nádrží by solidní kotel měl být schopen na jeden zátop denně zvládnout vytopit celý barák. Ano chápu výhody tepelného čerpadla i elektrokotle, ale elektrokotel se hodí tak do PD aby člověk neprotopil majlant a u čerpadla když budu chtít topit na 25-27°C tak jednak musím mít podlahovku a za druhé to taky nebude se spotřebou elektřiny zrovna na nějaké spodní hranici. Když k tomu přičtu podstatně vyšší poruchovost a mnohonásobně dražší opravy než u kotle, které můžou, ale nemusí nastat, tak prostě ten kotel i když se musí obsluhovat vede. U kotle navíc se dá topit dřevem, které se dá relativně levně sehnat.
Ano máš pravdu v tom že kotel na tuhá paliva není zrovna in v 21. století, ale pořád by měl mít nejnižší provozní náklady a vysokou spolehlivost, pouze s tou "nevýhodou" že se s tím musí nějak pracovat... Všechny způsoby mají pro a proti.

Diskuze mě třeba přesvědčila o tom že by se to mělo víc zaizolovat, aby ty TZ byly nižší, možná dát i ty trojskla, ale s volbou topení ještě počkám než bude kompletní ten projekt a spočítané TZ domu ....
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 7. 7. 2017 09:27

godzilak píše:Jediný problém s kotlem na tuhá paliva je že se to musí obsluhovat, ale vesměs moc nechápu proč s tím má tolik lidí problém.

Už se fakt jděte léčit. Problémů kotle na tuhá paliva je mraky a většinu jste zde slyšel. Výhoda není žádná. Ani jediná, to jen vy máte utkvělou představu, že je to levnější.
Musíte:
a) Postavit kotelnu.
b) Postavit sklad paliva.
c) Postavit komín.
d) Koupit kotel.
e) Pravidelně nakupovat či dělat palivo.
f) Pravidelně provádět revizi komína.
g) Pravidelně provádět revizi kotle.
h) Nějak likvidovat popel.
i) Pravidelně přikládat.
j) Pravidelně vybírat popel.
k) Při každé manipulaci s kotlem se převléci do něčeho špinavého a následně se umýt.