Plynový kotel vs elektrokotel

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mulisano 6. 7. 2019 09:52

Koupil jsem byt ve starším cihlovém domě a před nastěhováním budu řešit rekonstrukci a výměnu kotle. Aktuálně tam je starý plynový turbo kotel, který slouží pro ohřev vody a pro vytápění.

Řeším, že ho buď vyměním za nový plynový kondenzační kotel a nebo za elektrokotel. Nemáte někdo zkušenost s elektrokotlem v cihlovém domě? Jak si propočítat roční náklady na vytápění a ohřev?
mulisano
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Markil 6. 7. 2019 10:12

Čistě na topení by měl vyjít levněji plyn, nicméně je třeba připočítat i cenu za spotřebu elektřiny v domě (při topení bude i levnější elektřina pro ostatní spotřebu.) Pak už záleží kolik toho protopíš tj. jaký je poměr topení vs. ostatní spotřeba elektřiny, nicméně při "normálním" stavu asi stejně vyjde plyn levněji...

Asi nejlepší možnost výpočtů a porovnání jednotlivých zdrojů najdeš zde (elektrokotel najdeš pod přímotopy - nutno rozkliknout a změnit) : https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... i-tzb-info

Pokud víš roční spotřebu topení stávajícím plynovým kotlem, nejpřesnější bude si tam vybrat běžný plynový kotel a parametry v zadání upravit tak, aby ta spotřeba u toho kotle vyšla dle té skutečné spotřeby. Pak můžeš kotel změnit a porovnávat náklady s ostatními způsoby vytápění.
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod redhaven 6. 7. 2019 12:42

Pře lety mě kW elektřiny v tzv. topné sazbě vycházela o 100% dražší než kW plynu v topné sazbě. Vše počítáno z celkové průměrné ceny kW z roční faktury, tak je totiž třeba počítat skutečnou cenu, ne imaginární očesanou od všech dalších příplatků, zvláště u elektřiny.
Rozhodně se topení elektřinou nevyplatí v prorovnání s plynem.
redhaven
Nadšenec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků