Skautská energie

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod suram 17. 6. 2020 07:33

Musíš si umět vybrat spolehlivého nájemníka, prověřit si ho, kde to jde, a ne vzít každého bez rozmýšlení a ještě k tomu přes realitku.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 17. 6. 2020 09:13

> “závisí to na benevolenci obchodníka” = zavisi to na tom, jak jste se dohodli ve smlouve!
Dohodli ve smlouve? Ty jsi si nekdy prosadil zmenu ve smlouve napr. u CEZu? :-) Predpokladam, ze ne. Zavisi to na jednostranne nastavenych VOP dodavatelem x zakonne ochrane spotrebitele a ta v tomto pripade spise neni. Tzn. vse zavisi na VOP dodavatele a benevolenci jit do ukonceni smlouvy dohodou. Myslim si, ze pravdu mame oba a vec chapeme, ale pouze jsi to rozepsal z druhe strany.

Prepsani na Vocasa je samozrejme urcite jedna z cest. Ja ale ten byt realne prodavat mam v planu, takze snad se brzo nejaky realny Vocas najde. Pouze jak jsem psal mi pak nevznikne nove odberne misto, protoze uz "hlavni" bydleni mam.

ad. jak dostat najemnika z bytu
Je vice moznosti, vsechny mam prozatim v teoreticke rovine. Nicmene najemni smlouvu bych s nikym nepodepsal pokud by tam tyto nebyly. Z casti to bude zahrnovat notare. Pokud se to nekomu nebude libit nemusi podepisovat. Dokazu si predstavit, ze bez urcitych nalezitosti (nekdy i s nimi) je to na dlouho. Pak tu je trestnepravni rovina do ktere se malokdo pousti. Nekteri dokonce uzaviraji z opatrnosti podnajem (najem ma clen rodiny a podnajem dle zakona konci zaroven s najmem). Jak uz jsem zminoval cest je mnoho.

Btw. tim, ze nekomu vypnes elektrinu a plyn je docela za hranou. Na to bych se nespolehal a stale jsem toho nazoru, ze je snazsi kdyz si to najemnik napise na sebe. Pak na nej pujde take pripadna exekuce. Nekoho dusevne slabsiho a mene otrleho by tim asi dokazal vlastník bytu odradit, ale pokud narazis (a jak spravne suram pise lustraci nezjistis) na vykutaleneho ostrileneho superexota, tak by se to mohlo obratit proti tobe.
Funkční odkaz pro 5 GBP na Curve, -10% na provizi na krypto Binance,15 USD na Booking.com a 20 EUR na Degiro (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 17. 6. 2020 10:10

Ad1) kdyz uzavres smlouvu, souhlasis s podminkami, nikdo te nenuti ji uzavirat, ostatne obchodnik ani nema povinnost ji s tebou uzavrit, banka nema povinnost ti otevrit ucet apod. Je to vec “dohody”, chapes? Proc neodkazes VOP Armexu, kde to resi, a proc to hrotis?

Nutno chapat, ze obchodnik je byznys a nedela to zamicelem ztraty, ale zisku, zisk je velmi maly a fixni naklady jsou pomerne velke, takze zrovna tohle vidim jako nejmensi problem v energetice (vezmi si, ze mas firmu a zakon ti nanuti, ze musis umoznit Frantovi ukoncit bez sankce, ty Frantu vezmes, stoji te to 500,- a on za 6 mesicu veme kramle, tobe vydelal 150,- a jsi ve ztrate)...

Je spousta jinych prusvihu, ktere chybi v en zakonu, co se nedari regulatoru prosadit a lobby energetiku to vzdy zbojkotuje.

Ad2) tak si tam dej fonergy nebo smlouvu neurcitou a nespekuluj, cena rozdilu nakladu elektriky a cena bytu je v jistem nepomeru na to, abys to byl nucen hrotit. A ani do Armexu nechces napsat ci zavolat :-) Musis vyvinout urcitou iniciativu sam.

Ad3) nejde o to, ze by najemce nechtel sepsat s notarem svoleni k vykonatelnosti, jde o to jak a za kolik (kdo to zaplati), tohle sis nekde precetl na internetu, ale maloktery notar A pronajimatel tohle kdy delal :-)

Ad4) jak vypnes? Ty nechapes, ze nemas povinnost za nej platit dodavateli? Kdyz to neumis (tady popisovat nebudu, jak ho vypnes na hned legalne), tak jen nebudes / nemuzes platit a obchodnik te do 2-3 mesicu vypne sam pro neplaceni a ty to muzes urychlit (napises obchodnikovi, nemam prachy, odstrihni me).

kdyz ti najemce neplati a mate dohodnuty to, ze nejdrive jdou penize na kauci, pak na urok z prodleni, pak najem, pak na vodu, a naposledy na elektriku a plyn, tak jsi v platebni neschopnosti a nemuzes hradit dodavatelum. On by jinak (jak ten ve videu), si platil jen elektrinu a najem a vodu by ti neplatil, pak neudelas Vubec nic ani s tou vykonatelnosti, musis si shanet exekutora az ten bude mit cas a chut a musis si ho taky zaplatit :-) A tohle muzes udelat az pote, kdy najemce bude dluzit dele, jak 3 mesice, takze kdyz ho ve vysledku vystehujes po 6 mesicich, muzes hovorit o stesti.

Ano je to jednoduzsi prepsat na najemce, ale
- administrativa spojena s prepisy
- nemas kontrolu nad OM
- uspora dosazena lepsim dodavatelem jde najemci a ne tobe
- najemce muze zmenit sazbu, ktera uz nejde vratit, snizit rezervovany prikon apod. Muze byt pozadovana revize. Muzes si znovu zaplatit rezervovany prikon desetitisice, pokud bude vedet, jak ti uskodit.
Je vhodne to dobre promyslet. I podnajem je dobre resenim, i k zamezeni TP a podnikani v byte, i k oprimalizaci dane. Akorat na nej nedostane Prispevek na bydleni. Akorat ten najemce - podnajimatel to musi regulerne umet, a vse vyresit, jinak je to zastreny pravni ukon :-) Neni dobre, kdyz pak neplatic nekde vykrikuje, ze smlouvu uzaviral a penize platil pronajimateli a ne podnajimateli :-)))
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 17. 6. 2020 13:38

1) Ano, a? Právě jsi popsal naprosto zjevnou a logickou věc, kterou tady nikdo nerozporoval.

2) Z čeho jsi usoudil, že jsem do Armexu/Kolibříka nepsal? Já už to mám dávno vyřešené. Přijde mi, že se tady každý bavíme úplně o něčem jiném. Kdyby někdo měl s "dohodou" u nich praktickou zkušenost budu rád pokud ji popíše.

3) Pokud nájemce nebude chtít podepsat, tak nebude mít pronajatý byt. Je to poměrně jednoduché. V praxi relativně snadno proveditelné. Právě z části proto, že to málokterý pronajimatel a na základě jeho pokynu notář dělá mají pronajimatelé tyhle problémy. Ten, kdo tohle zaplatí je věcí dohody - od nájemníka máš kauci + klidně tenhle poplatek nejsi-li ochotný ho hradit. Pak většinou u těchto lidí přichází v úvahu v rámci občanskoprávního sporu jedině žaloba na vyklizení, kde samozřejmě u cca 5% může klidně převážit přes dobré mravy právo na bydlení nad vlastnickým a soudce dá pak podmínku na najití nového bydlení např. 6 měsíců - ano, v takovém případě to bude trvat.

4) Já měl za to, že jsi to nechápal ty. Argumentoval jsem, že proto je lepší na něj ty energie převést (elektřina + plyn). To tebou popisované "legální vypnutí" je hodně diskutabilní a naráží na několik aspektů v zákonech. Stačí kdyby se trochu exot snažil a máš jako pronajimatel problém. Na základě čeho se domníváš, že musíš využít soukromého exekutora pro výkon? Lze ho provést také soudem. Co máš na mysli tím, že si ho musíš zaplatit? Snad máš nějaký titul na základě kterého provádíš výkon. Jestli exekutor bude požadovat v případě neúspěchu peníze po tobě je druhá věc. V ČR je taková praxe, že jsem se s tím obecně u výkonu soudních rozhodnutí ještě nesetkal. Prováděl jsem jich nespočet. Doba než exota dostaneš pryč je samozřejmě dlouhá a proto nastupuje ta trestněprávní rovina + určitě spousta dalších věcí. Všechno je ale poměřováno s právy exota a záleží na individuálním případu. S tím zastřeným právním úkonem máš pravdu. Takový ale někdo musí nejprve namítnout. Vše co jsem uváděl jsou pouze příklady toho, co se reálně děje.
Funkční odkaz pro 5 GBP na Curve, -10% na provizi na krypto Binance,15 USD na Booking.com a 20 EUR na Degiro (klikni na přezdívku => Mufinmufi <= u tohoto příspěvku).
Mufinmufi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 17. 6. 2020 15:12

2) kdyz to mas vyresene davno, tak proc zde viewtopic.php?p=12612869#p12612869 vahas a nevis, zda NEbudou delat problemy, pokud se rozhodnes prodat? Proc jsem musel otvirat VOP Kolibrika, abych ti uvedl bod, ktery odpovida na tve vahani?

3) az zacnes pronajimat a poznas psycholgii, tak se muzeme bavit, v praxi to funguje jinak, nez rady pravniku a advokatu na netu, UPLNE jinak

4) ten exekutor ti do toho imho vubec nepujde, kdyz bude zjevne, ze se na tom vystehovavanem nezahoji a ty ho odmitnes zalozit. Anebo na to nebude spechat.

To fakt nevim, kdyz soud naridi vyklizeni (anebo mas to lejstro od notare co nikdo nikdy nevidel?), najemce neotevre, takze ty ho zmlatis sam? ;-) To jde? Pouc me.

S tou elektrikou nemas pravdu. Nikdo me nedonuti, abych platil ze sveho elektrinu neplatici, takovy zakon NEEXISTUJE. Kdes na takove kravine byl?

Ty zakony jdou pomerne snadno vyuzit ve prospech pronajimatele, jen potrebujes neprustrelnou smlouvu. A exot nema sanci, kdyz porusi smlouvu. Smarja delaji zo tak vsich telco operatori a jini, ty jejich finty jsou legalni i v najmech, vyzkouseno a funguje. Ostatne exotovi od pohledu se dava smlouva na mesic atp. Prepis energii je voser, jak dnes jiny napsal, nadto se da pomerne dobre vydelat na uspore (najemce zajima vysledna cena) apod.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod Mufinmufi 17. 6. 2020 15:22

2) Záleží na definici slova dávno. Myslím si, že řešit tohle je ale nadbytečné. To co tvrdí dodavatel a to co se v praxi děje můžou navíc být 2 rozdílné věci, tak proto mne zajímá praktická zkušenost - tu jsi nenapsal.

3) Nemám praxi v pronajímání, určitě můžeš mít pravdu.

4) Tam to není o dobrovolnosti, můžeš to dát soudu a ten má své vykonavatele. Obecně si myslím, že diskuze na tohle téma je už v tomhle vlákně nadbytečná.

Elektřinu pak bude dodavatel vymáhat ale po tobě včetně penále. Připlatíš si za soudní výlohy, apod.. To ti to za to stojí? Jak chceš vydělat na úspoře, když energie přeúčtováváš 1:1 na toho komu byt pronajímáš? Když mu to odpojíš jsi zase v rozporu s dobrými mravy, apod.. Záleží jen na tom jak se bude exot bránit.

Právě, že jen o smlouvě to bohužel není. Lze si pouze postavení postupně zlepšit (věřím cíl všech kdo nad tím trochu přemýšlí), ale stále má exot nejvyšší zákonnou ochranu jako slabší strana, apod.. Ne všechny ustanovení v zákoně jsou dispozitivní.
Mufinmufi
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 17. 6. 2020 16:43

2) obchodnik muze uctovat poplatek za predcasne ukonceni jen, kdyz ji mas ve smlouve a ceniku uvedenu. Na to dojela BEE. Pokutu mela pred par lety ve VOP = nevymahatelbe neplatne. A ani BEE nedela problemy pri prodeji. Mam bohate zkusenosti a sdelil jsem ti je, uvedl jsem vyslovne 2 dodavatele, kteri pri stehovani maji narok na odstupne!

4) ty navrhnes soudu, aby sly typka vyhodit!? Ktery soud ti to udela? To slysim prvne a asi nejen ja! Neznam, napis mi SZ, to me zajima.

Tva posledni veta plati v pripade, ze pouzijes smlouvu z netu nebo od pravnika-advokata.
vpe
Inventář

Odeslat příspěvekod MildaX 17. 6. 2020 22:25

Pánové, jsou ty romány ještě vůbec o Skautské energii?
MildaX
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod yowie 18. 6. 2020 08:13

vpe: Zase není třeba ty nájmy nějak dramatizovat. Důležitý je výběr na začátku. Prostě tam nepustit někoho, kdo evidentně na to nemá a po zkušenostech s koronakrizí bych si dal pozor na ičaře, barmany apod.

Ty černé ovce jsem viděl, ale kolik takových případů je? Velice málo. Třeba čísla z USA, i přes koronakrizi a to, že desítky milionů lidí přišly o práci, stále zaplatilo dubnový nájem v květnu 96% nájemníků, nějaké to procento zaplatí podle splátkového kalendáře a kolik nezaplatí nikdy? 1-2%? A z těch, kteří nezaplatí, kolik jich tam zůstane bydlet i tak?

Samozřejmě, jde vymýšlet různé finty, jako pronajmout kamarádovi a udělat podnájem, nebo třeba 3 měsíční smlouva s automatickou prolongací, ale stěžejní je ten výběr na začátku a pak taky to, že nájemník musí dobře vědět, že když nebude platit, tak bude zle. Nájemník musí vědět, že když mělo být zaplaceno do pátku a on nezaplatil, že budeš v úterý volat a když ti to nezvedne, že se tam ve středu stavíš.

Taky je fajn, když třeba ví, že máš zbrojní průkaz. Představ si, že jsi to jedno promile, ten největší parchant, koho budeš raději okrádat? Bezmocnou babičku nebo týpka, co má za pasem devítku a obden ti zvoní u dveří? Samozřejmě to na něj nesmíš vytáhnout, pokud tě nenapadne, tady je třeba důsledně dodržovat zákony, abys neskončil v krimu ty, ale už jen ta představa, že má za dveřmi naštvaného týpka s bouchačkou...

No a kdyby se tam někdo takhle opravdu usídlil, můžeš pořád rozepsat po "těch internetech", co je to za parchanta, aby mu nikdo nikdy už nepronajmul ani TOI TOIku. A kdyby mu třeba vypršela smlouva a byl tam dál, podat trestní oznámení, neb užívání nemovitosti bez smlouvy nebo nabývacího titulu je trestný čin. A nemusí to nutně dopadnout tím, že půjde do krimu, ale už jen to, že ho vláčíš přes policajty a musí na výslechy, i kdyby se to odložilo, tak to jsou prostě takové nástroje, že to většina z nich nedá.

Na začátku většiny případů, kdy někdo dlouhodobě neplatil nájem, byla nezkušenost a naivita těch pronajímatelů. Za mě, když je problém, klidně i oželet jeden nájem, ale s týpkem se domluvit, že co nejrychleji vypadne. Jak už v tom někdo plave půl roku a déle a pořád u tebe bydlí a jen slibuje a ty mu to žereš, tak to je průser.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod suram 18. 6. 2020 08:24

To jsou ale nesmysly. Že tam někdo zůstane bydlet po výpovědi smlouvy není trestné, může mít tzv. "právo bydlení". Tedy nelze se ho zbavit, pokud by se z něj měl stát bezdomovec.
https://www.epravo.cz/top/soudni-rozhodnuti/pravo-na-bydleni-29356.html
Cituji z rozsudku Ústavního soudu:
Pokud by důsledkem vyklizení domu na základě žaloby o vyklizení bylo, že by žalovaný a jeho rodina ztratili jakoukoliv lidsky důstojnou možnost bydlení, nelze dát přednost majetkovým právům žalobce před realizací shora uvedených základních lidských práv žalovaných. Výkon práva žalobce požadovat vyklizení domu by pak byl v rozporu s dobrými mravy.
Naposledy upravil suram dne 18. 6. 2020 08:57, celkově upraveno 2
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 18. 6. 2020 08:55

Jo zahájili šetření, zahájili úkony trestního řízení a pak odložili, standardní postup. Nikde není informace o zahájení trestního stíhání, podání obžaloby nebo odsouzení.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 18. 6. 2020 09:32

suram: jj, rozhodnutí z roku 2001 může být dost odlišné od aktuální doby. A taky v tom případě nešlo o nájem, ale o vyklizení nemovitosti po neplatičích, kteří byli v těžké životní situaci a exekucích. Předpokládám, že nikdo by nepronajal byt invalidnímu důchodci aniž by věděl, že má dostatečný důchod na zaplacení nájmu.

Tady nějaké aktuálnější rozhodnutí, které nebylo odloženo, ale skončilo potrestáním pachatelů:

https://iudictum.cz/264251/4-tdo-1448-2017

Pronajímatelé mají dost možností, stačí se jen zajímat a s tím, jak roste počet pronajímatelů, reaguje i právo.

Já taky netvrdím, že toto bude fungovat a vím o případech, kdy to policie odložila, ale to už musíš být hodně otrlý, abys vzdoroval trestním oznámením, i když budou později odložena, nikdy si nemůžeš být stoprocentně jistý. K tomu výslechy atd. atd.

Právo se stále vyvíjí a myslím, že se v tomto s tím, jak bude pronajímání stále běžnější, dočkáme i vývoje v oblasti práva a rozhodnutí soudů:

https://www.pravniprostor.cz/clanky/obc ... st-najemce

Znovu říkám, je to mizivé procento případů a naprostá většina dlužníků, když na ně vytáhneš takové bomby, raději odejde zkusit štěstí za nějakým méně asertivním pronajímatelem.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod suram 18. 6. 2020 09:46

Názor nějaké Mgr. Nikol Řehákové nelze srovnávat s usnesením Ústavního soudu. A rozsudek proti firmě užívající nemovitost k podnikání nelze srovnávat s rozsudkem proti nájemníkovi, který užívá nemovitost k bydlení.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 18. 6. 2020 10:04

suram: Pravda, není to jednoduché, ale to už musíš být opravdu drsňák, abys tam bydlel i přesto, že chodíš pravidelně k soudu a ještě tě zve Policie na výslechy.

Jak tomu předejít? Hlavně ve větších městech je dobré, i když pracnější, pronajímat po pokojích, třeba 3 různí lidé v 3+1. Tak se ti nikdy nemůže stát, že když se jeden sekne, že se do bytu nedostaneš. Prostě jdeš tam za těma dalšíma dvěma. Jednak při pronájmech rozložíš riziko, protože 7k na pokoj dá skoro každý i z podpory a zároveň máš kontrolu, do bytu se dostaneš kdykoliv a hlavně ten nájemník nebude tolik lpět na tom, že tam zůstane, když bude tlak od tebe a i od spolubydlících, protože všichni vědí, že neplatí.

Taky si poslechni třeba Tomáše Kučeru nebo Libora Váku, pronajímají desítky bytů a vždy byli schopni toho člověka vykopat během několika málo měsíců. Oni neříkají přesně, jak na to, ale ten Libor Váka v jednom podcastu říkal, jak se chovají oni ke mě, tak se chovám já k nim. Když mají problém a řeknou mi to a chtějí se dohodnout, vždy se dohodneme, když ne, tak....

Jako já bych se vůbec nebál si zavolat policii třeba k asistenci, takhle dostala známá z bytu několik ukrajinců během jednoho týdne. Jak viděli policajty, posbírali igelitky a byli hned pryč.
yowie
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka