Záporné zhodnocení u penzijní společnosti

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ReMusiCZ 30. 6. 2018 00:11

Zdravím, je to rok, co jsem si celkem jako naprostý laik založil online doplň. pen. připojištění (3. pilíř). Od samého začátku ohledně naspořené částky sleduji řádek "zhodnocení", který se mění každý čtvrtek v týdnu. Může mi, prosím, někdo vysvětlit, co tento řádek vůbec znamená a zda je v praxi vůbec k užitku? Vadí mi totiž, že co to připojištění mám, jsem převážně v mínusu, ačkoli se (alespoň zatím) nejedná o nikterak vysokou sumu. Někdy jsem v plusu "krásných" třeba 5 nebo 20 Kč, ovšem většinou je to spíše v mínusu, teď dokonce o necelých 54 Kč, což je zatím rekord a už mě to tak donutilo se tu zeptat. Prostě se mi toto "zhodnocení" jeví spíše jako znehodnocení, alespoň co se mé osoby týče. U pojišťovny to má efekt zřejmě právě opačný. Chci se tak zeptat, zda to mám nějak řešit, případně jak, nebo tomu mám nechat volný průběh...? Penzijko jsem si zakládal, samozřejmě, kvůli úspoře na důchod a hlavně příspěvkům ze strany státu. Po různém čtení co se rozdělení do fondů týče jsem se rozhodl pro "vyváženou" variantu aby se peníze alespoň trošku hýbaly. A pokud se nemýlím, toto bude ten kámen úrazu, že? A co dynamická varianta, to je ten mínus ještě vyšší? Pokud takové zhodnocení se projevuje spíše jako znehodnocení, nebylo by lepší přejít na strategii "konzervy"? Leč vím, že nejde o horentní sumu, ale prostě u tohoto postrádám smysl. Za ten pouhý rok převažuje záporná částka nad kladnou. Díky za rady. :)

priloha.jpg
priloha.jpg (5.01 ) Zobrazeno 12506 krát
ReMusiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 6. 2018 00:47

U původního penzijka bylo zaručeno nezáporné zhodnocení, to nyní není. Penzijní společnost musí podstupovat nějaké riziko a to samozřejmě nese s sebou i riziko ztráty. Během 10, 20, 30 nebo více let by se to teoreticky mělo vyrovnat a zhodnocení by mělo být vyšší, než třeba na vkladech v bankách, ale nikdo ti to nezaručí.

Aktuální problém je, že trh je přecpaný penězi, které nikdo nechce. Banky u velkých vkladů už nabízejí i záporné úroky, ceny akcií a dalších cenných papírů jsou uměle vyhnané nahoru, takže až přijde nějaká korekce, může se klidně stát, že desetiná čárka znehodnocení se posune ještě kousek doprava.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ReMusiCZ 30. 6. 2018 12:47

Děkuji za odpověď a jelikož jste evidentně znalý, jak byste na mém místě postupoval Vy? Mám si ponechat nynější (vyváženou) strategii do fondů nebo mám učinit nějakou změnu? Každé kačky si vážím, na zemi je najdu málokdy a tak mě mimo státních příspěvků lákalo střední cestou i to investování do fondů. Ovšem, že je to alespoň zatím pro mě za ten rok spíše jen prodělečné, to se mi samozřejmě nelíbí a nechci do budoucna o ty peníze jen přicházet. Pokud bych měl jistotu, že se to časem obrátí v kladnou částku, nehrotil bych to, jenže tu jistotu vůbec nemám a ta záporná částka se i může jen prohlubovat...
ReMusiCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 6. 2018 13:37

Já jsem tady znám jako extra-ultra-konzerva, takže asi nebudu nejlepším rádcem v oblasti investic.
Já PF nemám, právě z tohoto důvodu, že není nijak garantované, zkrátka klidně můžu o vše přijít. Kdyby mi přispíval zaměstnavatel, tak snad, možná, ale jinak ne.

Já bych při poklesu byl nervózní a měl z toho pak žaludeční vředy, za to mi těch teoretických pár šušňů zisku nestojí. Ale určitě se tady objeví někdo s jiným náhledem.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlsal 1. 7. 2018 06:26

ReMusiCZ:

Pro představu jsem spočítal, jak se chovaly fondy DPS (PSČP) za poslední 3 roky.

_______________ Výnos __ Volatilita __ Min ___ Max
Konzervativní .... -0,2% ..... 0,3% ..... -0,8% ... 0,4%
Vyvážený .......... 1,2% ..... 2,7% ..... -4,2% ... 6,6%
Dynamický ........ 2,9% ..... 4,2% ..... -5,4% ... 11,3%

Min - Max je pravděpodobný interval výnosů.

Výnosy srovnej s inflací: 0,3 (2015), 0,7 (2016), 2,5 (2017). Od roku 2017, kdy se inflace vrátila na normální hodnoty, konzervativní a vyvážená strategie reálně prodělává. Jestli je cílem uchovat reálnou hodnotu peněz, je třeba zvolit dynamickou strategii i za cenu kolísání výnosů. To platí pro delší horizont alespoň 8-10 let a víc.

Nemá smysl často sledovat zhodnocení. Dívej se na to tak, že když fond klesne, koupíš ho za svojí pětistovku víc a naopak. Tím se to průměruje.
mlsal
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod paty07 1. 7. 2018 09:10

Výnos na akciích mít na úrovni 2,9 % za poslední 3 roky mi přijde jako fail.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 1. 7. 2018 18:59

Taková je realita. Penzijní fondy investují převážně do Evropy, přidávají trochu USA a více či méně EM - mizerná strategie. Index MSCI Europe (NET) zhodnotil za cca 3 roky v EUR o 2,61% p.a., což odpovídá.

Šlo mi spíš o porovnání jednotlivých strategií.
mlsal
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod maondra 7. 2. 2019 08:02

Delší dobu tady nebyl žádný příspěvek. Ze zhodnocení (resp. znehodnocení) mých prostředků vložených do penzijního připojištění české pojišťovny jsem rozčarovaná. Zhodnocení - mínus cca 2 tisíce za rok 2018. Až doteď mi přispíval zaměstnavatel, to se změnilo. A zvažuji, jestli to nevypovědět a peníze vybrat...nebo nechat dál jen hybernovat s minimálními měsíčními vklady...a čekat.
maondra
Návštěvník

Odeslat příspěvekod saabik 7. 2. 2019 11:18

Fondy investují s dlouhým horizontem. To je jeden z důvodů proč mají mj. nadvážené EM. Dělat závěr po dvou třech letech je předčasné. To je i problém mnoha retailových investorů. Vyděržaj pijaněr!
saabik
Diskutér

Odeslat příspěvekod maondra 7. 2. 2019 14:04

Dík. Jelikož mi zaměstnavatel přestal na penzijko přispívat, rozhodla jsem se nechat účet jen "hybernovat" s nějakou minimální měsíční úložkou. Když prachy budu aktuálně potřebovat, tak to vypovím vč. toho, že přijdu o státní příspěvky.
maondra
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MiASX 7. 2. 2019 16:10

Bud tam davej tolik, aby byl ziskan max statni prispevek, nebo to rovnou zrus, nejaka hybernace je zbytecna, ty penzijni fondy maji tak vysoke poplatky, ze bez statnich prispevku budou pro klienta vzdy jen prodelecne.
MiASX
Nadšenec

Odeslat příspěvekod taylor729 8. 2. 2019 00:03

Tohle neni objektivni odpoved. Nakladovost je tam vyssi, ocekavany vynos bude porad nic moc, ale tvrzeni ze to bude porad v zapornu nebo pod hranici inflace je zaujate (koneckoncu vsichni vime co si Zdenek mylne mysli o jakychkoliv investici na kapitalovem trhu)
taylor729
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MiASX 8. 2. 2019 04:17

Mam penzijni pripojisteni cca 15 let a nepresvedcili me za tu dobu, ze by umeli vklady zhodnotit. Bez statnich prispevku nebo prispevku zamestnavatele, by bylo vhodnejsi to zrusit a nechat penize na sporicim uctu. Ten jejich graf to pekne zobrazuje. Statni prispevky mi vydelaji nekolikanasobne vice nez zhodnoceni. Jestli nekdo chcete mit penzijni sporeni, tak jedine kvuli statnim prispevkum nebo i kvuli prispevkum zamestnavatele, jinak se na to vykaslete, na sporicim uctu ziskate na urocich vic nez vam dokazou fondy zhodnotit. A to ja mam jeste starou verzi penzijniho pripojisteni, kde nemuze byt zhodnoceni zaporne, a poplatky manazerum jsou takrka nulove, nove penzijni sporeni takovou garanci ani nema a poplatky manazerum ma vyssi.

Obrázek
MiASX
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Jara 61 27. 2. 2019 19:03

Penzijní spoření je díky státním podporám a příspěvkům zaměstnavatele dobré. Překvapeni asi budete jako já, když Vám po splnění všech podmínek v České spořitelně začnou házet klacky pod nohy.V 60 letech požádáte o převod prostředků do doplňkového penzijního spoření. Tento převod jsem udělal z důvodu možnosti výběru 99% prostředků na účtě a pokračovat ve spoření se státním příspěvkem a příspěvkem zaměstnavatele. Po převodu na DPS můžete ukončit smlouvu kdy se vám zachce a nemusíte už na nic čekat. Česká spořitelna mě převáděla prostředky od 12.11.2019. Na nový účet se dostaly 27.2.2019 o čem mě informovali SMS. Okamžitě jsem dal žádost o vyplacení 99% procent naspořených prostředků. Na dotaz kdy příjdou peníze na účet mě paní s úsměvem zdělila, že už je konec měsíce a nestačí žádost vyřídit. Pokud se něčeho dočkám tak se štěstím za dva měsíce. Proto doporučuji přejít k jiné společnosti kde nemají problém se zákonem č.277/2009 § 21 (1) Dávky DPL se vyplácejí na základě žádosti účastníka. Účastník je oprávněn požádat o výplatu dávky kdykoliv po vzniku nároku na dávku. (2) Dávky uvedené v § 19 je penzijní společnost povinna vyplácet ve lhůtách a způsobu dohodnutých s příjemcem dávký.
Jara 61
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MiASX 27. 2. 2019 19:10

No a kde je ten rozpor se zakonem? Ja tam zadnou lhutu nevidim.
MiASX
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků