PAMM účty a jiné možnosti investice

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 24. 2. 2017 10:03

stormborec,

Nebo jestli máte hodně peněz, tak zkuste do Německa na pobočku DFA (asi v Berlíně). Tam by Vám mohli sestavit dobré value portfolio. U nás v ČR Vám asi nikdo nic lepšího než obvyklá ETF nenabídne. (Ne že by byla nutně špatná. Ale diverzifikované globální small value portfolio, jaké propaguje Swedroe na bogleheads, tady asi nikdo nesestaví.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod stormborec 24. 2. 2017 16:53

Tady v ČR se mně zdá, že o nějakým investování uvažuje tak 1 % lidí (ono většina ani nemá nějaké volné prostředky nad tu rezervu). A když už někdo investuje, tak je to spíš tak, že to "dostane balíkem" k nějaké pojistce nebo na penzijku a ve výsledku často nula od nuly pojde, v lepším případě to vynde na stejno jako kdyby si cojávím koupil státní dluhopisy (v nějaké formě). Kolik lidí někdy vůbec slyšelo o nějakým ETF? To spíš všichni poradci valí ve smyslu že je potřeba to sledovat (tedy časovat trh), přesouvat mezi fondy apod.
Prostě člověk nemá nějaký "vzory" - pomalu každej kdo uvažuje o investování tak je tady průkopník.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 25. 2. 2017 03:00

Ad většina nemá volné prostředky:
Máte pravdu, nemá, ale proč? Často slýchám, že lidé žijí od výplaty k výplatě, ale pak zjistíte, že mají drahou televizi, notebook a mobil na splátky. Neřeší, že platí hodně za energie, telefon, pojistky.... Zrovna dneska jsem řešil v rodině pojistku, podívali jsme se i na energie a výsledek je úspora 7000 energie, pojistka 1500. Za to už je na pěkný výlet.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 25. 2. 2017 04:24

„Za to už je na pěkný výlet“… a investice zase žádné nebudou. Když příklad, tak názorně :tleskani
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod stormborec 25. 2. 2017 13:51

7000 za rok není na investice ... to není ani na vytvoření nějaké rezervy.
Problém je v tom, že ty platy jsou tady na 1/3 západu a ceny často na úrovni (kromě bydlení, kde to ovšem za poslední roky taky roste a služeb).
Já mám plat - řekněme na úrovni pražského průměru - tedy pár tisíc přes 30, bydlení svoje, autem nejezdím, takže za rok ušetřím těch 150 až 200 tis.
Ovšem část "úspor" je vázaných na INV pojiištění s příspěvkem zaměstnavatele, na penzijku s příspěvkem zam, a na stavebku. Ve výsledku víc než 100tis. ročně mám takhle vázaných. Nejvíc na tom INV pojištněí (mám to kůvli tomu příspěvku, kdybych to neměl, tak mám o 3 tis. měsíčně míň). Tam sice jsou nějaký fondy (conseq, c-qadrat, erste) - ale za posledních 15 let i ten nejvýnosnější dal stejný výnos jako nějaký ten "garantovaný fond" - kde ovšem nejsou pochopitelně ty výkyvy, takže není co řešit. Výnos průměrně nějaký 3 % po zdanění v "rizikovém fondu" ...
Takže bych mohl investovat řekněme 50tis. ročně + 50tis. bych si asi nechával bokem jako rezervu.
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 25. 2. 2017 14:16

Pražský průměr přes 30 tisíc. No pokud to bylo míněno v čistém, tak asi žiju v jiné Praze. :mrgreen:
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod stormborec 25. 2. 2017 15:57

Průměr hrubýho ...
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 25. 2. 2017 16:38

Mrusnok píše:Pražský průměr přes 30 tisíc. No pokud to bylo míněno v čistém, tak asi žiju v jiné Praze. :mrgreen:

Mrusnok,

Myslím že zrovna v Praze bude aritmetický průměr tažený nahoru od mediánu vysoce placenými manažery (v privátním sektoru i ve státní správě). Tedy větší procento lidí než jinde v ČR bude brát míň než aritmetický průměr.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 25. 2. 2017 16:41

Ne, 30 hrubého je v pohodě. Já bych měl problém s těmi 30ti čistého. ;-)
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 25. 2. 2017 16:48

stormborec píše:Ovšem část "úspor" je vázaných na INV pojiištění s příspěvkem zaměstnavatele, na penzijku s příspěvkem zam, a na stavebku. Ve výsledku víc než 100tis. ročně mám takhle vázaných.

stormborec,

To neva. Pokud vám to daňově vychází dobře, tak si INV nechte, ale zkuste optimalizovat fondy, do kterých investujete: tj. co nejlevněji aproximovat globální portfolio (= cca 50/50 akcie/dluhopisy). Možná by se vyplatilo INV zrušit, všecko dát do levného ETF + znovu sjednat. (Jestli umíte složené úročení, tak si spočítejte, o kolik za 30 let přijdete kvůli TER vyššímu např. o 0,5% p.a.)

Penzijko: dtto, tedy optimalizovat fondy; pokud můžete, vyberte po 15 letech výsluhu a kupte ETF. Stavebko normálně nechte.

Rezervu 50k ročně si nenechávejte a všecko investujte. Přišel byste v průměru o hodně peněz. Z akcií čekáte zhruba 5 - 10 % ročně (se směrodatnou odchylkou cca 15 %). Pokud budete peníze potřebovat, ETF prodáte kdykoli a peníze máte zhruba do 3 - 5 dnů na účtě.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 25. 2. 2017 17:17

stormborec píše:7000 za rok není na investice ... to není ani na vytvoření nějaké rezervy.
Problém je v tom, že ty platy jsou tady na 1/3 západu a ceny často na úrovni (kromě bydlení, kde to ovšem za poslední roky taky roste a služeb).


Těch 7000 byl příklad JENOM s energiema. Pak mají lidi různé zbytečné pojistky, platí za účet v bance, kupují si zbytné drahé věci na splátky, protože na ně nemají. Nákladem navíc tady jsou pak úroky a rozdíl v ceně levného (ale kvalitního) a luxusního výrobku. Dále si kupují věci, které vůbec nepotřebují.... Pokud člověk chce ušetřit, opravdu to jde.

Podívejte se do tématu asketický život. Ač je/byl Chrz extrém, je to krásný příklad, že ušetřit se dá. Pokud byste chtěli namítnout, že bydlí ve vlastním, tak bychom k jeho výdajům přihodili hypotéku, ale zase při bydlení s partnerkou/ženou můžeme některé náklady podělit 2.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mrusnok 25. 2. 2017 17:47

Já šetřím splácením dluhů. :mrgreen:
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod stormborec 25. 2. 2017 18:55

Šetřit asketickým životem - nj. - to jsem já :D - tedy žádný auto, dovolená. TV, počítač atd. dokud funguje ...
V obchodě se ale nedívám jestli ten jogurt stojí tolik nebo tolik, nebo jestli dám za dobrý pivo z minipivovaru 50 Kč ...
Jenomže nemůžete lidem radit - nejezděte na dovolenou, nekupujte si televizi za 100.000, jezděte MHD.
Takže jedinej způsob jak skutečně něco našetřit je zvýšení příjmů, všechno ostatní je jenom takový škudlení pod rozlišovací schopnosti - nějaká tisícovka měsíčně sem, tisícovka tam - např. i u nás v práci možná polovina lidí nemá to investičko s příspěvkem zaměstnavatele 50:50 - prostě proto, že nejsou ochotný/schopný dát bokem měsíčně ty 3.000 Kč ze svýho platu ...

Navíc byt mám svůj - tedy napůl mě to financovali rodiče, napůl já z mých úspor - což při dnešním růstu nájmů/splátek na hypotéky - ceny bytů rostou taky raketově v posledních letech - dělá taky hodně výrazný úspory - ročně klidně 60 tis.

minus 0,5 % p.a. kvůli TER - bych to asi počítal jako "negativní zhodnocení" exp30 ??? tedy: (1-0,995exp30)*100 = 14 % ztráta

"Něco" s příspěvkem je výhodný nejvíc ze začátku, kdy to "zhodnocení" tvořený tím příspěvkem tvoří velkou část té "jistiny" - klasicky stavebko ...

Všechno investovat - no pokud by přišla krize a na pár let se to propadlo o 50 % dolů - pak by bylo dost ztrátový nemít tu rezervu a muset prodávat "akcie" ...

Jedna věc by mě zajímala, i když na to asi není odpověď - kolik může být průměrný očekávaný roční výnos z takového portfolia jak tady doporučujete? - tedy z toho 50 na 50.
A ještě - proč zrovna 50 na 50 - a držet to stále 50 na 50 bez ohledu na vývoj světové ekonomiky?
LG 32LH5000 (2009) 120Hz, IPS EEFL
Samsung 40NU7192 (2018) 60Hz, VA LED
stormborec
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 25. 2. 2017 20:25

Jo Chrzův styl je skvělej. :mrgreen:
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 25. 2. 2017 20:43

stormborec,

stormborec píše:minus 0,5 % p.a. kvůli TER - bych to asi počítal jako "negativní zhodnocení" exp30 ??? tedy: (1-0,995exp30)*100 = 14 % ztráta

Ne tak docela. Spočtěte si výnos 5 % p.a. za 30 let bez poplatků, pak s TER = 0,5 % p.a. (= 4,5 % p.a.).

stormborec píše:Jedna věc by mě zajímala, i když na to asi není odpověď - kolik může být průměrný očekávaný roční výnos z takového portfolia jak tady doporučujete? - tedy z toho 50 na 50.

E(r) = asi 4 % až 6 % ročně před započtením poplatků, se směrodatnou odchylkou cca 8 %.

stormborec píše:"Něco" s příspěvkem je výhodný nejvíc ze začátku, kdy to "zhodnocení" tvořený tím příspěvkem tvoří velkou část té "jistiny" - klasicky stavebko ...

Proto radím zvážit výpověď IŽP, možnost vybrat PP po 15 letech (výsluha) atd. Pak případně obratem sjednat znovu.

stormborec píše:Všechno investovat - no pokud by přišla krize a na pár let se to propadlo o 50 % dolů - pak by bylo dost ztrátový nemít tu rezervu a muset prodávat "akcie" ...

Portfolio 50/50 akcie/dluhopisy Vám tolik nepropadne. Koukněte třeba na portfoliovizualizér. Maximální propad tohoto portfolia byl 30 %.

stormborec píše:A ještě - proč zrovna 50 na 50 - a držet to stále 50 na 50 bez ohledu na vývoj světové ekonomiky?

Měl byste držet tržní portfolio. To je (zhruba) padesát na padesát.* Přesné váhy si spočítáte podle indexů (CRSP, FTSE, Citigroup apod. - podle toho, které fondy si koupíte).

*Ne pořád.
jednadva
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků