Jaké volit vytápění u novostavby?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod godzilak 11. 7. 2017 22:32

No asi mi nakonec nic jiného nezbude :D

Jenom si tak přemýšlím zda by nebylo rozumné, když už plánujeme krb (nevím jestli vložku nebo kamna) koupit s výměníkem ....
Teda otázka je spíš jestli to reálně vůbec jde udělat. Že by jsme měli třeba elektrokotel nebo čerpadlo a i krb napojený na akumulační nádrž a z toho by se vytápěla třeba podlahovka po celém domě... Kdyby jsme si topili v krbu což stejně budeme i kdyby ne každý den, tak alespon občas, tak by to alespoň nebylo jen na okrasu a mělo to nějaký užitek. Otázka tedy je zda to vůbec takto jde propojit a jestli to má reálně smysl a bude nějaká úspora na elektrokotli/čerpadle za elektřinu ... :)
Doufám že jsem ten dotaz položil nějak rozumně, přijde mi že jsem se do toho děsně zamotal :D
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 12. 7. 2017 07:17

Udělat jde všechno, ale ne všechno má ten správný efekt. Tchán si pořídil krbová kamna s tím, že si je napojil i na topení, přesně z toho důvodu, který popisujete. Problém je, že dřív než se v radiátorech nějak znatelně ohřeje voda, je v místnosti, kde ten krb je, víc než 30°.
A naopak, když se v krbu topí jen na pohodu a pro efekt, nemá to dostatečný efekt na vytápění zbytku domu.
A ještě jedna poznámka k přímotopům, o kterých jste taky uvažoval. Přímotopy mají moji rodiče už víc jak 20 let. Má to spoustu výhod a pár nevýhod, z nichž jedna je fatální. A tou je, že existují hodiny, kdy ten přímotop netopí. A to je docela problém, když zrovna topit potřebujete. Takže v zimě topí ještě uhlím a dřevem a ty přímotopy mají jen na přechodná období, na jaře, na podzim, případně ráno, než zatopí v kotli.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 12. 7. 2017 08:13

No ja jsem právě nemyslel že by tam byli přímotopy, ale ze by tam byl bud elektrokotel napojený na akunadrz nebo čerpadlo na aku a to by vytápělo podlahové topení ... Proto jsem myslel ze kdyby se napojilo na akunadrz i topeni z krbu nemuselo by to čerpadlo nebo kotel v dobe kdy by se topilo v krbu vůbec běžet a i třeba potom jen na minimální výkon, když by bylo třeba natopeno dopředu.... To mi přijde relativně rozumné řešení, kdyby se nam topit chtělo, tak by jsme topili a šetřili elektřinu a kdyby se nam nechtělo topila by elektřina :)
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 12. 7. 2017 09:17

Ještě poslední rada. Pokud snížíš tepelné ztráty do cca 5 kW (což by neměl být nějaký veliký problém), tak se hlavně zaměř na pořizovací a udržovací náklady topného systému. Ty sleduješ pouze samotné náklady na vytápění. Jak čtu ty tvé kombinace (krb, komín, výměník, aku, čerpadlo, atd...), tak ta podlahovka s elektrokotlem bude nakonec zlatá :-)

To radecekh : ale oni asi bydlí ve starším, nepříliš zatepleném, že.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 12. 7. 2017 09:41

To je samozřejmě taky na zvážení, ale krb tam bude tak jako tak, podlahové vytápění nejspíš taky, radiátory už jsem nějak zavrhl, akumulační nadrž ta asi u elektrokotle byt nemusí.... Takže je to spíš jen o tom ze by tam byla vložka s výměníkem a akumulacka navíc. Proto prave přemýšlím jestli kdyz se v krbu stejne bude topit nebylo lepší to tam dát a ušetřit neco za eletriku.... Kdyz nebude moc zima, tak by mozna i stačilo topit jen krbem, kdyby se nam chtělo a kotel nebo čerpadlo by nemuselo běžet, jen pak ve větších mrazech...
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 12. 7. 2017 18:04

Cim vic prvku, tim vic veci, ktere se mohou pokazit. Osobne bych srazil TZ co nejvic a nevymyslel - jednoduchy elektrokotel a podlahovka a neni realne co resit.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod godzilak 12. 7. 2017 19:03

No když jsem doplnil nějaké orientační data do té tabulky jak jste posílal tak mi u teplovodního elektrokotle vyšlo mi to takto ... http://prntscr.com/fuv7mt

Není to sice úplně tak málo jak bych si představoval, nicméně lepší to asi bude jen těžko.... Tepelné čerpadlo by roční provoz mělo podstatně levnější, ale zase je to velká investice oproti elektrokotli .... Těžko by se to někdy vracelo.
Nedokážu ale odhadnout jak velká investice by byla udělat tu krbovou vložku napojenou na vytápění, ale asi by to také bylo na hranici návratnosti ... Ono by se teoreticky něco málo za topení mohlo ušetřit i tím že ten krb bude v provozu.

Ale stejně mi přijde 6 154 kWh ročně nějak podezřele málo na vytápění jen čistě elektřinou... Nikde se nezadává požadovaná teplota v místnosti, to se pak ten údaj o spotřebě může nepěkně změnit.
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 12. 7. 2017 20:30

Ta vysledna cena je naprosto nesmyslna a neodpovidajici TZ pod 7. Sam jsem nad touto hodnotou a celkem plyn i elektrinu dohromady nemam v souctu za 25 tisic. Pokud se budeme bavit o TZ kolem 5, tak jsem si jist, ze nezaplatis se vsim vsudy vic nez 20k. Tepelne cerpadlo nema u takove budovy zadny ekonomicky smysl, zde se vyplati pouze elektrokotel, ktery ma nizke porizovaci naklady a na topeni nijak nevykrvacis.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod godzilak 12. 7. 2017 20:59

No ta výsledná spotřeba je podle té tabulky s TZ 5 .... není tam bohužel možnost zaslat odkaz tudíž jedině takto :

http://prntscr.com/fux1ir
http://prntscr.com/fux1qy
http://prntscr.com/fux1zi

Taky mi přišlo že čerpadlo je hloupost. Ale to pořád kalkuluji že ta TZ bude okolo 5kW, ale to budu vědět tak za měsíc jaká bude "reálně spočítaná" protože jsme projekt změnili kompletně, bude to stát víc, ale myslím že jsem špatně neudělal ....
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Inev 13. 7. 2017 09:15

Je třeba si uvědomit, že ty částky jsou včetně Investic a údržby topného systému. Rozklikněte si tu kalkulačku a můžete si tam zadat své parametry nebo si to vypnout. Přesně o tom stále muvím a upozorňuji...rozdíl v pořizovacích a udržovacích nákladech topného systému.

Změnili projekt kompletně znamená co?

-- 13. 7. 2017 10:29 --

Navíc pokud není rekuperace, tak si nemyslím, že intenzita výměny vzduchu bude 0,4 (nikdo podle norem nevětrá). A nejvíce mi z praxe nesedí spotřeba teplé vody 50l na osobu a den. Tady jsou podle mě největší rozdíly, protože při snižování TZ domu se stává ohřev TV prakticky největším nákladem.

Satene zkus do toho výpočtu dát svou spotřebu TV a vyšrtkni ty investice a podle mě to bude -+ sedět.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 13. 7. 2017 09:29

Aha to mi ani nedošlo ze se to da měnit, pak se na to podívám ;)

No velikost domu zůstane cca stejná, počítám 130-140m2 , ale nepatrně se zvětšil obývací pokoj a jeho tvar, změnila se skladba a velikosti místnosti, zrušila se kotelna, přidala rekuperace, zrušili se radiátory, bude všude podlahovka.... Topení pravděpodobně elektrokotel, zvýšila se izolace domu, trochu se změnil tvar střechy, přesunulo se kryté stáni a terasa.... Prostě se to překopalo absolutně celé.... :) teď čekám co projektant vyplodí, zítra máme schůzku, tak snad už něco bude mít připraveno, aby jsme to mohlo dopoladit....
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jichaj 13. 7. 2017 14:54

Krb jsem resil taky...ale pri vzduchotechnice nejde pouzit nejlevnejsi komin...nakonec mam jen pripravu pro komin-zaklad v podlaze a prostor mezi stropnimi tramy. Navic pri nizkych tepelnych ztratach se mistnost dost pretopi.
Atmosferu jednou za mesic a pro zalohu pri vypadku elektriny lze resit i biokrbem...
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 13. 7. 2017 16:09

To já jsem spíš chtěl využít na častější topení, určitě alespoň 3x týdně si to já nebo paní zapálíme, ale je fakt že s žádným komínářem jsem to neřešil, tak nevím jak moc problém to je ....
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 13. 7. 2017 16:19

Inev: mas pravdu, jen se teda jeste musi upravit i ty ceny za komodity a mesicni pausal, potom to fakt +- sedi. Vypocitalo mi to cca 11 MWh plynu rocne, coz odpovida. Zajimave je, ze s tepelnym cerpadlem zeme/voda bych rocne neusetril ani dva litry. Coz je i jednoznacnym dukazem toho, ze TC zeme/voda opravdu do hure zateplenych nebo nezateplenych budov ma smysl, jinak vubec (ekonomicky z hlediska investicnich nakladu na porizeni).

-- 13. 7. 2017 17:20 --

godzilak: zrejme nedovedes pochopit, ze takovej krb ti to za par minut horeni doslova pretopi a nic s tim nevymyslis, protoze budes jak v saune. Do domu s tak nizkou TZ proste nema smysl vymyslet takove vysokoteplotni a nulove regulovatelne zdroje.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod godzilak 13. 7. 2017 16:50

Tak to asi přeci taky záleží na tom co koupíš ne ? Je jasné že tam nebudu páchat nějakou 10kW vložku, ale nějaké takovéhle http://vytapeni.tzb-info.cz/kotle-kamna ... ckych-domu nemůžou být přeci problém :)
U nich zase může být problém cena, paradoxně čím menší výkon, tím větší cena ... :D
godzilak
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka