Jaké volit vytápění u novostavby?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod bigboban 7. 12. 2014 10:40

Tak především projektant by měl spočítat tepelnou ztrátu domu (to podle toho popisu ani expert nevyvěští) a podle toho by dále ten projektant měl umět spočítat co se nejvíc vyplatí. Ptát se na to v diskusi je dost nesmysl. Zde se řeší spíš praktičnost různých typů vytápění. Ale zda k podlahovce dát kotel na elektřinu nebo plyn to je prostě hloupý matematický výpočet který by měl projektant samozřejmě dodat.
bigboban
Diskutér

Odeslat příspěvekod hbboy 7. 12. 2014 13:27

ok - počkám na tepelnou ztrátu, měla by být nižší tak uvidíme
Nyní čtrnáctý dotykáč mobil Honor 20 PRO, předtím Huawei PSmart 2019, předtím Huawei Nova 3, Samsung S7, S6, S5, S3 NEO, LG G3S, LG G2, Samsung S3, Samsung NOTE 2, Huawei Y300, Huawei G300, Nokia 5230, předtím tlačítkové Nokie od dob paegasu.
hbboy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 8. 12. 2014 11:33

Tak vzhledem k tomu, co tady pises o tom, ze nehodlas zateplovat a dalsi nesmysly, tak si nedovedu predstavit, ze by se ti ta elektrina jakkoliv mohla vyplatit.

Sam si tady muzes spocitat, pri jake hranici se ti vyplati elektrokotel a kdy uz ne:
:arrow: http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... i-tzb-info
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod jichaj 9. 12. 2014 12:14

Nevim...moc tomu nerozumim, ale je vubec mozne na elektrokotel dostat stavebni povoleni? Kvuli spotrebe neobnovitelne primarni energie z PENB?
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod hbboy 9. 12. 2014 21:01

jaký nesmysly ??? vždyt píšu že budou zdi 84 cm - sousední řadovky, kam bych asi tak zateploval a přední a zadní strana budou dost okna - no nic, díky za rady -))))

poradím si nějak tedy sám s projektantem

-- 9. 12. 2014 20:06 --

S474N píše:Tak vzhledem k tomu, co tady pises o tom, ze nehodlas zateplovat a dalsi nesmysly, tak si nedovedu predstavit, ze by se ti ta elektrina jakkoliv mohla vyplatit.

Sam si tady muzes spocitat, pri jake hranici se ti vyplati elektrokotel a kdy uz ne:
:arrow: http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... i-tzb-info

Díky při tepelné ztrátě 7 kw vyjde elektřina lehce levnější, při 9 kw je to nastejno - dle tvého odkazu, tak uvidím, jak dopadne projekt.
Nyní čtrnáctý dotykáč mobil Honor 20 PRO, předtím Huawei PSmart 2019, předtím Huawei Nova 3, Samsung S7, S6, S5, S3 NEO, LG G3S, LG G2, Samsung S3, Samsung NOTE 2, Huawei Y300, Huawei G300, Nokia 5230, předtím tlačítkové Nokie od dob paegasu.
hbboy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Inev 10. 12. 2014 10:20

hbboy : tady nejde jen o zateplení. Jde o prostor, pracnost, cenu, řešení tepelných mostů atd. Tu tabulku bych bral s větším nadhledem. Je třeba vědět, co tam člověk píše. Ona ta realita je někdy trošku jiná. Dle mých zkušeností je v praxi spotřeba daleko menší. Spíše než konkrétní částky bych si všímal poměry mezi jednotlivými položkami.

Prostě v praxi se můžete snažit o pasivní dům. Tabulkově je to OK. Energetický šítek A++++. Pak přijde manželka, dá si 5x týdně horkou vanu a je z toho štítěk D :-)

Není žádný problém s použitím elektrokotle. Nevidím důvod nedostat na to povolení. Projekt musí splňovat normy co se týče tepelných prostupů jednotlivých kontrukcí. Jejich minimum. Z toho pak vypadne tepelná ztráta domu např. 5,5 kW a stavebnímu úřadu je jedno, zda těch 5,5 kW tam dáte přes plyn nebo elektřinu. Pokud já má zkušenost, tak můžou vyžadovat ekologický způsob vytápěné, což je skoro vše, kromě kotle na uhlí :-) Z jejich pohledu.
Inev
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 10. 12. 2014 10:59

hbboy: zalezi, co vsechno tam nechavas porovnavat. Ono pri vytapeni plynem to tam cpe treba na elektrinu v dome klasickej tarif D02d, kterej je pochopitelne drazsi. Jenze kdyz si oddelas tyhlety veci (a ty investice a udrzba, protoze realny rozdil je pouze v cene kotle), tak mi plyn vychazi provozne o polovinu levneji.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod xls 10. 12. 2014 11:17

Ta tabulka teda nevím. Mám barák větší, teoretické ztráty taky větší, náklady na plyn (vytápění+teplá voda) pod 20 tisíc, tj. pod 40 % údaje z tabulky. Chápal bych při podobných výpočtech rozdíly desítky procent, ale násobky? To pak ztrácí naprosto cenu se na něco podobného spoléhat.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 10. 12. 2014 11:37

Jak "teoreticke"? Pokud vlozit nesmyslne vstupni udaje, tak je logicke, ze ti to vypocita nesmyslne hodnoty.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod xls 10. 12. 2014 11:52

Já jsem tam nic nezadával, mluvím o defaultních hodnotách (které vcelku odpovídají mému domu, který má jen větší plochu a větší výpočtové ztráty). Když to upravím podle skutečnosti, tak mi vyjde reálná spotřeba na úrovni 34 % výpočtové. Takže ještě větší nesmysl.

Připomíná mi tu výpočty výhodnosti tepelných čerpadel a podobných zařízení, kde se taky nadsazuje brutálně předpokládaná spotřeba, aby vyšla jakás-takás návratnost.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 10. 12. 2014 12:41

Tepelné ztráty se počítají ve vztahu k výpočtové venkovní teplotě, která je pro většinu ČR -12 °C, někde -15 °C... A těch -12 °C opravdu poslední dobou moc často nebývá, že...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod jichaj 10. 12. 2014 15:16

2Inev: ale pro stavební povolení je potřeba PENB a tam není uvedena tepelná ztráta objektu, ale třída energetické náročnosti budovy. A dnes je nejhorší třída, na kterou lze dostat stavební povolení - třída C.

Proto se ptám na tu neobnovitelnou primární energii. Pokud bude vytápět pouze elektřinou a ta má faktor 3 (zemní plyn má 1,1), tak se do třídy C nikdy nedostane.
více info zde:http://www.tzb-info.cz/energeticka-narocnost-budov/9745-nove-pozadavky-na-hodnoceni-energeticke-narocnosti-budov-od-1-dubna-2013
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 10. 12. 2014 15:53

Tomáš Marný píše:Tepelné ztráty se počítají ve vztahu k výpočtové venkovní teplotě, která je pro většinu ČR -12 °C, někde -15 °C... A těch -12 °C opravdu poslední dobou moc často nebývá, že...

To je jasný, ale když člověk přijímá rozhodnutí o způsobu vytápění, tak by mu měly náklady +/- vycházet. A ne, že teoreticky mu vyjdou náklady na vytápění 55 tisíc, skutečnost pak 20 tisíc. To pak nemá cenu výpočty ani dělat.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 10. 12. 2014 18:35

XLS: ono je dulezite to posoudit i proti sobe a potom se rozhodnout.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod hbboy 10. 12. 2014 21:41

nevím jaké povolení zde řešíte, tak stavební povolení dostanu asi určitě, jen mi jde o to, když budu vytápět třeba elektrokotlem a zbytek domácnosti pojede na levnější elektřinu zda to bude podobné či o hodně dražší než kondenzační kotel. Mám totiž i názory z okolí, že pouze topení když i vařit chceme na indukci je zbytečné a blbost vůbec plyn do domu zavádět - tak si tam chci nechat natáhnout jen trubku na plyn do kotelny a dát asi elektrokotel, až se rozbije třeba z 8 - 10 let, dám buď nový, nebo zkusím plyn nebo tepelné čerpadlo - třeba budou ceny uplně někde jinde než jsou dneska - takže tak jsem myslel svoji původní otázku
hbboy
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka