Kam investovat 5000kč/měsíčně

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 6. 2017 00:50

mlsal píše:A protože já jsem vložil jenom "příspěvky účastníka", vše ostatní je můj zisk.

mlsal,

Ale no tak si to myslete - když chcete. Je to Váš zisk. Co Vám to budu vymlouvat - je to výnos z DPS. Protože jste si uzavřel smlouvu o DPS. Proto je to halt zisk z DPS a basta fidli.

Tak vidíte, jak jsme se krásně shodli. Máte to potvrzené, můžeme klíďo do hajan a zítra šupky zase do rachoty. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 14. 6. 2017 01:02

Děkuji. Vidím že jste vnímavý a citlivý člověk. :-)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 14. 6. 2017 01:03

Tohle je tak trochu rozdíl mezi podvojným účetnictvím (které sleduje mj. zisk, tj. zvýšení celkového majetku) a „jednoduchým účetnictvím“ / vedením rodinného rozpočtu pohledem na zůstatek běžného účtu, které se zaměří na stav jednoho konkréthího účtu a sleduje, jak do něj / z něj tečou peníze, ať už se berou odkudkoli. To první dá trochu víc práce, ale je daleko užitečnější pro celkový přehled.

Výpis z DPS je takovéhle parciální sledování jednoho účtu bez celkového přehledu. Fond musí příspěvky zaměstnavatele evidovat zvlášť, protože to má daňové dopady v případě předčasného ukončení, ale ten fond sám se vůbec o příspěvek zaměstnavatele nezasloužil – zaměstnavatel by ho klidně poslal (ze zákona aspoň musí) do kteréhokoli fondu.

Zisk nastal zhruba v okamžiku, kdy zaměstnavatel sepsal výplatní pásku, a je to zisk z Vaší práce. To, že ten zisk poprvé uvidíte až na výpisu DPS, na tom nic nemění.

A zaměstnavatel to nedělá ani z altruismu, ani proto, že mu to stát v celé výši dotuje; dělá to jen proto, že je to míň zdaněné než platit Vám čistou mzdu, ale na celou tu částku jste si musel vydělat vlastní prací a je to logicky součást mzdy = toho, co zaměstnavatel platí, protože si cení Vaší práce. To se hezky pozná z toho, že na DPS přispívá jen zaměstnancům a ne zákazníkům nebo náhodným kolemjdoucím.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod gotesák 14. 6. 2017 06:54

mlsal píše:Vzhledem k tomu, že je to opravdový zmetek jako každý podnikatel,.......

:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/
Troufám si říci, že většina podnikatelů je slušných, ačkoli ti horší bývají více vidět a ta věta je fakt hnusná. :-\
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 6. 2017 08:10

gotesák píše:
mlsal píše:Vzhledem k tomu, že je to opravdový zmetek jako každý podnikatel,.......

:/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/ :/
Troufám si říci, že většina podnikatelů je slušných, ačkoli ti horší bývají více vidět a ta věta je fakt hnusná. :-\

Naprostý souhlas. Říkat podnikatelům paušálně zmetci je totálně za hranou.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 14. 6. 2017 09:31

gotesák píše:Troufám si říci, že většina podnikatelů je slušných

Na základě jakých zkušeností tohle můžete tvrdit? Kdo byl někdy zaměstnancem, řekne vám pravý opak. Stačilo by se poptat.

Vy podle vašeho tvrzení ty zkušenosti zřejmě nemáte.
gotesák píše:Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod gotesák 14. 6. 2017 13:40

mlsal píše: Kdo byl někdy zaměstnancem, řekne vám pravý opak. Stačilo by se poptat.

Tak tohle je jednoznačná nepravda.
mlsal píše:Vy podle vašeho tvrzení ty zkušenosti zřejmě nemáte.
gotesák píše:Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.


Vážený pane, vůbec nic o mě nevíte, celý život jsem pracoval, a to jak zaměstanec, tak i jako zaměstnavatel a věta v mém mottu má říci něco zcela jiného, rozhodně ne to, že člověk nemá pracovat, ale, udělat z práce smysl života není také ono. Ovšem uznávám, že mnoho lidí neznaje nadsázku si ji vyloží po svém.
Co se týká této debaty, toto byl můj poslední příspěvek, dále se toho účastnit nehodlám. Toto fórum bylo zajímavé před mnoha lety a diskutující, kteří za něco stáli dávno odešli a noví je bohužel nenahradili.
Třeba se to změní s nástupem příští krize :twisted:
Život je příliš krátký na to, aby člověk chodil do práce.
gotesák
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 6. 2017 14:26

gotesák,

No tak snad budu mít v důchodu trošku lepčí náladu než se ve vší úctě doplazit z posledních sil na internetové fórum a říct tam diskutujícím - aniž toho sám moc přinesu do debaty - že stojí za starou belu. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod lubik2 15. 6. 2017 12:48

Damyen píše:Také mohu doporučit Mintos. Úrok 12 - 13%, někdy se dá i více. S Buyback garancí. Má sekundární trh, takže se dají půjčky prodávat.
Mintos má jednu velkou nevýhodu - kurzové riziko. CZK půjčky tam žádné nejsou, a pokud se investuje v EUR, tak pokud budeme počítat s ročním úrokem 12 % a posledními 2 měsíci (zpevnění koruny z 27 na 26,20, tj. cca 3%), tak při investici na začátku dubna za rok budu cca na minus 6%. A s tím je třeba počítat, že to tedy nebude zázračných 12 % ale mnohem méně. Já jsem investoval loni v srpnu, Mintos uvádí 11,5% zhodnocení, ve skutečnosti je to nyní pouze 8%.
Dalším rizikem je, pokud by se jednalo o spoření na důchod, že Mintos za 20 let s dost velkou pravděpodobností nebude existovat. Stačí se podívat na české Benefi, jak se velice rychle odporoučelo do věčných lovišť

-- 15. 6. 2017 13:56 --

mlsal píše:Zřejmě to není úplně jasné, proto přikládám vysvětlující obrázek.
DPS.jpg

Můj vklad jsou Moje příspěvky, tj. to, co jsem vložil já ze svých peněz, neboli ze svého zdaněného příjmu.

Vše ostatní, tj. Příspěvky zaměstnavatele, Státní příspěvek a Můj výnos, jsem ze svých peněz nevložil a proto jsou mým výnosem z DPS.

Příspěvek zaměstnavatele se tak jmenuje proto, že mi zaměstnavatel přispívá ze svého zisku na nějaký účel, v tomto případě na DPS. Opravdu to není odměna za mojí práci.

Daňová úleva je pobídka státu, abych si spořil větší částku než 1000 Kč. Je tedy mým příjmem, který přímo souvisí s DPS.

Já s tímto příspěvkem souhlasím. Prostě i u nás, pokud příspěvek zaměstnavatele chci, tak ho mám. Pokud ho nechci, nedostanu nic ke mzdě navíc. Takže je to můj příjem. Pokud mám méně než 10 let do důchodu, tak o ničem lepším nevím, tedy se stejným, tj. malým rizikem.
Na DPS se dá navíc aplikovat další zásada investování: Nedávejte všechna vejce do jednoho košíku. Takže posílat na ETF 5 tisíc měsíčně a nikam jinam nic je velmi nerozumné.
lubik2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 6. 2017 13:25

lubik2,

lubik2 píše:Takže je to můj příjem.

Příjem ano. Výnos z DPS ne - tedy ne celý. Pouze do výše daňové úlevy.

Pokud Vám zaměstnavatel tuto odměnu vyplácí a snižuje si o ni hospodářský výsledek, není důvod, aby Vám ji v případě neexistence DPS nevyplácel ve mzdě. Nebo myslíte, že když si dnes např. v kolektivní smlouvě domluvíte, že si zaměstnavatel sníží čistý zisk o odměnu vyplácenou ve formě benefitu, tak po zrušení DPS byste si s ním nedomluvili podobné "snížení" jeho čistého zisku? Pokud je mzdová hladina takováto, tak proč by po zrušení DPS měla přestat taková být?

lubik2 píše:Na DPS se dá navíc aplikovat další zásada investování: Nedávejte všechna vejce do jednoho košíku. Takže posílat na ETF 5 tisíc měsíčně a nikam jinam nic je velmi nerozumné.

Pouze v tom smyslu, že snížíte riziko podvodu - zpronevěry investice. Ale takové riziko - pokud není zcela zanedbatelné - můžete řešit rozložením do více instrumentů (ETF, OPF apod.).
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod lubik2 15. 6. 2017 14:29

jednadva píše:Příjem ano. Výnos z DPS ne - tedy ne celý. Pouze do výše daňové úlevy.

Teoreticky sice máte pravdu, prakticky ne. Podstatou příspěvku zaměstnavatele je samozřejmě dát státu co nejméně. Celé to je tedy o tom, aby se nemuselo státu dávat cca 50% navíc (daň, ZP,SP, zaměstnanec i zaměstnavatel).
Ve větších firmách to ale funguje následovně. Prostě se stanoví do rozpočtu, že určitá částka půjde na benefity. Někde se z toho zaplatí plavání nebo lístky do kina, jinde se to dá např. na DPS. Takže pokud to jde přes DPS, bral bych to opravdu celé jako zhodnocení DPS a nic jiného, protože jinak bych od zaměstnavatele nedostal nic, rozhodně ne ve mzdě.
Je to rozdíl například od životního pojištění placeného zaměstnavatelem, ke kterému se přistupuje jinak. Zde se používá: chceš životní pojistku? Pokud ano, firma ti bude platit například 3 tisíce na životní pojištění, ale o příslušnou část (1750,-) ti snížíme základní mzdu (1750+daně=přesně 3000, pro zaměstnavatele to vyjde cenově neutrálně). U penzijního se to takto nepoužívá, prostě se nastaví benefit pro určité zaměstnance, například. 1000,- jako věrnostní příplatek a s vlastní mzdou to nemá nic společného.
lubik2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 6. 2017 15:52

lubik2,

Přesně jak říkáte - pokud si nevezmete příspěvek na DPS, tak přicházíte o příjem (odměnu). Ne o výnos z DPS. Je to stejné, jako kdybyste si nevzal jiný benefit - plavání, lístky do kina apod.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 15. 6. 2017 17:55

jednadva,
Příspěvek zaměstnavatele je samozřejmě můj příjem, odměna, benefit nebo jak tomu chcete říkat. Zároveň je to můj výdaj, protože já ten příspěvek do ruky nebo na účet nedostanu, ale zaměstnavatel ho rovnou posílá na účet DPS. Tohle ale není důležité.

Teď se zaměřme čistě jenom na DPS. Do něj vstupují různé finanční toky, jako jsou příspěvky klienta, příspěvky zaměstnavatele, státní příspěvky a výnosy fondu. Na konci spoření, když "sečtu" tyhle toky, dostanu cílovou částku. Tu mi nakonec ještě zdaní, to ale teď není podstatné.

Abych mohl zhodnotit efektivitu DPS a mohl ho porovnat s jinými způsoby investování, musím tenhle chaos zjednodušit. Spočítám si proto "efektivní úrokovou míru". To znamená vyřešit úlohu, s jakým úrokem musím spořit částku "Příspěvek klienta", abych dosáhl za stejný čas stejné cílové částky.

Když provedu výpočet "efektivního úroku", všechny příspěvky se jakoby ztratí. Nakonec mám jenom obvyklé tři parametry (spořenou částku, úrok a cílovou částku). Touto optikou se tedy na příspěvek zaměstnavatele atd. můžu dívat jako na výnos DPS.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 6. 2017 18:24

mlsal,
mlsal píše:Zároveň je to můj výdaj, protože já ten příspěvek do ruky nebo na účet nedostanu, ale zaměstnavatel ho rovnou posílá na účet DPS.

Ne. To je Váš příjem. Ve formě benefitu. Pokud si sjednáte jiný benefit, např. stravenky, dostanete jiný benefit. Nebo jejich kombinaci - pokud se vzájemně nevylučují. Není to Váš výdaj - rozhodně ne v okamžiku, kdy ty peníze dostanete na DPS.

mlsal píše:Abych mohl zhodnotit efektivitu DPS

Pokud si nevezmete příspěvek zaměstnavatele, neznamená to, že přicházíte o "výnos z DPS". Přicházíte o odměnu za svou práci. Stejně jako když si nevezmete stravenky. Zaměstnavatel poskytuje benefit z daňových důvodů a snaží se tak zvýšit Vaši odměnu. Je ovšem docela dobře možné, že při určitém investičním horizontu Vám - a ostatním zaměstnancům - dělá medvědí službu. A to je už záležitost výpočtu.

Tedy jde o to, zda by se Vám na určitém - nejspíš dlouhém - horizontu vyplácelo neinkasovat benefit 650 Kč a raději zvolit - z pohledu zaměstnavatele stejně vysokou, z Vašeho pohledu nižší - částku do mzdy, kterou zainvestujete do relativně levnějšího instrumentu než DPS. Neboli snažil byste se zainvestovat sice nižší částku než 650 Kč, ale do levnějšího nástroje než DPS. A započítat do toho výhodu - sice vyšší odvod na sociální pojištění, ale taky případnou vyšší dávku.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 15. 6. 2017 19:32

jednadva píše:Ne. To je Váš příjem. Ve formě benefitu

Ne - není to můj příjem. Můj příjem to bude, až ukončím DPS, např. v 60 letech. Do té doby se bude příspěvek zaměstnavatele zhodnocovat spolu s ostatními platbami do DPS a nakonec mi ho ještě zdaní. Zaměstnavatel sice poskytl benefit, ale ke mě dorazí až za 10 let. Takže můj příjem to bude až za 10 let.

Z jiných benefitů mám užitek hned, takže na ně se můžu dívat jako na příjem. Na příspěvek na DPS nikoliv.
mlsal
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků