Česká spořitelna

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Lexx 2. 7. 2015 07:25

Nj, holt teče jim do bot :-)
Lexx
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 2. 7. 2015 07:27

To by mě zajímalo, pokud by to skutečně mělo nastat, jak to chtějí mít ošetřeno smluvně a legislativně. Jednak, jak už tady několikrát proběhlo, poplatek za výběr z cizího bankomatu určuje asociace a jednak by bylo diskriminační zavést poplatek pouze těm malým bankám, to by se asi moc nelíbilo regulátorům trhu.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod peter2black 2. 7. 2015 07:35

myslim ze to uz sporka jednou zkousela a neproslo to... ale to je uz hodne davno
peter2black
Diskutér

Odeslat příspěvekod filip893 2. 7. 2015 07:39

Kdo si vyprosil Mastercard Debit s omezeným poplatkem za výběr z cizího ATM u Mastercard. Byly to snad malé banky s minimem karet?
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 2. 7. 2015 08:10

Tady http://archiv.ihned.cz/c1-64254240-kome ... atu-zdarma je podrobnější článek, ale ani tam není nic konkrétního, všechny banky zvažují kroky.

Nu což, když sem byl kdysi u eBanky, která rovněž měla minimální bankomatovou síť a výběr stál 25 Kč, tak sem prostě vybíral málo často vysoké částky.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 2. 7. 2015 08:18

peter2black píše:myslim ze to uz sporka jednou zkousela a neproslo to... ale to je uz hodne davno

Naopak - prošlo. Před bankomatovou revolucí banky moc nedělaly rozdíly mezi výběrem z vlastního a cizího bankomatu, mezibankovní poplatky byly několik korun. Pak najednou vyrostly na cca 1 euro (tedy několikanásobek) a banky začaly dost rozlišovat, z jakého bankomatu klienti vybírají. Nyní ceny (tedy ty mezibankovní) opět poklesly (zejména díky kartám MC Debit), takže banky opět hledají jak svoji velkou bankomatovou síť proměnit v konkurenční výhodu.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davsopl 2. 7. 2015 21:32

Myslíte, že by mohl v tomto případě zasáhnout finanční arbitr pokud by tam byly známky kartelové dohody?
davsopl
Diskutér

Odeslat příspěvekod D.roak 3. 7. 2015 08:19

Chtěl bych se zeptat jak je je to ošetřeno. Chci se zepat kdo vlastně tvoří ty poplatky baky neba bank a katretní asociace. Děkuju
D.roak
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 3. 7. 2015 09:06

Za výběr z bankomatu platí poplatek vydavatel platební karty acquirerské bance (resp. provozovateli bankomatu) - tento poplatek stanovuje karetní asociace (nikdy jsem je nenašel nikde zveřejněny) a může být u jednotlivých typů karet rozdílný - jeden z nejnižších (podle údajů ze správ na internetu by mělo jít o 10 Kč) mají karty MC Debit, které banky nyní masově vydávají jakožto základní typ debetní karty (a zejména jsou kvůli tomu nízkému poplatku oblíbené u nízkonákladovek, které tak můžou pro zákazníky příznivě upravit svoji cenovou politiku)...

Poplatek, jaký účtuje vydavatel držiteli karty je tak čistě na jejím rozhodnutí, třeba Equa bank se rozhodla dotovat výběry a nabízí je zdarma, spoléhá nejspíš na to, že zákazníci karty budou aktivně využívat a náklady ji pokryje interchange fee z karetních transakcí u obchodníků, Fio si opět cení nabídnout 1 výběr zdarma z bankomatu jiné banky za útratu aspoň 4000 Kč, některé typicky kamenné banky dosud neupravili svoji cenotvorbu z dřívějška a tak pořád účtují zákazníkům za výběr z cizích bankomatů i 40 Kč (na druhé straně jde hlavně o banky s rozšírenou vlastní sítí - tedy ČS, ČSOB, KB a GEMB, které nemají motivaci nabízet výběry mimo svoji velkou síť, třeba RB a UCB, které provozují sítě čítající každá cca. 200 bankomatů v zemi taky nabídli svým klientům výběry zdarma i z bankomatů jiných bank).

O čem už nerozhoduje vydavatel ani karetní asociace je místní poplatek, který si může stanovit provozovatel bankomatu prakticky jakýkoliv (není neobvyklé se s ním setkat zejména v zahraničí, může jít řádově i o desetikoruny, v azijských zemích si není neobvyklé připlatit za výběr i 100 Kč, v zemích Blízkého východu kolem 20 - 60 Kč) - a v tom je jádro pudla, prostě při výběru se zaúčtuje částka vyšší o ten místní poplatek k požadované částce výběru, bankomat na tohle ovšem musí držitele karty předem upozornit.

Otázkou je teda i, jestli relativně nízký mezibankovní poplatek za výběr z bankomatu u MC Debit nestačí provozovatelům na údržbu bankomatové sítě, nebo jsou jednoduše nenažraní a chtějí využít vyšší poptávku zákazníků menších bank, kteří mají (zatím) jednodušší možnosti rozhodování, který bankomat použijí...

Ono zase zákazníky, kteří zajdou třeba jednou týdně na nákup do obchodního centra, kde je bankomatů různých bank instalovaných hned několik, by se to nemuselo nijak dotknout, u lidí z menších měst a vesnic, kde jsou zpravidla instalované nejvýš pouze bankomaty velké trojky by to problém mohl být.
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod peter2black 3. 7. 2015 10:05

Pokud jde o 10 Kc tak proc AirBank... treba uctuji za cizi bankomaty 25 korun? pritom maji MC Debit... a maji docela malo bankomatu zatim
peter2black
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 3. 7. 2015 10:15

Jak jsem uváděl, cenotvorba poplatků za výběr z bankomatu záleží čistě na vydavateli platební karty, Fio banka taky vydává MC Debit a za výběr z cizích bankomatů chce 30 Kč (teda v případě, že není splněna podmínka útraty, kdy lze získat výběry zdarma). Možná je pro ně levnější poskytnout výběr hotovosti na terminálu Sazky, než výběr z cizího bankomatu, tak si jednoduše určili poplatek za výběr u Sazky tak, aby byl u Malého tarifu pro zákazníky atraktivnější, než výběr z bankomatu jiné banky a oni měli nižší náklady...
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod D.roak 3. 7. 2015 11:51

Děkuji za informaci takže jedný co si může provozovatel bankomatu určit sám bez asocia je ten místní poplatek. Děkuji
D.roak
Diskutér

Odeslat příspěvekod e97if35j 4. 7. 2015 07:52

peter2black píše:Velké banky chtějí omezit výběry z bankomatů klientům konkurence

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonom ... direct=off


Tenhle informace spolu s články na akuálně a ihned mě rozhodně pobavila. Že by konec bizarních garážových polobank? To by asi místní fanclub nerozdýchal :D

Ta služba je pro ně s největší pravděpodobností ztrátová, protože Mastercard nasadil už příliš nízkou cenu (mezibankovní poplatek a výběr z bankomatu) a VISA ho částečně následovala (mají ho o něco vyšší a všech karet stejný).

Lexx píše:Nj, holt teče jim do bot :-)


Nad touhle pohádkou se tady chrochtá blahem nějak podezřele často. Když chce člověk vidět tvrdá data např. z auditovaných výročních zpráv, žádné "teče do bot" v dlouhodobém trendu není....

xtonda píše:To by mě zajímalo, pokud by to skutečně mělo nastat, jak to chtějí mít ošetřeno smluvně a legislativně. Jednak, jak už tady několikrát proběhlo, poplatek za výběr z cizího bankomatu určuje asociace a jednak by bylo diskriminační zavést poplatek pouze těm malým bankám, to by se asi moc nelíbilo regulátorům trhu.


V článku je napsáno, že ho zavedou "cizím klientům", nikoliv malým bankám. Klienti ČS a KB beztak vybírají téměř výhradně v bankomatech jejich bank.

D.roak píše:Děkuji za informaci takže jedný co si může provozovatel bankomatu určit sám bez asocia je ten místní poplatek. Děkuji


Má ještě jednu možnost. Prostě sundá nálepku VISA a Mastercard ze svého bankomatu a přestane akceptovat platební karty v režimu těchto asociací. V tom pípadě budou mít banky bez bankomatů smolíka a karetní asociace nemůžou říct ani popel. Poku má někdo pochyby, stačí se podívat na karetní terminály na české poště provozované ČSOB. Akceptují jen jjich vlastní karty, a protože na dveřích není logo VISA/MC, žádná pravidla to neporušuje.
e97if35j
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod slavo963 4. 7. 2015 08:56

A cizinci budou vybirat z čeho?
slavo963
Diskutér

Odeslat příspěvekod filip893 4. 7. 2015 08:58

Česká pošta je trochu specifický případ. Karty ERA/ČSOB totiž obsahují speciální aplikaci mimo režim VISA/Mastercard, přes které se zaúčtovávají platby na poště. Aby tohle mohly ČS a KB využít, musely by svoje platební karty rovněž doplnit o svou ATM aplikaci. Nelze jet v režimu VISA/Mastercard a tvářit se, že je nevyužívám.

Jinak znova opakuji otázku, kdo si vyloboval snížení mezibankovního poplatku pro výběry z ATM? V době zavedení měly malé banky opravdu mizivý podíl na trhu a proč by karetní asociace měla upravovat své produkty podle nevýznamných hráčů na trhu.

Na druhé straně se velkým bankám nedivím, že to chtějí řešit. Investují do budování a provozování svých ATM nemálo prostředků a pak příjde nějaká pidibanka a udělá si z nich součást "své vlastní" největší sítě v ČR. No a když k tomu přistoupila i 4. největší banka Unicredit, tak onen pověstný pohár přetekl.

Nakonec to skončí zavedením extra poplatku, který zatím známe jen z turistických destinací.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků