Spořicí dluhopisy ČR

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 19. 3. 2019 00:07

Byla oznámena další emise spořicích dluhopisů. Ten s fixním úročením je stejný jako minule, nic moc…

… ale ten proti-inflační na první pohled vypadá daleko zajímavěji. Formálně na 6 let, ale po roce se dá (aspoň do 0,5 mil.) vypovědět vše bez sankcí. Jako jednoroční TV s úrokovou sazbou, která je nejistá, ale skoro určitě přes 2% a se slušnou pravděpodobností nad 2,5%, to vypadá naprosto bezkonkurenčně.

Přehlédl jsem nějaký chyták?

(To tu ještě není dedikované téma?)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod gekkon 19. 3. 2019 07:51

Na prvni pohled 6ti lety terminak s vynosem 0.5% nad inflaci pred zdanenim. Vypada to celkem zajimave...

https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/o- ... -2019-1075

Vypocet výnosu:
https://www.sporicidluhopisycr.cz/cs/uz ... ed-inflaci
gekkon
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod saabik 20. 3. 2019 08:37

Jj, Patriku, tyhle inflační bondy jsou pro tebe! Já tam žádné čertovo kopýtko nenašel. Myslím, že se jedná o velmi dobrou nabídku.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 3. 2019 09:53

Blokace na 6 let za výnos 0,5 % nad inflaci? A pořád je to méně jisté, než účet v bance. U státního dluhopisu stačí, aby byl v platební neschopnosti stát (i když myslím, že u ČR nehrozí).
U vkladu v bance musí být v platební neschopnosti ZÁROVEŇ banka i stát a navíc si myslím, že i tak dá stát přednost výplatě pojištěných vkladů před splátkou dluhopisů.

Navíc "zabetonováním" peněz na 6 let si uzavřu možnost nějaké "rány", třeba když přijde na trh zajímavá kreditka, nebo teď mi kamarád nabízí pozemek :D.

Na mne je těch 6 let prostě moc.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 20. 3. 2019 10:54

Aniž bych chtěl obhajovat tyto bondy, tak mám dvě výhrady k tvé úvaze. První je likvidita. Každý rok můžeš vrátit a o výnos nepřijdeš. Druhá kreditní riziko. V tom se (podle mého názoru) mýlíš. Tvoje úvaha je podle mě chybná. Víra, že stát odškodní 100 % vkladů při krachu systémové banky je až moc velká. Ale je to pouze věc názoru.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fc70 21. 3. 2019 04:32

Taková ČS měla na konci roku vlastní kapitál 123 mld, přitom 205 mld v dluhopisech. Teď na první pohled nevidím, kolik z toho jsou státní dluhopisy, ale kdyby byla ČR nesolventní, jsou české banky skoro určitě nesolventní/nelikvidní taky (ať už přímo, nebo kvůli panice a runu na banky a do jiných měn nepřímo – možná ten run banky zasáhne víc než případný haircut při restrukturalizaci státního dluhu).

Navíc stát v širším slova smyslu může vždy vydat nové peníze a zákonem nařídit jejich používání (nebo třeba nařídit penzijním fondům, aby nakupovaly nové státní dluhopisy), takže je prakticky nemožné, aby stát nesplácel své dluhy a banky splácely. (Nejsme v eurozóně, kde Řecku pomáhala ELA a další půjčky z peněz vydaných mimo tu zemi.)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod libol 21. 3. 2019 07:03

Patrik zvažuje státn dluhopisy NEBO pozemek ... čím dál víc zjišťuji, že konzervativnost má pro každéo jiný význam ;-)
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 21. 3. 2019 09:27

Ten pozemek je spíše spekulace a za celkem málo peněz (lehce přes půl milionu). Navíc to není otázka jen zhodnocení peněz, ale uvažuji, že by se mi mohl hodit pro osobní využití. Teprve se na něj půjdu podívat a není vůbec jisté, že ho koupím.

Dal jsem to jako příklad - když budu mít peníze "ihned k výběru" mohu je použít i na nenadálé "příležitosti".
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod KoulK 21. 3. 2019 22:44

Jak tyto dluhopisy pořídit? Na tom jejich webu se píše, že je nelze koupit bez majetkového účtu. Když se podívám, jak zřídit majetkový účet, tak odpověď je, že majetkový učet je zřízen při nákupu dluhopisů. To je trochu hlava xxii...

+ rozumím tomu tak, že do 500tis lze jednou ročně požádat o předčasné splacení bez postihu. tzn. do této částky jde vlastně o 1roční termíňák...
KoulK
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 21. 3. 2019 23:13

Z toho pozemku nic nebude :-)

Vyhodne nemovitosti jsem totiz resil bleskove. Jak to je na dlouhe lokty, tak to nebyva nic extra.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 22. 3. 2019 07:06

Na webu konkrétně píšou, že výlučně elektronicky se budou přijímat požadavky na úpis jen protiinflačních dluhopisů... Takže v nejkrajnějším případě (leč ne příliš ideálním) by měla být možnosti si podat žádost o úpis u distributora na reinvestiční dluhopisy (třeba na minimálních 1000 Kč), po uhrazení kupní ceny by do 14 dní mělo dojít ke zřízení elektronického přístupu a doručení přihlašovacích údajů, kde si již půjde podat žádost o úpis protiinflačních v požadovaném objemu? :hm
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 3. 2019 07:29

vpe píše:Z toho pozemku nic nebude :-)

Vyhodne nemovitosti jsem totiz resil bleskove. Jak to je na dlouhe lokty, tak to nebyva nic extra.

Rozhodující je, jestli v tom uvidím užitek i pro mne. Pokud ano, nemusí jít zrovna o ránu "+100 %" . On o to má zájem hlavně ten kamarád, co má vedlejší pozemek, ale nemá prachy. Takže, jestli se to realizuje, bude to spíše, že já ho koupím a on ho ode mne koupí za pár let s nějakou přirážkou. Každopádně počítám i s variantou, že na to nebude mít a pak chci zhodnotit, jestli nebude mít cenu pro mne.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 22. 3. 2019 09:23

Neni to ten dlouhej pozemek skrz? Nepsal jsi to na jinym foru pred par mesici?
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 3. 2019 10:29

Ne, není. Je to pozemek v Praze na místě, které je něco mezi zahrádkářskou kolonií a chatovou osadou. Nejde o pronájem, pozemek je skutečně vlastní, je tam přívod vody, ale není tam kanalizace (možná někdy bude, možná ne). Tento konkrétní jsem neviděl, ale někteří lidé tam mají postavené normální rodinné domky, někdo tam má polorozbořené chatky (tohle je ten druhý případ). Říkal jsem si, že dobré místo, kde si v létě udělat grilovačku a nějakou malou chatku, kde by se dalo pak do rána přespat.
Za půl mega na Prahu mi přijde dobré, jasně, má to různá omezení, ale s tím ta cena počítá a v podstatě by mi ten půlmilion nechyběl. Uvidím na místě, jak to bude vypadat, nemusím to mít za každou cenu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 22. 3. 2019 10:35

Nejspise tam bude stavebni uzavera a urcite tam nepujde postavit stavba k bydleni :-)

Nejspise ani stavba k rodinne rekreaci (c.ev.). Jen neco bez cisla. A musis mit jimku (septik nikdo uz nepovoli) a dokladat, ze vyvazis :-)

Podle me, zajimave prilezitosti jsou prodane do par hodin.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků