Koupit dům na dluh, když máme splacený byt a nic nás nepálí?

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod dezod20 11. 1. 2019 09:42

Zajímavá debata, ale jak to tak čtu, tak mi přijde jako tlachání okolo. Přece vím, že A) chci jít bydlet do RD a požívat z toho ty pozitivní přínosy, které mi asi na bytě chybí a nebo B) jsem spokojen s "jednodušším" životem v BJ a vyhovuje mi.

A maximálně řeším to jestli si nepořídím větší byt (kvůli dětem a ženě). Logicky, peníze v tom hrají nemalou roli. Ale v zásadě víš co chceš. Od toho bych se odpíchl :-)

Chata může být dobrá, ale dle mě tak max. zděděná, kde k tomu máš vztah od mala (musel si makat, sekat trávu, starat se o zahradu atd.) Samozřejmě alternativa k bytu, ale pořád tam budeš muset jezdit makat jako u toho RD. Navíc se musíš "starat" o byt a chatu (1+1=:-D), takže argumenty typu k RD musíš dojíždět se asi moc neliší a taky to není levný špás.. Logistický "problém" s dětmi prostě bude vždy. Zdar a sílu, dobře vyber!
dezod20
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod defie 11. 1. 2019 11:41

dezod20 píše:Zajímavá debata, ale jak to tak čtu, tak mi přijde jako tlachání okolo. Přece vím, že A) chci jít bydlet do RD a požívat z toho ty pozitivní přínosy, které mi asi na bytě chybí a nebo B) jsem spokojen s "jednodušším" životem v BJ a vyhovuje mi.

A maximálně řeším to jestli si nepořídím větší byt (kvůli dětem a ženě). Logicky, peníze v tom hrají nemalou roli. Ale v zásadě víš co chceš. Od toho bych se odpíchl :-)

Chata může být dobrá, ale dle mě tak max. zděděná, kde k tomu máš vztah od mala (musel si makat, sekat trávu, starat se o zahradu atd.) Samozřejmě alternativa k bytu, ale pořád tam budeš muset jezdit makat jako u toho RD. Navíc se musíš "starat" o byt a chatu (1+1=:-D), takže argumenty typu k RD musíš dojíždět se asi moc neliší a taky to není levný špás.. Logistický "problém" s dětmi prostě bude vždy. Zdar a sílu, dobře vyber!


Díky moc. Jo jo, máš pravdu, takže k věci:

1) Chci bydlet v bytě. alespoň pro tuto chvíli to tak cítím
2) Rád bych měl možnost někam vypadnout na víkendy/prázdniny.
3) Do budoucna chci jednu místnost navíc pro děti.

Z toho by mi vyplývalo:
1) Zkusit vyřešit ve stávajícím bydlení případné nedostatky.
2) Na již koupeném pozemku postavit něco na víkendy
3) Začít šetřit na budoucí stěhování do většího bytu.

Dává to smysl?
defie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod curvecardik 11. 1. 2019 11:49

OMG, neví, co chce, a nemá co práci, tak vymýšlí kokotiny. :roll: Tady je potřeba, aby nastoupil nějaký finanční poradce a hezky ho oholil. :-P
curvecardik
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ab84 11. 1. 2019 11:50

Za dva roky začneš řešit školní docházku a tím se změní chod celé rodiny, uvidíš problémy, které si teď možná nepřipouštíš. Děti nechtějí být zavřené doma na zahradě, chtějí se potkávat s kamarády/spolužáky a to takřka denně. Škola zpravidla začíná v 8:00, ranní družina funguje často velmi omezeně. Dětem končí vyučování kolem 12:00, odpolední družina bývá zpravidla jen pro 1. a 2. třídu. Jakmile budeš mít dítě ve 3. třídě, pořád bude mít vyučování od 8 do 12 (max do 13 hodin). Pokud nebude škola v pěší (MHD) vzdálenosti, musíš ho vyzvednout. Tohle všechno v pražském bytě vesměs řešit nemusíš.

Můj názor tedy - pro děti to rozhodně neděláš, dělal bys to jen pro svůj / manželky klid.
ab84
Nadšenec

Odeslat příspěvekod xls 11. 1. 2019 13:35

Hlavně je potřeba si opravdu ujasnit, co člověk vlastně chce. To je nakonec to nejdůležitější, vynakládat peníze a čas na zbytečnosti je opravdu opruz.

Jinak nákup pozemku v dobré lokalitě považuju za docela dobrý krok, i kdyby se nakonec hned nestavělo.

My jsme žili ve slušným paneláku, slušná lokalita, 4+1 ve třech a po baráku jsem taky netoužil. Manželka ale pořád otravovala, tak jsem jí řekl, ať sežene pozemek za 200,- metr, což se jí povedlo, obcí zasíťovaný a určený k rychlé zástavbě, navíc v super lokalitě. Takže nákup pozemku zabral tak 20 minut, za 1,5 roku jsme bydleli. Taxíka dítěti jsme dělali naštěstí jen něco přes rok, z dojíždění teď zůstaly 1-2 jízdy týdně na pár hodin, kdy se spojí práce s nákupem. Okolo zeleň, kilometry lesů a přes týden opravdu klid - všichni jsou ve městě v práci.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod Noxik 11. 1. 2019 15:06

Zajimave, me prisel hluk v panelaku a cihlaku az na to vrtani plusminus stejny. Asi je to taky otazka stesti a sousedy a jejich podlahy.

O ceskem "chatareni" bych se radeji nevyjadroval, vase otazka to shrnuje vice nez vystizne.

Tak koupe pozemku jako ulozeni neni spatny napad, me to prislo jako ze jste ho koupili a nevedeli co s nim. Zkusim se vyjadrit lepe - protoze takovehlo ulozeni penez uz udelalo vic lidi, nejaky tusim politik se nekde vyjadril, ze by to chteli lidem zatrhnout, ze pry blokuji pozemky a vystavbu.

V tom shrnujicim prispevku z 11,41 si myslim ze je to napsane naprosto vystizne, jen sis potreboval sam ujasnit, co chces, coz se povedlo. Plus xls vyse je nazornou ukazkou, ze kdyz se zadari, muze byt barak super, jen se to nesmi ohybat pres koleno.
Noxik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mrusnok 11. 1. 2019 15:21

Je tady na tomto foru dohledatelné, jak mi xls radil ať prodám byt v Praze a jdu do Velké Británie sbírat jahody - s vysokou školou. No byt jsem si nechal a dělám advokacii v Praze, i když teda na soudní jednání jezdím po celé ČR. Nedokážu si už dnes představit, že bych dělal jiné povolání. No, takže jeho pseudorady bych dozajista nebral vážně. ;-)
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.
Mrusnok
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PULPANM 11. 1. 2019 15:33

Ahoj, tak my máme v Praze řadový domek se zahrádkou vzadu, v předu dvorek.Dětem 6+11 to úplně stačí, nám taky.
Do toho jsem na Sázavě, čili 30 km koupil "bezúdržbovou " chatu.Fakt není co udržovat, jedeš, kdy chceš, voda z veřejné studny, suché WC, k Sázavě 200 m, takže tam jezdíme v létě, hlavně, a občas v zimě, Sázava kupodivu každou zimu u jezu zamrzne.
Mně se líbí tento model, pokud v Praze oba pracujeme, být na metru, mhd apod a o víkendu, pokud chceme, jet 30 minut na chatu, která je uprostřed lesa a u řeky.Večer buřty, kytara, pohoda. Z Prahy bych nešel a velký barák na vesnici či v satelitu, kde nic není, bych nestavil.
Je pak člověk opravdu taxikář, děti rostou a spojení do satelitů stojí za prd. Aspoň to uvidím u kamarádů, co takhle utekli.Rádi by se vrátili, ale už to v podstatě nejde.
PULPANM
Diskutér

Odeslat příspěvekod defie 11. 1. 2019 21:34

Noxik píše:Zajimave, me prisel hluk v panelaku a cihlaku az na to vrtani plusminus stejny. Asi je to taky otazka stesti a sousedy a jejich podlahy.

O ceskem "chatareni" bych se radeji nevyjadroval, vase otazka to shrnuje vice nez vystizne.

Tak koupe pozemku jako ulozeni neni spatny napad, me to prislo jako ze jste ho koupili a nevedeli co s nim. Zkusim se vyjadrit lepe - protoze takovehlo ulozeni penez uz udelalo vic lidi, nejaky tusim politik se nekde vyjadril, ze by to chteli lidem zatrhnout, ze pry blokuji pozemky a vystavbu.

V tom shrnujicim prispevku z 11,41 si myslim ze je to napsane naprosto vystizne, jen sis potreboval sam ujasnit, co chces, coz se povedlo. Plus xls vyse je nazornou ukazkou, ze kdyz se zadari, muze byt barak super, jen se to nesmi ohybat pres koleno.


Díky za shrnutí i za průběžnou diskuzi. Tahle diskuze pomohla posunout dál. Přesně to jsem potřeboval.

Ad uložení peněz: Myslím, že tohle spekulantství ošetřuje danění. Pokud bych pozemek prodal do 5 let, platil bych daň ze zisku.

-- 11. 1. 2019 21:44 --

Mrusnok píše:Je tady na tomto foru dohledatelné, jak mi xls radil ať prodám byt v Praze a jdu do Velké Británie sbírat jahody - s vysokou školou. No byt jsem si nechal a dělám advokacii v Praze, i když teda na soudní jednání jezdím po celé ČR. Nedokážu si už dnes představit, že bych dělal jiné povolání. No, takže jeho pseudorady bych dozajista nebral vážně. ;-)


Třeba bys dneska dělal advokacii v Británii - to už se nedozvíš. Každopádně rady jsou pěkná věc, rozhodnutí i odpovědnost je ale beztak na tom, kdo radu dostal.

Mě tady rady pomohly v tom, abych si ujasnil co chci. Dozvěděl jsem se také nové věci (např. potřeba socializace dětí a další informace), což mě fakt nenapadlo a to mi pomáhá posunout směrem, který mi dává největší smysl (jestli je to správný směr, to snad ukáže čas).

-- 11. 1. 2019 21:47 --

PULPANM píše:Ahoj, tak my máme v Praze řadový domek se zahrádkou vzadu, v předu dvorek.Dětem 6+11 to úplně stačí, nám taky.
Do toho jsem na Sázavě, čili 30 km koupil "bezúdržbovou " chatu.Fakt není co udržovat, jedeš, kdy chceš, voda z veřejné studny, suché WC, k Sázavě 200 m, takže tam jezdíme v létě, hlavně, a občas v zimě, Sázava kupodivu každou zimu u jezu zamrzne.
Mně se líbí tento model, pokud v Praze oba pracujeme, být na metru, mhd apod a o víkendu, pokud chceme, jet 30 minut na chatu, která je uprostřed lesa a u řeky.Večer buřty, kytara, pohoda. Z Prahy bych nešel a velký barák na vesnici či v satelitu, kde nic není, bych nestavil.
Je pak člověk opravdu taxikář, děti rostou a spojení do satelitů stojí za prd. Aspoň to uvidím u kamarádů, co takhle utekli.Rádi by se vrátili, ale už to v podstatě nejde.

Rozumím. Každopádně můj pozemek je v na Mělníku, což není vesnice ani satelit a docházka 10 min chůze do centra je také něco, co se dá zvládnout. Na druhou stranu Praha to taky není.
defie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Jack111 21. 1. 2019 18:03

ab84 píše: Tohle všechno v pražském bytě vesměs řešit nemusíš.


To mi tedy vysvětli, jak tohle pražskej byt řeší :hm
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tremas 26. 11. 2020 10:35

Co jsem si tak pročítal tu konverzaci, tak si myslím, že není potřeba nikam spěchat. Dokud vás netlačí nějaké problémy se sousedy nebo nedostatek místa, tak si klidně našetřete víc peněz. Do té doby si promyslete co přesně chcete.

Níže posílám článek, kde je detailně propočítaná a vysvětlená situace, kdy vlastníte nemovitost a chcete na dluh koupit druhou. Jedná se sice o ukázku s bytem, ale počítá se s hodnotou 5 mega, takže se to už dá použít pro představu, jak by to vypadalo ve vašem případě u baráku nebo chaty.
Odkaz: https://www.mambyt.cz/byt-na-investici/ ... ce-cast-1/
Tremas
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod defie 26. 11. 2020 11:16

Díky moc za tip na článek, pročtu!
defie
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tmx643 26. 11. 2020 13:58

Vidím tam problém, že se počítá jen 5% únik nájemného. To by znamenalo cca 1 měsíc za 2 roky. Což je v ideálním případě, způsobeno čistě střídáním nájemníků. U malých bytů těžko čekat, že tam bude někdo 5 let. Jenže když pak přijde neplatič, dojde na ztrátu výrazně víc měsíců nájmu.
Druhý problém je, že zatímco před rokem u nás platily pro byt za 5 milionů ty v článku uvedené výše nájmu, nyní je na sreality: 12000, 12500, 12750, 13000, 3x 14000 a pak s vybavením a rozlohou větší 3x 15000 a několik úletů jako 17000, 19000, 22000. Takže trh je nyní 20-30 % níž.
Třetí problém je, že fond oprav v novostavbě bývá 10 Kč na metr, ve starších domech víc. Tj. zase, aspoň 6000 ročně z očekávaných 9500 Kč ročně je jen fond oprav domu. Na samotný byt 3500 Kč ročně v žádném případě nestačí. To padne tak na vymalování jednou za pár let.
A za čtvrté, na byt na pronájem nedostanete hypotéku s LTV 80. Leda pokud dokážete bance zatajit, že jde o byt na pronájem a pak je to samozřejmě úvěrový podvod.

Takže článek dobrý, jen je nutné počítat, že ta čísla nebudou tak veselá.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod defie 26. 11. 2020 14:52

Taky jsem to pročetl a je to celé vymyšlené tak, aby to podpořilo teorii autora. Ale je to určitý pohled na věc a za to jsem nakonec rád :)
defie
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků