Zahraniční fondy a daně

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 6. 2014 08:34

Investujete do zahraničních fondů? Pokud ano, víte, jaké daně a poplatky váš fond platí a o kolik se tím snižuje váš výnos?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod gotesák 3. 6. 2014 10:02

1) Na tomto přichcíplém fóru téměř nikdo reálně neinvestuje.
2)Když už někdo investuje-neposkytuje informace(minimálně zde).
3)Poplatky jsou velmi rafinovaně skrývány a utajovány, takže běžný investor(i když je reálný) pokud vůbec o poplatcích ví, se k jejich výši nedostane.
4)Pokud investor vynaloží větší úsilí se dostat k prospektu fondu(který většinou prodávající(banka) vůbec nemá a vyžádá si ho - pak mu stejně nerozumí.
5)Pokud si dá tu práci a seznámí se s konkrétní metodikou ukrývání poplatků, není mu to moc platné a spíše ho to odradí od dalších investic.


Já osobně jsem v ČSOB ty pracovníky na přepážkách učil jak na to a oni překvapeně říkali: " Tohle nám na školení vůbec nevysvětlili".
Proč asi? Protože to je třeba před zákazníkem ututlat!

Záver: Pokud chceš investovat, nejlepší je sám. Když se ti líbí nějaký fond, zjisti jeho portfolio, okopíruj ho a zainvestuj si sám přes investiční účet u brokera.
Zajímavé fondy má např AMUNDI, ale nikdy přes KB. Poplatky jako kráva!
Nebo si najít levného zprostředkovatela, např. Traxler(www. finez.cz)
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 6. 2014 10:22

Díky za reakci, ale poprosil bych raději o věcnější příspěvek. Ptám se z toho důvodu, že "zevlovaci" nedávno v jiném vlákně řekl zajímavou - netriviální - věc: je lepší koupit si reinvestující akciové ETF v Evropě, nebo distribuující akciové ETF v USA? Při téhle volbě hrají velikou roli (možná tu rozhodující) právě daně.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 3. 6. 2014 10:44

Takže v dotazu jde o poplatky, daně nebo celkovou nákladovost?
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 6. 2014 11:11

Pojďme zkusit nejdřív ty daně.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod PetrAsch 3. 6. 2014 12:09

Ne stačilo by porovnat výkonnost obou typů ETF se stejným podkladovým aktivem? Tu ovlivňují jak poplatky, tak dané, které platí ETF
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 6. 2014 13:24

Prosím ukažte mi reinvestující ETF, které reprezentuje stejné "podkladové aktivum" jako ETF Vanguard Total Stock Market + ETF Vanguard Total International Stock v poměru podle tržní kapitalizace.

-- 3. 6. 2014 14:42 --

Anebo se zeptám konkrétněji: jak vysokou zaplatím celkem daň z dividend plynoucích z akcií firem usídlených v EU, které držím prostřednictvím fondu Vanguard Total International Stock? 15 %? 27 %? Jinou částku?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod PetrAsch 3. 6. 2014 15:16

Máte na mysli něco jako tyto dva - ETF Vanguard Total Stock Market?
https://personal.vanguard.com/us/funds/ ... =INT#tab=0
https://personal.vanguard.com/us/funds/ ... =INT#tab=0

Mají stejné "podkladové aktivum", první reinvestuje, druhý vyplácí
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 6. 2014 16:11

PetrAsch: Kolik zaplatím na daních z dividend, když budu držet některý z těch dvou fondů? Můžete mi říct číslo?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod PetrAsch 3. 6. 2014 17:20

Z vámi přijatých dividend 15%
Z prodeje fondu do 3 let od nákupu pak zdaníte zisk ze zhodnocení dle budoucí sazby daně z příjmu v ČR
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 3. 6. 2014 19:11

Pokud vím, fond sídlící v USA dostává od firem z USA hrubou dividendu (srážková daň u zdroje = 0 %) a clearing agent rezidentovi ČR při výplatě strhne 15 %. Z hlediska rezidenta ČR je v takovém případě zdanění dividend od firem z USA celkem 15 % (u méně šťastných nebo méně snaživých osob 30 % :) ). U obou fondů Vanguard - jak u indexového mutual fund, tak ETF - by to mělo být stejné. Je to tak? Jestli ano, tak mi uniká to srovnání obou klonů - ETF a mutual fund.

Co když fond sídlící v USA dostává dividendy z firem v EU? Není to tak, že se nejdřív strhne daň (třeba 15 %) u zdroje při výplatě dividend do fondu a pak se ještě strhne 15 % při výplatě z fondu rezidentovi ČR, takže rezident ČR dostává v tomhle případě dividendu z firem v EU zdaněnou sazbou 27,75 %?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod PetrAsch 4. 6. 2014 08:08

Co vlastně hledáte? ETF? Fond?

ETF si koupíte na burze. Tam počítejte americké daně.

Fond si na burze nakoupíte. Podílový fond registrovaný v USA je v drtivé většině případů učen pouze pro Američany. Proto na americké daně zapomeňte.
Fondy amerických společností určené pro mezinárodní distribuci bývají většinou registrovávány v Lucembursku či Irsku. Pokud chcete počítat celkové zdanění v celém řetězci, musíte pracovat s irskými či lucemburskými zákony pro zdanění fondů.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 4. 6. 2014 09:21

PetrAsch: Tady NIKDO NIC NEHLEDÁ.

Představte si prostě, že jste daňař a že jsem k vám přišel pro praktickou radu: Držím třeba americké firmy prostřednictvím francouzského ETF a fond dostane dividendy. Kolik ve výsledku zaplatím na dani z dividend? Není lepší držet stejné portfolio prostřednictvím fondu z jiné země? Ze které? A co když se fondy mezi sebou liší poplatkem za správu?

Prostě povídejte konkrétní věci - čísla, rovnice, zdroje údajů, ...
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod PetrAsch 4. 6. 2014 09:39

Sorry, ale irské a lucemburské daně neznám a hledat nebudu.
To musíte za daňovým poradcem do Irska nebo Lucemburska.
PetrAsch
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 4. 6. 2014 11:12

PetrAsch píše:Sorry, ale irské a lucemburské daně neznám

Nejenom irské a lucemburské. Ono jich bude víc. :) Záhada je, proč to troubíte do světa.

Každopádně jste mi opravdu hodně pomohl. Díky vám nevím o nic víc, než jsem věděl. Ještě že nejste můj finanční poradce.
jednadva
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků