Malé referendum ERÚ

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod aaischa 26. 1. 2016 00:22

jasně že všecko jde,

ale například pést kuře v troubě (2600W) + vařit brambory 1800W + si někdo jde uvařit kafe v rychovarný konvici - 2200W, děti jsou na PC, = 30A, což je na jednu fázi prostě problém, distributor 1x30A nedává, a takovejhlech situací může nastat halda, rozumný by bylo za 3x16A mít nízkej rozumnej poplatek, věci se různě pozapojujou aby se rozdělili do fází a bude se s tim dát vyžít, ač to pořád nebude jednoduše ono ale narozdíl od 1x30A to aspoň bude reálný...

to už je jak život s elektřinou na příděl v nějakym ?katastrofickym? období ..

přemejšlet jeslti můžu dát vyprat pračku nebo pujdu za hodinu vařit, jestli bojler kterej má 2hodiny NT i přez odpoledne mi nezabrání dělat tohle a tamto, jestli si nemusim vybrat jestli si pustim klimošku, nebo se budu 3 hodiny smažit, než dopere pračka atd.. kam tohle vede...
aaischa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ondrasz 26. 1. 2016 00:55

aaischa o to mi přesně šlo v tom dotazu. Neptal jsem se, jestli je to realizovatelné to mi je jasný, že jo, ale o ten soudobý výkon, který když budu mít na 1x 20A zapnutou pračku, budu vařit na sporáku, ohřívat v mikrovlnce a k tomu někdo zapne vysavač nebo rychlovarku, tak to nemá šanci udržet...to že se najde nějaký cvok, který to zapojí na 1 fázi je mi jasné, ale ten výsledný efekt a užitek bude dost tristní, tak jak píšeš.
Tak proč to dělat? :hm

-- 26. 1. 2016 00:15 --

xtonda píše:charman, úplně stupidní přirovnání. Sílu jističe si volíme sami, spotřebiče si kupujeme sami, na rozdíl od nemocí.

Tak to je celkem blbost, asi ne? Když se přestěhuješ do nájmu (anebo koupíš nemovitost), tak jako první tam budeš měnit elektroinstalaci a snižovat jističe?
Když jsem bydlel v x nájmech, tak asi to poslední co bych chtěl řešit je srát se s elektrikou (když navíc bez souhlasu majitele se těžko do něčeho takového můžeš pustit).

Překvapuje mě kolik lidi tady na to kývá. Přiznám se, že jsem to sice ještě detailně nestudoval, ale z toho mála co jsem načetl, zkalkuloval a bavil se se známýma, tak je to asi tak spravedlivé, jako podpora solárů. Tzn. zaplatíme to úplně všichni bez rozdílů a nahrabou si na tom jen někteří.BTW i to je jeden z důvodů proč se tohleto děje, elektřina i díky tomu extrémně zlevnila a bohužel stát už tolik nerýžuje, tak prostě musí ty prachy z lidí vyrazit jiným způsobem...tohle má podle mě ke spravedlnosti sakra daleko.
Ondrasz
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 26. 1. 2016 07:26

Ondrasz píše:... když budu mít na 1x 20A zapnutou pračku, budu vařit na sporáku, ohřívat v mikrovlnce a k tomu někdo zapne vysavač nebo rychlovarku, tak to nemá šanci udržet ...

Maximálně spadne jistič, tak něco z toho vypneš, nahodíš jistič a pojedeš dál. Jinak možná to jde i trochu řešit vypínací charakteristikou jističe? Nějak tam propašovat jistič s vypínací charakteristikou C nebo D ? Jsem se koukal, že mám na hlavním jističi vypínací charakteristiku pouze B. :-S
http://oenergetice.cz/technologie/elektroenergetika/elektricke-ochrany-v-soustavach-nizkeho-napeti-jistic/
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod aaischa 26. 1. 2016 07:47

neni to moc komfortní ...

4 roky jsem v RD topil akumulačkama, protože jsem byl pracovně pár dní doma, pár dní pryč, a když bych topil dřevem tak mi pocházeli kytky, rybičky, prostě ty výkyvy teplot byly na nic, měl jsem 3x25A jistič, akumulačky měli spotřebu při "nabíjení" 11kW (3ks dohromady, v každý místnosti jedny) plus bojler 2kW, v NT kdy se natápěla TUV a akumulačky jsem si nemoh pustit pračku, vařit, ohřejvat vodu na kafe, jinak do pár vteřin padal jistič, a ono v zimě jít ven otvírat ele skříňku a nahazovat jistič - žádnej luxus, přece se nechceme vracet do takovýhleho "nekomfortu"

jasně akumulačkama už málokdo topí, ale řekněme tepelný čerpadlo vyššího výkonu, velký mrazy - musí mu dotápět přímotopná patrona a hned to veme třeba 9kW dohromady, a na nízkej jistič už zas nemůžem dělat skoro nic, a to to tepelný čerpadlo takhle poběží x hodin v kuse...

tohle je s prominutím prostě jetý, holt si dost lidí příplatí, začne topit uhlim, atd atd..

pudete s chlapama o vejkend do garáže makat na autě, a budete se pravidelně chodit ptát ženy, jesli náhodou nevaří nebo nepere, jestli můžete svařit vejfuk, něco uříznout a tak ... :D

ať zveřejněj konkrétní náklady na přípojky dle rezervovanýho příkonu, ať ukážou kolik z toho dělaj výkyvy dodávky kuli solárům atd... prostě nějaký podklady at si lidi udělaj obrázek, takhlec to prostě *****í..

secakra stoupne bussiness s "přestavěnejma jističema" už teď to občas někdo má u sazeb kde sou vysoký poplatky podle jističe, a občas někdo prodává jistič 3x25A v krytu od 3x16A... a kdo mmá elektroměr s točícim kolečkem tak na to distributor nikdy nepřijde, ty digitální si logujou spotřebu v čase, zkraty, vypánání hl.jističe. max příkon co přez ně jde... takže kdyby někdo chtěl dá se to z nich vyčíst, ač to nedělaj...
aaischa
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 26. 1. 2016 07:55

Co pořád máte všichni s tou vysokou cenou elektřiny? My v rodinném domě (4členná rodina) platíme 1622 korun za elektriku (11x do roka 1770) a od příštího roku bychom měli platit ještě méně. Tou elektrikou ohříváme vodu, vaříme na ní, nonstop na ní běží několik počítačových zařízení, svítíme s ní, zaléváme pomocí ní v létě každý den zahradu, honí nám filtraci v bazénu...
Zdá se vám to moc na uspokojení novodobé "základní životní potřeby"? Mně to přijde směšně málo. 4 stovky na osobu měsíčně. To spousta lidí víc měsíčně i protelefonuje. O tom, že je to méně, než "průměrný" Čech prokouří měsíčně v cigaretách nebo prochlastá v alkoholu, není ani třeba mluvit. Je to dokonce méně, než průměrný Čech měsíčně prosází. Tak proč pořád máte pocit, že vás někdo nehorázně okrádá?
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 26. 1. 2016 07:56

Není důvod neplatit méně. Zvlášť když spousta nových elektrospotřebičů má nižší spotřebu než ty staré. Pokud chceš platit, tak plať. :D
aaischa píše:secakra stoupne bussiness s "přestavěnejma jističema" už teď to občas někdo má u sazeb kde sou vysoký poplatky podle jističe, a občas někdo prodává jistič 3x25A v krytu od 3x16A... a kdo mmá elektroměr s točícim kolečkem tak na to distributor nikdy nepřijde, ty digitální si logujou spotřebu v čase, zkraty, vypánání hl.jističe. max příkon co přez ně jde... takže kdyby někdo chtěl dá se to z nich vyčíst, ač to nedělaj...

A to by mě právě zajímalo, zda bych si mohl tyhle údaje z elektroměru někde nějak zjistit? Podle nich bych totiž lehce poznal, zda si můžu nižší jistič jednoduše dovolit. Zda současný jistič 3x25A nemám zbytečně naddimenzován. Možná by mi stačil jistič 3x20A.
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod aaischa 26. 1. 2016 08:21

načítá se to přez IR rozhraní, koukni co máš za elměr, kazdej distributor má jiný, a eště i tak víc typů, pro některý sem tušim viděl i sw na odečítání pro PDA s Windows CE, každopádně, si elměr loguje i všechny načítání, a komunikace s okolím, takže těžko říct zdali je to cajk nebo ne...

případně by někdo kdo pracuje pro distributora moh načíst údaje a říct ti to , kdybys měl někoho známýho
aaischa
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 26. 1. 2016 09:29

aaischa: Obávám se, že starý "analogový" elektroměr v roce 2017 bude hodně vzácný jev, ale i kdyby, přestavěné jističe rozhodně nebudou žádný business, zejména pokud se bavíme o úspoře do 1000 Kč ročně. Na to se každej vybodne, než shánět falešnou revizi, za kterou bude taky platit, nevidím moc efektu.

radecekh píše:Co pořád máte všichni s tou vysokou cenou elektřiny?

To víš, každej není v čtyřčlenném týmu, nespotřebuje jako vy a na osobu mu to vychází trochu jinak. A když se podíváš na ten graf cen energie na burze, tak se nikomu nechce platit víc, zejména pokud spotřebovává míň :-)

Stručně řečeno: elektřina nemá vysokou cenu, a když stát řekl, že bude prodávat lidem elektřinu za ceny na burze, tak by měl stát teď dodržet slovo. Ono je trochu nanic, když silovka kopíruje burzu a regulace to strhává do zdražení, lidem se to nějak nelíbí. A když ještě šetří a mají platit víc, tak to principiálně nepoberou. O těch pár stovek moc nejde, princip.
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 26. 1. 2016 09:36

SocPredator:
A co má ten graf vývoje ceny elektřiny na burze společného s náklady na distribuci? On má spíš přesně opačnou závislost. Tu cenu na burze totiž strhávají hlavně obnovitelné zdroje, díky nimž naopak rostou náklady na distribuci.
A stát řekl, že bude prodávat lidem elektřinu za cenu na burze? On stát nějakou elektřinu lidem dodává?
A že to něco strhává do zdražení je zrovna váš případ. Můj případ je přesně opačný, pro mě to strhává do zlevnění.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod aaischa 26. 1. 2016 09:37

tak odečítadlo na tenhle zpa jsem veřejně neviděl k sehnání ..

trochu si "pohraj" udělej si počítadlo impulsů tý červený blikající diody, měř to cca na počet imp/min (jistič ti i při přetížení o pár A nespadne hned...) a získáš statistiku průtoku proudu... chcešli to vzít detailně, můžeš vzít klešťový ampérmetr a měřit jednotlivý fáze, protože můžeš mít jednu fázi vytíženou tak akorát lehce pod 25A a ostatní fáze skoro vůbec, atd.. tak by se to dalo rozložit ..

nebo starsi telefon s androidem hod si tam tuhle apku https://play.google.com/store/apps/deta ... ANCE.Blink, telefon si nech neustale zaplej, zapni logovani a taky tahle nebo obdobny apky vyplodej zajimavy statistiky :)

tohle má i webovy rozhrani... https://play.google.com/store/apps/deta ... nergymeter

p.s. na výměnu jističe za menší neni revize aspoň u čezu vyžadována, zavoláš na čez, či pošleš formulář s žádostí o snížení, necháš to někoho vyměnit, druhej den přijede maník z čezu zkoukne, dá nový plomby, hotovo.. ale je pravda, že se to vyplatí fakt leda chatařům, kteří maj ty starý kolečkový elměry, a připlatili by si x tisíc při vyššim jističi

p.s.2 mám pár celkem blízkých přátel pro které je 500 měsíčně navíc za elektříku na hranici likvidace, protože pracují třeba jako učitelé na vesnici atd.. ale to už je jiná diskuse.
aaischa
Diskutér

Odeslat příspěvekod SocPredator 26. 1. 2016 09:52

radecekh píše:A co má ten graf vývoje ceny elektřiny na burze společného s náklady na distribuci? On má spíš přesně opačnou závislost. Tu cenu na burze totiž strhávají hlavně obnovitelné zdroje, díky nimž naopak rostou náklady na distribuci.
A stát řekl, že bude prodávat lidem elektřinu za cenu na burze? On stát nějakou elektřinu lidem dodává?
A že to něco strhává do zdražení je zrovna váš případ. Můj případ je přesně opačný, pro mě to strhává do zlevnění.

Lidi ale náklady na distribuci nezajímají. Tohle je věc marže a podnikatelské riziko. Nemohu použít žádný příklad z čistého konkurenčního trhu, tam by samozřejmě takový podnikatel při přenášení nákladů na klienta okamžitě zkrachoval, a ty mě umlátíš argumentem, že elektřina je specifický a regulovaný trh. Ok, tak potom paušál a žvásty o burze ať si vetknout někam.

Ano, zatím mi elektřinu prodává stát, a myslím, že i většině lidí. Jinak by do toho asi nemohl kafrat s tou distribucí a REGULOVAT. A při posledním velkém zdražení elektřiny se právě odkazoval na cenu na burze. Jasně, lidi nadávali, ale ok. Teď je burza na straně koncového spotřebitele, ale je to jedno. Vymyslelo se, že rostou náklady na distribuci. Mimochodem všimni si, že ČEZ nezlevnil ani silovku. A já považuji tohoto dodavatele za státního.

ad strhává. No a čemu se teda divíš? Sem se ti snažil odpovědět, proč lidi žbrblaj :-)
Naposledy upravil SocPredator dne 26. 1. 2016 10:04, celkově upraveno 2
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 26. 1. 2016 09:57

aaischa: Zajimave appky, diky.
Naposledy upravil osobne2 dne 26. 1. 2016 09:58, celkově upraveno 1
osobne2
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 26. 1. 2016 09:58

aaischa píše:p.s. na výměnu jističe za menší neni revize aspoň u čezu vyžadována

Revize ne, ale razítko revizáka ano, což je minimálně za pětikilo.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod filip893 26. 1. 2016 09:58

Sice expert z DUHA, ale poměrně jasně a polopaticky vysvětluje, proč je chystaná změna špatná:

http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/na- ... 590604f2e/
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka