Pravidelná investice do S&P 500

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod cz01 27. 4. 2019 08:18

Jde, ale ty poplatky a směnné kurzy...(0.8% vstupní, tuším 1.5% kurzová směna, custody poplatek a nejistota dalšího prznění podmínek).

Ale furt lepší, než podílové fondy a poplatky za směnu půjdou obejít se změnou sepa plateb zdarma doufám...
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod JPT666 27. 4. 2019 14:29

Ale on chtěl jednoduše a ne jednoduše a nejlevnějš. Myslím, že tu Patrii tam nikdo předemnou nezmínil, ale to jsem jen tak proletěl.
JPT666
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 27. 4. 2019 20:53

Patria umožňuje pravidelně investovat do IE00B3ZW0K18, což je hedgované do EUR. Udělal jsem si porovnání s fondem Amundi Index MSCI North America CZK za dobu existence fondu (4,62 roku). Průměrný výnos fondu je 6,5% p.a.

Eurový výnos ETF je 8,1% p.a. a koruna posilovala o 1,6% p.a. Výnos v koruně vychází 6,5% p.a, tedy stejný jako u fondu.

Rozdíl je ve vstupních poplatcích, u ETF 0,8% a poplatek za měnovou konverzi 1,5% a u fondu je vstupní poplatek 3%. Rozdíl 0,7% je minimální.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod JP37 28. 4. 2019 15:54

Díky za tip, zkusím tam založit účet.
JP37
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 28. 4. 2019 16:41

Podmínku "jednoduše" splní i Portu, kde je v nabídce nehedgovaný IE00B5BMR087, který má nižší TER - 0,07 % vůči tomu EUR hedged 0,20 ročně u Patrie, bohužel poplatek Portu tvoří nejméně 0,89 % ročně, zatímco custody fee u Patrie je 0,12 % ročně (oni to stejně kdykoliv můžou zvýšit, třeba i ze dne na den o 100 % - do 31. srpna 2017 byl tento poplatek 0,06 % p.a., třeba ho v rámci zajištění dobrých proklientských vztahů můžou "revidovat" každé dva roky), vůči Patrii tam zase není vstupní poplatek, ani poplatek za konverzi, ale průběžné poplatky budou vůči Patrii trojnásobné. Možná by se ještě stálo za to podívat se třeba na ETFmatic...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod mlsal 28. 4. 2019 18:49

JP37,

Chci jenom připomenout, že existuje měnové riziko. To se odstraní buď měnovým zajištěním nebo diversifikací. Když budeš investovat do jedné měny, je dobré to mít měnově zajištěné do koruny. Vzpomínám si, jak si lidi, co investovali po roce 2000 do USA přes fondy, rvali vlasy. Fond sice v dolaru něco vydělal, ale koruna posílila ze 40 na 16 korun za dolar. Takový masakr snad už nebude, ale jeden nikdy neví.

Druhá možnost je měnová diversifikace. Peníze a dluhopisy mít v koruně a akcie v různých měnách, např. MSCI World.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 30. 4. 2019 18:11

Měnové zajištění dává u akcií smysl jenom při vysoké kladné korelaci měny a akcií. Z grafu CZKUSD a S&P500 se mi to na vysokou kladnou nejeví, zvlášť kolem krize v roce 2008. Ale museli bychom to mít spočítané. Každopádně rolované lineární korelace kolísají klidně o 0,5 a optimální otevřená pozice se bude za takového předpokladu asi těžko počítat i udržovat.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod ETFinvestor 30. 4. 2019 18:35

Degiro má jedno ETF měsíčně z jejich seznamu zdarma pouze s poplatkem za burzu 2,5 Eur ročně. Ale je nutné kupovat v celých kusech ETFka a každý měsíc se přihlásit.

Portu má management fee 1 % s tím, že se investuje každý měsíc zainvestuje celá částka.

Patria má vstupák 0,8 %, měnovou konverzi 1,5 % procent (v případě, že si uděláte konverzi přes revolut nebo transferwise sami a pošlete EURa z bankovního účtu mimo ČSOB, naúčtují Vám neuvěřitelných 150 Kč!) a výše zmíněných 0,12 % ročně.

Colosseum se svým produktem TOP ETF mi nabízeli vstupní poplatek 5 % (nebo předplacený vstupák) a navíc si strhávají 0,15 % z hodnoty účtu měsíčně, možná něco za zajištění do koruny, který tam je by default. Což mi přišlo marné.

FIO co vím bylo pro pravidelka marné. Někdo mi zmiňoval, že dráž než Degiro ale levnějc než Patria by měl vycházet Lynx, ale nemá frakce, takže je opět třeba kupovat celé kusy ETF.

Já jsem zakotvil u Degira, protože jedu nejnižší náklady. Plus do toho chci investovat přes portu, které má ale hedging do koruny a můžu z něj vystoupit bez sankcí. Pokud chcete pohodlí, tak vyhrává Portu a Patria, pokud ušetřit, zkuste Degiro anebo Lynx.
ETFinvestor
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ado130 30. 4. 2019 20:20

V prípade Portu sa jedná o produkt portfólio alebo novo otvorené stratégie? Ak by šlo o stratégie, nejaký tip na konkrétne instrumenty? Pre základný basic účet s poplatkom 0.89 % p.a. to je 5 rôznych ks. Zoznam je tu https://www.portu.cz/seznam-instrumentu/.
ado130
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cz01 30. 4. 2019 20:46

ETFinvestor píše:Patria má vstupák 0,8 %, měnovou konverzi 1,5 % procent (v případě, že si uděláte konverzi přes revolut nebo transferwise sami a pošlete EURa z bankovního účtu mimo ČSOB, naúčtují Vám neuvěřitelných 150 Kč!) a výše zmíněných 0,12 % ročně.

Je pravda, že aktuálně má ČSOB v ceníku 150 Kč za SEPA, ale to koncem roku už nebude pravda a pokud si člověk udělá sám konverzi, tak pak už zbude jen vstupní poplatek 0,8% a custody 0,12%, což už je značně příznivější, než aktuální situace.
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 30. 4. 2019 20:55

Nelze se tomu poplatku u Patrie vyhnout už nyní zasláním prostředků na sběrný účet se slovenským IBANem (sběrné účty v EUR má v obou zemích)? Příchozí SEPA platby na něj nesmí být zpoplatněny...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Kolem.jdouci 30. 4. 2019 21:19

Lze, sám to tak dělám.
Kolem.jdouci
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mlsal 30. 4. 2019 21:49

jednadva píše:Měnové zajištění dává u akcií smysl jenom při vysoké kladné korelaci měny a akcií.

Zřejmě toto tvrzení není pravdivé.

Udělal jsem porovnání cenových indexů S&P 500 a MSCI World v období od května 2001 do dubna 2008. V obou případech se korelace měny vůči indexu pohybovala kolem nuly. Koruna v té době posilovala vůči všem měnám, přesto měnově diverzifikovaný index měl trochu lepší výsledky než čistě americký index. Nejlepším řešením bylo v té době použít měnově zajištěné fondy, které ale bohužel ještě nebyly k dispozici. Taky nikdo dopředu netušil, jak se to vyvine.

_______________ Výnos ____ Výnos p.a. ___ Volatilita
S&P 500 (USD) .... 7,9% ....... 1,1% ........... 11,35%
USD/CZK ........ -88,2% ..... -12,8% ........... 11,60%
S&P 500 (CZK) ..-80,4% ..... -11,6% ........... 16,38%
-------------------------------------------------------------------
Correl = 0,07

________________ Výnos ____ Výnos p.a. ___ Volatilita
MSCI World (USD) .. 25,0% ....... 3,6% ......... 12,21%
USD/CZK ........... -88,2% ..... -12,8% ......... 11,60%
MSCI World (CZK).. -63,2% ...... -9,1% ......... 15,69%
---------------------------------------------------------------------
Correl = -0,09
Naposledy upravil mlsal dne 1. 5. 2019 10:47, celkově upraveno 1
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 1. 5. 2019 03:12

Korelace a volatility jsou nestálé a obtížně se predikují. Těžko to trefíte dobře. A nebude to zadarmo.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod _pr_ 1. 5. 2019 10:14

Mlsal

K tomu výnosu usd/czk mezi 05/01 a 04/09, není -88.2% nějak moc? Našel jsem 38.8 CZK a 20.5 CZK —> -47%.
A u sp500 jsem místo +7.9% našel -23% (s reinvesticí dividend).

Ale snad spíš obecný dotaz. Nepočítal někdo, pro jaké scénáře už by bylo lepší Portu s 1% poplatkem za vedení, ale se zajištěním do koruny oproti etf (např iwda apod) přes Degiro ale s kurzovým rizikem? Nebo ještě jinak, našel se mezi vámi někdo kdo si zdůvodnil jako z tohoto pohledu (kurzové riziko vs poplatek portu+hedging u portu) lepší jít cestou portu? S jakými argumenty (by) se tak rozhodl?

(Pokud to vidím správně - mohlo by být výhodné obětovat 1% výnosu ročně výměnou za to, že kurzový propad v neprospěch investice bude eliminován?)

-- 1. 5. 2019 10:58 --

P.S. Jako alernativa sp500 pro ty, kteří zvažují portu a nechtějí z nějakých důvodu přímo k brokerovi pro etf, se nabízí od Amundi fond kopírující MSCI North America. Sice nákup 3% (portu 0%), ale správa jen 0,15% pa (portu 1% pa). Při pravidelné investici se tak po cca 8 letech začne projevovat nízkých 0.15% p.a a začne vycházet levněji než portu i navzdory 3% za nákup. Fond prodává KB.
_pr_
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků