Přepočet spotřeby na koruny

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Klamerka 7. 1. 2018 22:20

Dobrý den

Předpokládám, že pro výpočet nákladů spojených s provozem elektrického zařízení potřebuji znát částku za jednotku, kterou platím, a příkon konkrétního stroje. Nyní u přímotopu znám výkon, ale zjišťuji u dodavatele příkon, nebo alespoň účinnost pro výpočet. Ve chvíli, kdy zjistím příkon, tak budu počítat:

Příkon 3000 W = 3 KW
Částka za KW = 4,50 Kč
Doba = 7 Hodin

3 KW x 4,5 Kč x 7 hodin = 94,50 Kč celkem

Je tento postup výpočtu správný, nebo se počítá jinak?
Klamerka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod riple 7. 1. 2018 22:25

Nerozumim tomu sice, ale kdyz mi soudni znalec pocital nekde vysi skody z neopravneneho odberu elektriny, tak ho zajimal prave vykon u kazdeho spotrebice.
riple
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Taki 7. 1. 2018 22:31

Samozrejme je pro vypocet nakladu potrebny prikon spotrebice. Vzorec vypoctu je spravne. Vetsina stroju ma prikon vyssi nez vykon. Treba takovy parni stroj, vynalezeny ve stoleti 18tem, ma velmi malou ucinnost. Jinak je tomu u klimatizace, ktera da cca 3x vice kWh (tepla/zimy), nez si vezme ze site.
Taki
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 7. 1. 2018 22:45

Od kdy se u přímotopů uvádí výkon a ne příkon :oboze ? BTW příkon a výkon je díky vysoké účinnosti v podstatě totožný. https://www.primotopy.eu/primotopy-teorie-a88
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Vasek06 7. 1. 2018 22:49

Proboha ...
" Vetsina stroju ma prikon vyssi nez vykon. "
K tomu není co dodat ... :oboze :oboze :oboze
Vasek06
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Markil 8. 1. 2018 00:39

jasně, ale až na to, že jsem ještě neviděl, že by někte uváděli výkon přímotopu, a pokud ano, tak na 99% stejně myslí příkon, protože si pletou pojmy...

Pro výpočet je to navíc skoro jedno, protože účinnost přímotopu je cca 98-99%.

Větší problém vidím v tom, jak spočítat spotřebu. Výpočet 3 KW x 4,5 Kč x 7 hodin = 94,50 Kč je sice OK, ale jak odhadnout tu dobu, kdy přímotop skutečně topí tj. odebírá proud? I když budeš topit celý den, tak přímotop zapíná a vypíná termostat podle nastavené teploty v místnosti, rozhodně nebude odebírat proud celých 24 hodin (tedy pokud je topení správně nadimenzované :-D :-D ) a logicky topit delší domu a tím bude jiná spotřeba, když venku bude 0 stupňů nebo -10, když uvnitř nastavím 20 nebo 24 stupňů. Jak dlouho to bude topit závisí na tepelných ztrátách objektu atd atd. Je tam mnoho faktorů. Prostě to snadno nespočteš.

Nejlépe je si pohrát s touto tabulkou: http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... i-tzb-info
Markil
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Taki 8. 1. 2018 05:32

Vasek06, moc jsem nepochopil, co vas na tom udivuje.
Taki
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krejci 7. 8. 2018 09:47

Četla jsem o firmě Centrální výběrové řízení, znáte je? Prý umí porovnat nabídky dodavatelů plynu a elektřiny a díky tomu máte možnost ušetřit.
krejci
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chnapka_cz 7. 8. 2018 13:00

Nebrat, podvodnici.
chnapka_cz
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 7. 8. 2018 18:22

Normalni clovek si je "umi porovnat" sam:
:arrow: https://kalkulator.tzb-info.cz/
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod krejci 9. 8. 2018 11:07

Myslím si, že jsem dost normální člověk a na otázce není nic špatného

-- 9. 8. 2018 12:10 --

Děkuji, já právě zkušenosti žádné nemám, tak jsem ráda za každý názor..
krejci
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 10. 8. 2018 19:18

krejci: no spousta tech, co v necem "tapou" jsou spise prevlecenymi reklamnimi agenty toho, ktery web nenapadne "doporucuji" ci se na nej pouze "ptaji". Proto se nediv nasi reakci.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 9. 10. 2018 19:51

Klamerka píše:Dobrý den

Předpokládám, že pro výpočet nákladů spojených s provozem elektrického zařízení potřebuji znát částku za jednotku, kterou platím, a příkon konkrétního stroje. Nyní u přímotopu znám výkon, ale zjišťuji u dodavatele příkon, nebo alespoň účinnost pro výpočet. Ve chvíli, kdy zjistím příkon, tak budu počítat:

Příkon 3000 W = 3 KW
Částka za KW = 4,50 Kč
Doba = 7 Hodin

3 KW x 4,5 Kč x 7 hodin = 94,50 Kč celkem

Je tento postup výpočtu správný, nebo se počítá jinak?


Kazdy el.spotrebic ma prece stitek a na nem uveden prikon (to je snad ze zakona), netreba zjistovat u dodavatele ;-) U topnych spotrebicu je vykon=prikon=odber. Vypocet mas OK, ale s tim, ze ten primotop nepojede vetsinou nonstop a hodne z nich ma 2 nebo 3 stupne vykonu, treba 1000, 2000, 3000 Watt a muzes si to omezit (aby napriklad necvakal tak casto termostat apod.)

Jinak 4,50 za kWh to je asi D01 anebo draha D02 anebo pocitas cenu VT 8 hodin denne... pokud ma nekdo spravnou sazbu (D57d), tak jsem platil 2,17 Kc 20 hodin denne a 2,31 Kc 4 hodiny denne za kWh. Pausal byl 140 Kc.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod inogy 10. 10. 2018 05:51

No videl jsem nekde na stitku uveden jak vykon, tak prikon, a hodnoty nebyly totozne.
inogy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 10. 10. 2018 19:34

U tepelneho spotrebice to je temer totozne, rozdil muze byt napriklad ve vibracich, ktere odeberou treba 0,6 Watt...

U vysavace bude uz dost velky rozdil prikonu a vykonu.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků