Přehled datovkou VZP

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jirin_cz 11. 4. 2016 23:33

Zdravím,
letos poprvé řeším vše kolem daní elektronicky. S FU a CSSZ jsem byl mile prekvapen, jak to jde hladce.

Mám však problém s VZP. Jak tam podáváte? Nemám přístup na ten jejich ePortál ani ho zřizovat nechci. Přijímat přes DS by mělo jít. Ale jak? Normálně jen přibalíte PDF? Předpokládám, že ne to interaktivní aby to tam nepřepsali, ale to co se nedá upravovat ne? Je třeba nějaký podpis, nebo jako podpis slouží datovka?

VZP má jenom jednu datovku a nemají jednotlivé pobočky?

A ještě jeden dotaz, je třeba na úřady hlásit, že mám datovku a komunikuji pres ni?
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 12. 4. 2016 06:23

Poslední 3 roky podávám přehled OSVČ přes datovou schránku. Programy firmy 602 generovaly pro VZP pdf i xml soubor, ale VZP pracuje asi jen s pdf. Pdf je určeno jen pro čtení.
Podstatné je:
1) VZP neposílá potvrzení o přijetí přehledu do DS.
2) Jestliže se údaje uvedené v přehledu rozcházejí s údaji evidovanými ve VZP, pošle vám VZP papírový dopis se svými výhradami vůči přehledu.
3) V průběhu května VZP pošle vyúčtování, kterým nepřímo potvrdí, že přehled skutečně obdržela.

Vzp ma jen jednu DS. Odeslání zprávy přes DS je dostatečnou náhradou za elektronický podpis.
Úřady není třeba informovat o používání DS.
Naposledy upravil Paul Atreides dne 12. 4. 2016 06:55, celkově upraveno 5
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod avathar 12. 4. 2016 06:25

Na co potvrzení o přijetí, když mám dodejku datové zprávy?
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod Paul Atreides 12. 4. 2016 06:29

Dodejka stačí, ale u ČSSZ je příjemné, že první informaci o výsledku automatické kontroly přehledu posílají do 30 minut. VZP toho moc o DS nepublikovala, takže z těch kusých informací na jejím webu nebylo zřejmé, jestli přehled přes DS vůbec přijme.
Paul Atreides
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xtonda 12. 4. 2016 07:50

Zřízení přístupu do toho jejich VZP Point je fakt opruz, musí se podepsat nějaká smlouva a i když ji budeš posílat Datovou Schránkou, stejně chtějí aby navíc byla podepsaná uznávaným elektronickým podpisem, to mi přijde přehnané.

Já mám OZP a posílám jim obyčejné PDF a už třikrát to bez problému přijali, do měsíce pak přijde zpět vyúčtování záloh a přehled plateb. Vtipné je že přehledy odesílám z DS podnikající FO a oni to posílají do osobní DS.

Zdravotní pojišťovny mají statut orgánu veřejné moci, takže by měly být povinny přijímat podání přes DS, což neznamená že si to nevykládají nějak po svém a nedělají ofuky.

OZP sice taky má portál, ale taky měla naprosto dementní postup registrace zahrnující využití služeb pošty. Nedávno se to ale změnilo a povedlo se mi tam zaregistrovat pouze na základě osobních údajů a údajů z kartičky pojištěnce, takže teď zkusím ten jejich formulář, přeci jen posílat PDFko, které musí někdo přepisovat mi přijde proti smyslu digitalizace komunikace.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod jirin_cz 12. 4. 2016 12:30

Díky za odpovedi a za tip na Software 602, pres ne to byla hracka, v podstate jako u CSSZ.

Pravdepodobne si zridim i datovku pro FO:-)
jirin_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirin_cz 8. 6. 2016 13:23

Zatim mi zadne potvrzeni od VZP nedorazilo, ze by potvrdili nejake prijeti zpravy, resp. ze je vse v poradku, mam se obavat neceho? Ja tam brzy pujdu, tak se poptam, ale spise na co se pripravit.
jirin_cz
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků