Česká pošta s.p.

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vlazy 16. 7. 2015 22:21

Do podzimu je ještě nějaká doba a tak bych se vůbec nedivil kdyby se na tom do této doby ještě něco změnilo. Ono o tom placení kartou na poštách se mluví už docela dost dlouho. Kdyby to mysleli vážně tak platby kartou na poštách už mohly být zavedené dávno. Tím netvrdím, že nyní to není míněné vážně, ale kdyby nebylo tak bych se tomu vůbec nedivil. Píšou mj., že
Postupné zavádění přijímání těchto karet začne letos na podzim a bude pokračovat v několika vlnách od největších pošt po ty, na kterých je to z pohledu počtu transakcí ekonomicky opodstatněné.
Z toho vyplývá, že to asi nebude na všech poštách což částečně ztrácí smysl. Bude také záležet jestli se kartou dá platit vše. Kdysi před několika léty jsem chtěl na poště zaplatit kartou od PS za sportku, ale bylo mi to odmítnuté, že tuto službu kartou platit nejde.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod dinkylinky 27. 8. 2015 21:54

Pokud jde o SIPO - potvrzení o uhrazených platbách /nemyslím rozpis, ale výpis/.
Zajímá mě, zda je na tom potvrzení uvedeno číslo účtu banky, z kterého bylo SIPO strženo. Vím, že je tam uvedeno, kdy si to jednotlivé organizace strhly od pošty, ale potřebuju, aby na tom dokladě bylo uvedeno číslo účtu, z kterého ty peníze odešly. Uvádí se to tam nebo ne?
dinkylinky
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 28. 8. 2015 09:45

dinkylinky:
SIPO používám, ale s potvrzením o uhrazených platbách nemám žádné zkušenosti. Pokud ti ale jde o potvrzení čísla bankovního účtu z kterého bylo SIPO strženo tak si to můžeš nechat potvrdit i v bance u této konkrétní platby. V některých bankách takové potvrzení lze vystavit v IB a to stáhnout nebo vytisknout.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod dinkylinky 28. 8. 2015 11:02

Ono se to týká kolegyně v práci a vše je dost komplikované. Jde totiž o to, že jde o transakci z minulého roku, a kolegyně už ten účet /u ERY/ nemá, zrušila ho. Bohužel ten jeden výpis z minulého roku si zapoměla stáhnout a u ERY chtěj za mimořádný výpis 200 Kč. Proto mě napadla tahle možnost, kde by to stálo 5 Kč. Podotýkám navíc, že nešlo o její SIPO/tedy spojovací číslo/, bylo hrazeno to SIPO jiné osobě, ale z jejího účtu.
dinkylinky
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gandalf007 10. 9. 2015 14:05

Dotaz ke změně bankovního účtu pro inkaso SIPO:
Dosud jsem platil SIPO prostřednictvím KK Citi bank. Před měsícem jsem nastavil "Svolení k inkasu SIPO" na mém účtu jiné banky s dostatečným předstihem a mezitím došlo ke zrušení původní karty Citi, resp. převydání na jiný typ i číslo.
Na stránkách pošty sice uvádějí, že je dobré udělit svolení nové bance a také vyrozumět tu původní o ukončení, ale pokud byla karta zrušena, je to nutné? Určující je snad svolení k inkasu v nové bance. Díky za zkušenosti :-)
Gandalf007
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod deall 10. 9. 2015 14:09

Jo nemusis stary souhlas s inkasem Sipo rusit.
deall
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gandalf007 11. 9. 2015 14:53

Nové doplňující info - přestože jsem zavedl souhlas s inkasem SIPO minimálně měsíc předem a dle informací na stránkách banky (Equa) mělo v září již bezpečně proběhnout, stáhlo se místo toho z nové kreditky Citi Classic, na kterou automaticky přešlo ze zrušené Citi Billa. V Citi jsem to tedy včera telefonicky poměrně rychle a jednoduše zrušil. Teď jsem jen zvědav, jestli pošta za měsíc už bude chytřejší.
Tak si říkám, kdybych ten Classic neaktivoval (protože jsem s tím váhal), co by se vlastně se SIPO stalo? ;-)
Gandalf007
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vlazy 11. 9. 2015 15:49

Pošta s tím asi nemá nic společného. Banka předává každý měsíc poště seznam spojovacích čísel SIPO svých klientů kteří u nich mají nastavené SIPO a pošta k ním přiřadí předepsané částky pro ten který konkrétní měsíc. Banka pak tyto částky vyinkasuje z účtu jednotlivých klientů, převede si je na svůj sběrný účet a pak je hromadně převede poště na jejích účet. To z kterého účtu je úhrada platby stažená je proto věc banky a ne pošty.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod Gandalf007 11. 9. 2015 17:03

Je mi celkem jedno "čí je to chyba". Jde mi jen o to, že řádně povolit v bance inkaso SIPO z účtu očividně nestačí k tomu, aby si ho pošta stáhla :-)
Gandalf007
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Havers 11. 9. 2015 17:17

:arrow: Česká pošta vždy inkasuje SIPO z té banky, kde klient zadal povolení k SIPO jako poslední.

:arrow: Změny v kmeni (přírůstky, úbytky, změny) předává banka ČP elektronicky nejpozději
do 25. dne měsíce předcházejícího měsíci, od kterého je změna účinná.



Equa bank tak pravděpodobně nepředala informace o tvém "novém" SIPO České poště.

Kdy bylo tebou SIPO v Equa bank nastaveno?
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod drkarel 11. 9. 2015 17:36

Buď je problém v datu, kdy jsi žádal v Equa (záleží na tom, co znamená měsíc před), nebo v Equa (docela si dovedu představit, že potřebují delší dobu). Skoro bych se ještě ujistil v Equa, protože já měnil banku hradící SIPO několikrát (mj. jsem jednu dobu platil z Citi life) a vždy stačilo dát souhlas k SIPO v nové bance.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod Havers 11. 9. 2015 17:52

Pro zajímavost - Česká spořitelna má nastavení SIPO přes IB časově takto:

Pokud nastavíte souhlas pro platbu SIPO do 24. dne v měsíci a 25. den v měsíci je dnem pracovním, první částka bude inkasována v následujícím měsíci.


Takže u ČS by SIPO inkasované v září 2015 mělo být v IB nastaveno nejpozději v pondělí 24.8.
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod vlazy 11. 9. 2015 18:59

Gandalf007 píše:Teď jsem jen zvědav, jestli pošta za měsíc už bude chytřejší.
Proč zrovna pošta a ne banka? Pošta je v tom zcela nevinně. Pošta dostává od bank každý měsíc seznam spojovacích čísel SIPO svých klientů kteří mají nastavené na SIPO inkaso. Pošta pak k předloženým spojovacím číslům SIPO přiřadí předepsané částky pro konkrétní měsíc a předá to bankám. Banky pak tyto částky vyinkasuji z účtu jednotlivých klientů, převedou si je na svůj sběrný účet a pak je hromadně převedou poště na jejích účet. Tyto informace mám přímo od České pošty. Je proto na bankách ze kterých účtů ty peníze vyinkasují a pošta se asi čísla účtů ze kterých bylo inkasované ani nedoví.

drkarel píše:Buď je problém v datu, kdy jsi žádal v Equa (záleží na tom, co znamená měsíc před), nebo v Equa (docela si dovedu představit, že potřebují delší dobu).
V těchto dnech se trochu zajímám zřízením inkasa na SIPO a proto různě zjišťují informace ohledně toho. Z Equa bank mi ohledně toho napsali mj. toto:
SIPO je potřeba nastavit do 23. dne v měsíci, aby mohlo být v dalším kalendářním měsíci zpracováno. Pokud dojde k nastavení této opakované platby později, bude platba odcházet až další následující kalendářní měsíc (např. dojde k nastavení 24. září, platba odejde z účtu v listopadu).
Bude proto asi dost záležet jestli to SIPO nastavil do 23. dne v měsíci a nebo až později.
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Odeslat příspěvekod drkarel 11. 9. 2015 19:20

Ano, to odpovídá podmínkám:

"SIPO – žádost o zavedení, změnu nebo zrušení bezhotovostní platby SIPO je nutno podat nejpozději do 23.
dne v měsíci, aby se platba uskutečnila/zrušila již následující měsíc. Není-li 23. den v měsíci Obchodním
dnem, žádost je nutno podat nejpozději dva předchozí Obchodní dny před tímto dnem. Platba je z účtu
uhrazena jeden Obchodní den před 15. kalendářním dnem v měsíci, je-li 15. den dnem Obchodním. Není-li
tento den dnem Obchodním, celý tento postup se provádí nejpozději dva předchozí Obchodní dny před tímto
dnem."
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod vlazy 11. 9. 2015 22:57

Když se už tu diskutuje ohledně SIPO tak bych měl dotazy ohledně potvrzení o uhrazených platbách SIPO (ne platební doklad SIPO). Občas potřebuji doložit, že mám zaplacené některé platby předepsané na SIPO a jejích výši. Dalo by se pro tento účel použít to potvrzení o uhrazených platbách SIPO? Dá se o to požádat na poště kde mi to vytisknou?
Ze zpupnosti vzniká jen hádka, kdežto u těch, kdo si dají poradit, je moudrost.
Bible - Přísloví 13:10
vlazy
Poslední varování

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků