Mintos zdanění

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 25. 1. 2019 22:41

Taxi to ujasněte. Zonky je vztah investor - Zonky - dlužník
Mintos je vztah investor - dlužník (za vydatné asistence Mintosu) - tedy pokud to chápu správně :lol:
Zonky padne do § 10 odst. 1 písm. a) zákona o daních z příjmů
Ovšem nákup pohledávek, jejich úročení a následný prodej pohledávek je částečně v § 10 a částečně v § 8.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JPT666 25. 1. 2019 23:18

lubik2 píše:
MilanM píše:Mohl bych poprosit o výpočet na mé ukázce? https://yesit.cz/odkazy/mintosDaneniZaRok2018.pdf

Já bych to nerozděloval do roků a zjednodušeně bych to zdanil hned. To ti FÚ nemůže napadnout.Zvlášť pro těch pár drobných. Ale chtělo by to držet každý rok stejnou metodiku.
Tj.
Příjem v měně 150,34EUR Výdaje 141,68EUR Rozdíl 8,66EUR
V Kč 3860,73,- Výdaje 3638,34 Rozdíl 222.39 Daň hrubá 33.36


Výdaje si může uplatnit jen do výše příjmů a zbytek až v dalších letech.

Do 6000 Kč všech příjmů (ne výnosů) všude kromě zaměstnání se danit nemusí nic ani podávat příznání.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MilanM 26. 1. 2019 04:38

Budu danit, jen potřebuji zjistit jak správně Mintos.
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JPT666 26. 1. 2019 11:23

Já si myslím, podle toho co jsem zjistil a napsal tady dřív, že se bude danit v § 10 rozdíl mezi všema příjmama a všema výdajema (i poplatky). Někdo si myslí, že je to část v § 10 a část v § 8. Já nejsem odborník a ten druhý taky určitě ne, takže aby sis byl jistý, tak nezbývá než se zeptat nějakého daňového poradce.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod libol 26. 1. 2019 13:50

No Rop "něco málo" o daních ví ;-) Nevím jak v Praze, nevím jak při statisícové "optimalizaci", ale u nás pracují daňoví poradci v režimu "dones krabici účtů a my to zpracujeme". O Mintosu budou vědět ho.no. Už jsem si to zažil a jsem rád za Ropa... i když nepomáhá ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod JPT666 27. 1. 2019 10:15

OK. V tom případě to daň podle Ropa, když o tom něco málo ví. Já o tom vím jen z návodů z netu a podle toho, že mi to do toho zákona pasuje, že by se to tak mělo zdaňovat. Ropa neznám a např. finanční a investiční společnost Finlord to daní v § 10 a myslím, že se v tom taky vyznají, když investují a daní hodně různých instrumentů.

Ještě co mě napadá je, že se můžeš zeptat přímo na finančním úřadě. Kdyžtak sem pak napiš co ti odepsali.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 28. 1. 2019 22:38

Hele, jestli potřebuješ daňového poradce tak se stav. Osvědčení stojí na skříňce za mnou :lol:
Akorát tě stáhnu o 750 Kč za každou započatou půlhodinu přemýšlení a o 5 000 Kč za přiznání bez podpisu :lol:
Ale jinak vím o daních opravdu jen "něco málo" :-[
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MilanM 1. 2. 2019 19:17

Po znovu přečtení Finlord, řeším to stejně jako on.
To je můj konečný závěr.
MilanM
Návštěvník

Odeslat příspěvekod paty07 2. 2. 2019 00:55

Rop píše:Hele, jestli potřebuješ daňového poradce tak se stav. Osvědčení stojí na skříňce za mnou :lol:
Akorát tě stáhnu o 750 Kč za každou započatou půlhodinu přemýšlení a o 5 000 Kč za přiznání bez podpisu :lol:
Ale jinak vím o daních opravdu jen "něco málo" :-[

Co znamená přiznání bez podpisu?
Ceny jsou s daní nebo bez? :D
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 2. 2. 2019 21:14

Bez podpisu = já sestavím, ty si podáš.
S podpisem = já sestavím, plnou mocí odložím o 3 měsíce, podám.

Já su neplátce.

Aleternativně to můžeme vzít přes mého zaměstnavatele a tam by se fyzik asi nedoplatil :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TnT2 7. 2. 2019 11:40

Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod libol 7. 2. 2019 17:04

A jsme spokojeni všichni, daníme podle ROPa i podle Finlordu ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Rop 8. 2. 2019 21:55

Zase někdo otočil kormidlem o 180 stupňů ... já točím jenom o 90 ... podle mě je to jak § 8 tak § 10. Úroky v § 8, zbytek v § 10.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod paty07 12. 2. 2019 23:39

Takže do §10 jistiny systémem příjem = výdaj (rozdíl bude jenom při nákupu pohledávky se slevou nebo přirážkou), úroky do §8?
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod lubik2 13. 2. 2019 12:32

Rop píše:Zase někdo otočil kormidlem o 180 stupňů ... já točím jenom o 90 ... podle mě je to jak § 8 tak § 10. Úroky v § 8, zbytek v § 10.
Nechtěl by jste napsat jednoduchý návod, jak by jste to Vy dělal?. Všem by to pomohlo.
Něco ve stylu zařadit možné položky do příjmů a výdajů
$8 Příjmy
$8 Výdaje
$10 Příjmy
$10 Výdaje

Já mám na účtu tyto operace (Account Statement od 1.1.2018 do 31.12.2018)
Deposits, Investment, Principal received, Interest received, Late fees received, Secondary market transaction,Withdrawals,Investment principal rebuy, Interst income on rebuy,Discount/Premium on secondary market transactions,Correction of late paymant fee amortisation
K tomu mám ještě nestandardní položky z přehledu Overview, a to "Default" (tj. půjčky nesplácené, tj. to je podle mě možná ztráta, zde se použije meziroční změna) a "Bad Debt"(To už je ztráta určitě) a Cashack bonus (Vytáhne se z přehledu, je schováno pod Deposits)

Do teď jsem to dělat následně vše do $10,mám to hezky v Excelu
Příjmy:Úrokové a poplatkové výnosy(Interest received+ Late fees received+Interst income on rebuy)+poplatky na sekundárním trhu (Discount/Premium on secondary market transactions)+Cashback +Splátky jistin(Principal received+Investment principal rebuy)
Výdaje:splátky jistin(Principal received+Investment principal rebuy)+ztráta (zřejmě Bad Debt)

Vím, že by to šlo dělat jako u Zonky, tj. počítat s investicí a prostě nic nedanit - a danit až se mi vrátí 100% investice, ale jaksi Mintos podobnou tabulku nedodává(tj. po jednotlivých investicích spočítat, kolik se splatilo v jednotlivých letech) a ručně to dělat nehodlám.
Jinak Mintos zisk dokáže i spočítat sám,Nastavení/Tax report - pošle to mailem ve třech položkách (Interest income,Capital gain,Campaign reward), zisk mi vyšel uvedeným výpočtem stejně (teda někam se mi zatoulalo 30 centů :D ).
Jak už zde bylo řečeno, tak dokud není hodnota nesplacených půjček velká a nezačnou krachovat jednotlivé společnosti nebo rovnou celý Mintos, tak je skoro jedno, kam to člověk strčí, do $8 nebo $10, daň bude skoro stejná. V okamžiku, kdy něco krachne a člověk si nebude moci započítat ztrátu proti přijatým úrokům, tak to jedno vůbec není a v $8 budeme danit, i když celkově to bude ve ztrátě třeba 99%.
lubik2
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků