Debitní karta a podpis

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Jenda916 18. 10. 2015 19:11

Ahoj,
asi před rokem jsem byl na pobočce ČSOB u tátovo osobního bankéře a mimo jiné jsem si nechal udělat cestovní pojištění k platební kartě. A když vzal bankéř do ruky mojí kartu, zjistil, že podpis na kartě se neshoduje s podpisovým vzorem, ale že to je jedno. Pak ještě dodal, že podpis na kartě být nemusí. Že když tam je, tak hrozí zneužití. A teď mi dorazila nová platební karta a já všude čtu, že podpis na kartě být musí.
Tak jak to je? Možná jsem bankéře jen špatně pochopil.
Jenda916
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soban 18. 10. 2015 19:48

Podpis na kartě se nemá shodovat s podpisem na podpisovém vzoru.

Podpisový vzor by měl být jedinečný aby nešel zneužít. (Třeba přehodím jméno a příjmení atd...)
/----------------------------------------\
| Petr Šobáň |
| Olomouc |
\----------------------------------------/
soban
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Proti srsti 18. 10. 2015 21:35

Doporučuje se na kartě mít podpis jiný než je podpisový vzor.

A z logiky věci - pokud se jako pachatel dostanu k nepodepsané kartě, podepíšu si ji podle sebe..
Proti srsti
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod smajlik2 19. 10. 2015 05:55

Stejně když dojde na nějaký spor a není podpis ověřen notářem, tak pak to stejně asi bude muset rozhodnout soud nebo je to jinak?
smajlik2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod aaischa 19. 10. 2015 07:41

minimálně v čr už podpis nechtěj snad při žádný platbě ne ? za poslední min 2 roky sem nikdy nepodepisoval - magnetický proužek už skoro nikde nečtou tak to bude nejspíš tim.
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 19. 10. 2015 08:06

Vzhledem k tomu, že KK Diners Club nemá nic jiného než magnetický proužek, tak ho čtou celkem běžně.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 19. 10. 2015 08:25

Pokud karta nemá chip+PIN, tak zbývá opravdu jen magnetický proužek a podpis, ale většina karet vydávaných u nás právě čip obsahuje, Dinerska je taková světlá výjimka. Ale jsou ještě země, kde není rozšířen EMV standard a platí se jen magnetickým proužkem - zpravidla u nižších částek (tak do 500 Kč) podpis není vyžadován vůbec, u vyšších sice je, ale reálně ho pak stejně nikdo nekontroluje (zato u té Dinersky u nás i při platbě za 20 Kč :-) )...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod libol 19. 10. 2015 10:16

Ani u té Dinersky to není tak žhavé, kontrolují to minimálně, 2x jsem se musel upomenout, že potřebují podpis a jednou dokonce slačna i přes upozornění podpis nechtěla, že ho nepotřebují - Decatlon
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 19. 10. 2015 10:51

Mně už se taky stalo, že obsluha podpis nechtěla, i když jsem upozorňoval, že bych měl něco podepsat...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houghs 19. 10. 2015 12:32

To že karta s chipem nevyžaduje podpis je mýtus. Některé chipové karty fungují jen na podpis a PIN se používá jen při výběru z bankomatu. To je případ nových amerických karet, kde banky bezpečnostní PIN ve velké většině odmítly a bude se tam převážně podepisovat. Jak tam budou v USA fungovat evropské karty s požadavkem na PIN je otázkou. I když od 1.10. mají obchodníci v USA větší zodpovědnost za zneužití karty při použití magnetického pásku, stále jich většina zůstává u starých terminálů.

Karta by rozhodně podepsaná být měla. V Česku sice podpis už dnes nikoho nezajímá, ani to, zda třeba na kartu s ženským jménem nakupuje muž, ale v některých zemích je to jinak a podpis na kartě zůstává stále jediným prostředkem autorizace transakce.
houghs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wit.cz 19. 10. 2015 12:45

Tak jasně, že mimo ČR to může být jinak. To ale nebyl dotaz tazatele :hm
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod houghs 19. 10. 2015 15:22

wit.cz píše:Tak jasně, že mimo ČR to může být jinak. To ale nebyl dotaz tazatele :hm


No nevím. Každý může vyjet i do zahraničí a také karta může být ukradena a v zahraničí použita tam, kde používají jen magnetický pásek a podpis. V USA se česká karta chová zrovna tak jako ta zastaralá americká bez chipu.
houghs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Jack111 19. 10. 2015 17:03

V čr na vás pořád mohou vytáhnout imprinter ;-)

smajlik2: O čem by rozhodoval? Nepodepsanou kartu podepíšu a stejně tak pak podepíšu účtenku. Shoda, nazdar. Blbost bývalého držitele, že mu bylo zatěžko tam něco načmárat.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod smajlik2 20. 10. 2015 06:01

Já to myslel obecně ne jenom v souvislosti s kartou.
A u soudu se pak potkají dva znalci a jeden bude tvrdit, že podpis je pravý a druhý, že ne. Nebo znalec bude tvrdit, že jsem to podepsal a já budu vědět, že ne. Jak pak takový soud rozhodne?
smajlik2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod wit.cz 20. 10. 2015 06:51

To se takto předjímat nedá.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků