Kupónová knížka - prosím poraďte

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod milansokol 25. 11. 2015 18:50

Dobrý den,

při předvánočním úklidu jsem spolu s rodiči našel 4 kuponové knížky napsané 2x na matku a 2x na otce a byl jsem pověřen tím, abych zjistil, jestli to má ještě nějakou cenu uchovávat a nebo je možné to vyhodit atd. U toho jsou ještě takové letáčky - Instruktážní příručka RMSystém. V každé kupónové knížce je orazítkovaná známka na 1000 Kč, podepsané Václavem Klausem.
Téměř vůbec se v tom nevyznám - něco málo jsem si zjišťoval, co to byla kuponová privatizace atd.
http://www.centraldepository.cz/index.php/cz/popis-bezplatnych-sluzeb/existence-majetkoveho-uctu-v-nezarazene-evidenci
- zde jsem zkoušel zadat rodná čísla, ale žádný záznam to nenašlo.

Prosím, poradil by někdo, jak si ověřit, že skutečně jsou tyto knížky již bezcenné a mohl je s klidem vyhodit? Budu rád za každou radu.

Děkuji
milansokol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drkarel 25. 11. 2015 19:45

Knížky jako takové jsou bezcenné (tedy pokud nemají historickou hodnotu). Byly v nich kupóny, za které se objednávaly akcie. Pokud je z nich tedy něco vytrženo, pak je pravděpodobné, že by mohli rodiče vlastnit nějaké akcie. (To by skoro měli rodiče vědět, co s těmi knížkami dělali.) Na druhou stranu, pokud rodiče netuší, pravděpodobně by v případě, že nějaké akcie vlastnili, měli tyto akcie na nezařazeném účtu, což jste ověřoval na uvedených stránkách. O vyjmutí účtu z nezařazené evidence by totiž rodiče museli vyvinout aktivní kroky, resp. by museli s nějakými akciemi obchodovat. (což nevypadá, že by dělali)
Každopádně bych začal se získáváním informací u rodičů.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod osobne2 25. 11. 2015 19:50

No take jsem v kuponove privatizaci zakoupil nejake akcie a uz s nimi nikdy nic nedelal, krom toho ze byly snad automaticky v nejakem RM systemu a take k memu RC to zadne nezarazene akcie nenaslo.
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod drkarel 25. 11. 2015 20:13

Ono záleží na tom, co to bylo za akcie - některé už prostě byly zrušeny (krach), některé nefigurují v evidenci, protože byly převedeny na listinné (ty sis musel vyzvednout nebo pak byly prodány v dražbě) ... Je minimálně třeba vědět, které akcie byly za kupony nakoupeny (nějaký výpis z SCP by měl někde být), pak je možno pátrat dál. Nevím, zda je někde možno pátrat na základě RČ úplně od začátku - kupónových knížek.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod xtonda 25. 11. 2015 23:40

Kupónová knížka jako taková je k ničemu. Pokud člověk měl nějaké akcie z KP v SCP a nic neřešil, tak by skončily na majetkovém účtu v nezařazené evidenci CDCP. Pokud pro rodné číslo majetkový účet v nezařazené evidenci CDCP není, tak z toho nic nezbylo, ona totiž většina těch emisí z různých důvodů zanikla.

Některé tituly sice mohly být vyvedeny mimo evidenci SCP/CDCP, nicméně dopátrat se jich je značně netriviální a šance, že ty papíry nebudou bezcenné nebo neprodejné je malá, takže bych se na to vyprdnul.

Nějaké info třeba zde: https://www.in-server.cz/
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod osobne2 26. 11. 2015 05:26

Mě by spíš zajímala jiná věc, pokud by ta společnost, jejíž akcie jsem v kuponové privatizaci nakoupil, skončila v insolvenci, jestli bych se musel podílet na hrazení nějakých závazků té společnosti?
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod drkarel 26. 11. 2015 07:29

Ty jo. Tady děláš furt chytrýho přes právo, montoval ses i do insolvence, a teď se tady ptáš na takovou hovadinu.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod milansokol 1. 12. 2015 16:56

Děkuji za reakce.
Ptal jsem se rodičů a říkali, že už přesně neví, ale myslí si, že už to je vyřešené.

Nicméně mi to nedalo a zkusil jsem ještě pátrat. V každé té knížce je vždy 1 kupon opatřený razítkem a podpisem a je utržený. Jinak to vypadá, že nějaké stránky chybí v těch knížkách. Na tom zbývajícím kousku s razítkem je i IČO. IČA jsem jednotlivě zadal do google a vyjeli mi jednotlivé společnosti:
https://www.in-server.cz/akciove-spolecnosti/p-i-f-a-s-1-privatizacni-investicni-fond-44797770/emise-akcie/3497/
https://www.in-server.cz/akciove-spolecnosti/maso-plana-a-s-60071231/emise-akcie/2676/
https://www.in-server.cz/akciove-spolecnosti/teplarna-pisek-a-s-60826801/emise-akcie/68/


Co s tím dále?
děkuji
Naposledy upravil milansokol dne 1. 12. 2015 20:59, celkově upraveno 1
milansokol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod chjoo 1. 12. 2015 17:46

Mrkni na http://www.centraldepository.cz/index.php/cz/vypis-z-uctu a řiď se podle pokynů. Podrobný výpis tě bude stát nejmíň 130 Kč a když se ti tahle investice vrátí, budeš si moci gratulovat. :grr:
chjoo
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod milansokol 1. 12. 2015 18:47

Vůbec se v tom neorientuji.

Dokáže prosím někdo s ohledem na výše uvedené společnosti odhadnout, jestli má smysl si nechat vyjet ten podrobný výpis a dál se tím zabývat? Nebo jak by jste v tomto případě postupovali?
1 společnost je stále aktivní a stav emise platná - znamená to, že tady je nějaká šance? Zase u té Maso Planá mi překvapila jmenovitá akce 1 milion Kč - znamená, že v tomto případě pokud by byli rodiče držiteli akcie, tak jsou z nich "milionáři" ?

Jsem laik a omlouvám se za možná blbé dotazy, ale budu moc rád, když mi to někdo stručně vysvětlí, jestli se dá v tomto případě nějak odhadnout, jestli má cenu se tím zaobírat nebo ne.
milansokol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod libol 1. 12. 2015 20:34

Nevím jak jso na to pišel, že emise je platná - já n tom odkazu vidím neplatná u obou. A na rejstříku mají vymazáno.

Ten první se "snad" postupně přetransformoval do ČSOB bohatství
770000002244. Takže asi bych se stavil v ČSOB jetli neporadí.

U té masny probíhalo vytěsnění - v té době se snad dalo něco dostat, ale dneska bych řekl,, že už je to pasé.

Jo byli by z nich "milionáři" nejdůležitější jsou na tom ty uvozovky ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod milansokol 1. 12. 2015 20:57

milansokol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod drkarel 1. 12. 2015 21:13

Toho PIFu se zjevně týká toto: https://www.csobam.cz/portal/documents/ ... pomery.pdf
Z toho by něco asi mělo být.

Ta teplárna asi ještě existuje a mohla by být perspektivní, ale její papíry by měly být zaknihované, takže bys měl najít účet v nezařazené evidenci.

Maso Planá vytěsněna Babišem, pravděpodobně uběhly lhůty pro přihlášení o náhradu, ale zkusil bych se asi zeptat ... nejspíš v Maso Planá.

Blbý ale je, že vycházíš z kupónových knížek - Za kupóny byly objednány akcie, ale nemusels je získat. Ten PIF jo. Chtělo by to nějakej výpis z SCP (modrej papír).

Pokud rodiče říkaj, že je to vyřešené, tak to mohli vyřešit a dostat za to v minulosti nějaké peníze. V minulosti také objížděli lidi "výkupčí", kteří akcie vykupovali za méně výhodné ceny ...
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod milansokol 22. 12. 2015 18:07

Tak ještě zkusím takto:

- toto je vyfocená první strana z kuponové knížky
2015-11-20 16.01.04.jpg

a toto je natočená druhá strana, kde už zbývá jen ten ústřižek s razítkem
https://www.youtube.com/watch?v=evlqiHvucQM&feature=youtu.be

Takto jsou všechny 4 kuponové knížky.

Dá se z toho něco vypozorovat? Když už tam je jen ten ústřižek, tak myslíte, že to znamená, že už to bylo vyplaceno? Žádný výpis z SCP nemáme.
milansokol
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 22. 12. 2015 20:31

Vyplaci se akcie (pokud nejake drzis) a neprosvihnes lhuty pro vyber dividendy anebo nahrady pri vytesneni (nebo jak se to zove) a ne kupony :-) tedy vyjma Kozeneho, ten sliboval litr za knizku :-) ani nevim zda a kolika lidem vyplatil?

Radsi to neres, rodice to maji vyresene tak knizky si nech na pamatku, jak jste mohli byt bohaci a dopadli jste jak ...

Jak uz tu zaznelo, potrebujes vypis z evidence cennych papiru, pokud je to na vice rodnych cislech, tak dva vypisy... Pred casem jsem to resil z pozustalosti, na cast slo vybrat dividendy a nejvetsi cenu melo O2, tehdy skoro 600,- na akcii a usoudil jsem - rychle prodat - prvni dividendy mely velmi dlouhou vyberni dobu, cast byla fuc (vytesnena a po lhute) a cast mela nulovou nebo nepatrnou hodnotu (stovky nebo tisice korun).
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků