Skautská energie

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod suram 12. 6. 2020 18:35

Asi mu brání ten poplatek za reaktivaci?
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 12. 6. 2020 19:26

Odejdeš a za pár měsíců se vrátíš, žádná reaktivace - žádný poplatek. Teď při tý krizi by asi nebyl problém jít i na rok do spotových cen a pak se uvidí.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 13. 6. 2020 15:31

Email se tyka Zelene energie.

Pokud budete chtit ukoncit SE, muzete tak ucinit do konce listopadu.

Pokud SE ukoncite nyni k 31.12. a pak budete chtit od 1.1. znovu od SE, pak bych se nedivil, kdyby ten poplatek 500,- podle ceniku https://www.skautskaenergie.cz/ceniky/cenik/ nauctovali. Ten poplatek tvrdili, ze je urcen pro vahave klienty :-))

Odstoupit do 15 dnu po zahajeni dodavek lze take, otazka, jake jsou sankce z plne moci. V souvislosti se skauty by ale sankce kvuli ostude pravdepodobne nevymahali.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod MildaX 13. 6. 2020 18:58

Sankce z plné moci?
MildaX
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 14. 6. 2020 18:57

Dělal jsem si dnes poměrně rozsáhlé srovnání pro více odběrných míst (v průměru 16 dodavatelů). Skauti nevycházejí rozhodně nejlépe, ale zase na tom nejsou tak extrémně špatně. Pokud je tedy někdo pohodlnějšího rázu asi by u nich mohl zůstat.

Nejlépe vycházel eLimon (ve více případech). Občas na tom byly dobře také Fonergy, Carbounion a 3E. Zpracovával jsem konkrétní nabídky, co mi dorazily a nikoliv ty co veřejně uvádí na webu.

Otázka, která je na místě ale je co udělá plyn a elektřina pro nejen 1 rok, ale zejména 2 rok a jestli se nevyplatí jít spíše ke konkurenci do doby neurčité s možnosti vypovědět, nebo alespoň do doby určité na 1 rok. Skauti (TGC) totiž vyžadují úvazek na 2 roky.

Vývoj cen:
https://kalkulator.tzb-info.cz/cz/vyvoj ... niho-plynu
https://kalkulator.tzb-info.cz/cz/vyvoj ... -elektriny
+ to co s tím udělá COVID-19

TGC (Skauti) jinak tvrdí, že u opuštění odběrného místa v případě prodeje neúčtují žádné sankce. Přitom Armex mi přišel, že se vyjímal v sankcích účtovaných za předčasné opuštění a obdobně tomu zřejmě bude u toho jejich Kolibříka (nemám ověřeno).

Tady jsou k tomu nějaké články:
https://www.e15.cz/finexpert/bydlime/pr ... ut-1358906
https://www.elektrina.cz/poplatky-za-pr ... citou-2019
Funkční odkaz pro 5 GBP na Curve, -10% na provizi na krypto Binance,15 USD na Booking.com, Interactive Brokers a 20 EUR na Degiro (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 14. 6. 2020 19:18

Myslím si, že právě 2. rok nemá cenu řešit vůbec. Při odchodu k novému dodavateli by byl ideálně vyřešený 1. rok, pro 2. rok jsou v zásadě 3 možnosti podle toho, co bude vycházet nejlépe: 1) zůstat u nového dodavatele; 2) jít k jinému ještě novějšímu dodavateli; 3) vrátit se ke Skautům.

Největší problém teď je, že ty veřejné nabídky za moc nestojí (lépe řečeno není jasné, jaké ceny budou pro příští rok), ty neveřejné vyžadují to poptat.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 14. 6. 2020 21:01

Ten vyvoj cen je k..., kdyz to zahrnuje i regulovane ceny, ktere se kazdorocne meni. To uz spis muzes odkazovat na ote a spot cenik. Kde elimon ma nejmensi prirazku z 2-3 dodavatelu, kteri spot nabizeji.

A jakou cenu jsi vyhandloval za MWh s 0-10 Kc pausalem? Je aspon pod 1100/MWh?
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 14. 6. 2020 21:26

Veřejné nabídky nikdy za moc nestály. To je stejné jako v pojišťovnictví. Výše jsem uváděl seznam alternativ ke Skautům, které vycházely lépe jak Armex/Kolibřík přes Skauty (TGC). Hodně bude záležet na spotřebách, distribuční sazbě, apod.. Někde byli oproti skautům, kteří už jsou tak dost levní lepší o 2x 700 Kč na rok (plyn i elektřina) a někde horší o 7 - 200 Kč za rok (plyn, nebo elektřina).

Jinak moc nechápu jak myslíš, že 2 rok nemá cenu řešit? Když se teď uvážeš u Skautů na 2 roky, tak to pak skutečně nemá smysl řešit. Kdybych se ale neuvázal a ono to kleslo, tak prodělávám. Takto jsem to myslel. Hlavní výhodu eLimonu spatřuji právě v tom, že je na dobu neurčitou.

Mám za to, že na nějakou 500 Kč za to, že mi Skauti dovolí se tam vrátit (pokud to vůbec budou účtovat) si to může určitě vydělat. To samozřejmě za předpokladu, že budou Skauti mít výhodnější nabídku. Jinak opět mohu jít k další konkurenci.

Ad. handling:
Nehandloval jsem - tohle byla první fáze poptávky dle mých stávajících spotřeb. Pokud někdo víte, že by někde dávali až takovéto zajímavější neveřejné nabídky dejte vědět, ideálně s kontaktem na konkrétního člověka.

Teď trocha fundamenty podloženého věštění. Myslíte si, že příští 1-2 roky klesne cena elektřiny/plynu? Pokud ano, tak na kolik?

Šel jste někdo do té OTE/SPOT ceny jak je popsáno výše?
Funkční odkaz pro 5 GBP na Curve, -10% na provizi na krypto Binance,15 USD na Booking.com, Interactive Brokers a 20 EUR na Degiro (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 15. 6. 2020 06:15

Já to myslel tak,že při odchodu nemá cenu řešit 2. rok, protože tam budou ty další 3 možnosti. Po roce by snad i návrat byl bez poplatku.

Jinak roční zisk těch 700,- na komoditu není pro změnu vzhledem k náročnosti a rizikům zrovna moc motivující. Vývoj cen v budoucnosti bych moc růžově neviděl, když i teď to s cenama dolů nehnulo. Asi přikoupím nějaké akcie ĆEZu, abych mi to kompenzovalo případné nárůsty cen energií.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 15. 6. 2020 08:45

Je to tak, těch 700 Kč bylo maximum na komoditu u odběrného místa s plynem přes 35 MWh ročně. Elektřina byla nižší, ale i tak by se vyplatila.

Zbylé 2 místa co řeším myslím Skauti vycházeli nejlíp.

Je to tedy pro mne spíše otázka:
a) jestli se chci uvázat na ty 2 roky, nebo s vidinou poklesu cen (ano je tu stále ta regulovaná část ceny) mít možnost odejít.
b) jestli nebude TGC (Skauti), Armex, a nebo Kolibřík dělat problém když se rozhodnu nějaké odběrné místo prodat

Spot/ote je asi docela loterie, resp. nemám s tím praktickou zkušenost. Ono dodavatelé mají určitě důvod proč si dávají takto velké rezervy (mimo zisku taky bezpečnostní polštář pro jeho dosažení). Navíc když si vezmu kolik času mi zabere sledovat ceny mých akcií, tak přidat k tomu sledování SPOT/OTE každý den už by asi bylo na chocholouška.
Mufinmufi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xls 15. 6. 2020 10:54

Aby mělo cenu uvažovat o odchodu, chtělo by to zisk aspoň 1000,- na komoditu na 1. rok. Pokud ne, tak bych do toho asi nešel. Ten 2. rok bych předpokládal, že bude horší. Není mi pak úplně jasný, jak by se řešil odchod od skautů jen s 1 komoditou. Já mám plyn něco přes 15 MWh, takže úspora teď asi nic moc.

Na ten prodej bych se jich zeptal, to by mohli mít nastavený ještě férově.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 15. 6. 2020 13:27

Já jsem u skautů u některých odběrných míst jen s 1 komoditou, protože mi dobíhají doby určité u jiných dodavatelů. Prostě jim napíšeš, že nechceš prodloužit tu druhou a oni to neudělají. Tam, kde jsem nechtěl, aby ji zavedli jsem to takto učinil a neměli s tím problém. Resp. ani nemohou jít vyloženě proti tvému výslovnému pokynu i přes plnou moc (rozpor v zájmech zastoupeného). Plná moc je předpokládám stejně jen jedna - univerzální. Obecně komunikace s TGC je mnohem lepší než komunikace s BE, nebo ČEZ. Člověk má pocit, že nemluví s robotem, který po něm hází šablony, nebo odpovídá na otázku A odpovědí na otázku B.

Prodej závisí na smlouvě a VOP, tak si počkám a projdu Kolibříka/Armex. Podle toho se rozhodnu i s tím posledním odběrným místem.

Díval jsem se na ty SPOT ceny eLimonu a průměr v křivce grafu - člověk na tom může získat i prodělat. Samozřejmě sronávací graf měli posazený pěkně vysoko až na nereálných číslech, aby šlo vidět, že SPOT je na tom nejlíp. Proto mne zajímala zkušenost od někoho z praxe kdo do toho šel.
Mufinmufi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 16. 6. 2020 17:14

Spot bude vyhodny v situaci, kdy lze ocekavat v rozhodnem obdobi, ze ceny komodit na burze mohou klesat...

A take v situaci, kdy tvuj obchodnik umele manipuluje s cenami VT a NT a ty mas velky rozdil u sveho dodavatele, protoze je jen jedna cena energie a ve spotu je take jedna cena komodity, a to nezavisle na NT a VT, kterymi se rodi jen distribucni cena a ne cena silove energie.

A stehovani viz https://www.kolibrik-energie.cz/wp-cont ... KE_VOP.pdf Viz 10.1.5

Staci si ty VOP precist. Kdo chtel penize pri stehovani byla pry co jsem slysel papirove Innogy (ale myslim ze to nijak nevymahali?) a Centropol. A z logiky veci si myslim, ze by kazdy ustoupil od pokuty s tim, ze az se prestehujes, na novem miste si to sjednas. Coz by te muselo trapit jen v pripade, ze se stehujes fiktivne, do blazince nebo duchodaku. Takze resis problem, ktery neexistuje. Tys asi myslel problem s prepisem na najemnika, ktery bude chtit jineho dodavatele. o<:) No to bych uz po zkusenostech nedelal.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 16. 6. 2020 17:49

Právě, že já bych si to na novém nesjednal - na to jsem se jich taky hned ptal. Nestěhuji se fiktivně a přesto mi nevznikne nové odběrné místo, ale pouze jedno zanikne. V očích mnoha včetně obchodníka by mohlo jít tedy jak píšeš o "fiktivní stěhování". Podle vyjádření Armexu by jim mělo stačit když jim v takovém případě člověk dodá smlouvu o prodeji daného odběrného místa.

Podstatou je, že v zákoně o tom nic není a musí se jít právě do VOP, které to upravují jako "dohodu". Tzn. závisí to na benevolenci obchodníka. Dnes jsem si to shodou okolností pročítal jak pro Armex, tak toho jejich Kolibříka.

Btw. ten nájemník a zkušenosti mne zajímají. Doufal jsem před koronou dlouho, že se mi podaří zainvestovat do prvního bytu na pronájem, ale prozatím se tak nestalo. Teď zase doufám, že se ceny nemovitostí propadnou (když ne při první, tak třeba při druhé vlně). Viděl jsem jako bezpečnější když si na sebe nájemník napíše elektřinu i plyn, abych pokud přestane platit tohle nemusel hradit za něj. V čem vidíš problém?
Mufinmufi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 17. 6. 2020 04:17

“závisí to na benevolenci obchodníka” = zavisi to na tom, jak jste se dohodli ve smlouve!

Hele nevim co resis, jestli chces pripojit 2 byty na jeden elektromer kvuli uspore. Ale pokud smlouvu uzavrenu dosud nemas, tak bude platit to, co jste si dohodli v okamziku uzavreni smlouvy, takze dle aktualnich VOP (pozdejsi zmena VOP se toho uz nedotkne), anebo to muzes zmenit dohodou s obchodnikem anebo uzavrit smlouvu na dobu urcitou anebo udelat fingovany najem, uzavres to na frantu vocasa a tomu ukoncis najem, moznosti je milion.

Bohuzel zmena odberatele v odbernem miste, novy odber, je na dalku casto 10x narocnejsi, nez samotna zmena dodavatele bez zmeny odberatele apod.

Ps: kdyz najemnik prestane platit najem, a bude si sam platit elektrinu a plyn, tak budes tak rikajic v prde .. a z bytu ho nedostanes klidne roky. Samozrejme je to narocnejsi na vyuctovavani a sledovani, ale to je pro mne nulovy problem, nez dostat chytraka z bytu, tady byli majitele minus 1300000 Kc celkem https://www.ceskatelevize.cz/porady/109 ... deo/538448 jen advokatum dali statisice a uplne k nicemu, s rozhodnutim si mohou vytapetovat

Emil mel elektriku na sebe a oni, ani redaktorka nepichopili, ani ten vtipek se zbrani.
vpe
Inventář

Předchozí stránkaDalší stránka