Vyvázání se ze systému českého zdr. pojištění (ne EU)

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 11. 5. 2018 18:05

https://www.vzp.cz/pojistenci/cestovani ... -zahranici

Tady čtu, že je nutné pobývat mimo ČR alespoň 6 měsíců. Pokud někdo zamíří pracovat do USA a bude se chtít podívat do ČR třeba každý tři měsíce na 3-5 dní, tak má smůlu, protože nepobýval v cizině NON-STOP 6 měsíců a byl by nucen si platit jak to české, tak i (pokud není "střelec") to americké?
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 12. 5. 2018 00:57

Mno a jak pojišťovna zjistí, že jsi přiletěl? Jasně pak do ČR potřebuju nějaké americké cestovní pojištění, kdyby něco. Hlavně se nesmíš přihlásit dříve než za 6 měsíců, jinak ti dá pojistné pojišťovna k úhradě.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod fricoolinek2 12. 5. 2018 16:33

Tak teoreticky by to třeba šlo zjisit přes záznamy na pasový kontrole, ne? Ale mne spíše jde o princip, než spekulace, zda se na to dá/nedá přijít.
JSEM VÁŠ KRÁL, MOJI PODDANÍ!
Bazoš fůůůůj!
fricoolinek2
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Markil 14. 5. 2018 18:17

Pokud ti jde jen o princip, tak ano, máš prostě smůlu... Ale ještě se podívej, kdo je vůbec pojištěncem tj. pro koho je ZP povinné:
- Pro všechny osoby s trvalým pobytem na území ČR (bez ohledu na státní občanství),
- pro osoby, které na území ČR trvalý pobyt nemají, pokud jsou zaměstnány u zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území ČR a ze sjednaného pracovněprávního vztahu vyplývá platit zdravotní pojištění.

Takže pokud by ses chtěl vracet a legálně (bez těch kliček) se zbavit českého ZP, musíš si zrušit trvalý pobyt v ČR... Jaké to má ale další následky, to nevím. Každopádně trvalý pobyt zrušit můžeš sám od sebe a o občanství ČR tím nepřijdeš, ani o pas. Odevzdat musíš občanku...
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod paty07 15. 5. 2018 21:04

fricoolinek2 píše:Tak teoreticky by to třeba šlo zjisit přes záznamy na pasový kontrole, ne? Ale mne spíše jde o princip, než spekulace, zda se na to dá/nedá přijít.

Zdravotní pojišťovna určitě nemá přístup k záznamům celníků z hraničních kontrol. :mrgreen:
paty07
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků