Skautská energie

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod suram 18. 6. 2020 09:55

Jo zahájili šetření, zahájili úkony trestního řízení a pak odložili, standardní postup. Nikde není informace o zahájení trestního stíhání, podání obžaloby nebo odsouzení.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 18. 6. 2020 10:32

suram: jj, rozhodnutí z roku 2001 může být dost odlišné od aktuální doby. A taky v tom případě nešlo o nájem, ale o vyklizení nemovitosti po neplatičích, kteří byli v těžké životní situaci a exekucích. Předpokládám, že nikdo by nepronajal byt invalidnímu důchodci aniž by věděl, že má dostatečný důchod na zaplacení nájmu.

Tady nějaké aktuálnější rozhodnutí, které nebylo odloženo, ale skončilo potrestáním pachatelů:

https://iudictum.cz/264251/4-tdo-1448-2017

Pronajímatelé mají dost možností, stačí se jen zajímat a s tím, jak roste počet pronajímatelů, reaguje i právo.

Já taky netvrdím, že toto bude fungovat a vím o případech, kdy to policie odložila, ale to už musíš být hodně otrlý, abys vzdoroval trestním oznámením, i když budou později odložena, nikdy si nemůžeš být stoprocentně jistý. K tomu výslechy atd. atd.

Právo se stále vyvíjí a myslím, že se v tomto s tím, jak bude pronajímání stále běžnější, dočkáme i vývoje v oblasti práva a rozhodnutí soudů:

https://www.pravniprostor.cz/clanky/obc ... st-najemce

Znovu říkám, je to mizivé procento případů a naprostá většina dlužníků, když na ně vytáhneš takové bomby, raději odejde zkusit štěstí za nějakým méně asertivním pronajímatelem.
yowie
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 18. 6. 2020 10:46

Názor nějaké Mgr. Nikol Řehákové nelze srovnávat s usnesením Ústavního soudu. A rozsudek proti firmě užívající nemovitost k podnikání nelze srovnávat s rozsudkem proti nájemníkovi, který užívá nemovitost k bydlení.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 18. 6. 2020 11:04

suram: Pravda, není to jednoduché, ale to už musíš být opravdu drsňák, abys tam bydlel i přesto, že chodíš pravidelně k soudu a ještě tě zve Policie na výslechy.

Jak tomu předejít? Hlavně ve větších městech je dobré, i když pracnější, pronajímat po pokojích, třeba 3 různí lidé v 3+1. Tak se ti nikdy nemůže stát, že když se jeden sekne, že se do bytu nedostaneš. Prostě jdeš tam za těma dalšíma dvěma. Jednak při pronájmech rozložíš riziko, protože 7k na pokoj dá skoro každý i z podpory a zároveň máš kontrolu, do bytu se dostaneš kdykoliv a hlavně ten nájemník nebude tolik lpět na tom, že tam zůstane, když bude tlak od tebe a i od spolubydlících, protože všichni vědí, že neplatí.

Taky si poslechni třeba Tomáše Kučeru nebo Libora Váku, pronajímají desítky bytů a vždy byli schopni toho člověka vykopat během několika málo měsíců. Oni neříkají přesně, jak na to, ale ten Libor Váka v jednom podcastu říkal, jak se chovají oni ke mě, tak se chovám já k nim. Když mají problém a řeknou mi to a chtějí se dohodnout, vždy se dohodneme, když ne, tak....

Jako já bych se vůbec nebál si zavolat policii třeba k asistenci, takhle dostala známá z bytu několik ukrajinců během jednoho týdne. Jak viděli policajty, posbírali igelitky a byli hned pryč.
yowie
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 18. 6. 2020 11:17

Bývalo v dávných dobách zvykem, že pronajímatel vyžadoval u nájemníků písemné doporučení od předchozího pronajímatele. Pak se každý nájemník logicky musel snažit odejít v dobrém, aby mu napsal pronajîmatel dobré doporučení.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 18. 6. 2020 12:45

suram: Čtu často případy těch lidí, co měli problém s neplatícím nájemníkem a často jsou to případy, kdy nájemníka našla realitka. Takže pronajímatel si nic neověřoval a vzal prvního, koho mu za provizi našel realiťák.

Je třeba udělat důkladnou kontrolu a zjistit co nejvíc jde o jeho minulosti. Profily na internetu, registry dlužníků a třeba i kontrola pravosti dokladů přes portál ministerstva vnitra. Nejlepší je pak brát lidi bez závazků, co tak slýchám, dost problém jsou svobodné matky a tam je to pak složité ji vyhodit s dětmi jen tak na ulici. Nejlepší je, s někým takovým vůbec smlouvu neuzavřít. Třeba v těch velkých městech brát vzdělanější lidi s dostatečným příjmem a bez závazků a ověřit si, že dělají, co skutečně říkají, že dělají.

No a pak, když už k tomu dojde, tak nájemníkovi natočit nějaké pěkné video a prohnat ho internetem, aby mu už nikdo nic nepronajmul:

https://www.youtube.com/watch?v=oqP_IPyOsOE

Btw. pán pracuje pro Blesk dodnes. Asi je tam správně, žumpa v žumpě.
yowie
Diskutér

Odeslat příspěvekod redhaven 18. 6. 2020 16:50

Dnes mi došla nová smlouva od Skautů (Kolibříci) na plyn. Už vám taky zaslali ?
redhaven
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 19. 6. 2020 01:42

Hustej typek z blesku :-) https://youtu.be/2RHQiysQPE4

V komentech pod tim tvym videem z bytu se ozval dalsi pronajimatel, kterymu Turek byt taky neuklidil. Ale tomu bytu realne nic neni. To je za pul dne a 3000,- uklizeny... Videl jsem horsi... Tady zavahali a ten byt byl evidentne delsi dobu prazdny a pustena trouba ;-)

Spravne je: nasledujici den po splatnosti volat (ne az za ...), pokud se mu nedovolas, ihned dorucit vyzvu o cerpani z kauce (samozrejme na to musi byt uzpusobena smlouva). Bohuzel tady plati, ze jakekoliv zavahani zaplati majitel.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod MildaX 19. 6. 2020 14:53

Panejo, v takové záplavě zbytečného off-topicu snadno zanikne nejen výzva pana Tomáše Slavíka ze Skautů k otázkám co koho ohledně výběru dodavatele zajímá, ale i to, že zatím na žádné (moc jich nebylo) neodpověděl, nebo některé pochybnosti nevyvrátil.
MildaX
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 19. 6. 2020 14:55

Jak by mohl, kdyz ani nechce. Kolibrik, Slavik, zalozime Vrabce zsfo?

Ja udelam API, Pepa udela frontend, Jarda udela databazi a je to.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod MildaX 19. 6. 2020 15:22

Na takové otázky a styl diskuse se ovšem i při dobré vůli špatně reaguje. :-/
MildaX
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 19. 6. 2020 16:23

Vlastne ano, nikdo zadne otazky nenakladl, resp. vsechny byly odpovezeny. Tak ani neni na co reagovat. Tomas Slavik nema, co by vlastne odpovidal.

Snad jen, zda se vynasnazi zajistit na dalsi obdobi mesicni pausal (vypalne) = 0 tak, jako to maji nekteri dodavatele, a to alespon vymenou za elektronicke vyuctovani a vraceni preplatku na ucet.

Nebot pak neni duvod schovavat zisk prostrednika a obchodnika do marze.

Nebo je jeste jina otazka?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 19. 6. 2020 16:53

Já bych otázky měl, s ohledem na podraz, který udělali letos na dodavatele.
Jak předpokládájí, že se jim podaří příště získat zajímavou cenu? (Rozumný dodavatel do toho, podle mne nepůjde)
Jak rozptýlí mou obavu, že po podrazu na dodavatele, nepodrazí za dva roky mne?
Jak se to shoduje se "Skautskými ideály"?

Pro mne osobně je cena plynu OK, u elektřiny méně, ale v součtu s plynem OK. Nemám rozumný důvod přecházet (nemám maličké odběry a kdybyby to zůstalo Yello a Pražská plynárenská, které nabídly nejlepší ceny, tak o tom vůbec neuvažuji), ale z principu (a nejistoty) odchod zvažuji.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 19. 6. 2020 16:58

Na to reknou, ze to ne oni, to servisni organizace.

V 70 letech taky spousta skautskych vedoucich presla do Pionyra.
vpe
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka