Mintos zdanění

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod libol 12. 1. 2019 20:37

ad 1. ano
ad 2. zjednodušeně asi ano, spíše je to, ale nákup derivátu půjčky. Franta si půjčí u Úvěr s.r.o. prachy na 100%, Úvěr s.r.o. mi nabídne podíl na této půjčce za 10%. Pokud Franta splácí - já dostávám poměrnou část jistiny a 10% úroku, pokud Franta nesplácí mám smůlu (nebo mi Úvěr s.r.o. ručí, že pokud Franta nebude splácet 2 měsíce, tak že to zatáhne za něj a vráti mi jistinu a naběhlé úroky). Proto on půjčuje na 100%, ale mi dá jenom 10% a zároveň multiplikuje svůj objem peněz, které může půjčit.
ad 3. nakoupené pohledávky se úročí - výplata se skládá ze splátky jistiny a úroku

MilanM: podle men to máš obdobné jako Finlord - i u tebe budou dramaticky narůstat příjmy a výdaje, pokud pojedeš v krátkodobých půjčkách
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 12. 1. 2019 21:24

No toš 2 je rozdíl zda nakupuji pohledávku nebo půjčuji na poskytnutí pohledávky.

Derivát pohledávky podle mě neexistuje. To spíš vypadá na podřízený úvěr.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 12. 1. 2019 22:04

Jo - on je obecně problém, že "nová ekonomika" se špatně umisťuje do starých kolejí - on ten derivát pohledávky (to podle mne) vyjadřuje reálně nejlépe - ale jak to zařadit do právního rámce.
Protože (opět podle mne) - rozhodně NEpůjčuji na poskytnutí pohledávky - ve chvíli, kdy do toho vstupuji už pohledávka reálně exituje (jestli klient dostane půjčeno nemá žádnou souvislost s tím, jestli já do ní investuji, nebo ne). Takže z těchto dvou možností by bylo reálné, že nakupuji pohledávku (asi nevadí, že nakupuji pouze část pohledávky).
//druhá věc je, že já vlastně nakupuji pohledávku za úvěrovou společností, její splácení je vázáno na jinou pohledávku//
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 15. 1. 2019 20:44

Ale ono se to do našeho právního rámce vleze. Půjčuješ na další půjčky (byť ta je již poskytnutá) - to je stejné jako v bance - uložíš si peníze a banka je půjčí někomu jinému. Co je ovšem bonus (a ten je v podobě zvýšeného výnosu) je to, že splácení půjčky tobě je podřízeno splácení půjčky od dlužníka. Podle mě do žádného vztahu s dlužníkem nevstupuješ, takže nekupuješ pohledávku.
Čili jsme opět u danění dle § 8 (což je samozřejmě nejméně výhodné).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 15. 1. 2019 21:43

No s tím (§ 8) jsem schopen žít a "řeší" to ten můj úvodní problém.
Jen mne mate ta douška "což je samozřejmě nejméně výhodné" (chápu, že mohou nastat problémy s optimalizací), ale sečtu přijaté úroky a úroky z prodlení a jsem hotov (nebo jsem fakt blbý :-()
Jasně stojí mne to 15%, ale relativně jednoduché a reálně to popisuje situaci (určitě lépe, než ty milióny v § 10 - IMHO)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 19. 1. 2019 09:07

v případě danění dle § 8 se nedají uplatnit žádné výdaje (poplatky s tím spojené).
Kdyby to bylo v § 10, tak si odečteš i ty poplatky.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 19. 1. 2019 12:25

Poplatky tam mám asi 34Kč za směny - než jsem si uvědomil, že tam nemusím posílat jen koruny :-( - tohle fakt přežiju ;-) Díky.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod paty07 23. 1. 2019 21:48

Výňatek ze smlouvy s Creamfinance, kdyžtak můžu nahrát celé:
2. Subject of the Agreement

2.1. The Agreement is concluded by and between the Assignor, the Assignee, the Loan Originator and Mintos as the representative of the Loan Originator and host of the Portal. Loan Originator enters into the present Agreement by its representative Mintos. Detailed disaggregation of rights and duties of the Loan Originator and Mintos is provided in Section 5 of the General Terms and Conditions.

2.2. The Assignor shall transfer (assign) to the Assignee the Claim against the Borrower arising from the Loan Agreement pursuant to the Agreement for the Claim Price specified in the Agreement. The Assignor has purchased the Claim in the Portal, therefore the Assignor shall assign the Claim to the Assignee with the restrictions and exceptions specified in the Agreement and the Terms and Conditions of the Portal User.

Vyloženě tam je napsáno (jestli tomu správně rozumím), že se převede na Nabyvatele pohledávka (nárok) vůči Dlužníkovi. Vlastně to byl ten důvod proč jsem šel na Mintos místo Zonky. Měl jsem za to, že ten právní nárok držím já, když se něco posere s platformou nebo budu chtít nesplacenou půjčku vymáhat sám.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 23. 1. 2019 22:27

Tak to jste částečně v § 10 a částečně v § 8.

Prodej pohledávky je dle § 10, úrok z pohledávky je dle § 8.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod libol 24. 1. 2019 20:44

Nepomáháš :-(
do § 8 dát přijaté úroky a § 10 ty virtuální milióny - příjmy a výdaje stejné? Pomalu přemýšlím, že elegantnější to bude nechat na dědice.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod JPT666 24. 1. 2019 23:27

Podle mě to jde všecko do § 10.

V § 8 jsou úroky jen z poskytnutých půjček a na Mintosu uživatelé žádné půjčky neposkytují.

§ 8
Příjmy z kapitálového majetku


(1) Příjmy z kapitálového majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 odst. 1 nebo § 7 odst. 1 písm. d), jsou
    g) úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů nebo zápůjček, úroky z prodlení, poplatek z prodlení, úroky z práva na dorovnání, úroky z vkladů na účtech neuvedených v písmeni c) s výjimkou podle § 7a a úroky z hodnoty splaceného vkladu ve smluvené výši členů obchodních korporací,


§ 10
Ostatní příjmy


(1) Ostatními příjmy, při kterých dochází ke zvýšení majetku, pokud nejde o příjmy podle § 6 až 9, jsou zejména
    b) příjmy z úplatného převodu
      3. jiné věci,

https://finlord.cz/2017/01/jak-na-zdaneni-vynosu-z-investic/
https://finlord.cz/2018/03/zdaneni-vynosu-z-investic-vyplneni-formulare/
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 24. 1. 2019 23:56

Nekupuješ pohledávku, která se úročí?

Já už tomu vůbec nerozumím :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JPT666 25. 1. 2019 10:40

Podle mě jsou ty úroky výnos z pohledávky. Ale nejsem odborník. Jen prodávám jak jsem nakoupil. Takže se nebudu hádat.

Např. Zonky půjčuje půjčky a lidi tam taky investují, ale nepůjčují přímo lidi, takže to nejsou pro investory ani půjčky ani pohledávky, ale nějaký derivát, který se daní taky v § 10. A to navrhlo přímo Generální finanční ředitelství.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod lubik2 25. 1. 2019 11:55

MilanM píše:Mohl bych poprosit o výpočet na mé ukázce? https://yesit.cz/odkazy/mintosDaneniZaRok2018.pdf

Já bych to nerozděloval do roků a zjednodušeně bych to zdanil hned. To ti FÚ nemůže napadnout.Zvlášť pro těch pár drobných. Ale chtělo by to držet každý rok stejnou metodiku.
Tj.
Příjem v měně 150,34EUR Výdaje 141,68EUR Rozdíl 8,66EUR
V Kč 3860,73,- Výdaje 3638,34 Rozdíl 222.39 Daň hrubá 33.36
lubik2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MilanM 25. 1. 2019 16:23

Sice pár drobných může být nyní, ale co v budoucnu. :hm
MilanM
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků