Jaké volit vytápění u novostavby?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod xls 6. 10. 2014 13:44

S474N píše:xls: a jak ti ten pes vetra v pripade dovolene nebo kdyz nejsi doma? :mrgreen

Rotvajler na dovolenou nejezdí, funguje nezávisle na výpadcích dodávek energie.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 6. 10. 2014 14:03

Patrik resi blackout ale pouze teoreticky tady. V realu na to ani nepomyslel a uz vubec na to neni nijak pripraven. Pokud nekdo opravdu zije nekde na samote, tak se da predpokladat, ze ma treba zalozni dieselagregat.

-- 6. 10. 2014 13:03 --

xls: no a jak ti teda realne vetra kazdou hodinu?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 6. 10. 2014 15:04

Tak tady jsem neměl na mysli blackout ve smyslu výpadku celé sítě, ale "jen" "spadlé dráty" (třeba kvůli námraze) někam ke konkrétní vesnici a to může trvat opravit i tři dny a po tu dobu mrznout. Bez el. energie se člověk těch pár dní obejde (na té samotě lépe, než ve městě), ale být doma v zimě - no, nic moc :(

Klasický výpadek způsobený nějakou mechanickou poruchou bude v Praze opraven během pár hodin, ale skutečný blackout by byl fakt průšvih a "trochu zimy" by asi byl jeden z těch menších problémů :(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Noxik 6. 10. 2014 18:01

K tomu vypadku elektriny bych nebyl tak skepticky. Ja treba ziji v miste, kde je spolehliva sit a zni to smesne. Ovsem znami ziji v Kralovehradeckem kraji (ne u hranic) v obci o nekolika tisicich obyvatel a vypadky elektriny jsou tam pomerne caste. A to se pak deji veci, ktere cloveka odjinud nenapadnou. Treba plynovy kotel celou noc pipa, protoze mu prechozi vypadek proudu zrusil nastaveni, takze clovek nemuze spat. Elektricke otevirani brany nefunguje, jenze kdyz je clovek chce otevrit rucne, tak musi vedet, co kde povolit, jinak ji poskodi.
Takze moznost zatopit si bez elektriny muze byt zatracene dobry napad.
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 6. 10. 2014 20:16

Na samotě lépe než ve městě? Spíš naopak, ne? V paneláku bez elektriky mám stále vodu a teplo, na chalupě mi bez elektriky nejde ani čerpadlo ve studni ani oběh média v topném okruhu.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 7. 10. 2014 10:02

Tak koukam, ze z vytapeni se nam to presunulo k rozpadu. Ja teda nevim, ale jestli ma nekdo pocit, ze i za ty dny bez elektriny spadnou teploty uvnitr domu pod nulu, tak je to dost nesmysl. A nemyslim si, ze by byl az takovy problem byt v baraku "navlecen". Mimochodem, o kolika lidech z vaseho okoli jste slyseli, ze se jim neco podobneho realne stalo?

A kdyz uz jsme to tema nakousli, jak jste sami pripraveni na rozpad?

Noxik: tak pokud se to nekomu "bezne deje" a nema to poresene elektrocentralou nebo jinak podobne, tak je to proste debil. Jinak to, ze nefunguji vrata ci brany, to je pomerne logicke :D

xtonda: no hlavne bez elektriny se ti ten plyn ani nema jak zapalit, takze to obehovy cerpadlo ani nepotrebujes.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod SocPredator 7. 10. 2014 10:37

Nejsem připraven. Co vím jistě, že dřív než mi začne být zima, dostanu hlad. Mám pár UPSek na zajištění zákl. svícení. Nebyl by problém koupit nafťák na lednici, ale obecně se podle mě nemá smysl připravovat na rozpad, je lepší a hlavně levnější se připravit na smrt.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 7. 10. 2014 10:49

SocPredator: to mas pravdu, zejmena smrt tech, kteri ty veci maji treba poresene a ty jim od nich odpomuzes :mrgreen:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod GiCa 7. 10. 2014 14:36

Jaké zvolit vytápění? To je kombinace ekonomiky a životního stylu. Ekonomické faktory a důsledky jednotlivých zdrojů vytápění tu byly celkem podrobně a reálně popsány, a tak zbývá to vše přizpůsobit sobě, lépe řečeno své rodině.

Já jsem například zvolil systém vytápění, který ocením já (možná i pár dalších), ale obecně ho nikomu necpu, protože vím, že pokud dám na stranu svůj částečně specifický životní styl, existuje celá řada ekonomičtějších a modernějších způsobů vytápění.

Jen pro přehled:

Novostavba, jednoduchý obdélníkový přízemní bungalov 135 m2 se zateplenou půdou a podlahou. Vnější zdi cihla 44cm, bez zateplení. Reálna TZ – cca 10kw.
Teplovodní okruh s radiátory bez podlahového topení, automatický kotel na hnědé uhlí, 4. emisní třída, nouzový zdroj EE agregát (v širší rodině). Ohřev teplé vody kombinovaný. Termostat.

Celkové náklady na energie do 40 000/rok. Jsou na tom lidé hůř i líp.

Zateplit stěny jsem nechtěl. Pocházím ze vsi, od nepaměti topíme tuhými palivy (dřevo, h.uhlí a koks) v posledních letech v kombinaci s el. přímotopy. Rozhodli jsme se vyzkoušet si v novém domě automat na uhlí, tudíž nebylo nutné hnát TZ na minimum. Elektřina mě nelákala (cena, obtížný přechod na jiný zdroj, zkušenost s přímotopy), plyn není k dispozici. Od dřeva si rád na pár let po každoročním kolotoči rád odpočinu, pelety mě oproti uhlí výrazně neoslovily. TČ jsem zvažoval a v budoucnu ho nevylučuji v kombinaci s kotlem na dřevo. S rodinou se shodneme na tom, že máme raději 20 st. a dlouhý rukáv, než např. 24 st. Pokud se automat dlouhodobě úplně neosvědčí nebo půjde cena uhlí rapidně nahoru, můžu přejít na dřevo či pelety (možnost za výhodnou cenu jako protislužba). Zdravotním problémům z podlahovky nevěřím, ale teplo od nohou mi není příjemné. Možná je to jen o zvyku, ale mám třeba i rád zahřát se po zimní procházce u radiátoru.

Přestože si ideální vytápění představuji jinak, jsem spokojený člověk a neměnil bych. V zimě nemrzneme, neženeme se za každou uspořenou korunou (průměrně příjmová rodina) a pravidelná údržba topného systému nás sice nebaví, ale taky nás nikterak nestresuje.
GiCa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Noxik 7. 10. 2014 16:07

S474N: Problem te brany neni to, ze nefunguje bez proudu, ale to, ze kdyz je otevres v rannim spechu do prace rucne nespravnym zpusobem, tak je poskodis a musis opravovat. COz se casem naucis, ovsem clovek z oblasti stabilni dodavky elektriny se s tim nikdy nesetka.
Noxik
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 7. 10. 2014 16:28

Jak píše výše kolega, při stavbě je třeba brát v úvahu i konstrukci stěn. Tj. můžete si postavit 44 cm cihelné bloky, nebo např. 20-25 cm cihly + 15 cm EPS, záleží na preferencích, nákladech a tepelných vlastnostech jednotlivých variant.
Platit 40 ročně za uhlí při 135 m a 20 °C mně přijde naprosto šílený, to bych má musel platit za plyn přes 100, ve skutečnosti to je okolo 20. Docela by mě zajímalo, v čem je tam problém.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Hlava 7. 10. 2014 18:57

V tomhle:
Vnější zdi cihla 44cm, bez zateplení.

Taky znám jeden takovej. Věčně je tam chladno, studené podlahy, snad jen v létě v největších vedrech je to příjemné. Ale jinak kosa jak cyp. Taky je tam hodně cítit vlkost. Relativně novej barák, 2006 tuším ...
Hlava
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 7. 10. 2014 19:52

GiCa: obavam se, ze to moc domyslene nemas. Rosny bod mas primo ve zdivu, zatepleni zadne. Do budoucna chces roubovat tepelne cerpadlo na system s vysokym teplotnim spadem. To mi teda celkove nejak smysl vubec nedava, promin.

Noxik: mas pravdu, treba takovy Patrik takovy problem resit opravdu nemusi. V panelaku totiz branu ani vrata na el.pohon nema :mrgreen:

xls: jak rikas. Navic si myslim, ze ta TZ celeho objektu bude vyssi, nez tech zminovanych 10kW. A to tu jeste psal, ze topi na 20 stupnu.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod SocPredator 8. 10. 2014 09:03

Gica: To je učebnicové! Fakt, mám stejně velký dům, dal jsem 10 cm zateplení a náklady mám s přímotopem poloviční. Pořizovací cena topných systému je přibližně stejná.
Naposledy upravil SocPredator dne 8. 10. 2014 09:09, celkově upraveno 1
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod GiCa 8. 10. 2014 09:07

xls,Socpredator: náklady jsou za energie celkem, uhlí vyjde cca 18 000/rok (max 60 q). Zbytek elektřina, voda.

S474N: Ohledně rosného bodu a tepelného čerpadla máš pravdu. Já použití TČ nevylučuju (viz výše), ale systém je uzpůsoben hlavnímu předpokladu, že budu topit „stále“ tuhými palivy. Pokud po životnosti prvního kotle budu chtít přejít na TČ + dřevo, jsem si vědom toho, že už to budu rvát částečně přes koleno. Třeba nakonec přejdu na pelety nebo si nechám v té době poradit něco jiného..

Reálná TZ opravdu odpovídá cca 10 kw (vypočtená 8,5 kw). Nemáme příliš prosklených ploch a podlaha a sedlová střecha jsou zatepleny. Máme radši 20 st., ale celý rok tak netopíme, je to o konkrétním pocitu, období i stavu.

hlava: Souhlasím, až na tu vlhkost. U té záleží na celé řadě faktorů a my s ní problém nemáme. Ano je zde ve srovnání se zateplenými novostavbami větší pocit chladu, ale záleží na konkrétních preferencích. Třeba letní měsíce v chládku si užíváme a byl to i jeden z důvodů, proč taková stavba. Ale uznávám, studenější podlaha není opravdu pro každého.
GiCa
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka