Korespondencni banka - pravo pozdrzet platbu

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Noclaf 8. 3. 2018 18:43

Dotaz - meli jsme ted takove mensi issue s SEPA. Posilali jsme od nas EURa v ramci EU - tz. D+1. Nicmene den po odeslani prijemce nic nemel, banka prijemce nic nemela a nase banka se tvarila ze vsechno je v poradku, protoze poslala penize korespondencni bance (z te same skupiny co nase banka) v terminu.

Muj dotaz je - kdo je "klient" korespondencni banky? Nase firma, nebo banka nasi firmy? Cela "story" za tim (pravdepodobne) je, ze to korespondencni banka zadrzela kvuli AML nebo nejaky takovy ptakovine a nenamahala se nikomu dat vedet. Z meho pohledu je klient korespondencni banky banka odesilatele, tz. pokud v ramci AML neco zadrzuji, znamena to, ze neveri vlastni sestersky bance.
+ ma vubec korespondencni banka pravo tohle udelat?

Nasel jsem EU smernice, ale tohle konkretne v nich nikde neni. U nas je zakon proti prani penez co nikdy *****, ale ten se na to nevztahuje, protoze k zastaveni platby nedoslo na uzemi CR. A smernice co by resily prava korespondencnich bank jsem nenasel uz vubuec.

Dik
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 8. 3. 2018 23:15

§169 „Poskytovatel plátce zajistí, aby částka platební transakce byla připsána na účet poskytovatele příjemce“ myslím dost jasně říká, že všechny případné korespondenční banky jsou problém banky odesílatele.

Jak tohle jde dohromady s AML netuším; tak nějak jsem pochytil, že banka s pochybnostmi může příkaz zadržet, a že přitom nesmí nikomu nic říct, ale kdo je nakonec zodpovědný (a případně hradí vzniklou škodu, např. penále za opožděnou platbu) nevím.
fc70
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 8. 3. 2018 23:31

Klientem korespondenční banky je tvoje banka. Pokud chceš na někoho "řvát", tak to je tvoje banka a tebe jako zákazníka nezajímá, jak platbu vypořádá. To, že nevyřizuje SEPA platbu přímo, není tvoje věc.

Korespondenční banka mohla transakci zastavit i kvůli AML podezření na tebe, transakce i mezi bankami ponese tvoje identifikátory, jinak by příjemce neviděl že to jsou prachy od tebe.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod ab84 9. 3. 2018 14:55

Trochu z jiného soudku, ale když se mi vybaví pojem "korespondenční banka", tak cca 5 let zpátky, potřebovali jsme poslat asi 100 USD klientovi do Švýcarska. Odesláno z české KB, klient peníze dostal, ale nám bylo naúčtováno téměř celých 100 USD jako "poplatky korespondenčním bankám". Ta platba šla snad přes 3 banky, KB to poslala přes Deutsche Bank, ta pak dál někomu dalšímu a teprve pak do klientovi švýcarské banky. Poplatek jsme u KB reklamovali, ale bohužel nám bylo sděleno, že je vše v pořádku a že oni poplatky korespondenčních bank ovlivnit nemohou.
ab84
Diskutér

Odeslat příspěvekod xls 9. 3. 2018 15:58

Od toho jsou právě SEPA platby, aby to fungovalo bez problémů. USD platby jsou úplně z jiného soudku - tam se právě vyplatí podívat, aby měly banky odesílatele a příjemce stejnou korespondenční banku.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 13. 3. 2018 23:43

ab84 píše:Trochu z jiného soudku, ale když se mi vybaví pojem "korespondenční banka", tak cca 5 let zpátky, potřebovali jsme poslat asi 100 USD klientovi do Švýcarska. Odesláno z české KB, klient peníze dostal, ale nám bylo naúčtováno téměř celých 100 USD jako "poplatky korespondenčním bankám". Ta platba šla snad přes 3 banky, KB to poslala přes Deutsche Bank, ta pak dál někomu dalšímu a teprve pak do klientovi švýcarské banky. Poplatek jsme u KB reklamovali, ale bohužel nám bylo sděleno, že je vše v pořádku a že oni poplatky korespondenčních bank ovlivnit nemohou.

Kristova noho, nikoho nenapadlo zprocesit transakci ve skupině a ve Švýcarsku to zprocesit mezi bankami ve státě?
paty07
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků