Náklady na život

Životní cyklus uživatele peněz

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mimous 10. 6. 2017 07:23

Tak jsem do toho nakonec šel i při svém částečném úvazku.
Podařilo se mi sehnat obyč, ale celkem hezkou vybavenou garsonku v centru města za neskutečně přijatelnej peníz. Pravda, má tenký zdi mezi byty a asi i patry, protože i panelák mi v tomhle přijde uvnitř líp odhlučněnej, ale stačí to. Energie neřeším, všechno mám fix v ceně nájmu.

Jediné co, tak je dobře, že jsem si původně vytvořil větší polštář, protože hlavně první měsíc, kdy jsem si ještě dovybavoval, tak to byla docela pálka. Teď jedu celkem vyrovnaně. Není to na žádné vyskakování, ale po létu už půjdu na fulltime, takže to bude krásný.

Takže už mi obstojně hrabe a řeším, jestli bych zvládnul nějaké auto, které sice v podstatě vůbec nepotřebuju, ale už moc dlouho chci.
Zase se to snažím to brát trochu s nadhledem, abych se pak nedostal do problémů ohledně výdajů. Je to fakt nesranda ten život samostatných dospělých.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod m_p_ 10. 6. 2017 07:47

mimous píše:Takže už mi obstojně hrabe a řeším, jestli bych zvládnul nějaké auto, které sice v podstatě vůbec nepotřebuju, ale už moc dlouho chci.


Pokud auto nepotřebuješ, tak ho nekupuj a raději si šetři na vlastní bydlení. Není moc horších investic, než vlastní auto.
m_p_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mrusnok 10. 6. 2017 08:59

Kolik to je "garsonka za neskutečně přijatelnej peníz" a že vám to "obstojně hrabe"?
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Dr.D 10. 6. 2017 09:07

Auto nekupuj, pokud ho fakt nepotřebuješ. Žere prachy jak divý, i když stojí v garáži. A auto se kazí i tím, že se s ním nejezdí.
Dr.D
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noxik 10. 6. 2017 09:39

Auto, ktere nepotrebujes, je velmi drahy konicek a v podstate jen cerna dira na penize. Opravdu chces vyhazovat penize zrovna za toto? Navic pocitej starosti(=cas) s prezouvanim, opravy (pokud nebude nove), atd., chces takhle travit cas?
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikka1 10. 6. 2017 12:19

Až to auto budeš mít, zjistíš, jak moc ho potřebuješ.
A když ho pak někdy nebudeš mít, zjistíš, jak moc ti chybí.
Je to prostě pohodlné a život ulehčující :-)
Naposledy upravil Mikka1 dne 10. 6. 2017 13:44, celkově upraveno 1
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod taylor729 10. 6. 2017 13:27

Drahych konicku je... Pokud si myslis ze pozitek z jezdeni za ty penize stoji, tak do toho jdi.
Syslit penize a vubec si neuzit si toho co te opravdu laka je taky spatne.
taylor729
Diskutér

Odeslat příspěvekod mimous 10. 6. 2017 16:18

Mrusnok píše:Kolik to je "garsonka za neskutečně přijatelnej peníz" a že vám to "obstojně hrabe"?


11 tisíc se všim všudy v Karlíně

m_p_ píše:Pokud auto nepotřebuješ, tak ho nekupuj a raději si šetři na vlastní bydlení. Není moc horších investic, než vlastní auto.


S tím se počítá, i když to je až v dlouhodobém výhledu a mimo Prahu, protože tady fakt nemá smysl utrácet za bydlení.

Mikka1 píše:Až to auto budeš mít, zjistíš, jak moc ho potřebuješ.
A když ho pak někdy nebudeš mít, zjistíš, jak moc ti chybí.
Je to prostě pohodlné a život ulehčující :-)


Právě, že poslední dobou celkem často cítím, že by se zrovna hodilo, moct někam dojet, něco převézt. Jako jo, existují i carsharingy, ale s tím pak asi dost těžko vyrazím na delší výlet za hranice.
Navíc bych řekl, že vybrat teď něco rozumného, tak to bude mít za 5 let aspoň nějakou zůstatkovou hodnotu, takže půjde využít jako základ na jiné, protože teď by třeba stačilo i menší, ale pak už možná budu řešit, že bych v dalším časem potřeboval převézt autosedačku, nebo tak.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 11. 6. 2017 07:55

Socka jsem a v socku se obrátím. Auto nemám teď v 28 letech a nikdy již ho mít nebudu. Mám akorát malý byt. Chrz taktéž nemá auto.
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mimous 11. 6. 2017 10:18

Táta si pořídil auto až v 45, když usoudil, že na něj má a že by se mohlo hodit.
Druhé přišlo ve chvíli, kdy bylo opravdu potřeba, protože sloužilo k dopravě do práce.

Jsou lidi, kteří žijí bez auta, jiní nemusejí létat po světě a další zase nepotřebují utrácet hromady prachů za vybavení domácnosti a další a další příklady, ale skoro každý má nějakou svou zálibu, do které ty prachy prostě sype.
Pro někoho to je třeba hypotéka na vysněnej barák, aneb jak jsem nedávno zaslechl v MHD "Včera jsme měli vínečko za 250, dnes tedy vyrazíme výjimečně na ten burger, ale pak už se zase budeme krotit a budeme šetřit."

Já to nakonec ještě asi chvíli taky vydržím. Jednak auto, které mě nejvíc láká je teď novinka, takže je málo ročních vozů v dosažitelné ceně a pak taky - uvidím, jak budu fungovat (příjmy/výdaje), až budu na plném úvazku. Jak budu zvládat šetřit na radosti a takové ty povinné blbiny jako spoření na vlastní zdroje pro případnou (i když to na ni moc nevidím) hypotéku a další kraviny okolo toho, jak by měl člověk zodpovědně žít.
mimous
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 11. 6. 2017 11:38

No to bych chtěl vidět jak bych se v 45 učil řídit, když jsem udělal řidičák v roce 2012. :mrgreen:
Já jsem ten řidičák vlastně udělal "do zásoby" co kdyby náhodou. Stejně tak si asi udělám příští rok advokátní zkoušku "do zásoby", ale pak budu stejně dělat asistenta soudce za 21k hrubého. Fakt výborná perspektiva. :-|
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod DrumSession 11. 6. 2017 12:41

Pokud si auto na sebe vydělává nebo přivydělává, tak je to přijatelné vlastnictví. Ale na jízdu a vožení si (_I_) po Praze (jako do/z práce) nic moc i když to platí někdo jiný. Tak trochu mi přijde, že ne úplně přesně rozlišuješ v položkách investice a spotřeba resp. nucené výdaje, běžné výdaje, navýšené běžné výdaje, to se mi líbí a chci to; zdravé a nezdravé zadlužení, roe aj.
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 11. 6. 2017 15:58

Nejhorší je ta beznaděj. Člověk neví, co má dělat, aby svou situaci zlepšil. :'(
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xls 11. 6. 2017 17:21

Tak dneska si každý volí svou vlastní cestu a měl by volit to, co mu vyhovuje. Co bys dělal za socíku, kdy to opravdu bylo striktně omezený, bez cestování, umístěnka? Dneska už to má v rukou opravdu každý sám, může si najít něco lepšího tady nebo změnit zemi a najít si své místo na slunci.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Mrusnok 11. 6. 2017 18:04

Ale co udělat konkrétně jinak?
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků