Jak nejlépe opustit IŽP

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Revoluce 15. 7. 2015 09:29

Ahoj,

prosím o radu, protože jsem už jsem toho svou nerozvážností asi pokazil dost, tak tentokrát bych chtěl najít cestu co nejvýhodnější pro mě.

- Aegon Invest and Live, založeno 1. 1. 2009
- platil jsem 1200/měsíc, poslední tři roky 1700/měsíc
- celkem jsem tam naházel 116 tis.
- hodnota investice je teď asi 109 tis.
- odkupné cca 70 tis
- maximální mimořádný výběr cca 68 tis
- možnost stáhnout měsíční platby min. na 500 Kč

Před pár týdny jsem si vzal hypotéku a logicky bych těch 1700 Kč raději platil na hypo. Otázka je, jak s tím naložit co nejefektivněji? Po pojistce jako takové příliš neprahnu. Vychází mi z toho varianty:

1) maximální výběr, snížení na 500 Kč - ale co potom, nebudu mít jen drahou a zybtečnou pojistku? Je reálné za dalších třeba pět let zrušit celé IŽP a dostat z toho ten zbytek, nebo se to takto nepočítá?

2) zrušení celého IŽP a smířit se s tím, že jsem přišel o 40 tisíc

Je nějaká jiná varianta? Vyplatil by se nejdřív maximální výběr a až potom zrušení IŽP?

Nejde o to, že bych nutně potřeboval peníze z odkupného, ale 1700 měsíčně při platbě hypo se mi určitě bude hodit.

Předem díky za jakékoliv tipy!
Revoluce
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 15. 7. 2015 11:47

Počítej s tím, že první dva roky šly do kapsy poradce (jako provize za ulovení klienta), takže těch cca 30 tisíc už nedostaneš nikdy. U tebe to z nějakého důvodu vychází ještě hůře - ten rozdíl mezi hodnotou investice a odkupným jsou tzv. počáteční jednotky, které jsou jen teoretické a ty peníze tam zkrátka nejsou (už byly vyplaceny na provizích) a banka je eviduje jen účetně.

Ano, máš dvě možnosti - zrušit to s odkupným nebo udělat mimořádný výběr a pak to zrušit. Obvykle vychází druhá varianta o chlup výhodněji, ale to by ti musel spočítat někdo, kdo rozumí přímo té konkrétní smlouvě.

Pokud opravdu nechceš být pojištěn, tak nic moc jiného nepřichází do úvahy, je poměrně nepravděpodobné, že bys dlouhodobě realizoval vyšší zisk, než jsou náklady hypotéky, navíc zbytečně déle poneseš riziko spojené s hypotékou (např. ztráta zaměstnání), takže čím dříve ji splatíš, tím lépe.

Ber to jako školu života, prostě za chyby se platí, příště, až ti bude někdo nabízet něco "úžasně výhodného", tak než podepíšeš, tak si to pořádně rozmyslíš.

-- 15. 7. 2015 13:35 --

Nevím, nakolik je to PR článek firmy vymáhající odškodné a na kolik je skutečná šance na úspěch, ale minimálně za zvážení by to stálo
http://ekonomika.idnes.cz/pojistovny-li ... 5_test_nio
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m_p_ 15. 7. 2015 17:57

Byl jsem nedávno v obdobné situaci. Do IŽP jsem byl natlačen a az nedávno jsem i díky tomuto fóru pochopil, kam jsem vlezl. Ale nyní se mi podařilo najít nesrovnalost ve smlouvě a pojišťovna (Generali) uznala neplatnost od počátku a vrátila do koruny všechny vklady. Takže jsem de facto přišel jen o ušlé úroky.
m_p_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Revoluce 16. 7. 2015 11:06

To je super! Jaký druh nesrovnalosti to byl, jestli to není nevhodný dotaz?
Revoluce
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DrumSession 10. 10. 2015 17:25

O 40 tKč jsi nepřišel, protože za to jsi získal pojištění (možná drahé), a které je na začátku zkrátka (naštěstí jen a pouze) nejdražší... Je to dlouhodobý produkt a je nutné se na to dívat z horizontu 30-40 let. Nejde zase snížit částku a nějak předělat smlouvu ?
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmme 11. 10. 2015 06:59

DrumSession: Zvážil bych, jak moc se vyplatí investice na 30- 40 let do takového produktu.
mmme
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fantucci 11. 10. 2015 11:27

já bych zvážil, jestli už to původní tazatel nemá náhodou již vyřešené :)
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod VojtechJ 30. 1. 2016 18:34

Dobrý den,
prosím o radu s produktem Kooperativy - IŽP Perspektiva 7 BN.

Moje matka na doporučení finančního poradce, že se jedná o velice výhodný investiční produkt za účelem spoření, v roce 2010 uzavřela toto IŽP. Smlouva na 23 let (do věku 65) s pojistným 1000,- měsíčně. Základní pojištění je stažené na minimum (10.000,- pro případ smrti), téměř celá částka se tedy investuje rovnoměrně rozložená do třech fondů ERSTE-SPARINVEST.

Po 65 měsíčních vkladech je celkový stav účtu pojistníka 44.731,- Je nám již jasné, že v prvních třech letech zaplatila provizi pojišťovákům, kterou již zpátky nedostane. Rozladění však panuje především z nejistoty týkající se hodnoty investice a možným znehodnocením vkladů. Zvažujeme nyní tedy ukončení IŽP a použití spíše termínovaných vkladů či klasického stavebního spoření.

Prosím o radu s ukončením IŽP. Zda-li se i vám jeví jako správné řešení, případně, kdy je pro ukončení ideální doba. Nicméně IŽP po přečtení článků o nákladech a poplatcích, které pojišťovny klientům strhávají již v tento instrument příliš nevěříme. Nejsme si zcela jisti výší odkupného, které bychom dostali.

Předem velmi děkuji za případné rady.
VojtechJ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlsal 30. 1. 2016 21:09

VojtechJ píše:téměř celá částka se tedy investuje rovnoměrně rozložená do třech fondů ERSTE-SPARINVEST

Jedná se o smíšené fondy (dluhopisy, akcie, alternativní investice), které se liší jen podílem akciové složky, tedy rizikem. Pokud máte investici rovnoměrně rozloženou do těchto fondů, pak máte ve výsledku 27% dluhopisů, 63% akcií, 10% alternativy (komodity apod.). Je tedy zbytečné investovat do tří smíšených fondů, když stejné složení má ten Dynamický.

VojtechJ píše:Rozladění však panuje především z nejistoty týkající se hodnoty investice a možným znehodnocením vkladů.

Ze složení investice je zřejmé, že se zdaleka nejedná o konzervativní investici, ale dynamickou. Pro krátké období několika let je to dost rizikové a naprosto nevhodné. Vhodné je takto investovat na dobu 10 a více let. Vaše matka měla vyplnit Investiční dotazník, kde jí vyšlo jaké kolísání snese. S kolísáním investice by měla tedy počítat. Musí si sama odpovědět, co s ní velké kolísání hodnoty investice dělá a jestli chce pokračovat.

VojtechJ píše:Prosím o radu s ukončením IŽP. Zda-li se i vám jeví jako správné řešení, případně, kdy je pro ukončení ideální doba.

V poslední době probíhá na akciových trzích panika. Ještě není jasné jestli se jedná o malou korekci nebo už je to dlouhodobý pokles (medvědí trh). Já se přikláním spíš k první možnosti. Na stránkách Kooperativy se podívejte na výnosy vašich fondů za poslední rok. Konzervativní -7,21%, Dynamický -10,32%, Progresivní -8,6%. Je zásadní chyba prodat investici v období poklesu.. Pokud tedy peníze nutně nepotřebujete, bylo by lepší nepanikařit a počkat, až to povyroste. To může trvat pár měsíců nebo pár let. Pak se uvidí. Získáte čas na rozmyšlenou.

Smlouvu můžete vypovědět nejpozději 6 týdnů před jejím výročím. To zjistíte ze smlouvy a podmínek. Zeptejte se také na pojišťovně, kolik bude dělat odbytné.
http://finexpert.e15.cz/zivotni-pojiste ... jej-zrusit
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod m_p_ 31. 1. 2016 12:41

VojtechJ píše:Dobrý den,
prosím o radu s produktem Kooperativy - IŽP Perspektiva 7 BN.

Moje matka na doporučení finančního poradce, že se jedná o velice výhodný investiční produkt za účelem spoření, v roce 2010 uzavřela toto IŽP. Smlouva na 23 let (do věku 65) s pojistným 1000,- měsíčně. Základní pojištění je stažené na minimum (10.000,- pro případ smrti), téměř celá částka se tedy investuje rovnoměrně rozložená do třech fondů ERSTE-SPARINVEST.

Po 65 měsíčních vkladech je celkový stav účtu pojistníka 44.731,- Je nám již jasné, že v prvních třech letech zaplatila provizi pojišťovákům, kterou již zpátky nedostane. Rozladění však panuje především z nejistoty týkající se hodnoty investice a možným znehodnocením vkladů. Zvažujeme nyní tedy ukončení IŽP a použití spíše termínovaných vkladů či klasického stavebního spoření.

Prosím o radu s ukončením IŽP. Zda-li se i vám jeví jako správné řešení, případně, kdy je pro ukončení ideální doba. Nicméně IŽP po přečtení článků o nákladech a poplatcích, které pojišťovny klientům strhávají již v tento instrument příliš nevěříme. Nejsme si zcela jisti výší odkupného, které bychom dostali.

Předem velmi děkuji za případné rady.


Mě se loni podařilo jiné životní pojišťovně, než máš ty, prokázat, že jsem ve chvíli uzavírání před osmi lety uveden v omyl, resp. že jsem byl prokazatelně "poradcem" podveden, což pojišťovna uznala a vrátila do koruny všechny provedené platby. Tak teď řeším, zda dodanit :-)
m_p_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod avathar 31. 1. 2016 13:42

Bejt pojišťovna, poslu info fu....
avathar
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků