Jaké volit vytápění u novostavby?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod SocPredator 8. 10. 2014 09:16

Ciga: Dobře. Jen mi to potvrzuje, že uhlí tu má prostě tradici :-)
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Inev 8. 10. 2014 09:53

SocPredator : ty máš elektrokotel a podlahovku? Pokud ano, tak rozhodně máš daleko menší pořiz.náklady než Gica. Je třeba si uvědomit, že on musí mít kotelnu a někde musí mít uhlí (pokud ho nemá na kupě vedle baráku a nejlépe by mělo být u kotle)= další m3 stavby navíc, musí mít komín, dodávka a montáž radiátorů je dražší než podlahovky, má kombinovaný boiler (asi nějaký 200-300 litrů s výměníkem na kotel a elektropatronou). Takže sakum prásk je s cenou naprosto jinde.

Ale tím jeho systém neshazuji. Je to jeho volba. Dle mě to jde dneska daleko levněji a lépe a pořád by měla platit zásada, nejlevnější teplo je to, co se nemusí vyrobit. A těch jeho 20 st? No, určitě zdravějších než 25-27 :-) Je to jen o zvyku. Kamarádka byla v Anglii a říkala, že tam snad jedou na 17-18 st? Že ji byla pořád zima a proto se vrátila tady :-)

-- 8. 10. 2014 09:00 --

SocPredator píše:Gica: To je učebnicové! Fakt, mám stejně velký dům, dal jsem 10 cm zateplení a náklady mám s přímotopem poloviční.

Toto porovnání je naprosto k ničemu a silně zavádějící. Nevíme nic o vašich konstrukcích a izolacích, o oknem, detailech stavby, kde máte domy, na jaké teploty a jak topíte atd.....Takže informace bez hodnoty. Přesně tak to pak je stavbě...já jsem četl/a, že když to zateplíme, tak nic neušetříme, protože soused neměl zatepleno a platili stejně :-):-)
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 8. 10. 2014 10:26

Inev: Porovnání je zavádějící, uznávám, hodně udělá třeba nadmořská výška, ale to nezateplení bylo pro mě jako červený hadr. To prostě nechápu.

Samozřejmě pořizovací náklady - nechtěl jsem ho úplně deprimovat. Ale abych se přiznal, ceny těch moderních kotlů na uhlí už nesleduji, naposledy jsem registroval nějaké kolem 60 tis., takže netuším, kolik za to dal a nemůžu se na něj vytahovat.

Spíš mi teď vrtá hlavou, že jeho náklady na vytápění jsou pod 50% celkových nákladů. Já to mám asi 80:20. Jistěže má možná dražší kWh, a může na elektrice třeba vařit, ale 22k za vodu a elektřinu bez topení, je prostě taky nějak hodně :-D
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod GiCa 8. 10. 2014 13:08

SocPredator: v rámci ostatních nákladů na energie je: elektřina (včetně vaření, včetně elektřiny na kotel, včetně občasného využití motorové zásuvky pro práci na zahradě + ostatní běžné spotřeby – pračka,myčka,lednička,mrazák,tv,pc,net,osvětlení a další drobné zdroje,paušální platby), voda (včetně stočného). Ohřev vody. Když k částce za uhlí přičtu energii spotřebovanou s provozem kotle i kotelny a skladu paliva, poměr se trochu srovná.

Z toho vyplývá, že i když jsou naše náklady na vytápění vesměs porovnatelné, vstupuje tam celá řada více nákladů a dražší elektřiny na mé straně. Navíc, protože mám automatický kotel, jsem rovněž závislý na EE. Takže jsi na tom (tvůj systém) ekonomicky určitě lépe, což jsem věděl od začátku, kdy jsem bydlení zvažoval.

Proto, když se mě někdo zeptá, doporučuju:
1, koukej kolem sebe, ptej se, čti, navštěvuj, pozoruj a dej na vlastní zkušenost
2, vnímej nové budoucí bydlení v souvislostech
3, urči si vlastní priority
4, stůj si za nimi, jen si hlídej, aby ti to nepřerostlo přes hlavu
5, pokud priority nemáš, dej na rady odborníka, kterému důvěřuješ
6, neber ohledy jen na sebe, ale i na svou rodinu
7, neměj předem předsudky vůči jednotlivým systémům
8, neboj se změnit názor, pokud to má smysl.

Vším tím jsem se při přemýšlení o svém bydlení řídil. Souhlasím s tím, že když stejný postup zvolí 10 dalších, žádnému z nich nemusí vyjít můj systém jako vhodný. Přesto bych neměnil a jsem spokojen.
GiCa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 9. 10. 2014 10:09

GiCa: ja se obavam, ze moc "raciem" ses pri reseni sveho problemu neridil, sorry.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod SocPredator 9. 10. 2014 11:29

Tak pokud to má vychytané jako tento maník, tak snad budiž cena/výkon.

závoz uhlí: http://www.youtube.com/watch?v=q7esFJpm ... cVuGaLVmPw
údržba kotle: http://www.youtube.com/watch?v=dkL7ibRgnqE

Ale ten prach by mi vadil a vůbec, celý to na mě bezděčně dejchá normalizací, to bylo naposled, kdy sem takto topil :-)
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod Miko P. 27. 10. 2014 22:00

Dovolim si prispet mym pohledem na problematiku vytapeni. Pri existenci dnesnich technologii je to vsak spise problematika udrzeni tepla v dome. Otazka vytapeni je tak az sekundarni.

V prvni rade je samozrejme klicovy material, ktery zabrani uniku tepla. Nejde ani tak o druh materialu (cihla, beton, atd.) ale o vhodne zvoleny system zatepleni. Co zni jako jednoduche zadani ma mnoho fundamentalnich nazoru na obou stranach. Jeden tabor se priklani k hrube cihle bez zatepleni, druhy nazor se priklani k co nejuzsi cihle a hrubemu zatepleni. Ja osobne budu stavet s nejvetsi pravdepodobnosti s porotherm 30 cm a k tomu 25 cm zatepleni vatou. Mimoradne dobre izolacni vlastnosti ma take system polystyrenovych tvarnich z neoporu, ktere se poskladaji a pak zalijou betonem. Pasivni standard (U=0,12) dosahnete jiz na hloubce 40 cm (usetrny prostor=usetrene penize). Rozdil mezi zateplenim 15 cm a 25 cm neni prilis zasadni a je to jedna z mala veci, na kterych bych nesetril. Je to reseni na nekolik desitek let a kazda pozdejsi zmena by vysla na poradny balik.

V druhe rade jde o to spravne nastavit prosklene plochy. Pokud budou velka okna orientovana na jih a jihozapad, pri poradnem zatepleni domu se dum velmi rychle zahreje i v zime a bez jakehokoliv topeni.

Technologie vytapeni resim az ve treti rade. Pokud totiz zvladnete spolehlive a ucinne vyresit predchozi dva body (tj. zatepleni a okna), v dnesni dobe jiz vytapeni tolik nepotrebujete. Jak jiz nekdo psal vyse, do poradne zatepleneho domu se neoplati davat drahe technologie typu cerpadlo nebo peletovy kotel. Proste ta uspora je jiz tak mala, ze se nevrati. Klicovym faktorem u zvolene technologie je zpusob financovani. Pokud financujete pres hypoteku, tak cena cerpadla neni fakturovanych 200 tisic, ale rekneme 300 tisic a to se uz nevrati ani kdyby zitra zacala doba ledova. Ja osobne mam hotovost jen na hrubou stavbu, na zbytek (vcetne technologie vytapeni) si beru uver. Z toho duvodu pritlacim par desitek tisic ze sveho na hodne dobre zatepleni a vytapeni vyresim elektrokotlem. Pri projektovani domu vsak myslime na to, ze za cca 2 roky jiz z nasetreneho pridame dalsi zdroj vytapeni, klidne s akumulacni nadrzi, zejmena rozhodneme-li se pro bazen. Osobne to vidim na peletovy kotel. Mozna vsak po prvni zime zjistime, ze nic pridavat neni treba, protoze ucty nebodou tak strasne.

Jako skoro kazdy bych mel rad v dome krb. Atmosfera ohne proste dela sve. Ale pokud jiz mate krb za cca 30 tisic, musite stavet i komin za dalsich 30 tisic. Aby se vsak dum teplotne neprepalil, je vhodne odvadet teplo do akumalcni nadrze a odsud do podlahy nebo radiatoru, zalezi na tom co mate. Celkem tedy krbove reseni stoji odhadem tak 100 tisic a to se panove bez vasi tezke prace nic nedeje. Nutnost vykladani, stipani, noseni a prikladani odradi vetsinu borcu po prvnim romantickem veceru. A pokud zijete stylem rano do prace a a vecer zprace, odradi to kazdeho. To co se cloveku libi v klidu na chalupe, je v pripade domu neprakticke az iritujici. Z tohoto pohledu je krbove reseni casty nesmysl. Pro atmosferu si staci poridit lihovy krb a penize, ktere by stalo cele krbove reseni vlozit jinam.
Miko P.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xls 28. 10. 2014 06:46

S výše uvedeným vcelku souhlasím.
Chápu, že z čistě ekonomického hlediska nebude asi krb to pravé ořechové, ale přesto jsem si ho pořídil a občas ho použiju, přece jen něčím se dům od paneláku lišit musí.
No a místo elektrokotle bych se možná podíval na plyn, pokud je k dispozici. Neznám nikoho, koho by pak pohled na účet za vytápění elektrikou nevyděsil a nedonutil ke změnám.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Miko P. 28. 10. 2014 11:10

Ten krb mas i s vymenikem na vodu nebo je to teplovzdusna klasika?

To je pravda, plyn je z ekonomickeho hlediska rozumny kompromis. Hlavni nevyhody jsou v zdravotnich rizich (priotraveni plynem neni zas tak raritni jako utok zralokem) a pak v energeticke zavislosti na ruskem vyderacovi. Navic ja plyn v obci nemam, takze se tim ani prilis nezabyvam.

Vytapeni elektrokotlem nutne vyzaduje nadstandardni zatepleni blizici se k pasivnimu standardu, bez toho to je sebevrazda. A pokud se nakup vytapeci technologie financuje uverem, stale se oplati koupit na prvnich par topnych sezon elektrokotel a pak z dalsich usetrenych penez koupit neco perspektivnejsiho - bud cerpadlo nebo kotel na tuha paliva.
Miko P.
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ravalah 7. 11. 2014 15:56

PatrikChrz píše:Ještě jedna věc - vzpomněl jsem si na nějaký TV pořad, kde dávali příklady rovnoměrného topení a nějaké regulace den/noc. A ku podivu jim vyšla vyšší spotřeba když snižovali teplo v noci a zvyšovali ve dne, protože to vytopení o několik stupňů během krátké chvíle (kdy je jim ráno "zima") spotřebuje více energie, než neustálé topení na stejnou teplotu.

Tohle potvrzuji. Zkousel jsem u podlahovky asi dva dny provoz v tomto rezimu pri stejne venkovni teplote a dosel jsem ke zvyseni o 15 procent, nez kdyz topim na jednu teplotu +-0,5 stupne.

Teprve tenhle podzim jsem sehnal elektromer, tak jsem zvedavy, kolik vlastne procent dela z mych cca 37000,- jen podlahovka s elektrokotlem a s 22 stupni. 20cm EPS + 30cm ytong, okna 1,0, pod anhymentovou podlahou 17cm EPS, na strope cca 20cm.
Jednou jsem dostal hovezi napad utesnit odparovac a udelat z nej vnitrni cirkulaci. A nasledujici rok, at jsem se snazil sebevic, nebyl jsem schopen se zbavit par a po sedmi letech bydleni jsem mel problem s plisni v mistnostech, kde se spi. Nastesti jsem to vyresil jinak, tak plisne zase zmizely. :-)

Ony ty spotreby nejsou moc porovnatelne, kazdy mame zivotni styl jiny a treba i zavisi na tom, jestli ma clovek mrazak nebo jestli ji v praci jidlo nebo si ho doma den predem vari a pak ma jeste teplou veceri.(treba my)
ravalah
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 10. 11. 2014 21:03

Tak ty popisovane problemy se resi nucenym vetranim a rekuperaci. Zvlast kdyz vsechno tak dokonale utesnis.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod bigboban 26. 11. 2014 11:32

Dovolím si popsat jednu reálnou zkušenost, bohužel negativní aneb "jak to nedělat". Týká se to zde uváděného krbu. U tchýně mají krbová kamna v obýváku v přízemí v RD. Jsou napojené na teplovodní potrubí a na radiátory. Realita je bohužel taková, že v rámci úspory elektřiny (radiátory lze ještě krmit elektrokotlem) se topí výhradně v krbu. Jenže to prakticky znamená, že v obýváku je do půl hodiny po zapálení vedro a do hodiny tropy (cca 28st). Ve zbytku baráku sice topí radiátory ale ty nestihnou místnosti zdaleka vytápět.

Moje čistě teoretické řešení a pocit kde se stala chyba - podle mě je blbost ohřívat vodu a tu pak honit po domě do radiátorů. Mnohem lepší by podle mě bylo pokud možno aktivní prohánění vzduchu přes krb, tedy studený z ostatních místností nasávám a ženu do krbu a teplý zpět do místností.

A ještě trochu praktického důkazu proč to co píšu jako řešení opravdu funguje. Na chalupě kam když jsme v zimě přijeli bylo třeba 0st v místnosti jsme měli dvě možnosti jak zatopit. Pustit 2kW elektrický radiátor - kolem něj bylo teplo a v místnosti byla kosa ještě za půl dne. Nebo pustit 2kW elektrický ventilátor a v místnosti bylo teplo do hodiny.

Takže asi tak nějaká ta praktická rada ke k problematice krbu.
bigboban
Diskutér

Odeslat příspěvekod hbboy 7. 12. 2014 00:03

Dobrý den, mám na Vás dotaz.

Budu stavět patrovou řadovku 140 m2, dole 60 m2 a nahoře v patře 80 m2. Je to na Vysočině, budou vždy 3 u sebe - má bude vnitřní, každý má obvodové zdi 40 cm, já budu stavět ze 44 cm Helus Family - koeficient tepla 0,16. Řadovka cca 8 x 13 metrů. V celém domě bude podlahové topení.

Řeším zda kondenzační plynový kotel, či elektrokotel - levná elektrika v celém domě a plyn vůbec do domu nezapojovat nebo zjistit něco víc o tepelných čerpadlech, ale aby nebylo moc hlučné kvůli sousedům. Nejlevnější varianta asi bude elektrokotel - uvidím jak dopadne projekt a jaká bude tepelná ztráta - zda dát kondenzační plynový kotel (vyšší pořizovací náklady) či dát jen elektrokotel - teď mám v bytě také elektrokotel, ale jsou zde hrozné úniky Termona 1-9 kw - nový model.

Takže delší obvodové zdi 13 x 5 metrů výška budu sousedit se sousedy - 84 cm zdiva mezi námi a přední a zadní stěna 8 x 5 metrů jen cihla. Zateplovat předběžně nechci. Bude tam pár větších oken - trojskla.

Jaké byste mi doporučuli topení - čím napájet podlahovku ??? Rozdíly v ceně za topení případně při elektrokotly - levnější elektrika v celém domě - možná i srovnatelné náklady. Zateplena bude podlaha a střecha samozřejmě. Díky

Díky za rady
Nyní čtrnáctý dotykáč mobil Honor 20 PRO, předtím Huawei PSmart 2019, předtím Huawei Nova 3, Samsung S7, S6, S5, S3 NEO, LG G3S, LG G2, Samsung S3, Samsung NOTE 2, Huawei Y300, Huawei G300, Nokia 5230, předtím tlačítkové Nokie od dob paegasu.
hbboy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 7. 12. 2014 00:23

Si tu stavbu plácáš jak Ferda Mravenec a nemáš projektanta?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod hbboy 7. 12. 2014 10:06

co prosím ???? projekt bude za 2 týdny, ale zda si tam dám elektrokotel nebo plynový kondenzační kotel je snad na mě, projektantovi je to jedno

co byste radili
Nyní čtrnáctý dotykáč mobil Honor 20 PRO, předtím Huawei PSmart 2019, předtím Huawei Nova 3, Samsung S7, S6, S5, S3 NEO, LG G3S, LG G2, Samsung S3, Samsung NOTE 2, Huawei Y300, Huawei G300, Nokia 5230, předtím tlačítkové Nokie od dob paegasu.
hbboy
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka